Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, whosethere είπε

shit. ηλπιζα να μη χτυπησει και τους δικους μας αλλα αναποφευκτα... θα φανει ποσο νωρις το επιασαν. Ελπιζω παραλληλα να λαμβανονται μετρα και σε αλλους.

Κατι αλλο που προβληματιζει σε εξωτερικο ειναι ποσοι καταληγουν μονοι στα σπιτια τους (και προφανως δεν καταμετρωνται). Αν και διαφερουμε πολυ σε πληθυσμο και νοοτροπια αναρωτιεμαι και για εδω τι θα ισχυει....

Αστα να πανε... μπες στη θεση  τους ... πηγαν εκει, είτε διοτι δεν μπρουσαν τα παιδια είτε διοτι δεν ειχαν καποιον... γνωριστηκαν με τους αλλους ηλικιωμενους και με τα ποσοστα που βαραει ο ιος, ξερουν οτι θα εχουν ασχημα ξεμπερδεματα. Μακαρι να το προλαβαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, manolis115 είπε

Οι πρώτες πολύ σημαντικές θετικές επιδράσεις της καραντίνας στον φυσικό πλούτο της χώρας είναι εδώ. 

Όπως εξηγεί ο κ. Τσίκλιρας, «λόγω των περιοριστικών μέτρων για την πρόληψη των συνεπειών του κορονοϊού, βρισκόμαστε μπροστά σε μία μεγάλη μείωση της αλιευτικής πίεσης στα αποθέματα, σε όλες τις κατηγορίες των ψαράδων, τόσο σε επαγγελματικό όσο και σε ερασιτεχνικό επίπεδο». 

Όπως εκτιμά ο κ. Τσίκλιρας «στα επόμενα δύο με τρία χρόνια θα παρατηρηθεί πολύ σημαντική αύξηση της βιομάζας των ψαριών στις θάλασσες, αλλά και στα μεγέθη και αυτό θα οφείλεται σε αυτή την απαγόρευση της αλιευτικής πίεσης», και εξηγεί ότι «τα ψάρια που θα γεννηθούν σήμερα, με εξαίρεση αλιεύματα όπως ο γαύρος και η σαρδέλα που ψαρεύονται στον πρώτο χρόνο της ζωής τους, θα αλιευτούν σε δύο με τρία χρόνια από τη γέννησή τους».   «Πέρα από το αναμφισβήτητο περιβαλλοντικό όφελος, ειδικά οι επαγγελματίες ψαράδες τα επόμενα χρόνια αναμένεται να επωφεληθούν σημαντικά εξαιτίας της σημερινής παύσης της αλιευτικής δραστηριότητας», αναφέρει.  

Καταλήγοντας, η κ. Τουλουπάκη επισημαίνει τον σημαντικό ρόλο της πολιτείας για τη διευκόλυνση του εθελοντισμού για την προστασία του περιβάλλοντος. «Ελπίζοντας ότι μέσα από αυτή την κρίση θα υπάρξει ένας θετικός αντίκτυπος, που θα μπορέσουμε να τον χρησιμοποιήσουμε ως καλό παράδειγμα στο μέλλον για μία καλύτερη, βιώσιμη διαχείριση του οικοσυστήματος», λέει.   Πηγή: www.lifo.gr 

https://www.lifo.gr/now/perivallon/278074/ayti-i-epoxi-tis-karantinas-ton-anthropon-egine-zotiki-gia-ta-plasmata-tis-thalassas-ti-lene-eidikoi-gia-tin-ellada

«Δείξαμε ασέβεια στα ζώα - Ο κορωνοϊός να γίνει μάθημα στην ανθρωπότητα», λέει η φημισμένη πρωτευοντολόγος 

https://www.lifo.gr/now/perivallon/278088/deiksame-aseveia-sta-zoa-o-koronoios-na-ginei-mathima-stin-anthropotita-leei-i-fimismeni-proteyontologos-tzein-gkoyntol

«Η αδιαφορία μας για τη φύση και η ασέβεια για τα ζώα, με τα οποία πρέπει να μοιραστούμε τον πλανήτη, προκάλεσαν αυτή την πανδημία, που είχε προβλεφθεί εδώ και πολύ καιρό. Καθώς καταστρέφουμε το δάσος, τα διαφορετικά είδη ζώων εξαναγκάζονται σε μεγαλύτερη εγγύτητα και συνεπώς μεταδίδονται ασθένειες από το ένα ζώο στο άλλο και κάποιο ζώο είναι πιθανότερο να μολύνει τους ανθρώπους», λέει.  

Τα γελάκια κατω απο αυτο το ποστ δε τα κατάλαβα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω κατι αποριες εγω αμα ξερετε να μου πειτε ..

1) Ξερεις κανεις ποσο ειναι το ποσοστο θνησιμοτητας στην ισπανια και ιταλια ?

2) Καθε μερα ανακοινωνονται κρουσματα πχ σημερα ειναι 30 τοσα (δεν θυμαμαι τον αρθιμο ) και επειδη καταγραφουμε μονο σοβαρα κρουσματα , ξεουμε αν υπαρχει 

Καμια φορμουλα που να λεει για 1 σοβαρο κρουσμα εχεις τοσα με ηπια συμπτωματα 

Πχ 1 σοβαρα κρουσμα = 40 ηπια 

Δηλαδη βλεπουν τα 30 κρουσματα τα βαρια και λενε εχουμε καπου αλλους 600 που εχουν ηπια κρουσματα αλλα καλα παμε ? Ετσι παει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Mobid είπε

Παιδια εχω κατι αποριες εγω αμα ξερετε να μου πειτε ..

1) Ξερεις κανεις ποσο ειναι το ποσοστο θνησιμοτητας στην ισπανια και ιταλια ?

2) Καθε μερα ανακοινωνονται κρουσματα πχ σημερα ειναι 30 τοσα (δεν θυμαμαι τον αρθιμο ) και επειδη καταγραφουμε μονο σοβαρα κρουσματα , ξεουμε αν υπαρχει 

Καμια φορμουλα που να λεει για 1 σοβαρο κρουσμα εχεις τοσα με ηπια συμπτωματα 

Πχ 1 σοβαρα κρουσμα = 40 ηπια 

Δηλαδη βλεπουν τα 30 κρουσματα τα βαρια και λενε εχουμε καπου αλλους 600 που εχουν ηπια κρουσματα αλλα καλα παμε ? Ετσι παει ?

Χοντρικα περιπου 10% των συμπτωματικων χρειαζεται νοσοκομειο και ενας στους τρεις απο αυτους θα χρειαστουν εντατικη. Για πιο ακριβεια εχει δημοσιευσει το imperial college μια στατιστικη ανα ηλικια ποσοι χρειαζονται νοσοκομειο και ποσοι εντατικη. Γκουγκλαρε Impact of non-pharmaceutical interventions (NPIs) to reduce COVID- 19 mortality and healthcare demand και πηγαινε στην σελιδα 5 που ειναι ο πινακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mobid είπε

Παιδια εχω κατι αποριες εγω αμα ξερετε να μου πειτε ..

1) Ξερεις κανεις ποσο ειναι το ποσοστο θνησιμοτητας στην ισπανια και ιταλια 

Απο το worldometer κοιτάς τους αριθμούς των κρουσμάτων και αυτούς των νεκρων και κανεις την διαίρεση. Για την Ιταλία προκύπτει 12.73% και την Ισπανία 10.32% όταν παγκοσμίως έχουμε 6.17%. Όλα αυτά αφορούν μόνο ότι έχει καταμετρηθει με test, τα πραγματικά κρούσματα είναι περισσότερα, άρα και η πραγματική θνησιμότητα μικρότερη, ποσο ειναι δεν το ξέρουμε, μόνο εκτιμήσεις επιδημιολογων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brits are told to lose weight to be ready to fight coronavirus because belly fat makes breathing more difficult

Fredrik Karpe, professor of metabolic medicine at Oxford University, said:

'If you have a big belly, then when you lie down the weight of it pushes your diaphragm upwards, reducing lung volume'.

This virus is all about lung function.'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει καταληκτική ημερομηνία. Το πιο πιθανό να μεταβάλλεται και να επεκτείνεται κάθε φορά.

Ο χρόνος εφαρμογής των μέτρων καθορίζεται, ύστερα από διαρκή επανεκτίμηση της κατάστασης, (βελτίωση η μη), την εξέλιξη της πανδημίας τοπικά , τα νούμερα των εισαγωγών, του πλήθους των νέων κρουσμάτων, τις διεθνείς πρακτικές.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Mobid είπε

Παιδια εχω κατι αποριες εγω αμα ξερετε να μου πειτε ..

1) Ξερεις κανεις ποσο ειναι το ποσοστο θνησιμοτητας στην ισπανια και ιταλια ?

2) Καθε μερα ανακοινωνονται κρουσματα πχ σημερα ειναι 30 τοσα (δεν θυμαμαι τον αρθιμο ) και επειδη καταγραφουμε μονο σοβαρα κρουσματα , ξεουμε αν υπαρχει 

Καμια φορμουλα που να λεει για 1 σοβαρο κρουσμα εχεις τοσα με ηπια συμπτωματα 

Πχ 1 σοβαρα κρουσμα = 40 ηπια 

Δηλαδη βλεπουν τα 30 κρουσματα τα βαρια και λενε εχουμε καπου αλλους 600 που εχουν ηπια κρουσματα αλλα καλα παμε ? Ετσι παει ?

Ισπανία, Ιταλία, Βέλγιο, Βρετανία κλπ 10% είναι αυτοί που πεθαίνουν στα νοσοκομεία και εχει αναγνωριστεί ο ιός. Αυτοί που πεθαίνουν σπίτια τους δεν καταμετρούνται. 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, έχω 2 απορίες σχετικά με τις μάσκες ,τις "απλές" χειρουργικές.

1)Από ποια μεριά φοριούνται κανονικά, δηλαδή ποιά πλευρά της μάσκας ακουμπάει σε μύτη και στόμα μας, η λευκή ή η χρωματιστή (πράσινη, ή γαλάζια συνήθως)

2)Μετά από πολύωρη χρήση, αν την αφήσουμε 2-3 ημέρες σε χώρο να αερίζεται και να την χτυπάει και ο ήλιος, θεωρητικά δεν μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί  από εμάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια σας, έχω 2 απορίες σχετικά με τις μάσκες ,τις "απλές" χειρουργικές.

1)Από ποια μεριά φοριούνται κανονικά, δηλαδή ποιά πλευρά της μάσκας ακουμπάει σε μύτη και στόμα μας, η λευκή ή η χρωματιστή (πράσινη, ή γαλάζια συνήθως)

2)Μετά από πολύωρη χρήση, αν την αφήσουμε 2-3 ημέρες σε χώρο να αερίζεται και να την χτυπάει και ο ήλιος, θεωρητικά δεν μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί  από εμάς;

1)στην δερμα ακουμπαει η λευκη μερια και η χρωματιστη μερια ειναι απεξω

2) εγω θεωρω πως ναι μπορουμε αλλα γιατρος και ειδικός δεν ειμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια σας, έχω 2 απορίες σχετικά με τις μάσκες ,τις "απλές" χειρουργικές.

1)Από ποια μεριά φοριούνται κανονικά, δηλαδή ποιά πλευρά της μάσκας ακουμπάει σε μύτη και στόμα μας, η λευκή ή η χρωματιστή (πράσινη, ή γαλάζια συνήθως)

2)Μετά από πολύωρη χρήση, αν την αφήσουμε 2-3 ημέρες σε χώρο να αερίζεται και να την χτυπάει και ο ήλιος, θεωρητικά δεν μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί  από εμάς;

Απανταω στη δευτερη ερωτηση. Οι μασκες αυτες, οπως αναγραφεται επανω τους, ειναι ΜΙΑΣ χρησης. Επομενως, δεν επαναχρησιμοποιουνται. Αυτη ειναι ρητη οδηγια του κατασκευαστη.

Αυτα που δε γνωριζουμε ειναι αν πραγματι ειναι εφικτο να "καθαριστει" η μασκα και τι πτωση στην αποτελεσματικοτητα της εχουμε σε καθε επομενη φορα χρησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panostom είπε

Απανταω στη δευτερη ερωτηση. Οι μασκες αυτες, οπως αναγραφεται επανω τους, ειναι ΜΙΑΣ χρησης. Επομενως, δεν επαναχρησιμοποιουνται. Αυτη ειναι ρητη οδηγια του κατασκευαστη.

Αυτα που δε γνωριζουμε ειναι αν πραγματι ειναι εφικτο να "καθαριστει" η μασκα και τι πτωση στην αποτελεσματικοτητα της εχουμε σε καθε επομενη φορα χρησης.

Καλώς, οκ ευχαριστώ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...