Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gordonas είπε

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Δεν υπάρχει σε κάποιες χώρες η ήπια μετάλλαξη και σε άλλες η δύσκολη. Σε όλο τον κόσμο το ίδιο βασικό στέλεχος έχει απλωθεί. Καμία αναφορά δεν υπάρχει από κανέναν δημόσιο οργανισμό υγείας που να υποστηρίζει αυτό που γράφεις.

Ο ΕΟΔΥ πλέον κάνει κάθε ημέρα μερικές χιλιάδες τεστ. Περίπου 2-5.000 κάθε ημέρα. Έχει αυξηθεί πάρα πολύ ο αριθμός των τεστ που κάνει. 

Εσύ δηλαδή πες ότι έχεις πυρετό και βήχα, άμα πάρεις τηλέφωνο τον ΕΟΔΥ, θες να μου πεις ότι θα δεχτούν να πας να κάνεις τεστ; Δεν έχει νόημα να μιλάμε για κρούσματα στην Ελλάδα, άμα δεν κάνουμε ελέγχους δειγματοληπτικά με κινητές μονάδες που μπορεί κάποιος σε δυο λεπτά να κάνει τεστ και να πάρει τα αποτελέσματα στο κινητό του μετά από λίγες ώρες. Μέχρι να γίνει αυτό τότε μιλάμε καθαρά για πλασματική εικόνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Εσύ δηλαδή πες ότι έχεις πυρετό και βήχα, άμα πάρεις τηλέφωνο τον ΕΟΔΥ, θες να μου πεις ότι θα δεχτούν να πας να κάνεις τεστ; Δεν έχει νόημα να μιλάμε για κρούσματα στην Ελλάδα, άμα δεν κάνουμε ελέγχους δειγματοληπτικά με κινητές μονάδες που μπορεί κάποιος σε δυο λεπτά να κάνει τεστ και να πάρει τα αποτελέσματα στο κινητό του μετά από λίγες ώρες. Μέχρι να γίνει αυτό τότε μιλάμε καθαρά για πλασματική εικόνα. 


Είσαι μια φάση πίσω στο κομμάτι των διαγνωστικών τεστ. Στην αρχή έκαναν 600-800 τεστ την ημέρα. Τώρα κάνουν από 2.000-5.000 την ημέρα. Δεν κάνει όποιος γουστάρει από μόνος του παρά μόνο αν πάει σε ιδιωτικό κέντρο. Ο ΕΟΔΥ κάνει εκεί που ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κάνει. Είτε ιχνηλατώντας κρούσματα, είτε ιχνηλατώντας επικίνδυνες ομάδες. 

Στην επόμενη φάση ο αριθμός των τεστ θα αυξηθεί ακόμα περισσότερο. Το κάθε πράγμα στην ώρα του. Όπως και στο μπάσκετ κρατάς την καλή 5άδα για την τελευταία περίοδο. Δεν την καις πριν.

Οι διασωληνωμένοι μας δείχνουν 100% την διασπορά της νόσου πριν 10-14 ημέρες στην χώρα. Ο παρακάτω πίνακας τα λέει όλα:

Διασωληνωμένοι:

31-Μαρ 85
1-Απρ 90
2-Απρ 91
3-Απρ 96
4-Απρ 92
5-Απρ 93
6-Απρ 90
7-Απρ 90
8-Απρ 84
9-Απρ 79
10-Απρ 77
11-Απρ 75
12-Απρ 77
13-Απρ 72
14-Απρ 76
15-Απρ 72
16-Απρ 69
Επεξ/σία από gordonas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Αυτοί θα πάνε αλλού, να δω εσένα που η χώρα σου βασίζει ένα μεγάλο κομμάτι της οικονομίας της στον τουρισμό που θα τρέχεις για να σωθείς...

Κανάς βολεμένος θα είναι κι αυτός, σαν μερικούς άλλους εδώ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, kritikos28 είπε

Mια χαρά είμαστε,σιγά σιγά θα αρθούν και τα μέτρα,απλά κλείνουμε τα σύνορα για τους τουριστές μέχρι να βρεθεί εμβόλιο ή θεραπεία.Να πάνε αλλού για διακοπές.

Σοβαρά τώρα??? Αν είχες μια μικρομεσαία επιχείρηση που σε μεγάλο βαθμό ο τζίρος σου θα εξαρτιόταν από τον τουρισμό θα έλεγες τα ίδια????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _kos_tas_ είπε

Όταν σήμερα να πληρώσω το φροντιστήριο αγγλικών της μικρής και μου είπαν ότι δεν δέχονται κάρτα σημαίνει ότι είναι σε αναστολή εργασίας και παράνομα εργάζονται μέσω διαδικτύου;

Τους πληρώνεις όταν δεχθούν την κάρτα.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gordonas είπε

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Δεν υπάρχει σε κάποιες χώρες η ήπια μετάλλαξη και σε άλλες η δύσκολη. Σε όλο τον κόσμο το ίδιο βασικό στέλεχος έχει απλωθεί. Καμία αναφορά δεν υπάρχει από κανέναν δημόσιο οργανισμό υγείας που να υποστηρίζει αυτό που γράφεις.

Καποια στιγμη οταν σου πουν οι ειδικοι οτι ισχυει, ελπιζω να μην πεσεις απο τα συννεφα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, lactate είπε

Γιατί δε ρωτάει ούτε ένας τι θα γίνει με τα πανεπιστήμια; απορία το έχω

Εδώ τουλάχιστον, δεν ξέρω για τις άλλες πόλεις, γίνονται διαδικτυακά τα μαθήματα..

3 ώρες πριν, _kos_tas_ είπε

Όταν σήμερα να πληρώσω το φροντιστήριο αγγλικών της μικρής και μου είπαν ότι δεν δέχονται κάρτα σημαίνει ότι είναι σε αναστολή εργασίας και παράνομα εργάζονται μέσω διαδικτύου;

Σε κάθε περίπτωση είναι παράνομο να μην δέχονται κάρτα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση τα μεχρι τωρα στοιχεια και συμφωνα με τις δηλωσεις πετσα για ενημερωση πολιτων πριν της 27 για αρση μετρων ποσο πιθανο βλεπετε να ανακοινωσει αρση περιορισμου κυκλοφοριας απο 28 του μηνα? 
κατα την γνωμη μου θα ανακοινωσει αρση για 4 μαιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, harris20 είπε

Σοβαρά τώρα??? Αν είχες μια μικρομεσαία επιχείρηση που σε μεγάλο βαθμό ο τζίρος σου θα εξαρτιόταν από τον τουρισμό θα έλεγες τα ίδια????

Ε όχι θα βάλουμε εκατομμύρια τουρίστες μέσα να κολλήσουν κορονοιό μέχρι και οι γάτες.Ποιος ο λόγος να μείνουμε δύο και βάλε μήνες σε καραντίνα έαν είναι να μπούνε μέσα εκατομμύρια άνθρωποι που στην χώρα τους η κατάσταση έχει ξεφύγει και μπορούν να διασπείρουν πανεύκολα τον ιό.

Επεξ/σία από kritikos28
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vtsola είπε

Με βαση τα μεχρι τωρα στοιχεια και συμφωνα με τις δηλωσεις πετσα για ενημερωση πολιτων πριν της 27 για αρση μετρων ποσο πιθανο βλεπετε να ανακοινωσει αρση περιορισμου κυκλοφοριας απο 28 του μηνα? 
κατα την γνωμη μου θα ανακοινωσει αρση για 4 μαιου

Σταδιακά, από 4 Μαίου, πάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kritikos28 είπε

Ε όχι θα βάλουμε εκατομμύρια τουρίστες μέσα να κολλήσουν κορονοίο μέχρι και οι γάτες.Ποιος ο λόγος να μείνουμε δύο και βάλε μήνες σε καραντίνα έαν είναι να μπούνε μέσα εκατομμύρια άνθρωποι που στην χώρα τους η κατάσταση έχει ξεφύγει και μπορούν να διασπείρουν πανεύκολα τον ιό.

Κάπως πρέπει να επανεκκινηθεί η οικονομία, αλλιώς ο κορονοϊος θα είναι το λιγότερο. Αυτά συμβαίνουν όταν δεν παράγεις τίποτα σαν χώρα και τα περιμένεις όλα από τον τουρισμό. Φαντάζομαι όταν και αν ανοίξουν τα σύνορα δεν θα μπαίνουν όλοι σωρηδόν αλλά θα υπάρχει έλεγχος στις εισόδους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _kos_tas_ είπε

Αυτό θα γίνει αλλά σκέφτομαι ότι τώρα είναι σε αναστολή εργασίας με όλα τα ευεργηματα από το κράτος και δεν θέλουν να φαίνεται ότι πληρώνονται απο λογαριασμό της εργασίας

Πράγματι. Πολλές επιχειρήσεις το κάνουν αυτό τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

ΚΦαντάζομαι όταν και αν ανοίξουν τα σύνορα δεν θα μπαίνουν όλοι σωρηδόν αλλά θα υπάρχει έλεγχος στις εισόδους..

Οσο υπηρξε και πριν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Vtsola είπε

Με βαση τα μεχρι τωρα στοιχεια και συμφωνα με τις δηλωσεις πετσα για ενημερωση πολιτων πριν της 27 για αρση μετρων ποσο πιθανο βλεπετε να ανακοινωσει αρση περιορισμου κυκλοφοριας απο 28 του μηνα? 
κατα την γνωμη μου θα ανακοινωσει αρση για 4 μαιου

Καμια πιθανοτητα για 28. Σκεψου τι θα γινει εξω Πρωτομαγια χωρις απαγορευση κυκλοφοριας. Δεν θα το ρισκαρουν, γι αυτο κι εγω πιστευω οτι η αρση θα ξεκινησει απο 4 Μαη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jakegate7 είπε

Από τις ευρωπαϊκές εταιρίες, έχω διαβάσει μόνο για την ryanair που δίνει refund και όχι voucher.

Οι περισσότερες δίνουν refund!

Τουλάχιστον όσους γνωστούς και εμείς προσωπικά που είχαμε εισιτήρια σε διάφορες εταιρίες πήραμε refund!

Μόνο εδώ η Aegean δίνει voucher και έχουν γίνει καταγγελίες για το θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...