Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, whosethere είπε

ωραια, επομενως εκκλησιες κλειστες για κοινο, το λυσανε και αυτο

Τίποτα δεν έλυσαν. Disclaimer έβγαλαν, αποποίηση ευθυνών.

Η εγκύκλιος απευθυνόταν προς τους μητροπολίτες και όχι προς τον λαό για να τον προσκαλεί σε συγκέντρωση.

Υπό τις παρούσες συνθήκες, η Ιερά Σύνοδος δεν προτρέπει κανέναν πιστό να έλθει στην εκκλησία. Οι εκκλησίες δεν είναι ανοιχτές για τους πιστούς κι αυτό είναι το νόημα της «κεκλεισμένων των θυρών» τελέσεως των Ιερών Ακολουθιών.

Η υπ' αριθ. 3018/7.4.2020 Εγκύκλιος της Ιεράς Συνόδου απευθύνεται προς τους Μητροπολίτες και όχι τους πιστούς και κατά συνέπεια ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΈΓΓΡΑΦΟ ΠΡΟΤΡΕΠΤΙΚΟ για προσέλευση στην Εκκλησία, αφού μάλιστα η Ιερά Σύνοδος δεν δύναται να "νομοθετήσει" αντίθετα προς όσα προβλέπουν οι αποφάσεις της Πολιτείας

 

Βλέπετε πουθενά να λέει ΡΗΤΑ να μην προσέλθουν οι πιστοί στους ναούς ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΟΙ ΘΥΡΕΣ ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΈΣ; Το μόνο που λέει είναι ότι εμείς δεν καλέσαμε κανέναν πιστό, η εγκύκλιος αφορούσε εμάς, ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΊΕΣ θα γίνουν κεκλεισμένων των θυρών και ότι είχαν ζητήσει από την κυβέρνηση να προβλεφθεί η ατομική προσευχή στους ναούς την περίοδο περιορισμού των μετακινήσεων, αλλά δεν εισακούστηκαν.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μου εξηγήσει κάποιος κάτι, χωρίς ίχνος εμπάθειας στον Τσιόρδα για να μην παρεξηγηθώ;

Είναι δεδομένο πως ο ιός μεταδίδεται και με την αναπνοή, χτες νομίζω ανέβηκε εδώ και βίντεο από γιατρό που εξηγούσε ακριβώς τι παίζει.

Αν ο διπλανός μου στην ουρά στο σούπερ ή στο λεωφορείο είναι προ/ασυμπτωματικός και απλά αναπνέει, μπορεί να μεταφέρει σταγονίδια για 1-2 μέτρα και πιθανό να με κολλήσει και ας πλένω μετά τα χέρια μου για ώρες. Σε ένα τέτοιο παράδειγμα, η χρήση μάσκας -και από τους δύο- θα βοηθούσε σημαντικά ως προληπτικό μέτρο, τουλάχιστον μειώνοντας την πιθανότητα μόλυνσης. 

Οπότε ποια η λογική στο να μη φοράμε μάσκες ούτε καν σε χώρους όπως σούπερμαρκετ, ΜΜΜ, και λοιπούς; Ξεχνάω κάτι; 

Και μην μου πει κανείς αυτό που λέει ο Τσιόρδας και το ECDC για αντισταθμιση κινδύνου, ότι επειδή θα φοράμε μάσκα θα έχουμε λανθασμένο αίσθημα ασφάλειας και θα προσέχουμε λιγότερο. Ή πως θα τη φοράμε λάθος. Η λύση σε αυτά δεν είναι το «μην το κάνετε καθόλου», είναι η σωστή ενημέρωση του πως θα το κάνουμε. Ας αφιερώσουν ένα μισάωρο κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης, ή ας βγάλουν ένα σποτάκι λίγων λεπτών να παίζει μετά τον Παπαδόπουλο ξερω γω. Δεν το δέχομαι πως επειδή κάποιοι κάνουν τη μάσκα κασκόλ την απορρίπτουν τόσο εύκολα.

Να θυμίσω απλά ότι πολλοί δεν ξέρουν πως γίνεται το σωστό πλύσιμο χεριών και νομίζουν πως με ελάχιστο σαπούνι και χαλαρό πλύσιμο είναι κομπλέ. Δεν είδα το ECDC να λέει «ντάξει, θα το κάνετε λάθος, οπότε προς το παρόν μην το κάνετε και βλέπουμε».

Επεξ/σία από akpe
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akpe είπε

Θα μου εξηγήσει κάποιος κάτι, χωρίς ίχνος εμπάθειας στον Τσιόρδα για να μην παρεξηγηθώ;

Είναι δεδομένο πως ο ιός μεταδίδεται και με την αναπνοή, χτες νομίζω ανέβηκε εδώ και βίντεο από γιατρό που εξηγούσε ακριβώς τι παίζει.

Αν ο διπλανός μου στην ουρά στο σούπερ ή στο λεωφορείο είναι προ/ασυμπτωματικός και απλά αναπνέει, μπορεί να μεταφέρει σταγονίδια για 1-2 μέτρα και πιθανό να με κολλήσει και ας πλένω μετά τα χέρια μου για ώρες. Σε ένα τέτοιο παράδειγμα, η χρήση μάσκας -και από τους δύο- θα βοηθούσε σημαντικά ως προληπτικό μέτρο, τουλάχιστον μειώνοντας την πιθανότητα μόλυνσης. 

Οπότε ποια η λογική στο να μη φοράμε μάσκες ούτε καν σε χώρους όπως σούπερμαρκετ, ΜΜΜ, και λοιπούς; Ξεχνάω κάτι; 

Και μην μου πει κανείς αυτό που λέει ο Τσιόρδας και το ECDC για αντισταθμιση κινδύνου, ότι επειδή θα φοράμε μάσκα θα έχουμε λανθασμένο αίσθημα ασφάλειας και θα προσέχουμε λιγότερο. Ή πως θα τη φοράμε λάθος. Η λύση σε αυτά δεν είναι το «μην το κάνετε καθόλου», είναι η σωστή ενημέρωση του πως θα το κάνουμε. Ας αφιερώσουν ένα μισάωρο κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης, ή ας βγάλουν ένα σποτάκι λίγων λεπτών να παίζει μετά τον Παπαδόπουλο ξερω γω. Δεν το δέχομαι πως επειδή κάποιοι κάνουν τη μάσκα κασκόλ την απορρίπτουν τόσο εύκολα.

Να θυμίσω απλά ότι πολλοί δεν ξέρουν πως γίνεται το σωστό πλύσιμο χεριών και νομίζουν πως με ελάχιστο σαπούνι και χαλαρό πλύσιμο είναι κομπλέ. Δεν είδα το ECDC να λέει «ντάξει, θα το κάνετε λάθος, οπότε προς το παρόν μην το κάνετε και βλέπουμε».

Αναφορά σε κείμενο

The virus seems to be transmitted mainly via small respiratory droplets through sneezing, coughing, or when people interact with each other for some time in close proximity (usually less than one metre). These droplets can then be inhaled, or they can land on surfaces that others may come into contact with, who can then get infected when they touch their nose, mouth or eyes. The virus can survive on different surfaces from several hours (copper, cardboard) up to a few days (plastic and stainless steel). However, the amount of viable virus declines over time and may not always be present in sufficient numbers to cause infection.

The incubation period for COVID-19 (i.e. the time between exposure to the virus and onset of symptoms) is currently estimated to bet between one and 14 days. 

We know that the virus can be transmitted when people who are infected show symptoms such as coughing. There is also some evidence suggesting that transmission can occur from a person that is infected even two days before showing symptoms; however, uncertainties remain about the effect of transmission by  non-symptomatic persons.

https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/questions-answers

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΟμιζω σαφως η ταση ειναι πτωτικη.Πλεον εχουν αξια οι θανατοι και οι διασωληνομενοι οι οποιοι μειωνονται μερα με την μερα,.ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kirileman είπε

Τίποτα δεν έλυσαν. Disclaimer έβγαλαν, αποποίηση ευθυνών.

Η εγκύκλιος απευθυνόταν προς τους μητροπολίτες και όχι προς τον λαό για να τον προσκαλεί σε συγκέντρωση.

Υπό τις παρούσες συνθήκες, η Ιερά Σύνοδος δεν προτρέπει κανέναν πιστό να έλθει στην εκκλησία. Οι εκκλησίες δεν είναι ανοιχτές για τους πιστούς κι αυτό είναι το νόημα της «κεκλεισμένων των θυρών» τελέσεως των Ιερών Ακολουθιών.

Η υπ' αριθ. 3018/7.4.2020 Εγκύκλιος της Ιεράς Συνόδου απευθύνεται προς τους Μητροπολίτες και όχι τους πιστούς και κατά συνέπεια ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΈΓΓΡΑΦΟ ΠΡΟΤΡΕΠΤΙΚΟ για προσέλευση στην Εκκλησία, αφού μάλιστα η Ιερά Σύνοδος δεν δύναται να "νομοθετήσει" αντίθετα προς όσα προβλέπουν οι αποφάσεις της Πολιτείας

Βλέπετε πουθενά να λέει ΡΗΤΑ να μην προσέλθουν οι πιστοί στους ναούς ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΟΙ ΘΥΡΕΣ ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΈΣ; Το μόνο που λέει είναι ότι εμείς δεν καλέσαμε κανέναν πιστό, η εγκύκλιος αφορούσε εμάς, ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΊΕΣ θα γίνουν κεκλεισμένων των θυρών και ότι είχαν ζητήσει από την κυβέρνηση να προβλεφθεί η ατομική προσευχή στους ναούς, αλλά δεν εισακούστηκαν.

@Sanjuro καθως διαβαζα τις προηγουμενες σελιδες υπηρχε μια συγχυση για το αν η εκκλησια ελεγε κεκλεισμενων θυρων ή οχι. Μολις απαντηθηκε. Εαν επιτρεπεται εξωτερικη μαζωξη ή οχι. Απαντηθηκε. Οι θυρες δεν ειναι ανοιχτες για πιστους. Εαν οπως λεει @kirileman Ιερά Σύνοδος δεν δύναται να "νομοθετήσει" αντίθετα προς όσα προβλέπουν οι αποφάσεις της Πολιτείας, και με αυτα προετρεψε τους πιστους την κατοικον ατομικη προσευχη, τι αλλο να πουνε; Εαν τους ελεγαν "ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΥΓΚ ΟΥΓΚ " δε θα ταν επισης χειροτερα;

Απο τη στιγμη που η ατομικη προσευχη στις εκκλησιες δεν εγκριθηκε τελειωσε.

Τωρα μου λες δεν εδωσαν οριστικη λυση στο θεμα κλπ, δεν ξερω εαν θυμασαι, μερικες σελιδες πριν που εβλεπε μελος insomnia εναν κουρεα με ανοιχτο μαγαζακι να κουρευει να βγαζει μεροκαμματο και καταγγελια δεν εριξε. Τι αλλο να ελεγε η Πολιτεια να κρατησει τετοιου ειδους επιχειρησεις κλειστες; Αυτο μου θυμιζει η σταση μερικων.  Αυτοι που δε θα συμμορφωθουν υπαρχουν. Δικαιολογιες πολλες ξερουμε να δινουμε. Το μηνυμα ηταν σαφες.

Επεξ/σία από whosethere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Γιατί πάρα πολλοί σταμάτησαν να αγοράζουν ψωμί και κάνουν οι ίδιοι!

Η κίνηση στους φούρνους έχει μειωθεί 70%.

Είχε γράψει κι εδώ κάποιος για το πόσο επικίνδυνο είναι ανέκαθεν το ότι ο άλλος σου δίνει το ψωμί με γυμνά χέρια και πιάνει και τα λεφτά!!!

Ενω εαν πιανει το χρηματα με τα γαντια  και μετα το ψωμι δεν υπαρχει προβλημα;Eκτος και εαν εχουν συστημα αποστειρωσης τα γαντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε γούστα που βγάζετε με τις εκκλησίες...

Είναι ξεκάθαρο πως ειναι κλειστές για πιστούς, και έχουν με δικιά τους "εγκύκλιο" ενημερώσει πως θα μένουν ανοιχτές για λιγες ωρες για παπαδες, διοικητικό (?) προσωπικο. Πιστος δε μπαίνει.

Αν μπει πρεπει να τον μαζεψει η αστυνομία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φάση πια με τις μάσκες? Θέλετε να φοράτε? Αισθάνεστε πιο ασφαλείς? Φορεστε, κανείς δεν σας το απαγορεύει. Δεν θα φάτε πρόστιμο, δεν θα σας τραβήξει κανείς το αυτί. Γιατί τέτοια εμμονή με τον Τσιοδρα, τον WHO, το CDC, το ECDC? Έλεος, 500 σελίδες και παντού υπάρχει και ένα ποστ για μάσκα.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lightsout είπε

Τι φάση πια με τις μάσκες? Θέλετε να φοράτε? Αισθάνεστε πιο ασφαλείς? Φορεστε, κανείς δεν σας το απαγορεύει. Δεν θα φάτε πρόστιμο, δεν θα σας τραβήξει κανείς το αυτί. Γιατί τέτοια εμμονή με τον Τσιοδρα, τον WHO, το CDC, το ECDC? Έλεος, 500 σελίδες και παντού υπάρχει και ένα ποστ για μάσκα.

Είναι απωθημένα από την ακύρωση του καρναβαλιού 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Vtsola said:

ΝΟμιζω σαφως η ταση ειναι πτωτικη.Πλεον εχουν αξια οι θανατοι και οι διασωληνομενοι οι οποιοι μειωνονται μερα με την μερα,.ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ?

Ας γίνει κάνα τσαφ στις εκκλησίες το Πάσχα και θα δεις την αρχή του τέλους, αλλά όχι όπως την εννοείς. Έχουμε βελαξει μέσα στα σπίτια μας έχουμε μπει μέσα οικονομικά στις δουλειές για να τα τινάξουνε στον αέρα οι θειαδες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, whosethere είπε

Τωρα μου λες δεν εδωσαν οριστικη λυση στο θεμα κλπ, δεν ξερω εαν θυμασαι, μερικες σελιδες πριν που εβλεπε μελος insomnia εναν κουρεα με ανοιχτο μαγαζακι να κουρευει να βγαζει μεροκαμματο αλλα καταγγελια δεν εριξε. Αυτο μου θυμιζει η σταση μερικων.  Αυτοι που δε θα συμμορφωθουν υπαρχουν. Δικαιολογιες πολλες ξερουμε να δινουμε. Το μηνυμα ηταν σαφες.

Εσύ λες αφού τώρα ξεκαθάρισαν την θέση τους τότε όλα κομπλε. Εγώ λέω πως το μπάχαλο που προηγήθηκε δεν είναι ασήμαντο και μπορεί να είναι τεράστιο επικοινωνιακό λάθος. Είναι εμφανές πως η προετοιμασία που είχε γίνει για το θέμα ήταν για γέλια και για αυτό το γεγονός ευθύνεται η κυβέρνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kostasspil είπε

Ας γίνει κάνα τσαφ στις εκκλησίες το Πάσχα και θα δεις την αρχή του τέλους, αλλά όχι όπως την εννοείς. Έχουμε βελαξει μέσα στα σπίτια μας έχουμε μπει μέσα οικονομικά στις δουλειές για να τα τινάξουνε στον αέρα οι θειαδες

πραγματικα μακαρι να το εμποδισουν αν περασουμε το σκοπελο του πασχα ολα τελειωνουν υπομονη.πανελληνιες δινω και τα χω παιξει μεσα στο σπιτι δεν υπαρχει..εχω και αθληματα να δωσω και δεν μπορω να προπονηθω,,ασ ελπισουμε οι παππουδες να μεινουν μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, ADHD said:

https://www.sciencemag.org/news/2020/04/you-may-be-able-spread-coronavirus-just-breathing-new-report-finds

Quote

But if the coronavirus can be suspended in the ultrafine mist that we produce when we exhale, protection becomes more difficult, strengthening the argument that all people should wear masks in public to reduce unwitting transmission of the virus from asymptomatic carriers.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sanjuro είπε

Εσύ λες αφού τώρα ξεκαθάρισαν την θέση τους τότε όλα κομπλε. Εγώ λέω πως το μπάχαλο που προηγήθηκε δεν είναι ασήμαντο και μπορεί να είναι τεράστιο επικοινωνιακό λάθος. Είναι εμφανές πως η προετοιμασία που είχε γίνει για το θέμα ήταν για γέλια και για αυτό το γεγονός ευθύνεται η κυβέρνηση.

Πραγματικα @Sanjuro εχω την εντυπωση πως κανεις σε ο τι βρεις παραθεση επειδη θες να γραφεις ολη τη συλλογιστικη σου πορεια επι του θεματος και εας μην αναφερομαστε στα ιδια πραγματα ή ιδια χρονικα πλαισια 🤷‍♀️εκανα σαφες σε τι αναφερομουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...