Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άνοιξες μεγάλο θέμα για τα περί ψυχιάτρου. Το καλύτερο ψυχοφαρμακο πιστεύω ότι θα είναι όταν τελειώσει όλο αυτό να βάλουμε μπροστά όλοι μας την ποιότητα του χαρακτήρα μας και όποιες αρετές μας διακρίνουν.. Όλα αυτά με πολλά 'ΑΝ'.. Μεγαλοψυχία, ταπείνωση, ρεαλισμός. Εγώ θεωρώ ότι στην μετά κόρονοιου εποχή τα κύρια στοιχεία του χαρακτήρα μας και της ψυχοσύνθεσης μας τα ίδια θα είναι. Προφανώς διογκομενα. Δηλαδή αν χρειαζόμουν και πριν ψυχίατρο εις διπλούν θα χρειαστώ και μετά. Αν ήμουν παρτάκιας εγώκεντρικος εις διπλούν μετά.. Αν ήμουν μαλάκας προς τον συνάνθρωπο μου διπλά θα είμαι και μετά.. Κ. Ο. Κ. 

Επεξ/σία από apostolosl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, apostolosl είπε

Νομίζω φίλε μου (ότι πια) πρέπει να το δούμε πιο βαθιά μιας και περνάει ο καιρός.  Για αλλη μια φορά κοιτάμε την πάρτη μας ουσιαστικά - προτρέχοντας να κατηγορήσουμε και τον διπλανό μας (επειδή "βγήκε έξω" να ψωνίσει - και γιατί να βγαίνει 2 φορές..;; ή γιατί βγήκε να τρέξει - πριν όλο αυτό όλο στον καναπέ του την "έβγαζε" > καμπουράκης -> Σκαι) και αυτό μας οδηγεί στην υπερβολή.  Θα κάνουμε κακό και στον εαυτό μας και στην κοινωνία μας με ανάλογες συμπεριφορές. Ηδη επικρατεί καχυποψία, ρατσισμός,στοχοποίηση κ.λ.π. Φυσικά έχουν παίξει ρόλο τα κανάλια - πλύση εγκεφάλου (και σε αυτό). Αναμένουμε. Ας ελπίσουμε ο θεός να δώσει να επιστρέψουμε στην κανονικότητα εν ειρήνη..

Τέτοιες περίοδοι βγάζουν στην επιφάνεια τα πολύ απολυταρχικά αισθήματα του κόσμου. Μερικοί την έχουν δεδομένη τη δημοκρατία και το να έχει το κράτος το φόβο του πολίτη και χειροκροτάνε πολύ εύκολα όταν ο πολίτης έχει το φόβο του κράτους. Είτε επειδή είναι παρτάκηδες, και βλέπουν το κράτος ως τον τιμωρό που δε μπορούν να είναι οι ίδιοι, είτε επειδή γουστάρουν κρατική επιβολή, τους φτιάχνει η κρατική μπότα. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Τέτοιες περίοδοι βγάζουν στην επιφάνεια τα πολύ απολυταρχικά αισθήματα του κόσμου. Μερικοί την έχουν δεδομένη τη δημοκρατία και το να έχει το κράτος το φόβο του πολίτη και χειροκροτάνε πολύ εύκολα όταν ο πολίτης έχει το φόβο του κράτους. Είτε επειδή είναι παρτάκηδες, και βλέπουν το κράτος ως τον τιμωρό που δε μπορούν να είναι οι ίδιοι, είτε επειδή γουστάρουν κρατική επιβολή, τους φτιάχνει η κρατική μπότα. 

Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Έπαιξε και η κακοκαιρία τον ρόλο της συν του ότι μιλάμε για 1 μηνα καραντίνας πλέον. Παρόλαυτα, μη κάνουμε τη τριχα τριχιά. Μια χαρά βλέπω κρατάει τις αποστάσεις ο κόσμος και γενικά προσέχουν. Αυτά που θέλουν προσοχή ειναι τα πιτσιρίκια. Πέρασα απο ένα πάρκο προ ολίγου ηταν 4-5 έπαιζαν παρέα (λογικο). Οι γονείς ηταν μακρυά ο ένας απ τον άλλο, τα πιτσιρίκια ομως μονο που δεν ειχαν αγκαλιαστεί (επισης λογικό). 

Ε αν ειναι να πάς το πιτσιρίκι σε πάρκο που ενδεχομένως έχει και άλλα παιδιά, σπας ρε φιλε τη καραντίνα σου. Διοτι που ξέρεις τι έχει ο άλλος. 1 μηνα έφαγες το σκατό και μπορει να το καταστρέψεις σε 20 λεπτά που έβγαλες το παιδί μια βόλτα.

Πήγα πριν λίγο μια βόλτα και έβλεπα παρέες πιτσιρίκια με ποδήλατα πατίνια κλπ και δε νομίζω να ήταν όλοι αδέρφια. 

Αν είναι να συναντώνται άτομα από διαφορετικά σπίτια δεν κάνουμε τίποτα 

Η άθληση κανονικά έπρεπε να επιτρέπεται για ένα άτομο μόνο του ή έστω γονέα με παιδί 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αφού είναι τόσο απλά τα πράγματα, γιατί σπάνε το κεφάλι τους οι οικονομολόγοι πως θα περιορίσουν την ύφεση και τις επιπτώσεις της; Γιατί δε κάνουν απλά μια χρονιά υπομονή, αφού θα ρεφάρουμε, έτσι δεν ειναι; 

Για να ρεφάρεις την επόμενη χρονιά, χρειάζεται του χρόνου οι επιχειρήσεις να υπάρχουν. Για αυτό σπάνε το κεφάλι τους οι οικονομολόγοι. Να τις κρατήσουν ζωντανές φέτος για να ρεφάρουν του χρόνου.

Σαν την ΜΕΘ. Τον βάζεις στην ΜΕΘ 15 ημέρες για να κερδίσει την ζωή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gordonas είπε

Για να ρεφάρεις την επόμενη χρονιά, χρειάζεται του χρόνου οι επιχειρήσεις να υπάρχουν. Για αυτό σπάνε το κεφάλι τους οι οικονομολόγοι. Να τις κρατήσουν ζωντανές φέτος για να ρεφάρουν του χρόνου.

Σαν την ΜΕΘ. Τον βάζεις στην ΜΕΘ 15 ημέρες για να κερδίσει την ζωή του.

Κι οι άνεργοι; Τα χαμένα συμβόλαια; Η καταναλωτική εμπιστοσύνη; Όλα αυτά μαγικά θα λυθούν σε ένα χρόνο και θα τη βγάλουν μια χρονιά με κρατικό χρήμα; Και με την υπόθεση οτι το πολύ μέσα στο καλοκαίρι ξεμπερδεύουμε με τον κορωνοϊό. 

Το κράτος ελπίζει πως θα βάλει την οικονομία στο pause, θα την συντηρήσει με κρατικό χρήμα που μάλλον μάζεψε απο κάποιο δέντρο και ξαφνικά κάποια στιγμή θα πατήσει το Play πάλι και όλα θα γυρίσουν στα τέλη Φεβρουαρίου. Καλό παραμύθι αλλά το κράτος, ειδικά στην Ελλάδα, είναι και κάπως οικονομικά αναλφάβητο οπότε δε θα πόνταρα πολύ στο wishful thinking του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Ο Τουρισμός δίνει το 30.9% (2018) επίσημα νούμερα, το 2019 ήταν περισσότερο.

Αν το τσουνάμι ύφεσης το φετινό, πάει το ΑΕΠ στα τάρταρα, φυσικά αν το 2021 πάει καλύτερα θα υπάρχει ανάκαμψη, αλλά οχι πλεόνασμα. Ειδικά μετά απο τα λουκέτα που θα πέσουν.

Ταμπού δεν είναι το κρατικό χρέος, για εμάς. Όταν σου πουν ε ΟΚ, μην πας σε 3.5% πλεόνασμα αλλά απο 15 έλλειμμα να το πας σε έλλειμμα 3%, αυτό σημαίνει λιτότητα περισσότερη και απο την κρίση 

37,5 δις στα 182 δις. Ποσοστό 20,6%,

https://www.liberal.gr/apopsi/ti-simainei-gia-tin-oikonomia-i-molunsi-tou-tourismou/288687

https://www.sofokleousin.gr/sto-197-tou-aep-i-syneisfora-tou-tourismou-stin-elliniki-oikonomi

https://m.naftemporiki.gr/story/1502217/oi-ependuseis-stin-elliniki-touristiki-agora-parousiazoun-theamatiki-auksisi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, apostolosl είπε

Άνοιξες μεγάλο θέμα για τα περί ψυχιάτρου. Το καλύτερο ψυχοφαρμακο πιστεύω ότι θα είναι όταν τελειώσει όλο αυτό να βάλουμε μπροστά όλοι μας την ποιότητα του χαρακτήρα μας και όποιες αρετές μας διακρίνουν.. Όλα αυτά με πολλά 'ΑΝ'.. Μεγαλοψυχία, ταπείνωση, ρεαλισμός. Εγώ θεωρώ ότι στην μετά κόρονοιου εποχή τα κύρια στοιχεία του χαρακτήρα μας και της ψυχοσύνθεσης μας τα ίδια θα είναι. Προφανώς διογκομενα. Δηλαδή αν χρειαζόμουν και πριν ψυχίατρο εις διπλούν θα χρειαστώ και μετά. Αν ήμουν παρτάκιας εγώκεντρικος εις διπλούν μετά.. Αν ήμουν μαλάκας προς τον συνάνθρωπο μου διπλά θα είμαι και μετά.. Κ. Ο. Κ. 

εγώ προσωπικά ανέκαθεν πίστευα ότι, οι περισσότεροι ίσως, δεν είμαστε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) και τελείως στα καλά μας , οπότε δεν ξέρεις τι θα σου κάνει trigger να σου βγουν πράγματα και τι μπορεί να διογκωθεί

σίγουρα μια τέτοια δύσκολη κατάσταση δεν βοηθάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, adi32 said:

Μια χαρά βλέπω κρατάει τις αποστάσεις ο κόσμος και γενικά προσέχουν.

Απειρα ειναι τα παραδειγματα ανθρωπων που ειναι στην κοσμαρα τους και δεν υπολογιζουν τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gordonas είπε

Ο ΣΕΤΕ διαφωνεί με τα νούμερα πάντως. Και τα έχει αρκετά αναλυτικά για 2018 και παλιότερα ανά χρονιά:

https://sete.gr/el/stratigiki-gia-ton-tourismo/vasika-megethi-tou-ellinikoy-tourismoy/?year=2018

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gorilas13 είπε

Επειδή μένω σε νησί και έχω φίλους και γνωστούς που δουλεύουν στον κατασκευαστικό τομέα. Ακόμη όπως λες τις δουλειές που ήταν στην μέση τις ψευτοτελειώνουν.

Δε πλερώ κανένας όμως.

Όποιος δεν πληρώνει μετρητά αυτή την στιγμή απλά δεν κάνει τίποτα. 

Δουλεύω στον κλάδο και γνωρίζω ότι προχωράνε ΟΛΑ. Ακόμα και αυτά που αφορούν κάποια ξενοδοχειακά κομμάτια. Στο Costa Navarino γίνεται τεράστια επένδυση αυτή την στιγμή. Σχεδόν διπλασιάζεται. Δεν έχει σταματήσει τίποτα. Προχωράνε κανονικά. Φέτος μπορεί να μην ανοίξει αλλά η επένδυση προχωράει. 

Όταν κάνεις μια επένδυση δεν την κάνεις με ορίζοντα μιας χρονιάς αλλά για τα επόμενα 20-30 χρόνια. Το 90% θα προχωρήσει. 

Μόλις τώρα, BrocasHelm είπε

Ο ΣΕΤΕ διαφωνεί με τα νούμερα πάντως. Και τα έχει αρκετά αναλυτικά για 2018 και παλιότερα ανά χρονιά:

https://sete.gr/el/stratigiki-gia-ton-tourismo/vasika-megethi-tou-ellinikoy-tourismoy/?year=2018

Ο ΣΕΤΕ είναι το κλαδικό κομμάτι του τουρισμού και σχεδόν αυτονόητα φουσκώνει την επίδραση που έχει στην οικονομία. Λογικό δεν είναι; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Σίγουρα οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι δεν θα πεινάσουν τα επόμενα χρόνια...

Ξέχασες τους διαιτολόγους και διατροφολόγους.

Παίζει να είμαι από τους λίγους που δεν έχουν βάλει ούτε γραμμάριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BrocasHelm είπε

Ο ΣΕΤΕ διαφωνεί με τα νούμερα πάντως. Και τα έχει αρκετά αναλυτικά για 2018 και παλιότερα ανά χρονιά:

https://sete.gr/el/stratigiki-gia-ton-tourismo/vasika-megethi-tou-ellinikoy-tourismoy/?year=2018

Το ΣΕΤΕ όταν είναι να ζητήσει διευκολύνσεις και προνόμια φουσκώνει τα νούμερα για να δείξει πόσο απαραίτητοι είναι στην ελληνική οικονομία και πόσο ανάγκη τους έχει το κράτος.

Όταν όμως έρχεται η ώρα να πληρωθούν φόροι και εισφορές τα νούμερα ως δια μαγείας ξεφουσκώνουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Ξέχασες τους διαιτολόγους και διατροφολόγους.

Παίζει να είμαι από τους λίγους που δεν έχουν βάλει ούτε γραμμάριο.

μπαα, πρέπει πολλοί να τρώνε σπιτικά αυτόν τον καιρό με τόσο φαί που στόκαραν 

συν ότι όντως παίζει πολύ περπάτημα 

ίσα ίσα από σωματική υγεία θα δίνουν πόνο 

 

επίσης επειδή παρακολουθώ και μερικά γειτονικά μαγαζιά μου σε efood βλέπω προς έκπληξή μου ότι κάποιοι τα έκλεισαν (ελπίζω όχι μόνιμα) και φυσικά είδα και κάποιους άλλους που δεν τους θυμάμαι στην πλατφόρμα να έχουν μπει μπας και δουλέψουν

γενικά νομίζω ότι λόγω και της γενικότερης ψυχολογίας  (μαζί με ενδεχόμενο φόβο ότι θα κολλήσουν από τη ντομάτα) το φαί απέξω θα έχει πέσει 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...