Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, afragorn είπε

Η Αμερική έχει χάσει τη μπάλα. Στην Ευρώπη, αν εξαιρέσεις τα υψηλά νούμερα της Γαλλίας, αρχίζουν και πιάνουν τόπο τα μέτρα. Ιταλία και Ισπανία έχουν πέσει πολύ.

νομιζω στο ζαπινγκ εχθες ακουσα σε αμερικανικο καναλι οτι ο προεδρας θεωρει οτι πιασανε κορυφη και λεει σημερα να ανακοινωσει επανεκκινηση οικονομιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Η αμερική μπορεί να είναι πίσω αφού είναι λιγότερο εκτεθειμένη σε κινέζους (?) , αλλά συνολικά ως χώρα κόντρα στην ΕΕ ολόκληρη δεν έχει ούτε τους μισούς

αν πιάσεις μόνο ιταλία, ισπανία, γαλλία και αγγλία της ρίχνουν στα αυτιά 

Στην Αμερική άργησε να γίνει το ξέσπασμα σε σχέση με την ΕΕ. Επίσης το πρόβλημα με την ασφαλστική κάλυψη είναι πάρα πολύ σοβαρό και τεράστιο μειονέκτημα στη "σύγκριση". Δεκάδες χιλιάδες έχουν χάσει ήδη τη δουλειά τους και αυτομάτως, δεν έχουν καμία κάλυψη. Μη σκεφτούμε τι γίνεται με τους ανέργους...

Η ΝΥ, μία πόλη, έχει ξεπεράσει, μόνη της, τα κρούσματα οποιαδήποτε χώρας στο κόσμο. Τόσα εκατομμύρια, ο ένας πάνω στον άλλο. Θα έχουν τρελή διασπορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απολυτα προβλεψιμο οτι οι νεκροι δεν θα επεφταν αποτομα μολις μολυνθουν πολλοι ακομα και οταν το Ro πεφτει κατω απο την μοναδα. Θα μολυνουν σε πρωτη φαση την οικογενεια τους οι μολυσμενοι, καθε 1000 ενεργα κρουσματα θα μολυνουν 800 την επομενη φουρνια, τα 800 θα μολυνουν 600 κτλ και μεχρι να σβησει ολο αυτο τα αποτελεσματα των νεκρων ειναι ορατα για βδομαδες. Και μολις αρθουν τα μετρα αν ο κοσμος δεν παιρνει εξωφρενικες προφυλαξεις ωστε να αντισταθμισει την αυξηση κινητικοτητας θα γινει παλι ανεξελεγκτη η κατασταση. Πχ σε εμας αν η κινητικοτητα απο -60% γινει -20% σε σχεση με τα νορμαλ (ανοιγοντας παλι τα καταστηματα κτλ), θα πρεπει να ειμαστε πολυ πιο προσεκτικοι στην αποσταση και στα αλλα μετρα ατομικης προστασιας για να μην φυγει η κατασταση. Οποιαδηποτε 'λυση' με Ro>1 οδηγει σε εκκατομυρια προσβληθεντες και δεκαδες χιλιαδες νεκρους μεσα σε 3 -4 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ συμφωνώ με τον Al Bundy, λίγες σελίδες πίσω, αλλά υπάρχει και η άλλη άποψη που λέει ότι έχουμε λίγα κρούσματα ακριβώς επειδή έχουμε λάβει αυστηρά μέτρα. 

Πιστεύω θα ήταν καλύτερα να το χειριστούμε διαφορετικά το θέμα και όχι να τα κλείσουμε όλα ανεξαιρέτως.

Πχ εγώ είμαι σε ένα χωριό αυτή τη στιγμή (μεγαλουτσικο). Εδώ δεν υπάρχουν κρούσματα. Ποιος ο λόγος να κλειδωθουμε μέσα; Άσε μας να κινούμαστε, με μέτρο βέβαια, αλλά βάλε αυστηρούς περιορισμούς στο να έρθει κάποιος ή να φύγει από το χωριό. 

Άσε τον καθένα να βράσει στο ζουμί του, αλλά μπλόκαρε μετακινήσεις από περιοχή σε περιοχή. Αυτό που κάνουν τώρα με τα διόδια και τα μπλόκα σε σημεία κλειδιά.

Η σε νησί πχ. Αν μπλοκαρεις τη μετακίνηση από και προς το νησί, δεν υπάρχει λόγος να βάλεις αυστηρό περιορισμό στους νησιώτες. Ας κάνουν ο,τι θέλουν μέσα στο νησί.

Κι αν δουν ότι σε κάποια περιοχή αυξάνονται τα κρούσματα τότε παίρνουν αυστηρά μέτρα.

Με αυτό τον τρόπο θα κινηθεί και λίγο η αγορά.

Υ.Γ τι γίνεται με αυτούς τους ηλίθιους που κυκλοφορούν όλη μέρα με γάντια και μάσκες, ακόμα και όταν οδηγούν; Κοιτούσα έναν και με πιάσανε τα γέλια και μάλλον ενοχλήθηκε. Δικαίωμα σου να φέρεσαι σαν καραγκιόζης, αλλά και δικαίωμα μου να γελάω.

Ρε καημένοι δεν είμαστε στο Τσερνόμπιλ, δεν έχει ραδιενέργεια η ατμόσφαιρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

 

Ρε καημένοι δεν είμαστε στο Τσερνόμπιλ, δεν έχει ραδιενέργεια η ατμόσφαιρα.

Κι όμως θα αφήσει τρελά κουσούρια στον κόσμο αυτή η φάση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

Κι εγώ συμφωνώ με τον Al Bundy, λίγες σελίδες πίσω, αλλά υπάρχει και η άλλη άποψη που λέει ότι έχουμε λίγα κρούσματα ακριβώς επειδή έχουμε λάβει αυστηρά μέτρα. 

Πιστεύω θα ήταν καλύτερα να το χειριστούμε διαφορετικά το θέμα και όχι να τα κλείσουμε όλα ανεξαιρέτως.

Πχ εγώ είμαι σε ένα χωριό αυτή τη στιγμή (μεγαλουτσικο). Εδώ δεν υπάρχουν κρούσματα. Ποιος ο λόγος να κλειδωθουμε μέσα; Άσε μας να κινούμαστε, με μέτρο βέβαια, αλλά βάλε αυστηρούς περιορισμούς στο να έρθει κάποιος ή να φύγει από το χωριό. 

Άσε τον καθένα να βράσει στο ζουμί του, αλλά μπλόκαρε μετακινήσεις από περιοχή σε περιοχή. Αυτό που κάνουν τώρα με τα διόδια και τα μπλόκα σε σημεία κλειδιά.

Η σε νησί πχ. Αν μπλοκαρεις τη μετακίνηση από και προς το νησί, δεν υπάρχει λόγος να βάλεις αυστηρό περιορισμό στους νησιώτες. Ας κάνουν ο,τι θέλουν μέσα στο νησί.

Κι αν δουν ότι σε κάποια περιοχή αυξάνονται τα κρούσματα τότε παίρνουν αυστηρά μέτρα.

Με αυτό τον τρόπο θα κινηθεί και λίγο η αγορά.

Υ.Γ τι γίνεται με αυτούς τους ηλίθιους που κυκλοφορούν όλη μέρα με γάντια και μάσκες, ακόμα και όταν οδηγούν; Κοιτούσα έναν και με πιάσανε τα γέλια και μάλλον ενοχλήθηκε. Δικαίωμα σου να φέρεσαι σαν καραγκιόζης, αλλά και δικαίωμα μου να γελάω.

Ρε καημένοι δεν είμαστε στο Τσερνόμπιλ, δεν έχει ραδιενέργεια η ατμόσφαιρα.

Εγώ πέτυχα έναν που έπλενε το αμάξι του με μάσκα (εργασίας). Δε γίνεται λέω, κάποια μόλυνση θα έχει το νερό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Γιαούρτι said:

Πχ εγώ είμαι σε ένα χωριό αυτή τη στιγμή (μεγαλουτσικο). Εδώ δεν υπάρχουν κρούσματα. Ποιος ο λόγος να κλειδωθουμε μέσα; Άσε μας να κινούμαστε, με μέτρο βέβαια, αλλά βάλε αυστηρούς περιορισμούς στο να έρθει κάποιος ή να φύγει από το χωριό. 

Άσε τον καθένα να βράσει στο ζουμί του, αλλά μπλόκαρε μετακινήσεις από περιοχή σε περιοχή. Αυτό που κάνουν τώρα με τα διόδια και τα μπλόκα σε σημεία κλειδιά.

Πώς θα ελεγχθεί αυτό που προτείνεις ας πούμε;

Αν έχουμε -random νούμερο- 10.000 πόλεις και χωριά και νησιά στη χώρα πες ότι τα 9500 είναι χωρίς κρούσματα, οπότε τι κάνουμε, στέλνουμε από 5-10 μπάτσους στο καθένα για να ελέγχουν ποιός μπαίνει και ποιός βγαίνει; Μήπως είναι λογικότερο να μπει όλη η χώρα σε καραντίνα;

Να χαμε να λέγαμε βέβαια, γιατί στην επαρχία ο κόσμος είναι άνιωθος. Σε περιοχή ΔΙΠΛΑ από την Πάτρα όπου γίνεται πάρτι, κυκλοφορούν χύμα χωρίς μέτρα προστασίας.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

Κι εγώ συμφωνώ με τον Al Bundy, λίγες σελίδες πίσω, αλλά υπάρχει και η άλλη άποψη που λέει ότι έχουμε λίγα κρούσματα ακριβώς επειδή έχουμε λάβει αυστηρά μέτρα. 

Πιστεύω θα ήταν καλύτερα να το χειριστούμε διαφορετικά το θέμα και όχι να τα κλείσουμε όλα ανεξαιρέτως.

Πχ εγώ είμαι σε ένα χωριό αυτή τη στιγμή (μεγαλουτσικο). Εδώ δεν υπάρχουν κρούσματα. Ποιος ο λόγος να κλειδωθουμε μέσα; Άσε μας να κινούμαστε, με μέτρο βέβαια, αλλά βάλε αυστηρούς περιορισμούς στο να έρθει κάποιος ή να φύγει από το χωριό. 

Άσε τον καθένα να βράσει στο ζουμί του, αλλά μπλόκαρε μετακινήσεις από περιοχή σε περιοχή. Αυτό που κάνουν τώρα με τα διόδια και τα μπλόκα σε σημεία κλειδιά.

Η σε νησί πχ. Αν μπλοκαρεις τη μετακίνηση από και προς το νησί, δεν υπάρχει λόγος να βάλεις αυστηρό περιορισμό στους νησιώτες. Ας κάνουν ο,τι θέλουν μέσα στο νησί.

Κι αν δουν ότι σε κάποια περιοχή αυξάνονται τα κρούσματα τότε παίρνουν αυστηρά μέτρα.

Με αυτό τον τρόπο θα κινηθεί και λίγο η αγορά.

Υ.Γ τι γίνεται με αυτούς τους ηλίθιους που κυκλοφορούν όλη μέρα με γάντια και μάσκες, ακόμα και όταν οδηγούν; Κοιτούσα έναν και με πιάσανε τα γέλια και μάλλον ενοχλήθηκε. Δικαίωμα σου να φέρεσαι σαν καραγκιόζης, αλλά και δικαίωμα μου να γελάω.

Ρε καημένοι δεν είμαστε στο Τσερνόμπιλ, δεν έχει ραδιενέργεια η ατμόσφαιρα.

καταλαβαινεις βεβαια οτι ειναι ανεφικτο να βγει υπουργικη αποφαση που να λεει αν ζεις Καρπενησι δε βγαινεις απο το σπιτι σου αλλα αν ζεις λιγο πιο πανω, στο Μεγαλο Χωριο κανε οτι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

Κι εγώ συμφωνώ με τον Al Bundy, λίγες σελίδες πίσω, αλλά υπάρχει και η άλλη άποψη που λέει ότι έχουμε λίγα κρούσματα ακριβώς επειδή έχουμε λάβει αυστηρά μέτρα. 

Πιστεύω θα ήταν καλύτερα να το χειριστούμε διαφορετικά το θέμα και όχι να τα κλείσουμε όλα ανεξαιρέτως.

Πχ εγώ είμαι σε ένα χωριό αυτή τη στιγμή (μεγαλουτσικο). Εδώ δεν υπάρχουν κρούσματα. Ποιος ο λόγος να κλειδωθουμε μέσα; Άσε μας να κινούμαστε, με μέτρο βέβαια, αλλά βάλε αυστηρούς περιορισμούς στο να έρθει κάποιος ή να φύγει από το χωριό. 

Άσε τον καθένα να βράσει στο ζουμί του, αλλά μπλόκαρε μετακινήσεις από περιοχή σε περιοχή. Αυτό που κάνουν τώρα με τα διόδια και τα μπλόκα σε σημεία κλειδιά.

Η σε νησί πχ. Αν μπλοκαρεις τη μετακίνηση από και προς το νησί, δεν υπάρχει λόγος να βάλεις αυστηρό περιορισμό στους νησιώτες. Ας κάνουν ο,τι θέλουν μέσα στο νησί.

Κι αν δουν ότι σε κάποια περιοχή αυξάνονται τα κρούσματα τότε παίρνουν αυστηρά μέτρα.

Με αυτό τον τρόπο θα κινηθεί και λίγο η αγορά.

Υ.Γ τι γίνεται με αυτούς τους ηλίθιους που κυκλοφορούν όλη μέρα με γάντια και μάσκες, ακόμα και όταν οδηγούν; Κοιτούσα έναν και με πιάσανε τα γέλια και μάλλον ενοχλήθηκε. Δικαίωμα σου να φέρεσαι σαν καραγκιόζης, αλλά και δικαίωμα μου να γελάω.

Ρε καημένοι δεν είμαστε στο Τσερνόμπιλ, δεν έχει ραδιενέργεια η ατμόσφαιρα.

αντιθέτως και σε κλειστές κοινωνίες/χωριά κινδυνεύεις το ίδιο.

Τα περισσότερα μαζεμένα κρούσματα έγιναν στην Καστοριά, σε πλοία με πολύ κόσμο και σε μια κλειστή κοινωνία όπως αυτή των Ρομά.

Αν άρχισαν να δίνουν δικαιώματα σε 2-3 χωριά, μετά θα άρχιζαν όλοι να προσπαθούν να μετακομίσουν εκεί. Θα πρεπε η αστυνομία να κάθεται έξω από κάθε χωριό για να ελέγχει ποιος μπαίνει και ποιος βγαίνει.

Η Θεσσαλονίκη -παρά τα όσα ακούστηκαν- έχει πολύ λίγα κρούσματα εσωτερικά, τα πιο πολλά ήρθαν απλά στα νοσοκομεία από γύρω περιοχές. Οπότε με την δική σου λογική θα έπρεπε να ανοίξει και η Θεσσαλονίκη;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, fredd0 said:

καταλαβαινεις βεβαια οτι ειναι ανεφικτο να βγει υπουργικη αποφαση που να λεει αν ζεις Καρπενησι δε βγαινεις απο το σπιτι σου αλλα αν ζεις λιγο πιο πανω, στο Μεγαλο Χωριο κανε οτι θες.

Του το κάνεις πολύ εύκολο. Πες του ότι στα Μελίσσια δεν είχαμε κρούσματα, όταν δίπλα στα Βριλήσσια είχαν 10. Εκεί να μας πει πως χωρίζουν τις περιοχές. :P

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες το είπε καλά ο Μίστερ Τσι. Σε κάποιες χώρες κάνουν δειλά βήματα για άρση των μέτρων με τρομερούς περιορισμούς στη υγιεινή. Νομίζω αναφέρθηκε στη Σουηδία, όπου στα σχολεία έχουν κυλιόμενα διαλείμματα με αποστάσεις και μέγιστο αριθμό παιδιών ανά τάξη, δεν επιτρέπεται να είναι δίπλα δίπλα πάνω από 2 παιδιά κλπ. Και αμέσως μετά είπε ότι σε περίπτωση που αρχίσει πάλι η διασπορά, να είναι όλοι βέβαιοι ότι θα ξαναπάμε σε γενικευμένο λουκέτο.

Επίσης, πού έχετε βρει στοιχεία για κρούσματα σε συγκεκριμένες περιοχές/δήμους της Αθήνας; 

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 minutes ago, panostom said:

Επίσης, πού έχετε βρει στοιχεία για κρούσματα σε συγκεκριμένες περιοχές/δήμους της Αθήνας; 

Προσωπικά δεν έχω βρει κάπου λίστα, αλλά ο κοσμός μιλάει.

Και εκτός αυτού μπορείς να δεις ποιά σχολεία έκλειναν σε κάθε περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι περιμένουν έσοδα από τον εσωτερικό  τουρισμό να τον ξεχάσουν. 

Εννοείται ότι θα την βγάλουμε στα εξωχικά μας ή στα εξωχικά φίλων. Σε ξενοδοχείο ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ!!! Με όσους φίλους και συναδέλφους έχω μιλήσει δεν έχει πρόθεση κανένας να πάει σε ξενοδοχείομ

Στην δε εργασία μου όπου δίνονται bonus ταξίδια σε συγκεκριμένες επιτελικές θέσεις φέτος δεν θα δοθούν και αντ'αυτού θα πέσουν μπικικίνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chill είπε

Όσοι περιμένουν έσοδα από τον εσωτερικό  τουρισμό να τον ξεχάσουν. 

Εννοείται ότι θα την βγάλουμε στα εξωχικά μας ή στα εξωχικά φίλων. Σε ξενοδοχείο ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ!!! Με όσους φίλους και συναδέλφους έχω μιλήσει δεν έχει πρόθεση κανένας να πάει σε ξενοδοχείομ

Στην δε εργασία μου όπου δίνονται bonus ταξίδια σε συγκεκριμένες επιτελικές θέσεις φέτος δεν θα δοθούν και αντ'αυτού θα πέσουν μπικικίνια. 

Εγώ πάντως, ως εργαζόμενος σε τουριστικό γραφείο (που ασχολείται μόνο με εισερχόμενο τουρισμό), θα είναι η πρώτη φορά φέτος που θα μπορώ να πάρω άδεια μέσα στο καλοκαίρι. Εννοείται θα κοιτάξω να το εκμεταλλευτώ και να πάω διακοπές, έστω και για λίγες μέρες. Το που και το πότε ακόμα περιμένω να δω, ανάλογα με πιθανές απαγορεύσεις σε ακτοπλοϊκά.

Καθώς εισερχόμενο τουρισμό φέτος τον ξεχνάμε, βγήκε και νόμος για τουριστικές επιχειρήσεις πως τα πάντα παγώνουν μέχρι 30/9 (που πολύ πιθανόν να επεκταθεί αργότερα και για το υπόλοιπο έτος) και πλέον δεν επιστρέφονται προκαταβολές αλλά δίνεται voucher 18μηνης διάρκειας, αντίστοιχο με αυτό με τα αεροπορικά. Επιστροφή χρημάτων στο τέλος του 18μηνου. Γιατί διαφαίνεται ότι έρχεται γενικά κύμα ακυρώσεων μαζικό για τα πάντα (πρακτικά ήδη Απρίλης/Μάης έχουν ακυρωθεί όλα, και Ιούνης ξεκίνησε ήδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...