Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κακός χαμός έγινε για τα κρεοπωλεία στα σουπερ μάρκετ όχι για κάτι άλλο.

Πήγα σημερα διοτι χρειάστηκα πράγματα. Ουρά 200 μέτρα έξω και όλοι ήταν για το κρεοπωλείο. Έβαλαν εκτός σειράς όσους ηταν για οτιδηποτε άλλο, ψωνισαμε σαν άνθρωποι, ουρά μηδέν και οι άλλοι περίμεναν να πάρουν κατσίκι τη τελευταία στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
2 minutes ago, pontez2 said:

Ο κακός χαμός έγινε για τα κρεοπωλεία στα σουπερ μάρκετ όχι για κάτι άλλο.

Πήγα σημερα διοτι χρειάστηκα πράγματα. Ουρά 200 μέτρα έξω και όλοι ήταν για το κρεοπωλείο. Έβαλαν εκτός σειράς όσους ηταν για οτιδηποτε άλλο, ψωνισαμε σαν άνθρωποι, ουρά μηδέν και οι άλλοι περίμεναν να πάρουν κατσίκι τη τελευταία στιγμή.

Ανεμενόμενα ήταν όλα αυτά σήμερα. Και το ίδιο και χειρότερα περιμένω και για αύριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kirileman είπε

Ποιος τα λέει ανοιχτά; Ο μέτζης ο νέουκτης;

Όταν στο γραφει το capital ειναι σα να τα λένε από τη κυβέρνηση. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Και στο διάγγελμά του το είπε ο πρωθυπουργός.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Morosana είπε

Αν όμως ο ξένος έρθει στη χώρα που έχει ακούσει τόσα καλά και νοιώσει τέτοια εμπειρία δεν πρόκειται να πατήσει ξανά το πόδι του. 

Αν πχ εσύ που νοικιάζεις αμάξια  του νοικιάσεις ένα αμαξι που όχι μόνο δεν έχει σωστή συντήρηση αλλά δεν μπήκες καν στον κόπο να του αδειασεις το τασάκι του προηγούμενου επειδή έχεις rent a car σε ένα νησί και ένα σχετικό μονοπώλιο και ξέρεις ότι θα βρεις ξανά πελάτη του χρόνου θα πάρει τα ωραία του λεφτά και θα χαιρετίσει.

Ρωτά  στο Costa Navarino τι ποσοστό από τους ξένους πελάτες που βγήκαν μια βόλτα εκτός resort πόσοι έκλεισαν και την επόμενη χρονια με αυτά που είδαν και θα καταλάβεις γιατί πασχίζουν με νύχια και με δόντια να μην βγουν έξω. 

Οι μόνοι καλοί returning τουρίστες που έχουμε είναι αυτοί που είναι ερωτευμένοι με τη χώρα και δεν τους νοιάζουν τα στραβά στην υπηρεσία, οι υπόλοιποι ρίχνουν μαύρη πέτρα πίσω τους και έρχονται τα σαπακια.

Οι κοπελες του κονσιερζ προωθουν μαγαζιά/υπηρεσιες  ΚΑΙ εκτός του ριζορτ αναλογα τα γουστα κ το μπατζετ σου.  Ωστοσο, προωθούν κυριως τα δικα τους εστιατορια, παραλιες, πισινες, γκολφ, σπα κτλ για ευνοήτους  λόγους .

Επεξ/σία από Daenerys.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, fmarulezkd είπε
Αναφορά σε κείμενο

Βάζω στοίχημα οτι αν εργαζόσουν σε ΣΜ θα γκρίνιαζες.Εχεις αυτή την απαίτηση χωρίς να έχεις κάνει την δουλειά.Το πρόβλημα συνωστισμό δεν λύνεται με τα ωράρια αλλά με αυτοσυγκράτηση, πχ 1 φορά την εβδομάδα ο καθένας στο ΣΜ, όχι 4

Θεωρώ ότι θα γκρίνιαζε αν τον βάζανε να δουλεύει μέχρι το βράδυ, μαζί και  τις κυριακές. Απ' όσα σχόλια διάβασα, κάνενας δεν υποννοεί αυτό, αλλά αντίθετα να υπάρχει αρκετό προσωπικό ώστε να μπορούν να καλυφθούν τα ωράρια και οι Κυριακές, χωρίς να κάνουν υπερωρίες οι υπάλληλοι. 

Π.Σ: Στη Σουηδία (και προ κορονωιού) τα ΣΜ είναι ανοιχτά όλες τις μέρες ~ 8-22 ενώ ταυτόχρονα εκτελούν και χρέη ταχυδρομείου. Μάλλον ξεπατώνονται οι Σουηδοί!

Για ρώτα το παιδί που πόσταρε πριν από λίγο που δουλεύει σε supermarket πότε πήρε ρεπό αυτό το μήνα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Γιατί το έκανες edit. Μετάνιωσες για αυτά που έγραψες; Δεν πρόλαβα και να τα διαβάσω...

μην το τραβήξουμε άδικα το θέμα. Ηδη έχω φάει πρόσφατα ban για πολιτικό σχόλιο :lol:

  

33 λεπτά πριν, Froskeas είπε

Καλησπέρα

Για ποια καραντίνα, για ποιο λοκντάουν ομιλούμε? Δεν ξέρω για τα πολύ μεγάλα αστικά κέντρα αλλά εδώ στην επαρχία* γίνεται πανικός από πλήθη κόσμου -τάχαμου περιπατητές και φιλόζωοι. Στις δε γειτονιές τα παιδάκια είναι πέρα δώθε με ποδήλατα σχοινάκια κτλ. 

Οσο για την Ε.Α?? Ας γελάσω (ΧΑ ΧΟ ΧΙ)

Γελάει ο ντουνιάς κύριοι

*όχι δεν μένω σε χωριό, ούτε κωμόπολη

Αυτό έχω παρατηρήσει και εγώ. Δεν υπάρχει ιδιαίτερος έλεγχος, μόνο σε κάποια κομβικά σημεία.

Αυτό έχει και τα θετικά -ότι δεν γίναμε και αστυνομικό κράτος- αλλά έχει και τα αρνητικά. Σιγά σιγά θα το καταλάβει ο κόσμος και θα αρχίσει να τριγυρνάει ελεύθερα.

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Daenerys. είπε

Οι κοπελες του κονσιερζ προωθουν μαγαζιά/υπηρεσιες  ΚΑΙ εκτός του ριζορτ αναλογα τα γουστα κ το μπατζετ σου.  Ωστοσο, προωθούν κυριως τα δικα τους εστιατορια, παραλιες, πισινες, γκολφ, σπα κτλ για ευνοήτους  λόγους .

Εγώ ξέρω ότι οποίος βγήκε απ το resort και πήγε σόλο γιαλοβα, πηλό κτλ και τους δάγκωσαν και είδαν ότι αυτό που πλήρωσαν δεν είχε αξία και κατάλαβαν την κοροϊδία  και είπαν οκ Navarino αλλά bye bye  

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Εγώ πήγα μάρκετ τρεις φορές τις τελευταίες έξι μέρες και υπήρχε πολυκοσμία και τις 3 φορές.

 

47 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

εγώ ξέρω ότι τις προηγούμενες μέρες πήγα σε markets και συνολικά αυτή την εβδομάδα πήγα 4 φορές. 2 σε lidl, 2 σε mymarket και 1 σε ΑΒ (σήμερα).

Εγώ πάλι πήγα μία φορά. Όπως κάθε εβδομάδα, τον τελευταίο μήνα. Φαντάζομαι ότι είμαι ο μ@λ@κας της υπόθεσης.

Δεν κάνω προσωπική επίθεση. Συνεχίστε όμως να λέτε για τα μέτρα που πρέπει να τηρούμε. Ωραία ακούγονται... :P

  • Like 6
  • Thanks 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kondoras είπε

Εγώ πάλι πήγα μία φορά. Όπως κάθε εβδομάδα, τον τελευταίο μήνα. Φαντάζομαι ότι είμαι ο μ@λ@κας της υπόθεσης.

Δεν κάνω προσωπική επίθεση. Συνεχίστε όμως να λέτε για τα μέτρα που πρέπει να τηρούμε. Ωραία ακούγονται... :P

εγώ το έχω ξαναγράψει (νομίζω έχω αφήσει μια απάντηση στη μέση κιόλας) ότι τα μέτρα δεν είναι σωστά κατά την άποψη μου. δε μπορείς να τα απομονώσεις όλα.

έπρεπε να γίνει ανα περιοχές. ο καθένας μέσα στις περιοχές-πολεις-χωριά (Πόλεις όπως η Αθήνα είναι άλλη ιστορία λόγω μεγέθους) να κινείται σχετικά ελεύθερα αλλά να μην είναι ελεύθερη η μετακίνηση ανάμεσα σε περιοχές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 60% στο Roosevelt και οι μισοί στην Ισλανδία είναι ασυμπτωματικοί

 

Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό από τη άποψη ότι η εξάπλωση είναι πολύ πιο μεγάλη από ότι νομίζουμε (άρα και πολύ μικρότερη η θνησιμότητα στον πληθυσμό από ότι νομίζουμε) ή αν απλά θα συνεχίσουν να μας λένε για αόρατους εχθρούς κτλ

Κλίνω περισσότερο προς το πρώτο μιας και όταν δεν υπάρχουν πολλοί ακόμα να νοσήσουν δεν υπάρχει ούτε λόγος ούτε αφορμή για κανένα μέτρο

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kondoras είπε

Εγώ πάλι πήγα μία φορά. Όπως κάθε εβδομάδα, τον τελευταίο μήνα. Φαντάζομαι ότι είμαι ο μ@λ@κας της υπόθεσης.

Δεν κάνω προσωπική επίθεση. Συνεχίστε όμως να λέτε για τα μέτρα που πρέπει να τηρούμε. Ωραία ακούγονται... :P

Συμφορουμιτη ας κάνουμε όσοι μπορούμε το "καθηκον" μας για να "εξισορροπούμε" όσους δε μπορούν να ζήσουν χωρίς σουπερμάρκετ κάθε 2η ημέρα...

Εγώ θα ξαναπάω μετά την 1μαγιά ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά τα supermarket έπρεπε να μείνουν ανοιχτά όλο το 48 Ώρο από χθες μέχρι αύριο και αντι αυτού τα άνοιξανε 1 η ώρα. Εγκληματική απόφαση..

Συν όλους αυτους τους περιπατητες που έχουν κατακλύσει τους δρόμους. Τόσο κόσμο είχα να δω από την παρέλαση. 

Με αυτά που γίνανε σήμερα αν ο ιός βρίσκεται εκεί έξω πάμε για νέα εξαρση σε 10-15 μέρες όταν δηλαδή θα ετοιμαζόμασταν για το ανοιγμα..

Όσο για τους εργαζομένους στα sm ας προσλάβουν μερικούς έξτρα από τους χιλιάδες νέους ανέργους.. Τα σμ είναι τα μόνα που αντέχουν σε αυτή την κρίση.

Επεξ/σία από johnbond
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα τρομαξα με αυτο που ειδα, ηταν η πρωτη μερα...

Βγαινω τακτικα στο ιδιο μερος για περπαταδα...

Ολοι εξω ,αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα

Το προβλημα ειναι οι οδηγιες περι αθλησης που εχουν δοθει...

Ο καθε πικραμενος τρεχει φοβουμενος μη φαει προστιμο...

Τη ζημια την κανουν¨...

1, Οσοι τρεχουν

2, Γονειςπου βαριουνται τα παιδια και τα αφηνουν με τα ποδηλατα να διασπειρουν τον ιο

3. Μεγαλυτεροι παλι με ποδηλατα

Οι κατηγοριες αυτες κινουνται ασυντακτα, εκπνεουν δυνατα και οπου ναναι.

Ενα περασμα διπλα σου στο μισο μετρο αρκει και ειναι συχνο φαινομενο...

Οι απλοι περιπατητες και οσοι ειναι αραχτοι  σε ενα σημειο ειναι οι πιο σωστοι, αλλα κινδυνευουν απο τους 1,2,3...

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βίντεο με τίτλο “Πανδημίες: Ιστορία και Πρόληψη” είναι μια διάλεξη του αμερικανού γιατρού Michael Greger, που ηχογράφησε πριν από περισσότερο από μια δεκαετία, όταν ήταν Διευθυντής Δημόσιας Υγείας στο Human Society των ΗΠΑ (HSUS) στην Ουάσιγκτον. Αν και τα στατιστικά στοιχεία δεν είναι επικαιροποιημένα, δημοσίευσε πρόσφατα το βίντεο λόγω της πανδημίας του Covid 19.

Ο Δρ Michael Greger είναι απόφοιτος της Γεωργικής Σχολής του Πανεπιστημίου Cornell και της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Tufts των ΗΠΑ. Ειδικεύεται στην κλινική διατροφή και επικεντρώνει το έργο του στις επιπτώσεις της εντατικής γεωργίας και της βιομηχανικής εκτροφής στην ανθρώπινη υγεία.

(Αν και μάλλον όλοι το ξέρουν: Για υπότιτλους στα ελληνικά, κάντε κλικ στον τροχό ρυθμίσεων (Settings) στα εικονίδια στην κάτω δεξιά γωνία του βίντεο, στη συνέχεια κλικ στο "Υπότιτλοι / CC" (Subtitles / CC) και επιλέξτε Ελληνικά (Greek). )

Αν μπορείτε να διαθέσετε 57" αξίζει πραγματικά να το δείτε.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...