Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο που δείχνει η πορεία της νόσου αυτή την στιγμή είναι ότι με τα παρόντα μέτρα η νόσος ελέγχεται και σβήνει. Αυτό δεν ήταν καθόλου δεδομένο μέχρι πριν λίγες μέρες. Οπότε υπάρχει περιθώριο να αρθούν στην πορεία κάποια από τα μέτρα. Το πως και πόσα είναι κυριολεκτικά βλέποντας και κάνοντας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Ας γίνει κάνα τσαφ στις εκκλησίες το Πάσχα και θα δεις την αρχή του τέλους, αλλά όχι όπως την εννοείς. Έχουμε βελαξει μέσα στα σπίτια μας έχουμε μπει μέσα οικονομικά στις δουλειές για να τα τινάξουνε στον αέρα οι θειαδες

Καλα χαλανδρι ολοι εξω ειναι ειδικα στο ρεμα χαμος πρωτη φορα.. Παλαια πηγαιναν λιγοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, patclo είπε

Το μόνο που δείχνει η πορεία της νόσου αυτή την στιγμή είναι ότι με τα παρόντα μέτρα η νόσος ελέγχεται και σβήνει. Αυτό δεν ήταν καθόλου δεδομένο μέχρι πριν λίγες μέρες. Οπότε υπάρχει περιθώριο να αρθούν στην πορεία κάποια από τα μέτρα. Το πως και πόσα είναι κυριολεκτικά βλέποντας και κάνοντας.

Οχι μονο δεν ηταν δεδομενο αλλα μαλλον δεν ηταν και οι πιθανοτητες υπερ μας. Μη κοιτας εδω που ειμαστε αλλου γι αλλου, και μιλαμε για ασχετα θεματα, ο τσιοδρας φοβοταν σιγουρα τη πιθανοτητα να ακουμε για 200-300 νεκρους τη μερα. Αυτο το εχουμε ξεπερασει οποτε πρεπει καποια απο τα μετρα να αρθουν ωστε να αποκτησει ελεγχομενο ρυμθο παλι ο ιος.

1 λεπτό πριν, Moody_AL είπε

Link?? 😛 😛

καπου εδω το λεει αν το ψαξεις θα το βρεις

https://wiki.tfes.org/Flat_Earth_-_Frequently_Asked_Questions

😝

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, akpe είπε

Συμφωνω οτι ειναι θεμα αυτο με τις μασκες, και στην Αμερικη ακριβως τα ιδια με εμας ελεγαν οι οδηγιες. Παντως κανεις δεν σου απαγορευει να τη φορας αρκει να κανεις καλη χρηση οχι πχ μυτη εξω η να την πιασεις με τα χερια.

https://www.pbs.org/newshour/show/what-dr-fauci-wants-you-to-know-about-face-masks-and-staying-home-as-virus-spreads

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, akpe είπε

Θα μου εξηγήσει κάποιος κάτι, χωρίς ίχνος εμπάθειας στον Τσιόρδα για να μην παρεξηγηθώ;

Είναι δεδομένο πως ο ιός μεταδίδεται και με την αναπνοή, χτες νομίζω ανέβηκε εδώ και βίντεο από γιατρό που εξηγούσε ακριβώς τι παίζει.

Αν ο διπλανός μου στην ουρά στο σούπερ ή στο λεωφορείο είναι προ/ασυμπτωματικός και απλά αναπνέει, μπορεί να μεταφέρει σταγονίδια για 1-2 μέτρα και πιθανό να με κολλήσει και ας πλένω μετά τα χέρια μου για ώρες. Σε ένα τέτοιο παράδειγμα, η χρήση μάσκας -και από τους δύο- θα βοηθούσε σημαντικά ως προληπτικό μέτρο, τουλάχιστον μειώνοντας την πιθανότητα μόλυνσης. 

Οπότε ποια η λογική στο να μη φοράμε μάσκες ούτε καν σε χώρους όπως σούπερμαρκετ, ΜΜΜ, και λοιπούς; Ξεχνάω κάτι; 

Και μην μου πει κανείς αυτό που λέει ο Τσιόρδας και το ECDC για αντισταθμιση κινδύνου, ότι επειδή θα φοράμε μάσκα θα έχουμε λανθασμένο αίσθημα ασφάλειας και θα προσέχουμε λιγότερο. Ή πως θα τη φοράμε λάθος. Η λύση σε αυτά δεν είναι το «μην το κάνετε καθόλου», είναι η σωστή ενημέρωση του πως θα το κάνουμε. Ας αφιερώσουν ένα μισάωρο κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης, ή ας βγάλουν ένα σποτάκι λίγων λεπτών να παίζει μετά τον Παπαδόπουλο ξερω γω. Δεν το δέχομαι πως επειδή κάποιοι κάνουν τη μάσκα κασκόλ την απορρίπτουν τόσο εύκολα.

Να θυμίσω απλά ότι πολλοί δεν ξέρουν πως γίνεται το σωστό πλύσιμο χεριών και νομίζουν πως με ελάχιστο σαπούνι και χαλαρό πλύσιμο είναι κομπλέ. Δεν είδα το ECDC να λέει «ντάξει, θα το κάνετε λάθος, οπότε προς το παρόν μην το κάνετε και βλέπουμε».

Τα ίδια παντελάκη μου...τα ίδια παντελή μου...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ADHD said:

Συμφωνω οτι ειναι θεμα αυτο με τις μασκες, και στην Αμερικη ακριβως τα ιδια με εμας ελεγαν οι οδηγιες. Παντως κανεις δεν σου απαγορευει να τη φορας αρκει να κανεις καλη χρηση οχι πχ μυτη εξω η να την πιασεις με τα χερια.

https://www.pbs.org/newshour/show/what-dr-fauci-wants-you-to-know-about-face-masks-and-staying-home-as-virus-spreads

Το θέμα δεν είναι τι κάνουμε εμείς μεμονωμένα, αλλά (αν χρειαστεί) να υπάρξει γενικότερη οδηγία ώστε να μειωθεί ο αριθμός των κρουσμάτων που προέρχονται από ασυμπτωματικούς. 

Just now, agnostos13 said:

Τα ίδια παντελάκη μου...τα ίδια παντελή μου...

Και γαμώ τα επιχειρήματα όμως ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Οχι μονο δεν ηταν δεδομενο αλλα μαλλον δεν ηταν και οι πιθανοτητες υπερ μας. Μη κοιτας εδω που ειμαστε αλλου γι αλλου, και μιλαμε για ασχετα θεματα, ο τσιοδρας φοβοταν σιγουρα τη πιθανοτητα να ακουμε για 200-300 νεκρους τη μερα. Αυτο το εχουμε ξεπερασει οποτε πρεπει καποια απο τα μετρα να αρθουν ωστε να αποκτησει ελεγχομενο ρυμθο παλι ο ιος.

Θα ήταν πολιτική καταστροφή για την κυβέρνηση αν έκανε μερική άρση των μέτρων και μετά είχαμε μια ξαφνική μεγάλη αύξηση κρουσμάτων. Ίσως βέβαια αν κρατήσει τα ίδια μέτρα αλλά χαλαρώσει τους ελέγχους να έχουμε μια αύξηση των κρουσμάτων αλλά τότε η ευθύνη δεν θα ήταν του κράτους αλλά των πολιτών που κάνουν του κεφαλιού τους. 

Δεν αποκλείω και η επιμονή στη μη γενικευμένη χρήση μάσκας να έχει αυτό το σκοπό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, akpe είπε

Το θέμα δεν είναι τι κάνουμε εμείς μεμονωμένα, αλλά (αν χρειαστεί) να υπάρξει γενικότερη οδηγία ώστε να μειωθεί ο αριθμός των κρουσμάτων που προέρχονται από ασυμπτωματικούς. 

Και γαμώ τα επιχειρήματα όμως ;)

Τα έχουμε χιλιογράψει εδώ μέσα...

Δεν λέτε να καταλάβετε ορισμένοι...

Πάλι να τα γράφουμε...τι θα αλλάξει;

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akpe είπε

Το θέμα δεν είναι τι κάνουμε εμείς μεμονωμένα, αλλά (αν χρειαστεί) να υπάρξει γενικότερη οδηγία ώστε να μειωθεί ο αριθμός των κρουσμάτων που προέρχονται από ασυμπτωματικούς. 

Φανταζομαι οτι αν οι μασκες ειναι σε επαρκεια και δεν τις στερούμε απο τους νοσοκομειακους που τις χρειάζονται περισσότερο ισως να δωθει καποια αντίστοιχη οδηγια οπως εγινε προσφατα απο το Αμερικανικο CCD. Βεβαια φανταζομαι και εγω οτι εχει να κανει και με τη διασπορά του ιου μιας και ΗΠΑ γινεται πανικος..

Αναφορά σε κείμενο

The cloth face coverings recommended are not surgical masks or N-95 respirators.  Those are critical supplies that must continue to be reserved for healthcare workers and other medical first responders, as recommended by current CDC guidance.

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/cloth-face-cover.html

Με λιγα λογια οπως καταλαβαινω εγω "not a bad idea" οπως ειπε και ο Fauci αρκει να μην τις στερουμε απο αυτους που τις εχουν πραγματικα αναγκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

25 minutes ago, agnostos13 said:

Τα έχουμε χιλιογράψει εδωμέσα...

Δεν λέτε να καταλάβετε ορισμένοι...

Πάλι να τα γράφουμε...τι θα αλλάξει;

Δεν έχουμε όλοι την πολυτέλεια να παρακολουθούμε 30 σελίδες τη μέρα, μπορείς κάλλιστα να κάνεις quote κάποιο από αυτά τα post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Ενω εαν πιανει το χρηματα με τα γαντια  και μετα το ψωμι δεν υπαρχει προβλημα;Eκτος και εαν εχουν συστημα αποστειρωσης τα γαντια.

Υποτίθεται ότι καταλαβαίνουμε τί λέμε χωρίς πολλά λόγια!

Εννοείται ότι το λάθος και πριν και τώρα είναι ότι το ίδιο άτομο είτε με γυμνά χέρια είτε με γάντια πιάνει και το ψωμί και τα λεφτά, ενώ θα έπρεπε άλλος να δίνει το ψωμί και άλλος να είναι στο ταμείο!

Και το ίδιο ισχύει και για κρεοπώλες και ιχθυοπώλες και μανάβηδες και όποιον σου δίνει τρόφιμα και τώρα και πριν!

Βασικούς κανόνες υγιεινής δεν τους τηρούσαμε και τώρα ξαφνικά "ανακάλυψαν" κάποιοι ότι χρειάζονται, ενώ πριν δεν υπήρχε πρόβλημα!

Για να μην πάμε και στο τί γίνεται στα φαγάδικα κ.λπ. όπου το πλύσιμο των χεριών είναι χάσιμο χρόνου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως Ιτάλια αύξηση στα νέα κρουσματα και σε νεκρούς και σκεφτονται για άρση της καραντίνας από τέλη Απριλίου.Δεν θα ξεμπερδέψουν ποτέ αυτοί.

Επεξ/σία από kritikos28
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Curtis76 said:

να αποκτησει ελεγχομενο ρυμθο παλι ο ιος

Ελεγχόμενη διασπορά ενδεχομένως, όσο παράδοξο κι αν ακούγεται. Ίσως ο τρελός στην Αγγλία δεν ήταν και τόσο τρελός, απλά το έκανε λάθος και άτσαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, akpe είπε

Ντάξει, ο χλευασμός δεν είναι και ό,τι καλύτερο, αλλά στη δημόσια υγεία δεν υπάρχουν απόψεις, υπάρχουν δεδομένα. Το δικαίωμα στην άποψη προϋποθέτει αυτή να είναι ενημερωμένη, αλλιώς μπορεί να οδηγήσει σε επικίνδυνα συμπεράσματα. Είχαμε πριν τους «κοινωνήστε ελεύθερα και δεν θα πάθετε τίποτα», τώρα έχουμε τους Σκαρλάτους και το 5G, ε ντάξει, έλεος. 

Δεν έχουμε όλοι την πολυτέλεια να παρακολουθούμε 30 σελίδες τη μέρα, μπορείς κάλλιστα να κάνεις quote κάποιο από αυτά τα post.

Αυτόν εντωμεταξύ είχα την τιμή να τον έχω συμφοιτητή στη σχολή το ~13 (εγώ τελειώνα τότε, αυτός άρχιζε). Μιλάμε για τρελό (κυριολετικά κ μεταφορικά) κουφέτο 🤣. Από τότε ήξερα ότι θα πάει ψηλά αλλά δε περίμενα τόσο!

Επεξ/σία από fmarulezkd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Υποτίθεται ότι καταλαβαίνουμε τί λέμε χωρίς πολλά λόγια!

Εννοείται ότι το λάθος και πριν και τώρα είναι ότι το ίδιο άτομο είτε με γυμνά χέρια είτε με γάντια πιάνει και το ψωμί και τα λεφτά, ενώ θα έπρεπε άλλος να δίνει το ψωμί και άλλος να είναι στο ταμείο!

Και το ίδιο ισχύει και για κρεοπώλες και ιχθυοπώλες και μανάβηδες και όποιον σου δίνει τρόφιμα και τώρα και πριν!

Βασικούς κανόνες υγιεινής δεν τους τηρούσαμε και τώρα ξαφνικά "ανακάλυψαν" κάποιοι ότι χρειάζονται, ενώ πριν δεν υπήρχε πρόβλημα!

Για να μην πάμε και στο τί γίνεται στα φαγάδικα κ.λπ. όπου το πλύσιμο των χεριών είναι χάσιμο χρόνου!!!

Πληρωμή μόνο με κάρτα. Οπουδήποτε. Μετρητά πλέον έχω μόνο για ταξί και περίπτερο.  Και στο delivery απαιτώ να έρχεται με pos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...