Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έμενα, προσωπικα, το θέμα μου ΔΕΝ είναι τα μπράβο. Απλά, δεν μπορώ την μιζέρια και κουβέντες του στυλ: λαδωσαμε τον ενα, λαδωσαμε τον άλλο για να πει για εμάς καλά σχόλια. ΟΧΙ, ότι δεν μπορεί να συμβεί αυτό, αλλά δεν μπορεί και ΟΛΟΙ να έχουν λαδωθει.

ΤΩΡΑ, όλα κρίνονται στο τέλος και εκ του αποτελέσματος και έχουμε πολύ δρόμο ακόμη.

Εγω δεν ειπα ποτε τετοιο πραγμα ομως αν απαντας συγκεκριμενα σε εμενα, αυτα ειναι γραφικότητες φανταζομαι απο vocal minority οπως ελεγα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Ποιο είναι το απίστευτο ρε παιδιά και γιατί συγκλονιστηκατε; Προφανώς και θα αργήσει πάρα πολύ να επιστρέψει η καθημερινότητα όπως την ξέραμε, τώρα το συνειδητοποιήσατε; Τίποτα νέο δεν λέει το άρθρο

Κάθε φορά που συνειδητοποιείς τι συμβαίνει είναι απίστευτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, frieck είπε

Η καραντίνα γίνεται για να μην κλατάρει το σύστημα υγείας αν αρρωστήσει μεγάλο νούμερο. Αυτό συνέβη σε Ιταλία κλπ. Πέθαναν άνθρωποι που υπό κανονικές συνθήκες θα ζούσαν.

Λόγω της φύσης του ιού, το εμβόλιο θα αργήσει. Προσωπικά δεν το βλέπω ούτε σε δύο χρόνια, αλλά αυτό είναι δική μου εκτίμηση.

Με αυτή την λογική το σύστημα δεν θα κλατάρει και το καλοκαίρι ή το φθινόπωρο; Εννοώ πως οκ τώρα με την καραντίνα αντι να γινει ενα πικ, τα κρουσματα περιπου μοιράστηκαν μεσα σε 1-2 μήνες. Αλλά το καλοκαίρι ποιος μας λέει οτι εφοσον ο ιος μεταδίδεται κανονικά, δεν θα γίνει αυτό το πικ ή δεν θα γίνει το φθινόπωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totalius είπε

Εμβολιο περιμένουμε το 2ο 6μηνο του 21 .

Συγγνωμη αλλα εδω δεν μπορουνε να βρουνε εμβολιο για το aids, εδω και 30 (ΤΡΙΑΝΤΑ ΟΛΟΓΡΑΦΩΣ) χρονια, θα βρουνε για τον covid σε ενα χρονο??

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ADHD είπε

Εγω δεν ειπα ποτε τετοιο πραγμα ομως αν απαντας συγκεκριμενα σε εμενα, αυτα ειναι γραφικότητες φανταζομαι απο vocal minority οπως ελεγα..

ΟΧΙ, σε εσένα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα στο σούπερ μάρκετ ήταν λίγο ανησυχητική η κατάσταση.

Είχε πάρα πολύ κόσμο λόγω γιορτών μάλλον. Προσωπικά δεν θυμάμαι πολλές φορές να το έχω ξαναδεί με τόσο κόσμο, τις απλές τουλάχιστον καθημερινές πριν τον ιό.

Στην είσοδο μοίραζαν καρτέλες ώστε να βρίσκεται μέσα ο συγκεκριμένος αριθμός ατόμων, αλλά απότι φαίνεται αυτός ο αριθμός είναι πολύ μεγαλύτερος από αυτό που φανταζόμουν αρχικά.

Το κατάστημα αυτό (Σκλαβενίτης) είναι πολύ  μεγάλο, με μεγάλες αποστάσεις ανάμεσα στα ράφια. Το πρόβλημα είναι στο τμήμα με τα είδη σπιτιού, τετράδια ρούχα κλπ δεν υπήρχε ψυχή, αλλά στους διαδρόμους με φαγητά και με μαναβικά είχε συνοστισμό στον οποίο ένιωσα έντονη ανασφάλεια.

Αυτή η μοιρασιά κόσμου στα τμήματα του σούπερ είναι φυσιολογική γιατί τρόφιμα ψωνίζει κανείς πολύ πιο συχνά από ότι τετράδια κλπ. Το τμήμα των δεύτερων όμως αυξάνει κατά πολύ τα τετραγωνικά του σούπερ, οπότε μπαίνουν μέσα πιο πολλά άτομα, και μετά πηγαίνουν όλοι στα  τρόφιμα.

Μετά το σημερινό πιστεύω ότι θα έπρεπε τα άτομα ανα τετραγωνικό να είναι αρκετά πιο λίγα από το παρών όριο για τον παραπάνω λόγο

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1comment είπε

Σενάρια για τις επόμενες μέρες μετά τις 27-4

Πρώτη φάση:

-Ελεύθερες μετακινήσεις εντός πόλεων

-Άνοιγμα εμπορικών

Δεύτερη φάση:

-Άνοιγμα μαγαζιών εστίασης με όρο για μειωμένα τραπέζια

Τρίτη φάση

-Εσωτερικός τουρισμός, ταξίδια προς επαρχία κλπ

Θα πάει μακρυα η βαλίτσα κοινώς...

οποτε 28 Απριλιου τελειωνουν τα μηνυματα στο 13033 και 3 Μαιου ανοιγουν εμπορικα..ελπιζω να ανοιξουν και κανα γηπεδο η γυμναστηριο γιατι δεν θα μπορουμε να κουνηθουμε σε λιγο :D

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Σήμερα στο σούπερ μάρκετ ήταν λίγο ανησυχητική η κατάσταση.

Είχε πάρα πολύ κόσμο λόγω γιορτών μάλλον. Προσωπικά δεν θυμάμαι πολλές φορές να το έχω ξαναδεί με τόσο κόσμο, τις απλές τουλάχιστον καθημερινές πριν τον ιό.

Στην είσοδο μοίραζαν καρτέλες ώστε να βρίσκεται μέσα ο συγκεκριμένος αριθμός ατόμων, αλλά απότι φαίνεται αυτός ο αριθμός είναι πολύ μεγαλύτερος από αυτό που φανταζόμουν αρχικά.

Το κατάστημα αυτό (Σκλαβενίτης) είναι πολύ  μεγάλο, με μεγάλες αποστάσεις ανάμεσα στα ράφια. Το πρόβλημα είναι στο τμήμα με τα είδη σπιτιού, τετράδια ρούχα κλπ δεν υπήρχε ψυχή, αλλά στους διαδρόμους με φαγητά και με μαναβικά είχε συνοστισμό στον οποίο ένιωσα έντονη ανασφάλεια.

Αυτή η μοιρασιά κόσμου στα τμήματα του σούπερ είναι φυσιολογική γιατί τρόφιμα ψωνίζει κανείς πολύ πιο συχνά από ότι τετράδια κλπ. Το τμήμα των δεύτερων όμως αυξάνει κατά πολύ τα τετραγωνικά του σούπερ, οπότε μπαίνουν μέσα πιο πολλά άτομα, και μετά πηγαίνουν όλοι στα  τρόφιμα.

Μετά το σημερινό πιστεύω ότι θα έπρεπε τα άτομα ανα τετραγωνικό να είναι αρκετά πιο λίγα από το παρών όριο για τον παραπάνω λόγο

Εντελώς φιλικά, θα σου πρότεινα αν μπορείς να προτιμάς σουπερμάρκετ μικρότερης αλυσίδας, ιδανικά το πιο κοντινό στο σπίτι σου.

Αν αρκετοί σκέφτονταν έτσι τότε και τα συγκεκριμένα μεγάλα ίσως μάζευαν λιγότερο κόσμο.

Εγώ προσωπικά ,έχω να πάω σε αντίστοιχο μεγάλο της αλυσίδας που προτιμούσα, από αρχές Μαρτίου. 

Από τότε ,έχω επισκεφτεί 2 φορές το μικρής αλυσίδας μάρκετ που βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου. Σαφώς ακριβότερο αλλά διανύουμε εντελώς ειδική περίοδο, για να σκεφτόμαστε τόσο τις τιμές και την συνήθειά μας...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...