Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, cpc464 said:

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.26.20044529v2.full.pdf

υπάρχουν δεκάδες σχετικά άρθρα.

Τα παραπανω γραφηματα δειχνουν μειωση και σε χαμηλες θερμοκρασιες χωρις μαλιστα να μπορουν να εξηγησουν το γιατι συμβαινει αυτο οπως γραφουν οι ιδιοι

Quote

 It is unclear instead how to interpret the decrease at low temperature (less than 8◦C), present in the base dataset. 

Δεν υπαρχει ακομα κατι σιγουρο, κανενας δε το εχει πει επισημα

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από τα στατιστικά που διαβάζω πρέπει να αρχίσουμε το κάπνισμα. Παράξενα στοιχεία έρχονται στην επιφάνεια. Βλέπω π. χ περισσότερο χτυπάει άνδρες. Υπάρχει κάπου αναλυτική στατιστική; 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω ότι η Αυστρία θα κάνει σταδιακή άρση των μέτρων. Ρίσκο μου φαίνεται. 8.8 εκ πολίτες, με 337 θανάτους και 13.800 κρούσματα, νωρίς δεν είναι; Δεν ξέρω απλώς προσπαθώ να καταλάβω. Με αντίστοιχη λογική εμείς έπρεπε να είχαμε ξεκινήσει σταδιακή άρση των μέτρων εδώ και κανένα 2βδομαδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Τα παραπανω γραφηματα δειχνουν μειωση και σε χαμηλες θερμοκρασιες χωρις μαλιστα να μπορουν να εξηγησουν το γιατι συμβαινει αυτο οπως γραφουν οι ιδιοι

This could be a statistical fluctuation, since it is not present in theex-tendeddataset. One possible reason for this decrease, if real, could be the lower degree of interactionamong people in countries with very low temperatures, which could slow down the propagation ofthe virus.

Μια χαρά το εξηγούν.

Επεξ/σία από cpc464
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, cpc464 said:

This could be a statistical fluctuation, since it is not present in theex-tendeddataset. One possible reason for this decrease, if real, could be the lower degree of interactionamong people in countries with very low temperatures, which could slow down the propagation ofthe virus.

Μια χαρά το εξηγούν.

"Could be, possible reason, maybe, if real". Οπως εγραψα και πριν, τιποτα σιγουρο και αποδεδειγμενο, επισημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Σε ότι φάση και να το είπε είναι ηλίθιο να το ακούς από τον υπεύθυνο πολιτικής προστασίας. Το να προτείνεις "τράβα μια βόλτα να ξεσκάσεις" σε μια κατάσταση που χρειάζεται ψυχοθεραπεία, ψυχοφάρμακα ή κάθειρξη είναι το ίδιο με το να προτείνεις στον καταθλιπτικό "μην αγχώνεσαι".

Καλό για να το λένε οι παππούδες στο καφενείο όταν παίζουν πρέφα, γλοιώδες να το ακούς από επιστήμονα. 

Το τράβα μια βόλτα, δεν το είπε για περιπτώσεις που αφορούν προβληματικά νοικοκυριά που η ενδοοικογενειακή βία είναι καθημερινότητα, αλλά για περιπτώσεις που λόγο στρές μπορεί να δημιουργηθούν εντάσεις και πάνω στα λόγια μπορεί να ξεφύγει η κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, aris_rom είπε

Διαβάζω ότι η Αυστρία θα κάνει σταδιακή άρση των μέτρων. Ρίσκο μου φαίνεται. 8.8 εκ πολίτες, με 337 θανάτους και 13.800 κρούσματα, νωρίς δεν είναι; Δεν ξέρω απλώς προσπαθώ να καταλάβω. Με αντίστοιχη λογική εμείς έπρεπε να είχαμε ξεκινήσει σταδιακή άρση των μέτρων εδώ και κανένα 2βδομαδο. 

Καλυτερα που θα κάνουν άρση για να δούμε πως θα εξελιχτεί η κατάσταση και να αποφασίσουμε καλύτερα τόσο εμείς όσο και άλλες χώρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μετακινηθω απο ζωγραφου σε περιστερι (τομεας αθηνων σε τομεα δ.αττικης) που μενει η γιαγια μου (επιλογη 4) κινδυνευω με προστιμο 300 ευρο κ αφαιρεση πινακιδας κ αδειας?

Επεξ/σία από pigos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Αν μετακινηθω απο ζωγραφου σε περιστερι (τομεας αθηνων σε τομεα δ.αττικης) που μενει η γιαγια μου (επιλογη 4) κινδυνευω με προστιμο 300 ευρο κ αφαιρεση πινακιδας κ αδειας?

νομιζω πως οχι.. αυτα τα προστιμα ειναι σε μπλοκα διοδιων.. (αποψη μου βεβαια) δλδ οτι προσπαθεις να μεταφερθεις στην επαρχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Not...

Επίσης φαρμακεία είναι το 1, τράπεζες το 3...

Εννωούμε το B2 προφανώς, δε βάζεις το νούμερο της υποπερίπτωσης Φαρμακείο/ΣΜ/Πρατήριο

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.google.com/amp/s/www.thetoc.gr/koinwnia/article/apagoreusi-kukloforias-mploko-kai-mesa-stin-attiki-me-prostimo-300-euro-kai-afairesi-pinakidon/%3famp=true

Ειδα αυτο κ φρικαρα γιατι παω στη γιαγια για τα ψωνια της 1-2 φορες την εβδομαδα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Αν μετακινηθω απο ζωγραφου σε περιστερι (τομεας αθηνων σε τομεα δ.αττικης) που μενει η γιαγια μου (επιλογη 4) κινδυνευω με προστιμο 300 ευρο κ αφαιρεση πινακιδας κ αδειας?

Eχω την εντυπωση πως το 300αρι με αφαιρεση πινακιδας ειναι αν σε πιασουν σε ελεγχο στα διοδια οτι πας να φυγεις απο την πολη σου, ειναι επιπροσθετο μετρο για να αποτρεψουν εκδρομεις του Πασχα.

Στις υπολοιπες παραβασεις ισχυει το 150 αρι οπως ηταν.

Τουλαχιστνο ετσι το καταλαβα εγω μην σε παρω και στο λαιμο μου.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DOR1K1N είπε

νομιζω πως οχι.. αυτα τα προστιμα ειναι σε μπλοκα διοδιων.. (αποψη μου βεβαια) δλδ οτι προσπαθεις να μεταφερθεις στην επαρχεια

Τα έχουν κάνει μπάχαλο.

Τυπικά είναι μεταξύ διαφορετικών περιφερειακών ενοτήτων. Η αττική έχει κάπου σχεδόν 10. Δηλαδή από Περιστέρι ξερω Λαγονήσι ή  Γέρακα πχ είναι κατά πάσα πιθανότατα διαφορετική περιφεριεακή ενότητα.

Δε ξέρω που ανηκει το καθένα αλλα τυπικά είναι το ίδιο με το να μετακινηθείς από το Καρπενήσι στο Αγρινιο πχ.

Το λέγανε σήμερα στις ειδήσεις ότι το έχουν κάνει λάθος

και βγήκε ένας της αστυνομίας ή του υπουργείο και είπε στην ουσία "θα ερμηνεύει ο αστυνομικός κατά περίπτωση". Ούτε αυτος ήξερε τι έχει ψηφιστεί.

edit:

https://sxoleio2010.blogspot.com/2011/05/pe-attikis.html

sxoleio2010-PE_Attikis02.png

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Περιφερειακή_Ενότητα_Κεντρικού_Τομέα_Αθηνών

Αν ισχυει υπαρχουν πολλες περιφερειακες ενοτητες στην αττικη

πχ εγω θα χω προβλημα πχ απο ζωγραφου περιστερι

ή ακομα κ απο ζωγραφου χαλανδρι πχ που ειναι κοντα το ενα ειναι κεντρο το αλλο βορειος τομεας

 

Επεξ/σία από pigos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Από Περιστέρι - Ζωγράφου είναι διαφορετικές περιφερειακές ενότητες, δηλαδη τυπικά ναι ειναι 300ρι κλπ

πράγμα γελοίο προφανώς γιατί τυπικά

απαφορευεται το 

Νίκαια - Αιγάλεω

αλλά επιτρέπεται το

Σούνιο - Νέα Μάκρη 

Επεξ/σία από DrLo
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...