Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Στη πραγματικοτητα ειδικά η Αγγλία έχει από τα χειρότερα συστήματα δημοσιας υγειας στον κόσμο. Το ιδιο ισχύει και για την Αμερική. Θεωρω οτι δεν ειναι τυχαία η καθυστέρηση στο να πάρουν μέτρα. Αναμενόμενο όταν ξέρουν πως θα επιβαρυνθει καθαρά ο ιδιωτικός τομέας. 

Σε αντιθεση με τους Γερμανους και τις υπερ αρκετές 25000 κλίνες εντατικής θεραπείας, όπου η κρατική υγεία είναι από τις καλύτερες στον κόσμο.

Το ερωτημα ειναι ποσες μεθ εχουν. Το οτι εχουν επιλεξει τον δρομο των ιδιωτικοποιησεων, και απλα ειναι σε πιο εξεληγμενη φαση σε σχεση με εμας που και εμεις εχουμε επιλεξει τον ιδιο δρομο δε θα το εξετασω τωρα. Τον ιδιο δρομο εχουν επιλεξει και στην παιδεια και σε ολες τις δεκο οι περισσοτερες χωρες (οι περισσοτεροι σταζουν χολη για τους ΔΥ). Το κρατος υποχρεωνει (με το αντιστοιχο αντιτιμο βεβαια) να επιταξει οσες κλινεςΜΕΘ  θελει. Αργησαν ομως για τον λογο που λες. Στοιχιζουν οι επιλογες τους αλλα δε παει να ισχυει οτι εχουν πιο προηγμενο συστημα (και πιο ακριβο).

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

E οχι δε διαβαζω pronews αρθρο. Ειναι με διαφορα οτι χειροτερο υπαρχει στο ιντερνετ. Αδερφο site του protothema αλλα καταφερνει να το ξεφτυλιζει κατα πολυ. Θα ψαξω να βρω διασταυρωμενη πηγη διοτι αυτο το site καθε μερα βλεπει πολεμο με τουρκια τα τελευταια 8 χρονια. Θα γινει τιποτα και μετα θα λενε οτι επεσαν και μεσα.

https://www.politico.com/news/2020/04/07/trump-threatens-world-health-organization-funding-171859

Δηλαδή αν ο ΠΟΥ έλεγε τον Δεκ-Ιαν ότι είναι πανδημία και κλείστε τα όλα θα τον άκουγε κανείς?

Όλοι αυτοί οι παγκόσμιοι οργανισμοί δεν έχουν καμιά δύναμη και δεν μπορούν να επιβάλλουν τίποτε, αν δεν συμφωνούν οι G7!

Αλλά είναι μια καλή δικαιολογία για να λέμε ότι τα κάνουμε όλα σωστά, όταν οι υποδείξεις τους συμπίπτουν με τους στόχους τους!

Και όταν όλα πάνε στραβά, τότε φταίνε γιατί δεν αντέδρασαν έγκαιρα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Μ αρεσει που "ορισμενοι" νομιζετε οτι καθομαστε μεσα απο βιτσιο

Όλοι μέσα καθόμαστε φίλος... Αλλά δεν θέλουμε να μακροημερεύσει αυτό. Και ναι, κάποιοι λίγοι ίσως έχουν μια εμμονή να το πω και θέλουν να κάτσουν όσο παραπάνω κι αν είναι. Προφανώς γιατί αμείβονται κανονικά και δεν τους έχει επηρεάσει οικονομικά η νέα πραγματικότητα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 1comment είπε

Όλοι μέσα καθόμαστε φίλος... Αλλά δεν θέλουμε να μακροημερεύσει αυτό. Και ναι, κάποιοι λίγοι ίσως έχουν μια εμμονή να το πω και θέλουν να κάτσουν όσο παραπάνω κι αν είναι. Προφανώς γιατί αμείβονται κανονικά και δεν τους έχει επηρεάσει οικονομικά η νέα πραγματικότητα.

Προφανως και κανενας μας δε θελει να μακροημερευσει αυτη η κατασταση. Η διαφορα ομως ειναι οτι οι περισσοτεροι βαζουν την ασφαλεια του κοσμου πανω απο τα χρηματα και δυστυχως υπαρχουν και καποιοι που δεν εχουν κανεναν ηθικο φραγμο. Οταν λες σε δημοσιο φορουμ οσοι θελουν να κανουν καραντινα μονοι τους, καταλαβαινεις οτι υπαρχει προβλημα, Υπαρχουν γιατροι και κρατος και κανουν αυτο που πρεπει. Μακαρι να μην κρατησει πολυ... μεχρι τοτε ομως η κλαψα δεν οφελει και κουραζει.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Skatzivas είπε

Μπορεί να ακουστεί γενικόλογο, αλλά τόσοι υπερυπολογιστες έχουν πέσει στη μάχη του εμβολίου και της θεραπείας. Τόση artificial intelligence, βλέπε Google,  IBM etc. Δεν θα "έπρεπε" να είχαμε δει φως στον ορίζοντα; 

αυτο που κανει η ΑΙ ειναι να βρει ποια απο τα εκατομμυρια πρωτεινικα μορια "δενουν" με τον ιο, οποτε αυτο θα δειξει ποια φαρμακα μπορει να γινουν υποψηφια για πιθανη θεραπεια της ιωσης. και με αυτα οι γιατροι θα κανουν τις απαραιτητες κλινικες μελετες, για να δουν αν οντως δουλευουν και χωρις παρενεργειες. κατι τετοιο θα παρει πολυ χρονο ομως.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν θέλω να μακροημερεύσει αυτή η κατάσταση γιατί μόνο κακό κάνει. Όμως, αυτή η αποχή από τη σχολή μου. έχει δώσει την πολυτέλεια να ξεκουράσω λίγο την ψυχή μου, την ψυχολογία μου όπως θέλετε πείτε το, γιατί η φθορά μου είχε ξεπεεράσει κάθε προηγούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχω τη γιαγιά μου η οποία 3 βδομάδες σπίτι έχει αρχίσει να τρελαίνεται και θέλω μια από αυτές τις μέρες να πάω να της κάνω λίγη παρέα και να τη βοηθήσω με ψώνια κλπ. Απλά στέλνω στο sms την επιλογή 4 και αν μου κάνουν έλεγχο τους εξηγώ ότι θα βοηθήσω τη γιαγιά ή χρειάζεται κάποιο εξτρα έγγραφο?

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Skatzivas είπε

Μπορεί να ακουστεί γενικόλογο, αλλά τόσοι υπερυπολογιστες έχουν πέσει στη μάχη του εμβολίου και της θεραπείας. Τόση artificial intelligence, βλέπε Google,  IBM etc. Δεν θα "έπρεπε" να είχαμε δει φως στον ορίζοντα; 

Δυστυχώς η πραγματικότητα απο την φαντασία και τις εξαγγελίες διαφόρων απέχουν περίπου όσο η Γη απο τον Αλφα Κενταυρου.

Δηλαδή τι νομίζεις ότι επειδή ακούς artificial intelligence και τα τοιαύτα νομίζεις ότι σε κάποιο υπόγειο βρίσκεται 1 μαγικό μηχάνημα που είναι τόσο έξυπνο που να του πεις " βρες μου φάρμακο για τον κορωνοιο " και αυτό να απαντάει : "μισό λεπτάκι αφέντη"..

Όλα τα "χαριτωμένα" που ακούς είναι απλώς αλγόριθμοι που άνθρωποι τα έχουν σκεφτεί και τα έχουν εφαρμόσει ώστε να κάνουν δουλειές που απλώς θα χρειαζόντουσαν "άπειρες" ανθρωποώρες (τις οποίες όμως εαν ήταν απαιτητό είναι πεπερασμένες).

Και επι της ουσίας αυτό που κάνει το AI και όλα όσα τα συνοδεύουν είναι να παίρνει 1 σετ δεδομένων και με βάση κανόνες που έχουν ορίσει οι άνθρωποι να ψάχνουν τις πιθανές συσχετίσεις σε αυτά ώστε σε άλλο σετ δεδομένων τηρουμένων αναλογιών και εφαρμόζοντας την "γνώση" απο το προηγούμενο να "προβλέπει" το μέλλον.

1 απλό παράδειγμα...ας πούμε ότι είσαι πωλητής και πουλάς 1 προιόν Χ...αν πας σε 10 πελάτες και πουλήσεις μόνο σε 5 απο τους οποίους οι 3 είχαν πιεί καφέ και οι 2 είχαν πάει στο εξοχικό για ΣΚ, στους επόμενους πελάτες θα πας μετά που έχουν πιεί καφέ και ακόμα καλύτερα να ξέρεις ότι πήγαν και βόλτα στο εξοχικό...το ότι τους 5 που έχασες τους έχασες γιατί πλήρωσαν π.χ την προηγούμενη μέρα τον ΕΝΦΙΑ αφού δεν το ξέρεις δεν μπορείς να το εισάγεις σαν παράμετρο....και φυσικά δεν θα στο προβλέψει καμμία τεχνολογία.

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, kostaskir said:

Καλησπέρα παιδιά, έχω τη γιαγιά μου η οποία 3 βδομάδες σπίτι έχει αρχίσει να τρελαίνεται και θέλω μια από αυτές τις μέρες να πάω να της κάνω λίγη παρέα και να τη βοηθήσω με ψώνια κλπ. Απλά στέλνω στο sms την επιλογή 4 και αν μου κάνουν έλεγχο τους εξηγώ ότι θα βοηθήσω τη γιαγιά ή χρειάζεται κάποιο εξτρα έγγραφο?

Δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά θεωρώ ότι με την επιλογή βοήθεια σε άτομο που έχει ανάγκη, είσαι καλυμμένος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kostaskir είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω τη γιαγιά μου η οποία 3 βδομάδες σπίτι έχει αρχίσει να τρελαίνεται και θέλω μια από αυτές τις μέρες να πάω να της κάνω λίγη παρέα και να τη βοηθήσω με ψώνια κλπ. Απλά στέλνω στο sms την επιλογή 4 και αν μου κάνουν έλεγχο τους εξηγώ ότι θα βοηθήσω τη γιαγιά ή χρειάζεται κάποιο εξτρα έγγραφο?

Ακριβώς όπως το είπες. Προσπάθησε όσο μπορείς να περιορίσεις την έξοδο σου χρονικά και αν είναι δυνατόν να πας για ψώνια στο πιο κοντινό μάρκετ στο σπίτι της γιαγιάς σου. Επίσης, ιδανικά θα σ πρότεινα να πας μόνος σου με την λίστα πραγμάτων που θα σου δώσει η ίδια. Είναι σε ευπαθή ομάδα εξ ορισμού οι ηλικιωμένοι άνθρωποι.

Επίσης ,φιλική συμβουλή, στην παρέα που θα κάνεις στην γιαγιά, δεν είναι ανάγκη να αγκαλιαστείτε και χαιρετηθείτε με τον παραδοσιακό ελληνικό εγκάρδιο τρόπο.

Ίσα ίσα, αν είστε πχ συνεχώς  σε απόσταση 2 μέτρων, πιθανότατα θα την βοηθήσεις να καταλάβει την σημασία τήρησης των αποστάσεων στην ιδιαίτερη αυτή συγκυρία που περνάμε...

Επεξ/σία από Locke_John
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sethiros είπε

Η κουλτούρα των Σουηδών περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και τη σουηδική ευγονική. Όσοι δεν γνωρίζετε, αξίζει να διαβάσετε για αυτήν. Την έχω συζητήσει με φίλους Σουηδούς παίζοντας ow και wow. 

Και την είχαν εφαρμόσει σε αδύναμες κοινωνικές ομάδες... και χρησιμοποίησαν την "ουδετερότητά" τους στον Β' Παγκόσμιο για να προηχθούν τεχνολογικά. Προχωρημένες χώρες, πατώντας στο αίμα αθώων..

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kostaskir είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω τη γιαγιά μου η οποία 3 βδομάδες σπίτι έχει αρχίσει να τρελαίνεται και θέλω μια από αυτές τις μέρες να πάω να της κάνω λίγη παρέα και να τη βοηθήσω με ψώνια κλπ. Απλά στέλνω στο sms την επιλογή 4 και αν μου κάνουν έλεγχο τους εξηγώ ότι θα βοηθήσω τη γιαγιά ή χρειάζεται κάποιο εξτρα έγγραφο?

Ρε φίλε συγνώμη αλλά δε λυπάσαι τη γιαγιά σου και τον εαυτό σου;.. αν τη κολλήσεις γιατί έχεις τον ιό και δε το ξέρεις; Και αν κολλήσει από κάπου άλλου η γυναίκα και πιστέψεις ότι το κόλλησε από εσένα; Πως θα το παλέψεις μετά.... κάνε ψώνια και άφησε τα έξω από τη πόρτα, μιλά της από το μπαλκόνι, μίλα της κάθε μέρα με βίντεο κλίση. κτλ.. μακάρι να πάνε ολα καλά και τον Μάιο-Ιούνιο να της κανείς όση παρέα θέλεις. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panostom είπε

Μπορουμε να βρουμε 100 δικαιολογιες για να κατακρινουμε την πραξη τους. Εξαλλου δε μου ερχεται στο μυαλο καποια διεκδικηση στη μακρα ανθρωπινη ιστορια, η οποια δεν πηγε "κοντρα" σε νομο, σε απαγορευση. Διεκδικουν καλυτερο ΕΣΥ τοσα χρονια, δεν τους υποστηριζουμε. Διεκδικουν καλυτερες συνθηκες οταν παλευουν με ενα θανατηφορο ιο, δεν τους υποστηριζουμε. Μαλλον αυτοι που παρακαλαμε ολοι μας να μας σωσουν, δεν αρρωσταινουν και δε χρειαζονται εξοπλισμο. 

Μισό λεπτό. Όταν λέγαμε «ήρωες»... δεν εννοούσαμε «super ήρωες»; :P

5 ώρες πριν, ThReSh είπε

Αν δεν προβλεπόταν όμως κι έγινε αυτό, τότε έγινε κακώς, διότι 2 μέτρα και 2 σταθμά. 

Υπάρχει φωτογραφία με σύσκεψη 10+ ατόμων σε κλειστό χώρο πριν από λίγες μέρες. Ο ορισμός του «2 μέτρα και 2 σταθμά». Αλλά προσωπικά το αποδέχομαι ως κακή οργάνωση. Την επόμενη φορά ήταν όντως πολύ πιο προσεκτικοί.

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Έλα το μάθετε???

Screenshot_1-9.jpg.d2d4fb4129e5ada25c244982d72b63ee.jpg

Τις φωτιές και το άγαλμα είδε που είναι άσχετα αντί να προσέξει:

The storm isn't in the air, it's inside of us

You 've been putting too much time to trying to survive

;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, vampira είπε

Και την είχαν εφαρμόσει σε αδύναμες κοινωνικές ομάδες... και χρησιμοποίησαν την "ουδετερότητά" τους στον Β' Παγκόσμιο για να προηχθούν τεχνολογικά. Προχωρημένες χώρες, πατώντας στο αίμα αθώων..

Ειδικά ο PewDiePie πως λέγεται είναι ένα παράδειγμα αυτού. 

Μην σου πω κρατούσε και την σημαία. Σκέψου τον σε ταινία με στολή ναζί, παιδαρας και θα του πηγαίνει σίγουρα!!!

Επεξ/σία από aris1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...