Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Το 3500, πως ορίζεται ?

Σε σύγκριση με ΙΤΑΛΙΑ ?

Σε σύγκριση με τον πληθυσμό της Ελλάδας όπως ορίζεται από τα διεθνή πρότυπα. Οι Ιταλοί δεν ξέρω συνολικά στην επικράτεια τους πόσες κλίνες ΜΕΘ είχαν, στην περιοχή της Λομβαρδιας πάντως είχαν περίπου 500 στα δημόσια νοσοκομεία και άλλες 140 στα ιδιωτικά. Από τα ρεπορτάζ των δημοσιογράφων διαβάζω ότι στην Λομβαρδία, μόνο, έχουν καταφέρει να ανεβάσουν τον αριθμό σε 900. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Praetorian είπε

Περιμένεις να σου κάνουμε πρόβλεψη ή να επιβεβαιώσουμε την όποια δική σου; Δεν έχει κανένα νόημα.

Το σύστημα του να ισιώσει η καμπύλη έχει εφαρμοστεί και στο παρελθόν ενώ αποδεδειγμένα η εναλλακτική είναι τραγικοί θάνατοι.

Επίσης οι γνώσεις για τον ιό και μέσα αντιμετώπισής του ενημερώνονται σε καθημερινή βάση. 

Σε δύο μήνες κανείς δεν μπορεί να κρίνει πώς θα είμαστε με σημερινά δεδομένα. Θα είναι τουλάχιστον άστοχο.

Μα αφού εδώ μέσα υπάρχουν τουλάχιστον δυο-τρεις που ΞΕΡΟΥΝ τι θα γίνει αν κάτσουμε ΟΛΟΙ σπίτια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lightsout said:

Σε σύγκριση με τον πληθυσμό της Ελλάδας όπως ορίζεται από τα διεθνή πρότυπα. Οι Ιταλοί δεν ξέρω συνολικά στην επικράτεια τους πόσες κλίνες ΜΕΘ είχαν, στην περιοχή της Λομβαρδιας πάντως είχαν περίπου 500 στα δημόσια νοσοκομεία και άλλες 140 στα ιδιωτικά. Από τα ρεπορτάζ των δημοσιογράφων διαβάζω ότι στην Λομβαρδία, μόνο, έχουν καταφέρει να ανεβάσουν τον αριθμό σε 900. 

Άρα, οι Ιταλοί 20.000.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, ερώτηση , στην βεβαίωση εργαζομένου, στο πεδίο που συμπληρώνουμε τις ώρες,λογικά δεν βάζουμε το ωράριο εργασίας πχ 8-16 , αλλά απο τί ώρα θα βγούμε απο το σπίτι το πρωί μέχρι την ώρα που θα γυρίσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πλέον και να ήθελαν να φτιάξουν δωμάτια για μεθ δεν έχουν μηχανηματα...εχουν πέσει και δεκάδες χιλιάδες παραγγελίες από Γερμανία αγγλια...κάπου διάβασα στην Γερμανία προσπαθούν να φτάσουν 50κ μεθ

Σκηνές υπάρχουν σε πολλά νοσοκομεία...συμφωνώ ίσως σκηνικα apocalypse day στην Ομόνοια συνταγμα θα ταν πιο χρησιμες/αποτροπικες για βολτεςintime-thessaloniki-koronavirus.jpg?itok

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jkidd13 είπε

Καλημέρα σε όλους, ερώτηση , στην βεβαίωση εργαζομένου, στο πεδίο που συμπληρώνουμε τις ώρες,λογικά δεν βάζουμε το ωράριο εργασίας πχ 8-16 , αλλά απο τί ώρα θα βγούμε απο το σπίτι το πρωί μέχρι την ώρα που θα γυρίσουμε?

θα έλεγα ότι αυτό είναι πιο λογικό.. αν και το ωράριο να βάλεις ψιλοεννοείται νομίζω ότι θες κάποια ώρα πριν και μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, logistoulis said:

θα έλεγα ότι αυτό είναι πιο λογικό.. αν και το ωράριο να βάλεις ψιλοεννοείται νομίζω ότι θες κάποια ώρα πριν και μετά

Κι αν πρέπει να είσαι έξω όλη μέρα; Αν είσαι πωλητής/διανομέας/deliverάς/whatever; Εγώ στον εαυτό μου έβαλα όλο το ωράριο, όλη μέρα έξω είμαι, στο προσωπικό θα βάλω το ωράριο που δουλεύουν με +- 1 ή 2 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

θα έλεγα ότι αυτό είναι πιο λογικό.. αν και το ωράριο να βάλεις ψιλοεννοείται νομίζω ότι θες κάποια ώρα πριν και μετά

Σωστό,απλά εγώ που κινούμαι με τα μμμ θέλω σχεδόν 1.5 ώρα για να φτάσω στο γραφείο επειδή είναι μακρυά, γι αυτό ρωτάω,γιατί τρώω ώρα στους δρόμους...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, vgeovai said:

Το ότι το τρέξιμο είναι έγκυρος λόγος να βγείς έξω...

Τι να πεις… Βλέπω κόσμο σήμερα ξαφνικά γίνανε αθλητές.

Όχι κύριε αστυνομικέ, για τρέξιμο βγήκα, μην κοιτάς το φραπεδάκι στο χέρι μου, οφθαλμαπάτη είναι.

Δεν ξέρω τι καταστάσεις φαντασιώνεσαι, αλλά μια χαρά μπορείς να βγεις μόνος σου για τρέξιμο ή περίπατο κρατώντας στο χέρι σου καφέ/πιτόγυρο/σουμάδα... 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vgeovai είπε

Το ότι το τρέξιμο είναι έγκυρος λόγος να βγείς έξω...

Τι να πεις… Βλέπω κόσμο σήμερα ξαφνικά γίνανε αθλητές.

Όχι κύριε αστυνομικέ, για τρέξιμο βγήκα, μην κοιτάς το φραπεδάκι στο χέρι μου, οφθαλμαπάτη είναι.

Το τρέξιμο/περπάτημα έχει το ρόλο της ψυχολογικής αποφόρτισης.

24 ώρες σε 4 τοίχους για βδομάδες ή μήνες οδηγούν στο ψυχιατρείο.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κι αν πρέπει να είσαι έξω όλη μέρα; Αν είσαι πωλητής/διανομέας/deliverάς/whatever; Εγώ στον εαυτό μου έβαλα όλο το ωράριο, όλη μέρα έξω είμαι, στο προσωπικό θα βάλω το ωράριο που δουλεύουν με +- 1 ή 2 ώρες.

έτσι όπως είναι το έντυπο εμένα μου  κάνει ότι περιλαμβάνει να βγαίνεις και να  είσαι και έξω, όπως και το να κινείσαι σε ευρύτερη περιοχή 

 

και για κούριερ , ταξί, φορτηγά ακόμα και λογιστές που πρέπει να είναι σε πελάτες (πχ για αυτό έχει και το πεδίο για την άλλη εταιρεία ή γενικά για τους δανεικούς) πώς αλλιώς θα είναι; 

 

όσο για τις 1-2 ώρες που λες , τωρα μου ήρθε και στο μυαλό το εργατικό ατύχημα που πιάνει και κάποια ώρα πριν ή μετά (δε θυμάμαι αν παίζει ακριβής χρονικός περιορισμός και πόσο) , δηλαδή πηγαίνοντας ή φεύγοντας, άρα γιατί όχι κι εδώ;

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, logistoulis είπε

εσύ με το αδειόχαρτο λογικά είσαι οκ

αλήθεια, τι παίζει στα στρατόπεδα αυτή τη περιόδο ρε φίλε; 

Όλοι μέσα από σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...