Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Άμα τους έχει πέσει εκείνη την χρονική περίοδο το "τζόκερ" δεν μπορείς να πεις και το αντίθετο. Και εγώ αγαπάω τα σκυλιά αλλά σε ένα στρατόπεδο που ήμουν ένα είχε ψώρα, δεν το αγκάλιαζα κιόλας. Χωρίς να λέω ότι όλα τα σκυλιά έχουν ψώρα, θα ήταν τραγικό. 😉

Άμα δεν τις ρίξουν στο πάτωμα. Θα φάνε άκυρο. Πρέπει να μας παρακαλάνε όπως λες γιατί εγώ στο κορονοϊο δουλεύω και μαζεύω χρήματα. Απαιτώ φτηνές και καλές διακοπές αν θέλουν να φάνε ένα κομμάτι ψωμί από τον Ελληναρα, εμένα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

 

Άμα δεν τις ρίξουν στο πάτωμα. Θα φάνε άκυρο. Πρέπει να μας παρακαλάνε όπως λες γιατί εγώ στο κορονοϊο δουλεύω και μαζεύω χρήματα. Απαιτώ φτηνές και καλές διακοπές αν θέλουν να φάνε ένα κομμάτι ψωμί από τον Ελληναρα, εμένα...

Και εμείς ευτυχώς δεν έχουμε επηρεαστεί από την κατάσταση αυτή αλλά δεν σκοπεύω να κουνάω κατοστάρικα για να απαιτώ.

Απαιτώ αυτό που πληρώνω να έχει την ανάλογη αξία ουτέ να με παρακαλάνε θέλω ούτε να τους παρακαλάω για αυτονόητα πράγματα. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Άμα τους έχει πέσει εκείνη την χρονική περίοδο το "τζόκερ" δεν μπορείς να πεις και το αντίθετο. Και εγώ αγαπάω τα σκυλιά αλλά σε ένα στρατόπεδο που ήμουν ένα είχε ψώρα, δεν το αγκάλιαζα κιόλας. Χωρίς να λέω ότι όλα τα σκυλιά έχουν ψώρα, θα ήταν τραγικό. 😉

Άμα δεν τις ρίξουν στο πάτωμα. Θα φάνε άκυρο. Πρέπει να μας παρακαλάνε όπως λες γιατί εγώ στο κορονοϊο δουλεύω και μαζεύω χρήματα. Απαιτώ φτηνές και καλές διακοπές αν θέλουν να φάνε ένα κομμάτι ψωμί από τον Ελληναρα, εμένα...

Aν ειναι να προσελκυσω πελατες με αυτη την νοοτροπια και μαλιστα Ελληνες οχι μονο δεν θα τις ριξω στο πατωμα αλλα προτιμω να μην ανοιξω καν.Δεν χαθηκε ο κοσμος για μια σεζον, θα κανω καλοκαιρινες διακοπες πρωτη φορα μετα το 1995.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Άμα τους έχει πέσει εκείνη την χρονική περίοδο το "τζόκερ" δεν μπορείς να πεις και το αντίθετο. Και εγώ αγαπάω τα σκυλιά αλλά σε ένα στρατόπεδο που ήμουν ένα είχε ψώρα, δεν το αγκάλιαζα κιόλας. Χωρίς να λέω ότι όλα τα σκυλιά έχουν ψώρα, θα ήταν τραγικό. 😉

Άμα δεν τις ρίξουν στο πάτωμα. Θα φάνε άκυρο. Πρέπει να μας παρακαλάνε όπως λες γιατί εγώ στο κορονοϊο δουλεύω και μαζεύω χρήματα. Απαιτώ φτηνές και καλές διακοπές αν θέλουν να φάνε ένα κομμάτι ψωμί από τον Ελληναρα, εμένα

 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Morosana είπε

Βλέπω ξενοδοχους να λένε ότι σκέφτονται να μην ανοίξουν αλλά δεν βλεπω κανέναν να λέει σκεφτόμαστε να ρίξουμε τις τιμες σε σχέση με περσύ κάτω από το μισό μηπως και σώσουμε κάτι και περιμένουν απ τον εγχώριο τουρισμό που τον είχαν τόσα χρόνια γραμμένο να σώσει τη παρτίδα. 

Με μια μάτια στο booking που έριξα δεν είδα να πέφτουν τιμές το αντίθετο μάλλον. Κοιτάνε να βγάλουν όλα τα σπασμένα από Ιούλιο και Αύγουστο.

Πάντα έτσι γίνεται. Πιο φθηνό είναι να πας στο εξωτερικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πάντα έτσι γίνεται. Πιο φθηνό είναι να πας στο εξωτερικό..

Ναι, Ιταλία.

36 λεπτά πριν, krakozia είπε

Αυτο γινεται και τωρα στην ευρωπη, οσοι δεν εχουν θετικο τεστ στο κορωνοιο στις περισσοτερες χωρες δεν προσμετρουνται στο συνολικο αριθμο, για παραδειγμα οι πολλοι νεκροι σε γηροκομεια.

Εδώ, μιλάμε για 40%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ναι, Ιταλία.

Την είπες την εξυπνάδα σου. Είπα πάντα έτσι γίνεται, όχι μόνος φέτο. Γενικά είναι φθηνότερα να πας στο εξωτερικό λέω, και αν δεν ήταν ο κορωνοϊός μια χαρά θα ήταν η Ιταλία. Μην γενικεύεις λόγω του ότι φέτος ζούμε μία πάρα πολύ ιδιαίτερη κατάσταση..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

105 θάνατοι από κορονοιο, ΟΣΟΙ και από την κοινή γρίπη (105).

Φθάσαμε 108.

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Την είπες την εξυπνάδα σου. Είπα πάντα έτσι γίνεται, όχι μόνος φέτο. Γενικά είναι φθηνότερα να πας στο εξωτερικό λέω, και αν δεν ήταν ο κορωνοϊός μια χαρά θα ήταν η Ιταλία. Μην γενικεύεις λόγο του ότι φέτος ζούμε μία πάρα πολύ ιδιαίτερη κατάσταση..

Άρα, φέτος που ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Φθάσαμε 108.

Άρα, φέτος που ?

Πουθενά αναγκαστικά, σε καμιά κοντινή παραλία μόνο. Και τα Χριστούγεννα αν είναι εντάξει τα πράγματα κάπου στην Ευρώπη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, esem είπε

Αν ερθει 20% υφεση θα ειμαστε οκ? Μιλαμε για την ελληνικη οικονομια που ειναι στην εντατικη επι μια 10ετια, δεν ξερουμε αν θα μπορεσει να κανει comeback με αναλογου υψους αναπτυξη την επομενη χρονια, δεν ξερουμε καν ποτε θα περασει οριστικα ο κινδυνος και πως θα διαμορφωθει η κατασταση στην τουριστικη βιομηχανια

 

7 ώρες πριν, studiokristo είπε

Ευτυχώς γλιτώσαμε νεκρούς. Ωστόσο με την οικονομική καταστροφή θα θρηνήσουμε περισσότερους που δε θα έχουν λεφτά ούτε για τα βασικά. Και να θυμίσω, πως όλοι ξέραμε ότι αν στην Ελλάδα δεν έχεις λεφτά, η υγειονομική σου περίθαλψη είναι καταδικασμένη. Ξαφνικά γίναμε περήφανοι για τη χώρα μας. Και επίσης, όλα τα ΜΜΕ που είναι σε υπηρεσία να υπηρετούν την κυβέρνηση, ότι τάχα ο Bill Gates μας θαυμάζει. Σε λίγο θα κάνει διάγγελμα και το Τραμπ. Μπράβο για το ότι δεν είχαμε νεκρούς, ωστόσο θα μας αποτελειωσει η εξάρτηση από τον τουρισμό. Για ποια επανεκκίνηση της οικονομίας μιλάμε χωρίς τουρισμό; Με σουβλακερί, κομμωτήρια και φραπεδάδικα;

Δηλαδή να μην  πέρναμε μέτρα και να κάναμε ό,τι κάνει η Σουηδία και ό,τι ήθελε να κάνει η Βρετανία?
Αυτό προτείνετε όσοι διαμαρτύρεστε για τα μέτρα ή κατάλαβα λάθος?

Και η οικονομία θα πήγαινε μια χαρά με χιλιάδες νεκρούς, με το σύστημα υγείας να έχει καταρρεύσει και να θεωρούμαστε επικίνδυνη και μη ασφαλής χώρα?

Θα έτρεχαν οι τουρίστες να μας επισκεφτούν επειδή δεν έχουμε περιορισμούς και θα ένιωθαν ασφαλείς να βρίσκονται στα νησιά με το ανύπαρκτο σύστημα υγείας?

Φτύσαμε αίμα 10 χρόνια να βγάλουμε τη ρετσινιά του τεμπέλη και του φραπεδιάρη, οπότε καιρός να αποκτήσουμε νέα φήμη χειρότερη!

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Άμα δεν τις ρίξουν στο πάτωμα. Θα φάνε άκυρο. Πρέπει να μας παρακαλάνε όπως λες γιατί εγώ στο κορονοϊο δουλεύω και μαζεύω χρήματα. Απαιτώ φτηνές και καλές διακοπές αν θέλουν να φάνε ένα κομμάτι ψωμί από τον Ελληναρα, εμένα...

Δε ξέρω αν το εννοείς έτσι όπως το γράφεις, γιατί αυτό που εκλαμβάνω είναι πολλή κακία. 

Απαιτείς να ρίξουν τις τιμές στα πατώματα, αλλά το προσωπικό και οι προμηθευτές του πώς θα πληρωθούν; Από τα "δαπέδια" έσοδα;  Ένα ξενοδοχείο που απασχολεί συνήθως 50-100 άτομα, πώς θα ανοίξει φέτος με τιμές -50% για 2 μήνες; Οι υπάλληλοι θα πάρουν και αυτοί μισθό -50%; 

Άμα δεν έχει λεφτά ο άλλος, δε πάει διακοπές. Δε περιμένει -50% για να πάει. Γιατί το ίδιο "σπάγκος" με τον Άγγλο που μένει όλη μέρα μέσα θα είναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν δεν πάω καλά ανεβάζω τις τιμές ήταν πάντα κομμάτι της Ελληνικής επιχειρηματικότητας.

Το ιδανικό  εάν δεν αλλάξει κάτι, ορισμένους τουρίστες όπως τους Τούρκους, Βρετανούς, Ιταλούς, Ισπανούς, Αμερικάνους κτλ να τους ξεχάσουμε  και να κοιτάξουν να δουλέψουν με τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μύκονος πάντως με 2 κρούσματα, μπήκε όλο το νησί σε απαγόρευση κυκλοφορίας και σταμάτησε ότι έχει σχέση με οικοδομή κτλ

Το καλοκαιράκι ακόμη και απο την Ακτή Ελεφαντοστού να έρθουν τουρίστες, πώς το βλέπεται να δουλεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν βλέπω οι οικονομικές επιπτώσεις να τρομάζουν κ πολύ αν κρίνω με την άνοδο που έχει το σούπερ μάρκετ που δουλεύω. Κάθε μέρα κάνουμε σίγουρα πάνω από 30.000, χθες κλείσαμε με 43.000, ενώ στην εποχή προ ιού καθημερινές κάναμε 20.000, Σάββατα 30.000 κ σε γιορτές 35.000 max. Αν φοβάσαι για το οικονομικό σου μέλλον είσαι ολιγαρκής μέχρι να περάσει η μπόρα κ μετά αν τα έχεις στην άκρη όταν όλα φτιάξουν κάνε μια ταξιδαρα να την θυμάσαι για πάντα. Μάλλον υπάρχει μεγάλη καβατζα για τους περισσότερους Έλληνες άσχετα που κλαίγονται. Κ προφανώς γι αυτό κλαίγονται γιατί θέλουν περισσότερα κ περισσότερα κ περισσότερα (που είναι το παλιό το ΠΑΣΟΚ το ορθόδοξο γαμωτο) 😝. Καλημέρα ομάδα ρεπό μετά από 9 μέρες! 

  • Like 2
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...