Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Εγώ πάντως σε κατάστημα Εθνικής, μίλησα με τον υπεύθυνο και του έστειλα τα στοιχεία με mail.

Μίλησες μαζί του από κοντά ή από τηλεφώνου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Αυτό που έγιναν ήρωες οι γιατροί και οι νοσηλευτές στα νοσοκομεία χωρίς στην πραγματικότητα να έχει ξεσπάσει ακόμη η επιδημία στην χώρα μας πως το βλέπετε; Είμαι ο μόνος που του φαίνεται τραγικό και κατώτερο των περιστάσεων; Προσωπικά πιστεύω οι μοναδικοί ήρωες αυτή τη χρονική περίοδο είμαστε όλοι εμείς που μένουμε μαντρωμένοι στα σπίτια και στα διαμερίσματά μας.

Εγώ έχοντας άμεση λόγω επαγγέλματος σχέση με πάρα πολλούς γιατρούς έχω την άποψη ότι η γενίκευση και ηρωοποίηση ή μη ολόκληρων ομάδων ή επαγγελμάτων είναι ανόητη. Ξέρω καθηγητές γιατρούς που κανονίζουν για Πάσχα να ψήσουν με καλεσμένους. Πως θα μου το παίξουν κάτι τέτοιοι ανεύθυνοι τύποι ήρωες; Επίσης οι χειρουργικές είναι γεμάτες ενώ είπαν ότι θα εξυπηρετούν μόνο τα επείγοντα.. αλλά φαίνεται το χιλιαρικάκι είναι επείγον για κάποιους.. Δε θα ηρωοποίησω κανένα τέτοιο λαμόγιο......Και βέβαια αντίστοιχα ξέρω παιδιά που δουλεύουν σε σούπερ μάρκετ και έχουν ιδιαίτερα ευπαθεί άτομα στην οικογένεια τους αλλά με εξυπηρετούν χωρίς δισταγμό και με κίνδυνο να κολλήσουν και να μεταφέρουν τον ιό. Στα μάτια μου ο δεύτερος εργαζόμενος είναι πιο ήρωας από τον πρώτο. 

Επεξ/σία από Thakiis
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Εγώ πάντως σε κατάστημα Εθνικής, μίλησα με τον υπεύθυνο και του έστειλα τα στοιχεία με mail.

Το θέμα είναι να μπορεί να γίνει απευθείας μέσα από το e-banking της τράπεζας, και όχι κατόπιν συνεννόησης με υπάλληλο.

Σε Alpha και Πειραιώς μου έβγαλε μήνυμα μέσα από το e-banking ότι χρειάζονται κάποια στοιχεία επικαιροποίηση, τα έκανα άμεσα upload μέσα από το e-banking, και την επόμενη ημέρα έλαβα μήνυμα ότι είμαι πλέον επικαιροποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Δυστυχώς, πρέπει να περάσω από κατάστημα τράπεζας για να ζητήσω επικαιροποίηση στοιχείων διεύθυνσής μου για κάρτα που λήγει τον επόμενο μήνα...

Πιστεύετε σε κανένα μισάωρο από τώρα είναι καλή ώρα να περάσω, εννοώ από θέμα να μην υπάρχει συνωστισμός;

Υπάλληλος γενικά Μ είπε τα μεσημέρια έχει λιγότερο κόσμο απλά έχουν περιοριστικά μέτρα πόσοι θα είναι ταυτόχρονα εντός καταστήματος.

Online πλέον κάνεις τα πάντα και δε χρειάζεται να περάσεις από τη τράπεζα.. αν θέλεις πάρε ένα τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών να σου πούνε τι μπορείς να κανείς τηλεφωνικά ή online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, logistoulis είπε

κεφαλιές μπορούν να  κάνουν ή μπορεί να εχει ιό η μπάλα επειδή θα έχει γεμίσει το γηπεδάκι; 

Και τα πέναλτι είναι στο όριο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yγ. Μια ερώτηση ακόμα:

Η κάρτα μου η χρεωστική (εθνικής Τράπεζας) γράφει επάνω "VALID THRU 05/20"

Είπα να δοκιμάσω κ μέσω της σελίδας, που ανέφερε κάποιος πριν ότι έχει διαδικασία αλλαγής στοιχείων διεύθυνσης κ βλέπω με έκπληξη (και χαρά) ότι εκεί, για την συγκεκριμένη κάρτα αναφέρει 

"Ενεργή. Λήξη: 04/23"

Οέο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, krakozia είπε

Στην αυστρια παντως εχουν ηδη διαμορφωσει το πλανο εξοδου απο το lock down. Μικρα καταστηματα ισως και μεσα στον απριλιο, υπολοιπα καταστηματα απο αρχες μαιου, σχολεια απο μεσα μαιου, πανεπιστημια δεν ξαν ανοιγουν φετος. Σινεμα, καλλιτεχνικες αθλητικες εκδηλωσεις απο ιουλιο. Φυσικα θεωρητικα παντα αυτα.

Για να παρουμε μια ιδεα εχουν γυρω στους 220 θανατους και εχουν ηδη κανει 110000 τεστ.

με μια απο τις προυποθεσεις να φορανε μασκες https://www.bbc.com/news/world-europe-52143873

και απο καποιον π ζει εκει http://www.youtube.com/watch?v=e-vo1tgmVD4&t=0m54s

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thakiis είπε

Online πλέον κάνεις τα πάντα και δε χρειάζεται να περάσεις από τη τράπεζα.. αν θέλεις πάρε ένα τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών να σου πούνε τι μπορείς να κανείς τηλεφωνικά ή online.

Μίλησα πριν λίγο με την εξυπηρέτηση, μου ανέφεραν ότι μόνο με επίσκεψη γίνεται, περιμένω νέα επικοινωνία μαζί τους να το διευθετήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη καλη η πλακα αλλα τα διαβαζει και κοσμος που δεν καταλαβαινει τη διαφορα πλακας με αστειο απαγορευεται το μπασκετ για λογους που δεν εχει νοημα  να κατανοησει οποιος ηδη δεν μπορει να τους σκεφτει.

""Επίσης από τη Δευτέρα 23/3 δεν λειτουργούν και απαγορεύεται η παραμονή πολιτών σε παιδικές χαρές, χώρους εξωτερικής άθλησης, οργανωμένες μαρίνες, πάρκα και άλση.""

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

Έχασα την πίστη μου στο σύστημα»: Παραιτήθηκε ο επικεφαλής επιστήμονας της ΕΕ της μάχης κατά του κορωνοϊού!!!

Ειμαστε ενωμενοι και αγαπιομαστε ολοι στην Ευρωπη! Και σε αυτο και στα συνορα!

Ενβνοειται πως αμα γινει σκηνικο για 2 αγονες βραχονησιδες θα ερθουν απο ολα τα μεη της Ευρωπης να μας υποστηριξουν και να σκοτωθουν εκει!

Το ονειρο του καθε στρατιωτη ειναι να πεθανει σε ξενα υδατα και πατριδα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gordonas είπε

Δεν είναι αποκλειστικό ζητούμενο να εξαλειφθεί ο ιός. Αρκεί να είναι περιορισμένος στα σημερινά επίπεδα και χαμηλότερα (μιλάω για Ελλάδα πάντα). Η Νότια Κορέα και η Σιγκαπούρη ΔΕΝ είναι σε καραντίνα. Έχουν ελεγχόμενα κρούσματα (με πολλές προσπάθειες βέβαια) και η ζωή συνεχίζεται. 

Με πολύ καλή ιχνηλάτηση** και καραντίνα στα κρούσματα μπορούμε να γυρίσουμε σε μια καθημερινότητα που θα μας ικανοποιεί, ειδικά σε σχέση με την σημερινή καραντίνα. Για να γυρίσουμε στην ανεμελιά του πριν προφανώς θα χρειαστεί να βοηθήσει η ιατρική επιστήμη.

** Η πολύ καλή ιχνηλάτηση απαιτεί ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ και σηκώνει συζήτηση. 

Η Σιγκαπούρη είναι σε καραντίνα πλέον.

Η ιχνηλάτηση δούλευε όταν είχαν εστίες ή αφίξεις εξωτερικού. Όταν άρχισαν να τους σκάνε διάφορα περιστατικά μόλυνσης από ευρύτερες κοινότητες σήκωσαν ψηλά τα χέρια γιατί μόνο στα μισά μπορούσαν να μάθουν πως και που τσίμπησε τον ιό ο συγκεκριμένος θετικός.

Διότι ιχνηλάτηση πρέπει να γίνεται και προς τα κάτω αλλά και προς τα πάνω.

Οπότε κατέβασαν και στην Σιγκαπούρη ρολά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Παναής είπε

Όταν ξεκινάγαν όλα αυτά κάπου στον Ιανουάριο, ο ΠΟΥ έλεγε δεν είναι κάτι σοβαρό και δεν χρειάζονται υπερβολές κ.τ.λ. η κάτι τέτοιο, η Κίνα το ελέγχει κ.τ.λ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...