Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/4/2020 στις 1:23 ΠΜ, johnbond είπε

Πως γίνεται στην Ιταλία μετά απο τόσες βδομάδες lockdown να έχουν 3500 νέα κρούσματα σε μια μέρα;

Ίσως αυτό να είναι πιθανό, όταν η διασπορά του ιού έχει περάσει μια «κρίσιμη μάζα» όποτε οι φορείς είναι τόσοι που υπάρχουν και στην ομάδα της κοινωνίας η οποία δεν είναι σε καραντίνα... Εργαζόμενοι κλπ... οπότε η μόλυνση συνεχίζεται...

Αλλοιώς δλδ να έχουν τον ιό 22.000 άτομα σε μια χώρα 10.000.000  κ αλλοιώς να έχουν τον ιό 1.720.000 άτομα, σε μια χώρα 60.000.000 (οι αριθμοί γνωστών κρουσμάτων σε Ελλάδα κ Ιταλία, επί 10). 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

..

Αλλοιώς δλδ να έχουν τον ιό 22.000 άτομα σε μια χώρα 10.000.000  κ αλλοιώς να έχουν τον ιό 1.720.000 άτομα, σε μια χώρα 60.000.000 (οι αριθμοί γνωστών κρουσμάτων σε Ελλάδα κ Ιταλία, επί 10). 

Το επί 10 από πού βγαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

51 minutes ago, paiktaras69 said:

https://www.worldometers.info/coronavirus/

εγίνε κάτι σήμερα στην Κίνα ή είναι ΄΄τυπογραφικό΄΄ λάθος ?

Μήπως εννοείς ότι ΤΩΡΑ θυμήθηκαν 1200 ΕΠΙΠΛΈΟΝ θανάτους !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, paiktaras69 είπε

τι να πω ? δεν ξέρω ...... πάντως πολύ περίεργο και δεν έχει σχολιαστεί ή διαψευστεί μέχρι στιγμής 

Από ποιον να σχολιαστεί; Ακόμα περιμένετε να ακούσετε αλήθειες από τα ΜΜΕ;

Επεξ/σία από valkon
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

https://www.worldometers.info/coronavirus/

εγίνε κάτι σήμερα στην Κίνα ή είναι ΄΄τυπογραφικό΄΄ λάθος ?

Απλώς διορθώσανε τα νούμερα .. 

Ήταν περιπτώσεις λέει που στην αρχή δεν καταγράφτηκαν.. ( εντελώς τυχαία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιαούρτι είπε

εγώ ξέρω ότι τις προηγούμενες μέρες πήγα σε markets και συνολικά αυτή την εβδομάδα πήγα 4 φορές. 2 σε lidl, 2 σε mymarket και 1 σε ΑΒ (σήμερα).

μόνο τη μια φορά στο lidl περίμενα λίγο γιατί υπήρχε μια μικρή ουρά. Τις άλλες 3 είμασταν ελάχιστοι. Είχα πιάσει και κουβέντα με τον υπάλληλο στο κρεοπωλείο κιόλας επειδή δεν είχε δουλειά. Σήμερα που πήγα σε mymarket έπαθα πλάκα με την ουρά και έφυγα. Πήγα στον ΑΒ κι εκεί τα ίδια χάλια αλλά αποφάσισα να περιμένω. Κακώς που δεν είχα ψωνίσει χθες, φταίω κι εγώ

Οπότε μη λέμε ότι θέλουμε.  

Αν δεν είχαμε καραντίνα δηλαδή, πόσες φορές θα πήγαινες, 2 φορές την μέρα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

τι να πω ? δεν ξέρω ...... πάντως πολύ περίεργο και δεν έχει σχολιαστεί ή διαψευστεί μέχρι στιγμής 

Ξαναγράφτηκε το πρωί.

3 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

Αν δεν είχαμε καραντίνα δηλαδή, πόσες φορές θα πήγαινες, 2 φορές την μέρα?

Κανεις και βόλτα!

Πολύ παλιά υπήρχε μια διαφήμιση: είναι κεφατη, γυρίζει από του Βερόπουλου.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Λαθος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

Αν δεν είχαμε καραντίνα δηλαδή, πόσες φορές θα πήγαινες, 2 φορές την μέρα?

στο δρόμο μου είναι, κόσμο δεν είχε οπότε έμπαινε και έπαιρνα από κάτι. Βασικά πήγαινα για κρέατα αλλά τη μια φορά μου λένε δε φέραμε έλα αύριο, την επόμενη που πήγα (απόγευμα) τελειώσαν όσα φέραμε έλα μεθαύριο....

Με τα κρέατα ίσως είχαν και άλλοι πρόβλημα, αλλά οι μισοί που είδα σήμερα δεν πήγαν για κρέατα. Ε θα μπορούσαν να ψωνίσουν τις προηγούμενες μέρες. εγώ ό,τι ήθελα, σαλάτες, μπύρες τα είχα πάρει. απλά την πάτησα με τα κρέατα αλλά οκ, έβγαλα άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Morosana είπε

Αν όμως ο ξένος έρθει στη χώρα που έχει ακούσει τόσα καλά και νοιώσει τέτοια εμπειρία δεν πρόκειται να πατήσει ξανά το πόδι του. 

Αν πχ εσύ που νοικιάζεις αμάξια  του νοικιάσεις ένα αμαξι που όχι μόνο δεν έχει σωστή συντήρηση αλλά δεν μπήκες καν στον κόπο να του αδειασεις το τασάκι του προηγούμενου επειδή έχεις rent a car σε ένα νησί και ένα σχετικό μονοπώλιο και ξέρεις ότι θα βρεις ξανά πελάτη του χρόνου θα πάρει τα ωραία του λεφτά και θα χαιρετίσει.

Ρωτά  στο Costa Navarino τι ποσοστό από τους ξένους πελάτες που βγήκαν μια βόλτα εκτός resort πόσοι έκλεισαν και την επόμενη χρονια με αυτά που είδαν και θα καταλάβεις γιατί πασχίζουν με νύχια και με δόντια να μην βγουν έξω. 

Οι μόνοι καλοί returning τουρίστες που έχουμε είναι αυτοί που είναι ερωτευμένοι με τη χώρα και δεν τους νοιάζουν τα στραβά στην υπηρεσία, οι υπόλοιποι ρίχνουν μαύρη πέτρα πίσω τους και έρχονται τα σαπακια.

Δεν εχει σημασια απλα να αναφερω οτι εχουμε τρελο ανταγωνισμο, μεγαλη αυξηση εταιρειων και αυτοκινητων το οποιο ειναι προς το ωφελος του καταναλωτη.

Ευστοχο το παραδειγμα, απλα στην δικια μου περιπτωση ειναι βρωμια και παντελης ελλειψη σεβασμου προς το πελατη, στην ταβερνα ειχα στο μυαλο μου το χαρτινο τραπεζομαντηλο, την πλαστικη καρεκλα, το παιδ που ειπες να παρει παραγγελια, αυτα ειναι ξενα προς αυτους και τους αρεσει.Για βρωμια κτλ δεν το συζητω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα οι ατελειωτες σειρες στα σουπερ μαρκετ ηταν για τις προσφορες στα αρνια. Σου λεει 11 το κιλο στο χασαπικο, 6 στο Βασιλοπουλο, παμε να στηθουμε απο τις 11 στο βασιλοπουλο να προλαβουμε. Το απογευμα  Κηφισια, Ερυθραια κλπ που περασα γυρω στις 5-6 δεν ειχαν ψυχη τα σουπερ. Οχι δε μπηκα μεσα σε 20 σουπερ, κινηση κοβεις απο τα παρκιγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω σημερα στο μαρκετ εζησα εφιαλτικες καταστασεις(ειχα 14 ημερες να παω, μη βαρατε:-D). Πηγα σε ενα μικρο, το οποιο παραδοξως ειχε μονο 3 ατομα ουρα σε σχεση με το αρκετα μεγαλυτερο ιδιου brand 200 μετρα αποσταση, που ειχε 20 ατομα. Για κακη μου τυχη ομως μπηκαν 2 ουγκανοι πατερας-κορη, οι οποιοι οργωναν χωρια το καταστημα και φωναζαν συνεχως ο ενας στον αλλο τι χρειαζονται. Ο τυπος περασε καμια 20αρια φορες διπλα μου και φωναζε ταυτοχρονα πανω απο τρεις. Καποια φορα λεω αν φωναξει και τωρα παιζει να το κανουν επιτηδες, αλλα δε φωναξε. Και στην ουρα τα ιδια, διπλα σε ενα παππου.

Τελικα, ισως δεν ειναι τυχαιο οτι ο Σκλα που εχει ευρυχωρα καταστηματα μαζευει πιο πολυ κοσμο εν μεσω κορωναιου. Τουλαχιστον φυλαγεσαι απο κατι τετοιους.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ειπαν στις ειδησεις πριν λιγο για 4500 νεκρους μονο σημερα στην Αμερικη. Το worlmeter γραφει 1327 μεχρι στιγμης και ισως τους βαλει αργοτερα. Τι αριθμοι ειναι αυτοι πηγαινουμε προς τα 10000 θυματα τη μερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως με τοσα κρουσματα ακομα στην ευρωπη και γενικα μονο με θαυμα βλεπω να εχουμε τουριστες σε 2 μηνες.

Επισης οσοι ειναι σε καραντινα με τη χαλαρωση των μετρων θα υπαρξει παλι διασπορα νομιζω σε χωρες οπως ιταλια κτλ. Αν κανω λαθος πειτε μου

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...