Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Δηλαδή πιστεύεις αν πχ έρθει Ελλάδα θα το δεχθεί ο κόσμος αυτό; 

Εδώ επέβαλαν καραντίνα και ηταν σχεδόν όλοι έξω. 

Δεν έχεις επιλογή να μη δεχθείς κάτι. Έξω ήταν με τους κανόνες που επέβαλαν και αν δεν τους τηρείς έχει πρόστιμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

😒

57 λεπτά πριν, krakozia είπε

ΑΝ δεν επιβαλουν χρηση μασκας και ανοιξουν καταστηματα και πολυκαταστηματα, τον ιουλιο τον βλεπω για γενικευμενη καραντινα παλι. Σε πολλες χωρες η επανοδος στην κανονικοτητα συνδεεται με μασκα.

Η μασκα δεν κανει τιποτα. Το λεει το ιδιο το World Health Organization που τοσο εμπιστευεστε. Οταν φορας μασας τι διορθωνεις συνεχως με τα χερια. Επισης ο δηθεν ιος που υπαρχει μπορει να διαπερασει τι μασκα απο τα ανοιχτα σημεια.

19 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Καλα στην Κίνα είναι γνωστό ότι θέλεις δεν θέλεις γίνεσαι ρομπότ. 

Είτε το κάνεις με την θέληση του, είτε με άφθονο ξύλο γιατί έχουν κάτι σαν δικτατορία 

😋

το αστειο ειναι οτι νομιζεις οτι εδω δεν μπορει να φτασει... 😒

Επεξ/σία από doubtful
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, doubtful είπε

 

το αστειο ειναι οτι νομιζεις οτι εδω δεν μπορει να φτασει...

Δεν είπα δεν μπορεί να φτάσει. 

Το θέμα είναι δεν μπορεί να ισχύσει στην δική μας χώρα ειδικά. 

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, doubtful είπε

Η μασκα δεν κανει τιποτα. Το λεει το ιδιο το World Health Organization που τοσο εμπιστευεστε. Οταν φορας μασας τι διορθωνεις συνεχως με τα χερια. Επισης ο δηθεν ιος που υπαρχει μπορει να διαπερασει τι μασκα απο τα ανοιχτα σημεια.

Μαλιστα CDC, Ιατρικη επιτροπη Αγγλιας, γαλλιας , βελγιου κτλ ειναι λαθος, οκ οτι πιστευει ο καθενας.

ΤΟ να φορεσεις μια μασκα σωστα δεν ειναι πυρηνικη φυσικη απλα θελει να το εξηγησεις στο κοσμο. Ακομα και να μην προστατευει (που αποδεδειγμενα προστατευει οχι φυσικα στο 100%) βοηθανε στο να μην μεταδωσεις τον ιο εαν εισαι αρρωστος

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν έχεις επιλογή να μη δεχθείς κάτι. Έξω ήταν με τους κανόνες που επέβαλαν και αν δεν τους τηρείς έχει πρόστιμο.

Και όμως έχω επιλογή 

Όχι όμως μόνο εγώ, αλλά όλοι μας. 

Αν είναι να ανεχόμαστε ότι μας επιβάλλουν, τότε είμαστε όλοι άξιοι της μοίρας μας. Απλό! 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Και όμως έχω επιλογή 

Όχι όμως μόνο εγώ, αλλά όλοι μας. 

Αν είναι να ανεχόμαστε ότι μας επιβάλλουν, τότε είμαστε όλοι άξιοι της μοίρας μας. Απλό! 

Κι όμως δεν έχεις. Δεχόμαστε αυτά που επιβάλουν. Πίστευες ποτέ ότι δεν θα μπορούσες να πας μια βόλτα αν δεν ενημερώσεις ή ότι δεν θα μπορούσες να πας στο χωριό σου;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Και όμως έχω επιλογή 

Όχι όμως μόνο εγώ, αλλά όλοι μας. 

Αν είναι να ανεχόμαστε ότι μας επιβάλλουν, τότε είμαστε όλοι άξιοι της μοίρας μας. Απλό! 

Δεν συμφωνώ με την λογική αυτή. Δεν γίνεται να θέλουμε τους νόμους για όταν μας βολεύουν. Αυτή η λογική θα έπρεπε να μην υπάρχει στις μέρες μας. Ο νόμος είναι εκεί για κάποιον σκοπό και δεν μιλάμε για τυχόν συγκρίσεις με κομουνιστικές χώρες αλλά με χώρες που ασπάζονται την δημοκρατία.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Θεωρω απο 4 Μαιου και μετα. Σιγουρα θα δωθει παραταση μετα τις 27 και για να εμφανιστουν τα "τελευταια" κρουσματα των προηγουμενων ημερων αλλα και για να μην βγουν ολοι μαζι εξω την Πρωτομαγια

για σχολεια ακουσα παντως και για μεγαλες ταξεις μαλλον θα εννοουν την τριτη λυκειου που  δινουν πανελλαδικες θα ανοιξουν στις 11. αν ανοιξουν αυτα τοτε ισως επιτραπει και η ελευθερη μετακινηση.γιατι πως αλλιως θα πηγαινουν σχολειο τα παιδια αν πχ το σχολειο καποιου ειναι μακρια ή το πηγαινουν οι γονεις. 

παντως αν επιτραπει η ελευθερη κυκλοφορια πιστευω θα ξεχυθουν ολοι εξω μονομιας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Και εγώ το ίδιο 

Σε ενοικιαζομενο δωμάτιο, σε κανένα χωριουδάκι η καμια απομονωμένη παραλία χωρις πολυ κόσμο και βαβούρα. 

Μια χαρά θα είναι. (προς ιουλιο-αυγουστο πάντα 😁

...εγω και στο Costa Navarino μια χαρά πήγαινα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ge-lyk είπε

...εγω και στο Costa Navarino μια χαρά πήγαινα 😁

Κάνουν μεγάλη ανακαίνιση δεν μπορείς 

Όταν τελειώσει θα σου κλείσω. 😁

Σταματήστε τα offtopic όμως και μπείτε στο θέμα του Corona-time γιατί ξεφύγαμε μου φαίνεται. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, krakozia είπε

ΑΝ δεν επιβαλουν χρηση μασκας και ανοιξουν καταστηματα και πολυκαταστηματα, τον ιουλιο τον βλεπω για γενικευμενη καραντινα παλι. Σε πολλες χωρες η επανοδος στην κανονικοτητα συνδεεται με μασκα.

Αν η μάσκα έπαιζε τόσο καθοριστικό ρόλο, δεν θα είχαμε μπει καν σε καραντίνα. Η μάσκα βοηθάει λίγο αλλά μπορεί να έχει και αντίθετα αποτελέσματα. Μην λέμε συνέχεια τα ίδια.

Τρία πράγματα θα παίξουν ρόλο για να τελειώσει αυτή η ιστορία:

1. Θεραπεία/ες

2. Εμβόλιο

3. Διαγνωστικά τεστ (αξιόπιστα τεστ αντισωμάτων κτλ)

Όλα τα υπόλοιπα είναι ανθυπολεπτομέρειες. Σχεδόν αδιάφορα.

Επεξ/σία από gordonas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Κάνουν μεγάλη ανακαίνιση δεν μπορείς 

Όταν τελειώσει θα σου κλείσω. 😁

Σταματήστε τα offtopic όμως και μπείτε στο θέμα του Corona-time γιατί ξεφύγαμε μου φαίνεται. 

Εγώ πάντως μια χρυσή άκρη και βοιδοκοιλια θα πάω

Μόλις τώρα, gordonas είπε

Αν η μάσκα έπαιζε τόσο καθοριστικό ρόλο, δεν θα είχαμε μπει καν σε καραντίνα. Η μάσκα βοηθάει λίγο αλλά μπορεί να έχει και αντίθετα αποτελέσματα. Μην λέμε συνέχεια τα ίδια.

Τρία πράγματα θα παίξουν ρόλο για να τελειώσει αυτή η ιστορία:

1. Θεραπεία/ες

2. Εμβόλιο

3. Διαγνωστικά τεστ (αξιόπιστα τεστ αντισωμάτων κτλ)

Όλα τα υπόλοιπα είναι ανθυπολεπτομέρειας. Σχεδόν αδιάφορα.

Σε κάποιες χώρες όμως επιβάλλουν τη μάσκα

Μαζί σου στο ότι είναι μέτρο "μπαζει" και κυρίως σκουπίδια προσθέτει, από την άλλη για το κατά πόσο (λένε ότι) κάνει δουλειά ή όχι δεν είμαι βέβαιος ότι εξαρτάται από την πραγματική αποτελεσματικότητα όσο από την έλλειψη που μπορεί να έχουν αυτές σε ιατρικό προσωπικό αν ορμάει ο καθένας

Πριν πάντως όπως περπατούσα βλέπω ένα τύπο μόνο του σε ένα χωράφι να φοράει μάσκα, πολύ θα ήθελα να ήξερα τι σκέφτεται

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, gordonas είπε

Αν η μάσκα έπαιζε τόσο καθοριστικό ρόλο, δεν θα είχαμε μπει καν σε καραντίνα. Η μάσκα βοηθάει λίγο αλλά μπορεί να έχει και αντίθετα αποτελέσματα. Μην λέμε συνέχεια τα ίδια.

Τρία πράγματα θα παίξουν ρόλο για να τελειώσει αυτή η ιστορία:

1. Θεραπεία/ες

2. Εμβόλιο

3. Διαγνωστικά τεστ (αξιόπιστα τεστ αντισωμάτων κτλ)

Όλα τα υπόλοιπα είναι ανθυπολεπτομέρειες. Σχεδόν αδιάφορα.

Σεβαστη η αποψη σου και ασφαλως αυτα που λες θα ειναι η τελικη λυση αλλα απεχουμε απο αυτο ακομα. Απο εκει και περα ο καθενας αποφασιζει οπως νομιζει, η προσωπικη μου αποψη ειναι υπερ της χρησης μασκας και παρα πολλες ιατρικες επιτροπες το εχουν συστησει, τελευταια της νεας υορκης.

Στο Βελγιο μηχανικοι ενος πανεπιστημιακου νοσοκομειου των βρυξελλων σχεδιασαν εναν απλο αναπνευστηρα, απευθυνθηκαν στο εργοστασιο της  audi που τους εφτιαξαν/εδωσαν μια μινι γραμμη παραγωγης, 3 εβδομαδες μετα 50 αναπνευστηρες ετοιμοι για τεστ απο το πουθενα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...