Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Lalakis1975 είπε

δεν γινεται αυτό που λες...εκτος αν μας πληρωσουν παλι αδεια ειδικου σκοπου. Δεν εχουμε ατομα να τα αφησουμε

Το Πάσχα όταν κλείνουν τα σχολεία που τα αφήνετε; Εγώ με τον εργοδότη μου έχω συνεννοηθεί να δουλεύω μεσημέρι προς βράδυ, η σύζυγος πηγαίνει στη δουλειά το πρωί και έτσι κάποιος μένει πάντα με τα παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, 4saken είπε

Νομιζω ειναι υπερβολικο να μην υπαρχει κοσμος στα γηπεδα τον Σεπτεμβρη, αλλα οπως και να εχει βλεποντας και κανοντας...

Εμένα θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση να είναι με κόσμο! Εκτός αν κάθεται ένας ανά 4-5 θέσεις πχ...

Πολλά πράγματα που τα θεωρούσαμε εντελώς φυσιολογικά θα κάνουμε καιρό να τα ξαναδούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φρέσκια είδηση.

Με τη συγκεκριμένη αγωγή παρουσιάστηκε κλινική βελτίωση στο 68%, απο ένα δείγμα 53 ασθενών. Όπως φαίνεται, είμαστε αρκετά κοντά σε θεραπεία.

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2007016?fbclid=IwAR0BpgzQ812eqUYWGKyqEgTqNwyUNH4mIHa_C3B60_uZk-cYcnrhxlkPIno

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gordonas είπε

Καλύτερα σε ανοιχτούς χώρους, παρά σε κλειστές αίθουσες. Συμφωνώ πάντως, ότι χωρίς να βγει θεραπεία ή να έχουμε κάποιο breakthrough στα διαγνωστικά τεστ, κανένας κλειστός χώρος δεν θα λειτουργήσει. 

Ούτε η Γ' Λυκείου θα γυρίσει στα θρανία. Μόνο εξετάσεις θα δώσουν, όπως το έχουν διαρρεύσει μέχρι τώρα, 5-6 άτομα ανά αίθουσα.

Προσωπικές απόψεις όλα τα παραπάνω, αλλά νομίζω ότι εύκολα καταλαβαίνει κάποιος ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος. 

Αν κάνει rebound η διασπορά στο μέσο του καλοκαιριού και χρειαστεί καραντίνα τότε, θα είναι αδιανόητα δύσκολη η εφαρμογή.

Αν δεν βγει φάρμακο ή δεν έχουμε κάποια άλλη σημαντική ιατρική ανακάλυψη, είναι σαφές ότι δεν πρόκειται να γυρίσουμε στην ζωή μας όπως την ξέραμε προ καραντίνας. 

Θα χαλαρώσουν τα μέτρα, δεν σημαίνει ότι γυρίζουμε στην πρότερη κατάσταση. Με τίποτα. 

Οπότε η ερώτηση "τι θα κάνω με το παιδί στο σπίτι και χωρίς να μπορώ να το πάω στον παππού/γιαγιά" θα λυθεί με άδειες ειδικού σκοπού, εργασία εκ περιτροπής, επιδότηση μισθού από το κράτος κτλ. 

Βάλτε στο μυαλό σας το σενάριο να έχουμε έξαρση του ιού μέσα στο καλοκαίρι λόγω χαλάρωσης των μέτρων και μετά θα δείτε τι αποφάσεις θα πάρουν οι υπεύθυνοι.

Επαναλαμβάνω. Με τα σημερινά δεδομένα. Που δεν έχουμε καμία θεραπεία που να είναι αποδεδειγμένα αποτελεσματική. Που δεν έχουμε αξιόπιστα τεστ αντισωμάτων. Που φυσικά δεν έχουμε εμβόλιο. Αν αλλάξει κάτι από αυτά, αλλάζουν όλα. 

Οσοι περνουν αποφασεις ξερουν εμεις μονο υποθεσεις.. Στη δανια θα ανοιξουν τα σχολεια

https://www.iefimerida.gr/kosmos/koronoios-dania-anoigoyn-tetarti-sholeia-nipiagogeia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vali είπε

Το Πάσχα όταν κλείνουν τα σχολεία που τα αφήνετε; Εγώ με τον εργοδότη μου έχω συνεννοηθεί να δουλεύω μεσημέρι προς βράδυ, η σύζυγος πηγαίνει στη δουλειά το πρωί και έτσι κάποιος μένει πάντα με τα παιδιά.

το πασχα λιγες μερες στη γιαγια αλλα ΤΩΡΑ με τον ΙΟ δεν γινεται φιλε.  Πρωι δουλεύουμε ολοι δεν υπαρχουν βαρδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρελθόν έχω κοινοποιήσει τη πορεία φαρμάκων και εμβολίων για τον ιό, από πολύ καλό μου φιλο, μοριακο βιολόγο και φίλο του φόρουμ κ. Αργυρό  που αυτή τη στιγμή ασχολείται ακριβός με την έρευνα για το εμβόλιο για τον ιό.

Δυστυχώς οι αντιδράσεις στο φόρουμ (όχι από τους mods) δεν ήταν θετικές, αφού κάποιοι θεωρούν ότι μπορεί να διαβάσουν αυτές τις ΕΠΙΣΗΜΕΣ  μελέτες και να δοκιμάσουν τα φάρμακα (τα οποία βέβαια δε κυκλοφορούν στα φαρμακεία) και να κάνουν κακό στον εαυτό τους.

Παρόλαυτα για όσους τους ενδιαφέρει η έρευνα, μπορώ να αναφερθώ στο βασικότερο εργαλείο που υπάρχει αυτή τη στιγμή κατά του ιού και αυτό είναι η κρυσταλλοποίηση της δομής του ιού, και των πρωτεϊνών που ο ιος χρησιμοποιεί για να προσβάλλει τα υγιή κύτταρα. 

https://science.sciencemag.org/content/early/2020/03/20/science.abb3405?fbclid=IwAR2V3Qc1FSg7j_LDhhDSgwiUzGHhqBakQJSEogRfpGfm3DHKvj2quOno2ps

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Πολύ φρέσκια είδηση.

Με τη συγκεκριμένη αγωγή παρουσιάστηκε κλινική βελτίωση στο 68%, απο ένα δείγμα 53 ασθενών. Όπως φαίνεται, είμαστε αρκετά κοντά σε θεραπεία.

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2007016?fbclid=IwAR0BpgzQ812eqUYWGKyqEgTqNwyUNH4mIHa_C3B60_uZk-cYcnrhxlkPIno

Ναι από την άλλη στην Ν.Κορέα ένα μεγάλο ποσοστό απ' όσους ανάρρωσαν από τον covid, νόσησαν ξανά από τον ίδιο ιό. Ή επιστρέφει ή ξανά κόλλας άλλο στέλεχος.

Επεξ/σία από Tetrabitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Ναι από την άλλη στην Ν.Κορέα ένα μεγάλο ποσοστό απ' όσους ανάρρωσαν από τον covid, νόσησαν ξανά από τον ίδιο ιό. Ή επιστρέφει ή ξανά κόλλας άλλο στέλεχος.

Αν πάει έτσι είμαστε με το μισό πόδι στον τάφο, αν κολλας κολλας κολλας πόσο να αντέξουν τα όργανα σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

το πασχα λιγες μερες στη γιαγια αλλα ΤΩΡΑ με τον ΙΟ δεν γινεται φιλε.  Πρωι δουλεύουμε ολοι δεν υπαρχουν βαρδιες.

Και εμείς πρωί δουλεύουμε όλοι κανονικά, αλλά λόγο της κατάστασης και σε συνεννόηση με τους εργοδότες βρήκαμε μια βολική λύση για όλους. Γνωρίζω και μερικές παρόμοιες περιπτώσεις από γνωστούς. Η άδεια ειδικού σκοπού έδωσε κάποια λύση για μια δύο βδομάδες, αλλά οι επιχειρήσεις πρέπει να δουλεύουν αλλιώς έχει φόβο να χάσει πελάτες και μετά να έρθουν απολύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Στο παρελθόν έχω κοινοποιήσει τη πορεία φαρμάκων και εμβολίων για τον ιό, από πολύ καλό μου φιλο, μοριακο βιολόγο και φίλο του φόρουμ κ. Αργυρό  που αυτή τη στιγμή ασχολείται ακριβός με την έρευνα για το εμβόλιο για τον ιό.

Δυστυχώς οι αντιδράσεις στο φόρουμ (όχι από τους mods) δεν ήταν θετικές, αφού κάποιοι θεωρούν ότι μπορεί να διαβάσουν αυτές τις ΕΠΙΣΗΜΕΣ  μελέτες και να δοκιμάσουν τα φάρμακα (τα οποία βέβαια δε κυκλοφορούν στα φαρμακεία) και να κάνουν κακό στον εαυτό τους.

Παρόλαυτα για όσους τους ενδιαφέρει η έρευνα, μπορώ να αναφερθώ στο βασικότερο εργαλείο που υπάρχει αυτή τη στιγμή κατά του ιού και αυτό είναι η κρυσταλλοποίηση της δομής του ιού, και των πρωτεϊνών που ο ιος χρησιμοποιεί για να προσβάλλει τα υγιή κύτταρα. 

https://science.sciencemag.org/content/early/2020/03/20/science.abb3405?fbclid=IwAR2V3Qc1FSg7j_LDhhDSgwiUzGHhqBakQJSEogRfpGfm3DHKvj2quOno2ps

Ειναι αρκετα ενδιαφερον το ολο ζήτημα, υπαρχει καποια βαση σε αυτο ομως, θυμήσου τι εγινε και με το plaquenil ετρεξαν ολοι να στοκαρουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις ιδιωτικές επιχειρήσεις, η λειτουργία των οποίων δεν απαγορεύεται, οι διοικήσεις τους οφείλουν να διασφαλίζουν την τήρηση, κατά την προσέλευση των καταναλωτών, της αναλογίας του ενός ατόμου ανά 15 τ.μ. και την ελάχιστη απόσταση των 2 μέτρων μεταξύ τους, καθώς και του μη σχηματισμού ουράς άνω των 5 ατόμων.

...

Οποιο κατάστημα έχει πλέον ουρά πάνω από 5 ατόμων πλέον παράνομεi και οφείλουμε άμεσα να το καταγγειλουμε στις αρχές για παράβαση του νόμου για μη τήρηση των μέτρων ασφαλείας.

αναρωτιεμαι αν θα τηρησει το κράτος τους νόμους του ή αν θα κάνει τα στραβά μάτια.

.

Στον επόμενο νομο θα απαγορευτεί να βρέχει.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, vali είπε

Το Πάσχα όταν κλείνουν τα σχολεία που τα αφήνετε; Εγώ με τον εργοδότη μου έχω συνεννοηθεί να δουλεύω μεσημέρι προς βράδυ, η σύζυγος πηγαίνει στη δουλειά το πρωί και έτσι κάποιος μένει πάντα με τα παιδιά.

Ωχ μην αρχίσουμε τις μαλακίες, please.

Πρώτ' απ' όλα δε μιλάμε μόνο για τις προκαθορισμένες μέρες διακοπών του Πάσχα. Αν ήταν μόνο αυτές, κάπως θα τα βολεύαμε. Δύσκολα, αλλά κάτι θα γινόταν.

Αυτό δε σημαίνει ότι επειδή μπορείς να τα βολέψεις για 5-10 μέρες, μπορείς και για 110. Μπορείς να το κατανοήσεις αυτό;

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vali είπε

Και εμείς πρωί δουλεύουμε όλοι κανονικά, αλλά λόγο της κατάστασης και σε συνεννόηση με τους εργοδότες βρήκαμε μια βολική λύση για όλους. Γνωρίζω και μερικές παρόμοιες περιπτώσεις από γνωστούς. Η άδεια ειδικού σκοπού έδωσε κάποια λύση για μια δύο βδομάδες, αλλά οι επιχειρήσεις πρέπει να δουλεύουν αλλιώς έχει φόβο να χάσει πελάτες και μετά να έρθουν απολύσεις.

Βρε φίλε η εταιρία μου κλείνει στις 5..είναι χονδρική κ δουλεύει μόνο πρωί, άρα δεν γίνεται απλά. 

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ωχ μην αρχίσουμε τις μαλακίες, please.

Πρώτ' απ' όλα δε μιλάμε μόνο για τις προκαθορισμένες μέρες διακοπών του Πάσχα. Αν ήταν μόνο αυτές, κάπως θα τα βολεύαμε. Δύσκολα, αλλά κάτι θα γινόταν.

Αυτό δε σημαίνει ότι επειδή μπορείς να τα βολέψεις για 5-10 μέρες, μπορείς και για 110. Μπορείς να το κατανοήσεις αυτό;

Μόνο αν κάνουν δομές για τον σκοπό αυτό ειδικές... Δεν υπάρχει άλλη λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η ανθρωπια πρεπει να ειναι πανω απο ολα. Το χρημα ειναι ενα ΜΗΔΕΝΙΚΟ αν δεν εισαι ανθρωπος πρωτα απ΄ολα. Να τα βρασω τα εκατομμυρια των πολυ πλουσιων ανθρωπων οταν μεσα τους ειναι ενα μηδενικο κυριολεκτικα. Η Σουηδια και οχι μονο ειναι ρομποτ και για αυτο θα θρινησουν χιλιαδες νεκρους μεχρι να τελειωσει ολο αυτο. Εμεις σαν χωρα τα παμε εξαιρετικα.

Καλά, τα λέμε σε λίγους μήνες.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Βρε φίλε η εταιρία μου κλείνει στις 5..είναι χονδρική κ δουλεύει μόνο πρωί, άρα δεν γίνεται απλά. 

Παρόλα αυτά δεν έχω καταλάβει πως μπορεί και λειτουργεί δίνοντας στους υπαλλήλους άδεια ειδικού σκοπού. Εκτός και αν είσαι ο μοναδικός με μικρά παιδιά που χρειάζεται άδεια. Εμείς όλοι έχουμε μικρά παιδιά και αν παίρναμε όλοι άδεια η εταιρεία θα έπρεπε είτε να κλείσει είτε να μας απολύσει και να πάρει άτεκνους. Οπότε μας φώναξε όλους ο εργοδότης και διαμορφώθηκε το ωράριο ώστε να μας εξυπηρετεί όλους. Τέλος πάντων εσύ ξέρεις καλύτερα την περίπτωση σου. Αυτό που θέλω να πω  είναι πώς αν μια επιχείρηση δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα να λείπει κάποιος εργαζόμενος αρκετές μέρες, πιθανόν να καταλάβει ότι δεν τον χρειάζεται. Αν της είναι απαραίτητος να βγει η δουλειά αλλά αυτός δεν μπορεί να δουλέψει για οποιονδήποτε λόγο τότε θα κοιτάξει να τον αντικαταστήσει. Το κράτος μπορεί να επεκτείνει την άδεια ειδικού σκοπού μέχρι τον Δεκέμβριο, τι νομίζεις ότι θα κάνει ο εργοδότης; θα περιμένει πότε θα μπορέσουν να επιστρέψουν οι εργαζόμενοι; Μια αγγελία θα βάλει και θα μαζευτούν ουρές.

Επεξ/σία από vali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...