Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, kritikos28 είπε

Αυτή είναι και η σωστή επιλογή καθώς ο ιός δεν σταματάει να μεταδίδεται με την ζέστη.Κάτι τέτοιο πρέπει να εφαρμοστεί και εδώ αλλά δύσκολο γιατί οι επιπτώσεις στην οικονομία θα είναι τεράστιες καθώς μεγάλο μέρος το ΑΕΠ προέρχεται από τον τουρισμό

Ο τουρισμός έχει ούτως ή άλλως δεχτεί μεγάλο πλήγμα. Στην Ελλάδα ήδη οι ακυρώσεις πέφτουν η μία μετά την άλλη και φαντάζομαι το ίδιο θα συμβαίνει και στους άλλους καλοκαιρινούς προορισμούς.

Πάντως όσο σημαντικός είναι ο τουρισμός για την Ισπανία συνεισφέρει στο 12% του ισπανικού ΑΕΠ και στο 13% της απασχόλησης, νούμερα που είναι 2 και 3 φορές μικρότερα από τα αντίστοιχα για την ελληνική οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, gordonas είπε

Είναι η κλασσική αντιμετώπιση καπνιστή. Όσο καπνίζει και είναι "υγιής" έχει τέτοιες απόψεις. Ζαμανφου και απάνω τούρλα. Αν του σκάσει η αρρώστια, τότε κλασιμέντος. 

Έτσι τώρα και όσοι κάνουν φιλοσοφικές κουβέντες σε μια χώρα που έχει λίγα κρούσματα. Μιλάνε για ελευθερίες, για κακό ΕΣΥ, γκρινιάζουν για τα μαγαζιά που είναι κλειστά, για τους "μπάτσους" κτλ.

Αν γίνει το τσαφ και κάνει έξαρση η μετάδοση των κρουσμάτων και ακούνε ασθενοφόρα να πηγαινοέρχονται όλη την ημέρα και τον Τσιόδρα να λέει για 100 θανάτους την ημέρα, τότε το τροπάριο θα αλλάξει. Ή θα κατηγορούν για ελλιπή μέτρα αυτούς που σήμερα τους λένε υπερβολικούς ή θα αρχίσουν τις ψεκασμένες θεωρίες συνωμοσίας. 

Δεν βγάζεις άκρη. Χαμηλό το επίπεδο. Πολύ χαμηλό.

Εντάξει, λιγο χιουμορ δε βλάπτει τέτοιες ωρες. Για λάρα ειπε ο άνθρωπος, άστο να το πάρει το ποτάμι :-)

Συμφωνω σε ότι γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, logistoulis είπε

@Neoss

καλά ο ενήλικος που είναι "παιδί" είναι και κάπως παράλογο

παρόλα αυτά μήπως η μόνιμη κατοικία του στην εφορία είναι έτσι κι αλλιώς ο τόπος καταγωγής του και όχι ο τόπος σπουδών του; 

γιατί υποψιάζομαι ότι μάλλον θα έχει ξεμείνει στο μητρώο το μέρος που μεγάλωσε όπως και στους περισσότερους γύρω από αυτή την ηλικία 

η εφαρμογή είναι αυτή, ας μπει να δει τι βγάζει πρώτα από όλα 

https://www.aade.gr/bebaiosi-katoikias-eidikis-hrisis

Μετα ειδα τι βλακεια εγραψα 😅 Σκέτο φοιτητρια εφτανε. Νασαι καλα για την απαντηση.

Ναι μπηκαμε. Ε βγαζει και τις δυο κατοικίες το ίδιο, την πόλη της πουναι ο τόπος σπουδών. Λογικό άλλωστε αφού και αυτή η εφαρμογή της ΑΑΔΕ απ το Μητρώο αντλεί στοιχεία.

Η κατοικία αλλάζει online πανεύκολα, όποια και να βάλεις την δέχονται, κάναμε βλακεία που δεν το αλλάξαμε ποτέ...απλώς δεν χρειάστηκε. Το σωστό θα ήταν πως ναι γιατί και στο φοιτητικό πάσο της, έγραψε όταν το πρωτοεβγαλε, ως τόπο κατοικίας της το χωριό μας (μεριά πατέρα) στον διπλανό Νομό.

Θα υποβάλλουμε σημερα online sto taxis αλλαγή και αν αύριο/μεθαυριο δούμε ότι δέχτηκαν, ωραία τότε! Εκτυπώνει ενα εκκαθ και τέλος.

Εαν όχι τότε μάλλον απλά θα μείνει εκεί δυστυχώς και το Πάσχα και εαν παραταθούν τα μέτρα θα παει μετα χωριό....

Μια εναλλακτικη ειναι να παει Αστυνομια να εξηγησει οπως ειπώθηκε κ να της δώσουν καμια ειδικη αδεια αλλά χλωμό το βλεπω να δειχνουν κατανοηση. Θελω να πω ο λόγος "δεν θελω να μεινω μόνη μου εδω περα για οσο διαρκεσει η κατασταση" πόσο πειστικός ναναι. Στο δε "παω να προσεξω καμια γιαγια" (κινηση παροχης βοηθειας) θα πεταξουν κανα "πας καλα? Και να παθουν τιποτα? Καλυτερα μόνη σου εδω καραντίνα". Απ την αλλη μια ερωτηση δεν επισυρει προστιμο (λογικα) 😅

Και επειδη καποιοι ειπατε γιατι δεν εφυγε νωρις υπονοωντας άλλα: αυτό με την αιτιολογία μετακινησης επιβληθηκε σχετικα νωρις και απο τότε προβληματιζόταν ήδη! Ελεγε ας παει και αμα τυχει κ πεσει σε ελεγχο κ πεσει 150αρι οκ...απλα εκεινη τη στιγμή δεν γινόταν.
 

9 ώρες πριν, sakks80 είπε

Αν δεν βγάλει άκρη ας γράψει ένα χαρτί ότι πάει για να βοηθήσει την γιαγιά του και αν τον πιάσουν και του ρίξουν πρόστιμο ας πληρώσει 150 ευρώ. Από το να είναι μόνος του,καλύτερα να πληρώσει 150 ευρώ και να πάει στο χωριό. 

Ναι αυτό της ειπα και εγω, το σκεφτηκε η κοπελαΑλλά είναι 300 και δεν σε αφηνουν καν να πας. Εν τω μεταξύ δεν μιλαμε για καμια τεραστια αποσταση, δεν συγκαταλεγεται στην περιβόητη εξοδο των Αθηναίων που τρεμει η Κυβέρνηση :P 1 ώρα (1,5 το πολύ) με το ΚΤΕΛ είναι. Τέλος πάντων θα δούμε.

Γυριζει ολη την χώρα αναποδα η εξοδος των  Αθηναιων xD

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 1comment είπε

Το γενίκευσες πάρα πολύ. Κανείς δεν είπε ότι δεν τους ενδιαφέρουν και οι θάνατοι. Λέω (κι εγώ και άλλοι) ότι το κύριό τους μέλημα είναι να μην εκτεθούν στον κόσμο ότι δεν τα έκαναν καλά. Γιατί αυτό θα τους στοιχίσει στις επόμενες εκλογές. Όπως στοίχισε στον τσύριζα το Μάτι και οι πλημμύρες (σίγουρα μέτρησαν κι αυτές στην απόρριψη του κόσμου). 

Εσύ θεωρείς ότι το κύριο μοναδικό μέλημα όλων των πολιτικών είναι η εκλογή τους!

Εγώ πιστεύω ότι οι άνθρωποι στην πλειοψηφία νοιάζονται και για το σύνολο και όχι μόνο για τον εαυτό τους και δεν έχει να κάνει αν είναι πολιτικοί ή χαμάληδες!

Γιατί αν συνέβαινε το αντίθετο θα είμασταν ακόμη στις σπηλιές και θα τρώγαμε ο ένας τον άλλον.

Και παρόλο που σκοτώνουμε ο ένας τον άλλον αρκετά συχνά, εντούτοις ο κόσμος είναι πολύ καλύτερος από όσο ήταν στο παρελθόν!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Neoss είπε



Και επειδη καποιοι ειπατε γιατι δεν εφυγε νωρις υπονοωντας άλλα: αυτό με την αιτιολογία μετακινησης επιβληθηκε σχετικα νωρις και απο τότε προβληματιζόταν ήδη! Ελεγε ας παει και αμα τυχει κ πεσει σε ελεγχο κ πεσει 150αρι οκ...απλα εκεινη τη στιγμή δεν γινόταν.
 

 

Bασικα εγω εχω πραγματικη απορια ,ολα τα σχολεια και τα πανεπιστημια ειναι ηδη 1 μηνα κλειστα και λιγο πολυ, με το που κλεισανε ψιθυριζοταν οτι  μεχρι πασχα σιγουρα κλειστα και βλεπουμε.

Στις 23 μαρτη με την απογορευση κυκλοφοριας ξανα ανακοικωθηκε επισημα οτι τα σχολεια μετα το πασχα θα ανοιξουν και ηδη, σχεδον ολοι πιστευουν οτι θα παρει και αλλα παραταση.

Η απορια η δικη μου ειναι, εφοσον μιλαμε για φοιτητρια μονη γιατι δεν εφυγε απο εκει που σπουδαζει πολυ πολυ νωριτερα(εχει ηδη ενα μηνα μονη της χωρις ουσιαστικο λογο μια και η σχολη ειναι κλειστη ολο αυτο το διαστημα)  και περιμενε να κοντεψει πασχα που λιγο πολυ το περιμεναμε οτι οι ελεγχοι θα αυξηθουν.

Μου κανει εντυπωση, γιατι η αδερφη μου για παραδειγμα που ειναι επισης φοιτητρια, 11 κλεισανε τα πανεπιστημια, στις 12 του μηνα πηρε το λεωφορειο και γυρισε πισω στην οικογενεια της.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kritikos28 είπε

Την κάτσαμε την βάρκα εδώ, βρήκαν ήδη 20 άτομα μέχρι τώρα και πάει για κλείδωμα ολόκληρη η συνοικία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _linuslost_ είπε

Την κάτσαμε την βάρκα εδώ, βρήκαν ήδη 20 άτομα μέχρι τώρα και πάει για κλείδωμα ολόκληρη η συνοικία..

Εδώ είναι που λέμε πλακωσανε κι οι γύφτοι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _linuslost_ είπε

Την κάτσαμε την βάρκα εδώ, βρήκαν ήδη 20 άτομα μέχρι τώρα και πάει για κλείδωμα ολόκληρη η συνοικία..

Πάλι καλά που έβαλαν τον οικισμό σε καραντίνα αν και τους Ρομά δεν τους ελέγχεις εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Pwpwpw

Δεν περίμενε κιόλας να γίνει αυτό με την αιτιολογία μετακινήσεων τοσο γρηγορα, στο εξωτερικό δεν ισχύει κιόλας παντού κάτι τέτοιο. Ε και μετά υπήρχε και φόβος μην τυχόν μεταδώσει τιποτα εκει που θα παει αλλα τρ που θα παει ολο τν Απριλιο κ Μαιο η υποθεση ε καλου κακου ας παει σε καποιον. Οπως και νάχει είχε και κατι αλλους λόγους παραμονής που δεν σχετίζονταν καν με την σχολή. Αυτή είναι η κατάσταση, πανω σαυτη ρωτησα. Ας παει κ μετα το Πασχα...αλλα παλι παραμενει τα της αιτιολογιας κινησης. Τελος παντων κατι θα γινει. 

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Utopia13 είπε

Σχολεία: Όπως το βλέπω δεν ανοίγουν μέχρι το τέλος της χρονιάς. Βέβαια, έχει ενδιαφέρον η πρόταση του Μόσιαλου να ανοίξουν μόνο για τους μαθητές της Γ Λυκείου και αυτό θεωρώ κι εγώ πως είναι το σωστό. Εξάλλου, εάν μειωθούν τα άτομα που είναι στην ίδια αίθουσα, ο κίνδυνος διασποράς στα σχολεία είναι μικρός. Εννοείται πως το γενικό άνοιγμα των σχολείων θα ήταν μια κίνηση με τεράστιο ρίσκο που μπορεί να βγει σε καλό, διότι οι μαθητές συνήθως δεν παίρνουν σοβαρά τη νόσο και είναι σχεδόν απίθανο να πεθάνουν, αλλά από την άλλη μπορεί να έχει ολέθριες συνέπειες, λόγω του γεγονότος ότι, ειδικά στις μικρότερες ηλικίες, πολλές φορές δεν εμφανίζονται συμπτώματα και ο κίνδυνος διασποράς στη συνέχεια είναι τεράστιος. Έτσι, ξεχνάμε νομίζω τα σχολεία, με έναν αστερίσκο για τη Γ Λυκείου.

 

Το ιδιο εκτιμω και εγω σαν πιθανο σεναριο...

Ωστοσο τωρα που το ξαναζυγισα, ακομα και αυτο το σεναριο εχει επιπλοκες, και εξηγουμε:

Πες οτι ανοιγουν τα σχολεια αρχες Ιουνιου και Πανελλαδικες Αρχες Ιουλη.

Σε ενα σχολειο πες 5 μαθητες νοσουν ξαφνικα με κορωνοιο... Μπορουν να μπουν σε αιθουσα να γραψουν? ΟΧΙ....

Χανουν τις εξετασεις? ΝΑΙ

Αναρωτιεμαι αν εμφανιστουν καμποσα τετοια κρουσματα, τι απαιτησεις θα εχουν αυτοι οι μαθητες και σε ποιους θα ριξουν το φταιξιμο που εμενιναν εκτος πανελληνιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγγελία την μηχανή μου για πώληση και με πήρε χθες ένας τηλέφωνο να την αγοράσει. 

Ξέρει κανείς τι γίνεται με γίνεται με τις αγορές - πωλήσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...