Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

To Εχουν βάλει κάποιες σελίδες πρίν φίλε Chris και μάλιστα το έβαλε και ένα παλικάρι ως δικιά του ιστορία,που έκανε εντύπωση η λεπτομέρεια με την οποία το έγραφε,φυσικά και δεν ξέρουμε μήπως είναι ο ίδιος.. 🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pontez2 είπε

Όντως είχε πολύ κόσμο έξω σήμερα με τα πόδια. 

Ελάχιστοι χωρίς σακούλες στα χέρια, προφανώς ο άσχημος καιρός των προηγούμενων ημερών δεν άφησε τους περισσότερους να κάνουν έστω τα αναγκαία ψώνια.

Αρκετοί γονείς με πιτσιρίκια για βόλτα.

Νομίζω αναμενόμενο μετά από τόσες ημέρες άσχημου καιρού. Θα μετριάσει η κατάσταση

Μια ερώτηση, σύμφωνα με το νόμο ένας γονέας με δύο παιδιά επιτρέπεται να βγαίνει έξω με την αιτιολογία 6); γιατί βλέπω πάρα πολλούς να το κάνουν (και πιάνουν και όλο το δρόμο :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, patclo είπε

Σε μεγαλουπόλεις είναι ακόμα χειρότερα. Νέα Υόρκη το εκτίμησαν σε 3,4.

https://www.nber.org/papers/w26917

Annotation 2020-04-09 225043.jpg

Το οποίο θα αλλάξει μιας και άρχισαν να μετράνε τους DOA στα σπίτια που ο αριθμός τους έχει 10πλασιαστεί. Από 20-25 έχουν φτάσει τους 250-300 την ημέρα. Και αυτοί δεν τους μετράνε στους νεκρούς από τον ιό ακόμα. Ήδη σε 2 εβδομάδες είχαν σχεδόν αναφέρει 3000 DOA αντί για 280 την ίδια περίοδο που είναι συνήθες. 

2 ώρες πριν, kritikos28 είπε

Στην Νέα Σμύρνη της Λάρισας που είναι μαζεμένοι, δεν βλέπω κάτι το διαφορετικό. Υπάρχουν φίλοι που περνάνε από εκεί λόγο δουλειάς καθημερινά, (κουριερ) που μου λένε ότι μέχρι προχτές είναι μαζεμένοι στα "κλειστά" μαγαζιά..... 

Και όταν τον ρώτησα για αστυνομία και πρόστιμα, μου απάντησε δεν υπάρχει αστυνομικός που να θέλει να πεθάνει κάνοντάς το αυτό στην περιοχή αυτή. 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 1comment είπε

Συνέβη στα Χανιά: Τον έγραψαν για άσκοπη μετακίνηση, έξω από το σπίτι του

Αυτές οι μέρες πρέπει να είναι οι καλύτερες των μπάτσων από ιδρύσεως της αστυνομίας. Δεν εξηγείται αλλιώς τέτοιος ζήλος.

το επαθα στις 6 το απογευμα.. 2 τετραγωνα απο κατω απο το σπιτι μου,αυτοι λεγανε οτι ημουνα ηδη μακρυα!! ΛΟΛ.. 
τελικα δεν με εγραψαν με τα χιλια ζορια και επειδη ειχα στειλει μηνυμα πριν 3 λεπτα!!! 

46 λεπτά πριν, arianosfc είπε

Είχα αγγελία την μηχανή μου για πώληση και με πήρε χθες ένας τηλέφωνο να την αγοράσει. 

Ξέρει κανείς τι γίνεται με γίνεται με τις αγορές - πωλήσεις? 

γινονται κανονικα και ηλεκτρονικα.. δεν εχω λινκ τωρα.. παρε ενα τηλ στο υπουργειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DOR1K1N είπε

το επαθα στις 6 το απογευμα.. 2 τετραγωνα απο κατω απο το σπιτι μου,αυτοι λεγανε οτι ημουνα ηδη μακρυα!! ΛΟΛ.. 
τελικα δεν με εγραψαν με τα χιλια ζορια και επειδη ειχα στειλει μηνυμα πριν 3 λεπτα!!! 

γινονται κανονικα και ηλεκτρονικα.. δεν εχω λινκ τωρα.. παρε ενα τηλ στο υπουργειο

https://www.zarpanews.gr/etsi-tha-ekdosete-online-ypeythyni-dilosi-i-exoysiodotisi-gia-metavivasi-ich-vima-vima-i-diadikasia/amp/

 

Αυτό εδώ λες λογικά. Ωραία θα το κάνω αυτό και μου στέλνει χρήματα? Του δίνω κλειδί? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, techPro είπε

Μα κι η Ελλάδα είχε τουρίστες πριν κλείσουν τα σύνορα και είναι στις χώρες με υψηλό τουρισμό. Δε φαίνεται όμως κάποια έξαρση στις τουριστικές περιοχές της χώρας. Αν ο αριθμός των κρουσμάτων ήταν υπερεκφρασμένος σε αυτές, τότε πολύ πιθανόν να έφερε μεγάλο μερίδιο ευθύνης ο τουρισμός, αλλά κάτι τέτοιο δε φαίνεται να συμβαίνει.

Η Ελλάδα έχει εξωτερικό τουρισμό σχεδόν μονόπαντα το εξάμηνο Απρίλιο-Σεπτέμβρη. Ο ιός είναι εισαγόμενος. Στο ακραίο σενάριο που δεν έμπαινε ποτέ στη χώρα, ο - όποιος - εσωτερικός τουρισμός δεν θα επηρέαζε τίποτα. Με τα σημερινά δεδομένα, λίγοι έφεραν τον ιό απ' έξω, έγινε φοβερή δουλειά στην ιχνηλάτηση, χάρη στον πρώτο νεκρό (που είχε υποκείμενο νόσημα και χρειάστηκε άμεσα νοσηλεία) βρήκαμε άλλους πενήντα, επεβλήθησαν έγκαιρα τα μέτρα, φαίνεται να σώσαμε τον πρώτο μήνα.

Καμία σχέση με Ιταλία, όπου πέρασε δεκαπλάσιος κόσμος, με χιλιάδες επισκέπτες από Κίνα, με ένα σωρό άλλους που μετακινούνταν Ελβετία-Ιταλία-Κίνα και πάλι πίσω σε λίγες μέρες, χωρίς να έχουν πρότερο παράδειγμα και έχοντας μολύνει πιθανότατα και τα νοσοκομεία τους (κάτι που φαίνεται να κάναμε κι εμείς στην Καστοριά).

Γενικώς στην Ελλάδα ήμασταν - και - πολύ τυχεροί που δεν συνέβη αυτό τον Ιούλιο.

13 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Φιλε εν αντιθεση με οτι συμβαινει στην εργασια, που για καθαρα εγωιστικους λογους, οι περισσοτεροι θελουν να παει καλα το μαγαζι τους, προσπαθώντας να κλεισουν το μαγαζι του διπλανου τους, (ετσι δουλευει ο ανταγωνισμος) εδω με την πανδημια εχουμε το ακριβως αντιθετο. Μπορει να ειναι δυσκολο για καποιους να το χωνεψουν αφου εχουν μαθει αλλιως, αλλα τωρα προσπαθουμε να σωσουμε τον διπλα μας για να μη παθουμε και οι ιδιοι.

Αναφέρεις δύο κατηγορίες:

1. Οι προμηθευτές και οι πελάτες μας θέλουμε να πηγαίνουν καλά, για να δουλεύουμε κι εμείς. Όχι όμως τόσο καλά, ώστε να μήν μας έχουν και ανάγκη.

2. Οι ανταγωνιστές μας θέλουμε να υπάρχουν (είναι χρήσιμη η «ψευδαίσθηση της επιλογής»), αλλά να μήν πηγαίνουν καλά, για να δουλεύουμε καλύτερα εμείς.

Αλλά ξεχνάς την τρίτη που είναι και η πιο συχνή.

3. Αδιαφορούμε ΠΛΗΡΩΣ για οτιδήποτε συμβαίνει σε ΣΧΕΔΟΝ όλο τον υπόλοιπο κόσμο.

Δεν είναι προσωπική εξομολόγηση, μήν το μπερδέψουμε πάλι. Καταγραφή είναι. Όποιος έχει στο νου του ανά πάσα στιγμή τον Μοχάμεντ της Συρίας, τον Γιακούμπου της Νιγηρίας, τον Λι της Ταϊβάν, την Μαρί της Γαλλίας και άλλα επτά δισεκατομμύρια συνανθρώπους του, να μας το πει κι εμάς. Δεν μπορεί παρά να είναι Θεός.

8 ώρες πριν, 1comment είπε

Πώς πιστεύετε ότι θα λήξει η καραντίνα (καλά και κακά ενδεχόμενα);

7) Τα μέτρα παρατείνονται ανά 15 μέρες, οι επιστήμονες λένε ότι κάποια στιγμή θα λήξει η καραντίνα, τα επιδόματα ξαναδίνονται και θα αφορούν δίμηνο Μάιο-Ιούνιο κι αυτό θα τραβήξει τελικώς μέχρι έστω να βρεθεί ασφαλής θεραπεία, για να μην ρισκάρουν άνοδο κρουσμάτων.

 

6 ώρες πριν, akpe είπε

Θα μου εξηγήσει κάποιος κάτι, χωρίς ίχνος εμπάθειας στον Τσιόδρα για να μην παρεξηγηθώ;

Είναι δεδομένο πως ο ιός μεταδίδεται και με την αναπνοή, χτες νομίζω ανέβηκε εδώ και βίντεο από γιατρό που εξηγούσε ακριβώς τι παίζει.

Αν ο διπλανός μου στην ουρά στο σούπερ ή στο λεωφορείο είναι προ/ασυμπτωματικός και απλά αναπνέει, μπορεί να μεταφέρει σταγονίδια για 1-2 μέτρα και πιθανό να με κολλήσει και ας πλένω μετά τα χέρια μου για ώρες. Σε ένα τέτοιο παράδειγμα, η χρήση μάσκας -και από τους δύο- θα βοηθούσε σημαντικά ως προληπτικό μέτρο, τουλάχιστον μειώνοντας την πιθανότητα μόλυνσης. 

Οπότε ποια η λογική στο να μη φοράμε μάσκες ούτε καν σε χώρους όπως σούπερμαρκετ, ΜΜΜ, και λοιπούς; Ξεχνάω κάτι; 

Και μην μου πει κανείς αυτό που λέει ο Τσιόδρας και το ECDC για αντιστάθμιση κινδύνου, ότι επειδή θα φοράμε μάσκα θα έχουμε λανθασμένο αίσθημα ασφάλειας και θα προσέχουμε λιγότερο. Ή πως θα τη φοράμε λάθος. Η λύση σε αυτά δεν είναι το «μην το κάνετε καθόλου», είναι η σωστή ενημέρωση του πως θα το κάνουμε. Ας αφιερώσουν ένα μισάωρο κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης, ή ας βγάλουν ένα σποτάκι λίγων λεπτών να παίζει μετά τον Παπαδόπουλο ξερω γω. Δεν το δέχομαι πως επειδή κάποιοι κάνουν τη μάσκα κασκόλ την απορρίπτουν τόσο εύκολα.

Να θυμίσω απλά ότι πολλοί δεν ξέρουν πως γίνεται το σωστό πλύσιμο χεριών και νομίζουν πως με ελάχιστο σαπούνι και χαλαρό πλύσιμο είναι κομπλέ. Δεν είδα το ECDC να λέει «ντάξει, θα το κάνετε λάθος, οπότε προς το παρόν μην το κάνετε και βλέπουμε».

Η λογική είναι απλή και ξεκάθαρη:

Δεν έχουμε αντιδραστήρια; «Δεν χρειάζονται τα τεστ».

Δεν έχουμε μάσκες; «Δεν χρειάζονται οι μάσκες».

Όταν με το καλό καταφέρουμε να αποκτήσουμε (μετά από την υπόλοιπη πλούσια Ευρώπη) κι εμείς τεστ, θα αρχίσουμε τους ελέγχους και φυσικά θα το δικαιολογήσουμε: «ΤΩΡΑ χρειαζόταν τα τεστ». Το παράδειγμα που μετέφερε ο Federacion (btw με την πρώτη ματιά φαινόταν ότι δεν ήταν προσωπική του ιστορία, απορώ γιατί μπερδεύτηκαν κάποιοι) μας δείχνει ότι ο πρωτοβάθμιος τομέας υγείας έχει καταστραφεί (εδώ και χρόνια τα λένε οι γιατροί) και ότι τεστ γίνονται με το σταγονόμετρο ακόμη και σε σοβαρά περιστατικά.

Για τις μάσκες ίσως να μή συμβεί το ίδιο. Επειδή πάντα γιατροί και νοσηλευτικό προσωπικό θα έχουν προτεραιότητα (και σωστά) και με τα τώρα δεδομένα δεν φαίνεται να επιστρέφουν σε τιμές προ πανδημίας. Οπότε θα βασιστούμε σε αυτά που έχουμε. Καραντίνα και καλό καιρό.

2 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Εσύ θεωρείς ότι το κύριο μοναδικό μέλημα όλων των πολιτικών είναι η εκλογή τους!

Όχι βέβαια!

Είναι και η τακτοποίηση συγγενών και φίλων.

😁

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εκει που διαβαζα λιγο για μπασκετ απλα για να θυμηθω τα νιατα μου επεσα πανω σε αυτο...οπου πας για τον κορονοιο διαβαζεις εξαλου. 

https://basketballguru.gr/social/item/1406-giati-o-covid-den-paei-se-geitonies-me-akriva-enoikia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε πιστευετε οτι θα σταματησει στην αττικη η απαγορευση κυκλοφοριας ή για να το θεσω πιο σωστα ο περιορισμος κυκλοφοριας? Μεσα μαιου,τελη μαιου? Καπου μεσα στον ιουνιο?

Απο αυτα που ακουμε στα καναλια και οσα διαβαζουμε εχουμε καθημερινα απο 20 εως 80 κρουσματα καθημερινα εκτος απο τους νεκρους.Αν με βαση τη λογικη μηδενιστουν τα κρουσματα τοτε ισως αρθει η απαγορευση κυκλοφοριας.Εγω ετσι το βλεπω. Απο την αλλη οσο καθυστερει αυτο η οικονομια καταστρεφεται.

Πειτε αν θελετε την αποψη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ELMastas είπε

To Εχουν βάλει κάποιες σελίδες πρίν φίλε Chris και μάλιστα το έβαλε και ένα παλικάρι ως δικιά του ιστορία,που έκανε εντύπωση η λεπτομέρεια με την οποία το έγραφε,φυσικά και δεν ξέρουμε μήπως είναι ο ίδιος.. 🤔

Λίγο για μούφα μου κάνει, ειδικά με αυτά που γράφει στο τέλος και αυτό που γράφεις και εσύ ότι το έβαλε κάποιος σαν δική του ιστορία εδώ μέσα...

9 λεπτά πριν, sonikk είπε

ποτε πιστευετε οτι θα σταματησει στην αττικη η απαγορευση κυκλοφοριας ή για να το θεσω πιο σωστα ο περιορισμος κυκλοφοριας? Μεσα μαιου,τελη μαιου? Καπου μεσα στον ιουνιο?

Απο αυτα που ακουμε στα καναλια και οσα διαβαζουμε εχουμε καθημερινα απο 20 εως 80 κρουσματα καθημερινα εκτος απο τους νεκρους.Αν με βαση τη λογικη μηδενιστουν τα κρουσματα τοτε ισως αρθει η απαγορευση κυκλοφοριας.Εγω ετσι το βλεπω. Απο την αλλη οσο καθυστερει αυτο η οικονομια καταστρεφεται.

Πειτε αν θελετε την αποψη σας.

Αυτό που θα έπρεπε να σε προβληματίζει δεν είναι το πότε θα αρθούν σιγά-σιγά τα μέτρα. Αυτό θα γίνει μέσα Μαΐου και δύσκολα μπορεί να αλλάξει γιατί δύσκολα θα αλλάξει και το μοτίβο που έχουμε στις καμπύλες. 

Το ζητούμενο είναι ποια μέτρα θα μείνουν και το ΤΖΑΚ-ΠΟΤ, η ερώτηση του 1.000.000€ είναι ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΟΥΝ τα νέα μέτρα;

Ωραία, από μέσα Μαΐου αποκαθίσταται σιγά-σιγά η κανονικότητα. Αν μέσα Ιουνίου, τέλη Ιουνίου βγει ο Τσιόδρας και σου πει ότι έχουμε αύξηση των ημερησίων κρουσμάτων, σε 500 την ημέρα και πάμε να γίνουμε Ιταλία, τι κάνεις τότε; Καραντίνα στην ντάλα του καλοκαιριού; Repeat αυτού που ζούμε σήμερα;

Με λίγα λόγια. Επειδή αυτό το σενάριο είναι 10 φορές πιο εφιαλτικό από το σημερινό, ας ξεχάσουμε ότι θα είμαστε όπως και πριν. Τουλάχιστον μέχρι να βγει κάποια θεραπεία, τεστ, εμβόλιο που θα κάνουν τεράστια διαφορά στην αντιμετώπιση της νόσου, η καθημερινότητά μας θα είναι λίγο καλύτερη από την σημερινή αλλά καμία σχέση με αυτό που ήμασταν πριν.

Η ζημιά για τις επιχειρήσεις αν πάμε σε ολική καραντίνα όπως τώρα, μέσα στο καλοκαίρι θα είναι τεραστίων διαστάσεων. Επομένως προσέχουμε για να έχουμε. Ότι μας πουν.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ELMastas είπε

To Εχουν βάλει κάποιες σελίδες πρίν φίλε Chris και μάλιστα το έβαλε και ένα παλικάρι ως δικιά του ιστορία,που έκανε εντύπωση η λεπτομέρεια με την οποία το έγραφε,φυσικά και δεν ξέρουμε μήπως είναι ο ίδιος.. 🤔

 

38 λεπτά πριν, gordonas είπε

Λίγο για μούφα μου κάνει, ειδικά με αυτά που γράφει στο τέλος και αυτό που γράφεις και εσύ ότι το έβαλε κάποιος σαν δική του ιστορία εδώ μέσα...

Αυτό που θα έπρεπε να σε προβληματίζει δεν είναι το πότε θα αρθούν σιγά-σιγά τα μέτρα. Αυτό θα γίνει μέσα Μαΐου και δύσκολα μπορεί να αλλάξει γιατί δύσκολα θα αλλάξει και το μοτίβο που έχουμε στις καμπύλες. 

Το ζητούμενο είναι ποια μέτρα θα μείνουν και το ΤΖΑΚ-ΠΟΤ, η ερώτηση του 1.000.000€ είναι ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΟΥΝ τα νέα μέτρα;

Ωραία, από μέσα Μαΐου αποκαθίσταται σιγά-σιγά η κανονικότητα. Αν μέσα Ιουνίου, τέλη Ιουνίου βγει ο Τσιόδρας και σου πει ότι έχουμε αύξηση των ημερησίων κρουσμάτων, σε 500 την ημέρα και πάμε να γίνουμε Ιταλία, τι κάνεις τότε; Καραντίνα στην ντάλα του καλοκαιριού; Repeat αυτού που ζούμε σήμερα;

Με λίγα λόγια. Επειδή αυτό το σενάριο είναι 10 φορές πιο εφιαλτικό από το σημερινό, ας ξεχάσουμε ότι θα είμαστε όπως και πριν. Τουλάχιστον μέχρι να βγει κάποια θεραπεία, τεστ, εμβόλιο που θα κάνουν τεράστια διαφορά στην αντιμετώπιση της νόσου, η καθημερινότητά μας θα είναι λίγο καλύτερη από την σημερινή αλλά καμία σχέση με αυτό που ήμασταν πριν.

Η ζημιά για τις επιχειρήσεις αν πάμε σε ολική καραντίνα όπως τώρα, μέσα στο καλοκαίρι θα είναι τεραστίων διαστάσεων. Επομένως προσέχουμε για να έχουμε. Ότι μας πουν.   

https://www.insomnia.gr/forums/topic/734299-κορωνοϊός-στην-ελλάδα-2/page/610/?tab=comments#comment-57832795

 

copy paste εκανε δεν ειναι δικο του..

Επεξ/σία από dimos15
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, fmarulezkd είπε

Η Νορβηγία, η πορεία της οποίας ήταν παρόμοια με τη δικιά μας, αρχίζει μερικό άνοιγμα από 20 απριλίου. Κατά κύριο λόγο αυτό αφορά τα σχολεία των μικρότερων ηλικιών,  για να μπορούν να παρκάρουν τα παιδιά τους οι γονείς. 

https://www.thelocal.no/20200409/what-you-need-to-know-about-norways-partial-reopening

Μπέρδεψες τα αυτοκίνητα με τα παιδιά ε;Μήπως τους βάζουν αισθητήρες παρκαρίσματος και GPS; 😂

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, πάντως, δεν μπορώ να καταλάβω τι στο καλό ευχαριστιουνται όλοι αυτοί που βολτάρουν ολημερίς στους δρόμους και τα σούπερ μάρκετ. Πιστεύω ότι στην "πραγματική ζωή" είναι άνθρωποι "κενοί" και χωρίς ενδιαφέροντα. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...