Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, vali είπε

Παρόλα αυτά δεν έχω καταλάβει πως μπορεί και λειτουργεί δίνοντας στους υπαλλήλους άδεια ειδικού σκοπού. Εκτός και αν είσαι ο μοναδικός με μικρά παιδιά που χρειάζεται άδεια. Εμείς όλοι έχουμε μικρά παιδιά και αν παίρναμε όλοι άδεια η εταιρεία θα έπρεπε είτε να κλείσει είτε να μας απολύσει και να πάρει άτεκνους. Οπότε μας φώναξε όλους ο εργοδότης και διαμορφώθηκε το ωράριο ώστε να μας εξυπηρετεί όλους. Τέλος πάντων εσύ ξέρεις καλύτερα την περίπτωση σου. Αυτό που θέλω να σου  είναι πώς αν μια επιχείρηση δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα να λείπει κάποιος εργαζόμενος αρκετές μέρες, πιθανόν να καταλάβει ότι δεν τον χρειάζεται. Αν της είναι απαραίτητος να βγει η δουλειά αλλά αυτός δεν μπορεί να δουλέψει για οποιονδήποτε λόγο τότε θα κοιτάξει να τον αντικαταστήσει. Το κράτος μπορεί να επεκτείνει την άδεια ειδικού σκοπού μέχρι τον Δεκέμβριο, τι νομίζεις ότι θα κάνει ο εργοδότης; θα περιμένει πότε θα μπορέσουν να επιστρέψουν οι εργαζόμενοι; Μια αγγελία θα βάλει και θα μαζευτούν ουρές.

Στα 180 άτομα ναι είμαι εγώ και ακόμα 14 που έχουμε μικρά παιδιά κ ταυτόχρονα δουλεύει η γυναίκα τους. Είμαστε εταιρία με πολλούς νέους χωρίς παιδιά όπως κατάλαβες. Τελειωμένη χώρα ταυτόχρονα γιατί χωρίς παιδιά τι θα γίνει στο μέλλον; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα τελευταία συμφωνώ αλλά δεν μπορεί όπως ξέρεις να τους διώξει όλους οπότε το κράτος οφείλει να φτιάξει ειδικές δομές... 

Η Τεσπα να κλείσει τα πάντα όπως κ έκανε κ να μας πληρώνει. 

Επεξ/σία από Lalakis1975
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vali είπε

Παρόλα αυτά δεν έχω καταλάβει πως μπορεί και λειτουργεί δίνοντας στους υπαλλήλους άδεια ειδικού σκοπού. Εκτός και αν είσαι ο μοναδικός με μικρά παιδιά που χρειάζεται άδεια. Εμείς όλοι έχουμε μικρά παιδιά και αν παίρναμε όλοι άδεια η εταιρεία θα έπρεπε είτε να κλείσει είτε να μας απολύσει και να πάρει άτεκνους. Οπότε μας φώναξε όλους ο εργοδότης και διαμορφώθηκε το ωράριο ώστε να μας εξυπηρετεί όλους. Τέλος πάντων εσύ ξέρεις καλύτερα την περίπτωση σου. Αυτό που θέλω να σου  είναι πώς αν μια επιχείρηση δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα να λείπει κάποιος εργαζόμενος αρκετές μέρες, πιθανόν να καταλάβει ότι δεν τον χρειάζεται. Αν της είναι απαραίτητος να βγει η δουλειά αλλά αυτός δεν μπορεί να δουλέψει για οποιονδήποτε λόγο τότε θα κοιτάξει να τον αντικαταστήσει. Το κράτος μπορεί να επεκτείνει την άδεια ειδικού σκοπού μέχρι τον Δεκέμβριο, τι νομίζεις ότι θα κάνει ο εργοδότης; θα περιμένει πότε θα μπορέσουν να επιστρέψουν οι εργαζόμενοι; Μια αγγελία θα βάλει και θα μαζευτούν ουρές.

Σου απάντησα μετά κ δεν πρόλαβε να βγει η απάντηση σε ένα :). Πιστεύω το ξέρανε ότι υπάρχουν πολλά μικρά παιδιά κ γιαυτό έκλεισαν τα πάντα. Τώρα όταν ανοίξουν όλα ελπίζω να έχουν σκεφτεί κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, valkon είπε

Δεν θα δούμε Sabaton και Amon Amarth στο ΟΑΚΑ δηλαδή...

Φοβάμαι πως όχι. Ούτε Bauhaus αποτι φαίνεται...

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησαν μαζί μου από τον παιδικό που δουλεύω. Να κάνω ανάκληση την αίτηση για το επίδομα των 800€, για να συνεχίσει ο παιδικός να παίρνει λεφτά από το ΕΣΠΑ. Η πληρωμή τώρα θα γίνει από τον εργοδότη μου; Ξέρετε αν ισχύει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zwitca είπε

Επικοινώνησαν μαζί μου από τον παιδικό που δουλεύω. Να κάνω ανάκληση την αίτηση για το επίδομα των 800€, για να συνεχίσει ο παιδικός να παίρνει λεφτά από το ΕΣΠΑ. Η πληρωμή τώρα θα γίνει από τον εργοδότη μου; Ξέρετε αν ισχύει κάτι;

ναι πρεπει ο εργοδοτης να σου πληρωσει κανονικα μισθους μαρτιου απριλιου ΚΑΙ δωρο πασχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική των σκληρών μέτρων βασίζεται στο σκεπτικό ότι η καμπύλη νέων κρουσμάτων έχει σχήμα καμπύλης κανονικής κατανομής. Δηλαδή ότι η αναγκαία ζημιά στην οικονομία θα γίνει μόνο μια φορά.

Πόσο σωστό όμως είναι; Τι γίνεται αν έχει μορφή καμπύλης ημιτονειδούς συνάρτησης; Έχει νόημα να ασχολούμαστε με την επιπέδωση της τρέχουσας κορυφής;

Σκεφτείτε και το πλήγμα στον τουρισμό ακόμα και αν η Ελλάδα είναι 100% καθαρή αρχές καλοκαιριού. Γαλλία, ΗΠΑ, Ισπανία κα. θα καθυστερήσουν να φτάσουν σε άρση των μέτρων.

https://www.bankingnews.gr/index.php?id=492501

spacer.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ObeyWario! είπε

Παντού σήμερα ο ένας πάνω στον άλλον ήταν, με το που βγήκε ο ήλιος τα ξεχάσαμε όλα

Έτσι θα είναι ολες οι ημέρες πλέον από εδώ και στο εξής. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε ακόμα πιο αυστηρά μετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ναι πρεπει ο εργοδοτης να σου πληρωσει κανονικα μισθους μαρτιου απριλιου ΚΑΙ δωρο πασχα

Βέβαια, μπορεί και να επιλέξει να το αρνηθεί αυτό; Να διατηρηθεί η αναστολή σύμβασης , επειδή δεν έχει αρκετά παιδιά μέσω ΕΣΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Έτσι θα είναι ολες οι ημέρες πλέον από εδώ και στο εξής. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε ακόμα πιο αυστηρά μετρα.

Εγω νομιζω οτι ειναι το σχεδιο τετοιο, μιας και οι ελεγχοι εχουν χαλαρωσει πολυ. Ισως θελουν να υπαρχει μια-καποια κινηση στους δρομους οσο η διασπορα ειναι ελεγχομενη και αντεχει το συστημα υγειας. Προφανως και δεν θα ανακοινωσουν ποτε κατι τετοιο γιατι θα σημαινε τη ληξη των μετρων αλλα ετσι μου φαινεται οτι το πανε. Ουτως ή αλλως η συντριπτικη πλειοψηφια θα κολλησει, το θεμα ειναι να γινει ελεγχομενα. Οταν (και αν) με το καλο αποκτησουμε γρηγορα και εγκυρα τεστ αντισωματων, θα μπορεσουμε να χαλαρωσουμε και τα μετρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Η λογική των σκληρών μέτρων βασίζεται στο σκεπτικό ότι η καμπύλη νέων κρουσμάτων έχει σχήμα καμπύλης κανονικής κατανομής. Δηλαδή ότι η αναγκαία ζημιά στην οικονομία θα γίνει μόνο μια φορά.

Πόσο σωστό όμως είναι; Τι γίνεται αν έχει μορφή καμπύλης ημιτονειδούς συνάρτησης; Έχει νόημα να ασχολούμαστε με την επιπέδωση της τρέχουσας κορυφής;

Σκεφτείτε και το πλήγμα στον τουρισμό ακόμα και αν η Ελλάδα είναι 100% καθαρή αρχές καλοκαιριού. Γαλλία, ΗΠΑ, Ισπανία κα. θα καθυστερήσουν να φτάσουν σε άρση των μέτρων.

https://www.bankingnews.gr/index.php?id=492501

spacer.png

 

Mono εγω βλεπω σφαλμα γραμμης μεγαλου μηκους με dc συνιστωσα ή υπαρχει και αλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αρκετους φιλους οπου με το που ξεκινησε ολο αυτο την καναν απο Αθηνα και πηγαν στα σπιτια τους στην επαρχια, εμενα αυτο μου φαινεται λιγο επικινδυνο προς την οικογενεια και δεν θα το εκανα. Βεβαια ειναι αρκετα τα εξοδα ενος φοιτητη για τοσο καιρο που θα εμενε μονος του και ειναι και λιγο οικονομικο το θεμα, τι πιστευετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...