Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε πολύ μεγάλο σούπερ μάρκετ των βόρειων προαστίων σήμερα, είχε απίστευτα πολύ κόσμο, καμία ουρά για αναμονή, και μάλιστα κανένας ώστε να δίνει απολυμαντικό ή να είναι υπεύθυνος της καθαριότητας των καροτσιών. Πραγματικά πολύ άσχημη κατάσταση. Εγώ είχα γάντια κλπ αλλά αναρωτιόμουν από μέσα μου για όλους όσους δεν έχουν το πως θα διασφαλίσουν ότι τλχ το καρότσι θα έχει απολυμανθεί. Και πραγματικά μιλάω για ένα από τα σούπερ μάρκετ των βπ που έχει τεράστιο όγκο πελατών κάθε ημέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Vtsola είπε

οποτε 28 Απριλιου τελειωνουν τα μηνυματα στο 13033 και 3 Μαιου ανοιγουν εμπορικα..ελπιζω να ανοιξουν και κανα γηπεδο η γυμναστηριο γιατι δεν θα μπορουμε να κουνηθουμε σε λιγο :D

Παντως απο την δουλεια μου το σχεδιο που τρεχει ειναι για ανοιγμα των καταστηματων μας απο 11/5

Επεξ/σία από Gkostas2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οι χώρες με το μεγαλύτερο ποσοστό αύξησης κρουσμάτων από χθες:

Χώρα Αύξηση Κρούσματα

Russia 15% 21102
Serbia 10% 4465
Saudi Arabia 8% 5369
Ireland 7% 11479
Mexico 7% 5014
Turkey 6% 65111
Pakistan 6% 5837

2. Ποσοστό αύξησης για τις χώρες με τα περισσότερα κρούσματα

Χώρα Κρούσματα Αύξηση

USA 602977 2%
Spain 172541 1%
Italy 162488 1%
France 143303 4%
Germany 131170 0%
UK 93873 5%
China 82249 0%

3. Σε παγκόσμια κλίμακα, έχουμε αυτή τη στιγμή 1.979.853 κρούσματα, σε σχέση με 1.909.804 εχθές

Αύξηση δηλαδή κατά 70049 κρούσματα, και ποσοστό 3,67%. Εχθές η αύξηση ήταν 4,3% και προχθές 3,99%

Οι πλήρεις λίστες εδώ:
https://grbusinessforum.com/forum/leitourgia-epixeirisis/korwnoϊos-kai-epixeiriseis/page/12/0

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Εντελώς φιλικά, θα σου πρότεινα αν μπορείς να προτιμάς σουπερμάρκετ μικρότερης αλυσίδας, ιδανικά το πιο κοντινό στο σπίτι σου.

Αν αρκετοί σκέφτονταν έτσι τότε και τα συγκεκριμένα μεγάλα ίσως μάζευαν λιγότερο κόσμο.

Εγώ προσωπικά ,έχω να πάω σε αντίστοιχο μεγάλο της αλυσίδας που προτιμούσα, από αρχές Μαρτίου. 

Από τότε ,έχω επισκεφτεί 2 φορές το μικρής αλυσίδας μάρκετ που βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου. Σαφώς ακριβότερο αλλά διανύουμε εντελώς ειδική περίοδο, για να σκεφτόμαστε τόσο τις τιμές και την συνήθειά μας...

Μα εδώ και τόσο καιρό δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα. Αναφέρομαι και για μετά την καραντίνα.

Απλά μάλλον έτυχε τώρα λόγω μεγάλης βδομάδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, aris_rom είπε

Εγώ είχα γάντια κλπ αλλά αναρωτιόμουν από μέσα μου για όλους όσους δεν έχουν το πως θα διασφαλίσουν ότι τλχ το καρότσι θα έχει απολυμανθεί.

Κι εσύ που είχες γάντια κ.λπ. τη γλίτωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Gkostas2007 είπε

Παντως απο την δουλεια μου το σχεδιο που τρεχει ειναι για ανοιγμα των καταστηματων μας απο 11/5

H λογική αυτό λέει.
Εγώ αναρωτιέμαι βέβαια αν θα ρισκάρουμε να είμαστε οι πρώτοι στην Ευρώπη που θα χαλαρώσουμε τα μέτρα.
Είμαστε καλοί στο να ακολουθούμε και να μαθαίνουμε από τα λάθη των άλλων, δεν ξέρω πόσο καλοί θα είμαστε στο να ηγηθούμε αυτή τη φορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, moure είπε

Ύφεση 10% για την Ελλάδα προβλέπει το Δ.Ν.Τ και 230.000 νέους ανέργους,μακάρι να πέσει έξω στις προβλέψεις του.

Μακαρι να πεσει μεσα στις προβλεψεις του.

  • Like 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κι εσύ που είχες γάντια κ.λπ. τη γλίτωσες.

Ούτε καν δεν λέω αυτό. Ούτε είμαι της άποψης ότι αν φοράς γάντια μάσκα κλπ είσαι κομπλέ. Από την στιγμή όμως που υποτίθεται ακολουθούμε όλοι κάποιους κανόνες, έτσι θα έρπε και το συγκεκριμένο σούπερ μάρκετ στην προκειμένη περίπτωση με το να απολυμαίνει τλχ τα καρότσια ή να προσφέρει αντισηπτικό σε όσους δεν έχουν κάποιο μέτρο προφύλαξης. Άλλο το ένα λοιπόν και άλλο το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vassilis_24 είπε

H λογική αυτό λέει.
Εγώ αναρωτιέμαι βέβαια αν θα ρισκάρουμε να είμαστε οι πρώτοι στην Ευρώπη που θα χαλαρώσουμε τα μέτρα.
Είμαστε καλοί στο να ακολουθούμε και να μαθαίνουμε από τα λάθη των άλλων, δεν ξέρω πόσο καλοί θα είμαστε στο να ηγηθούμε αυτή τη φορά...

Δύσκολο να είμαστε οι πρώτοι...

Αλλιώς αυτοί που λένε για το θαύμα της Ελλάδας θα μουτζώνουν με χέρια και με πόδια μετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.taxheaven.gr/news/48416/kanones-ygieinhs-gia-ta-noikokyria-kai-toys-katanalwtes-exedwse-me-egkyklio-toy-to-yp-ygeias?fbclid=IwAR2weicUzfmoUG6Uo5hLOmqFDDTqEwyVwIsthgynQm3RU9-mdcgAyh0ZK2o

Επιτέλους οδηγίες υγιεινής. 

Εγώ πάντως έχω κόψει όσο μπορώ το ασανσέρ ή αν μπω πατάω με τον αγκώνα τα κουμπιά όπως και διακόπτες από φώτα κλπ 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...