Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως Σαουδική Αραβία με 36αρια και βάλε έχει μέγαλη αύξηση στα κρούσματα.Όποτε το καλοκαίρι δεν θα κάνει τίποτα στον ιό.Μεχρί να βρεθεί εμβόλιο θα έχουμε περιορισμούς.

Επεξ/σία από kritikos28
  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Lilith19 είπε

Ούτως ή άλλως, δεν νομίζω ότι μπορούν ακόμη να ανακοινωθούν οι επόμενες κινήσεις όσον αφορά την εκπαίδευση. Έχουν ακουστεί και δημοσιευτεί διάφορα σενάρια αλλά επίσημη ανακοίνωση προς το παρόν δεν υπάρχει για καμία βαθμίδα. Από τη σημερινή συνέντευξη της Υπουργού προκύπτει ότι θα δοθεί έμφαση στις πανελλήνιες, που είναι και το λογικό. 

εγώ νομίζω ότι αυτό που δε λένε είναι ότι οι κλινικές τελειώσανε. Και όταν λέμε κλινικές για κάποιον που δεν γνωρίζει, είναι η επαφή φοιτητών (βοηθών μικροβιολόγου, φυσικοθεραπευτών, παραϊατρικών, νοσηλευτών, οδοντιάτρων, γιατρών) με ασθενείς. Ειδικά για όσους είναι φέτος να πάρουν πτυχίο νομίζω ότι αυτό που δεν λένε είναι ότι θα τους "διώξουν" όπως όπως. Σκεφτείτε  μια οποιαδήποτε σχολή τι θα γινόταν. Το έτος που θα έπρεπε να φύγει θα μείνει κ άλλο στην κλινική, το προηγούμενο έτος θα "πέσει" πάνω του κόκ. Το θέμα είναι να διευθετηθεί η εξεταστική. Να ξέρουν τα παιδιά πότε θα διαβάσουν. Όπως και όσοι δίνουν πανελλήνιες σαφώς χρειάζονται και μια ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kritikos28 είπε

Πάντως Σαουδική Αραβία με 36αρια και βάλε έχει μέγαλη αύξηση στα κρούσματα.Όποτε το καλοκαίρι δεν θα κάνει τίποτα στον ιό.Μεχρί να βρεθεί εμβόλιο θα έχουμε περιορισμούς.

Η προσδοκία είναι απλά να είναι λιγότερο επιθετικός με τέτοιο κλίμα και να ζει λιγότερο στον αέρα σε σχέση με τώρα. Κανένας δεν πιστεύει ότι η ζέστη απλά αντιμετωπίζει τον ιό. Ολοι απλά ελπίζουμε σε ηπιότερη εξάπλωση ή ακόμα και μετάλλαξη προς το πιο ήπιο. Σε συνδυασμό με τα φάρμακα που ίσως έχουμε διαθέσιμα ίσως επανέλθουμε πιο γρήγορα στην κανονικότητα. Είναι όμως κάτι που δεν μπορούμε να ξέρουμε από τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο φαρμακο, τιποτε ακομη παιδια;

Αυτη η χλωροκινινη - πως την λενε, δεν κανει κατι; Γιατι δεν την πολυπροβαλουν, να μαθουμε περισσοτερο, αφου προς ωρας δεν εχουμε κατι καλυτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikaruga24 είπε

Η προσδοκία είναι απλά να είναι λιγότερο επιθετικός με τέτοιο κλίμα και να ζει λιγότερο στον αέρα σε σχέση με τώρα. Κανένας δεν πιστεύει ότι η ζέστη απλά αντιμετωπίζει τον ιό. Ολοι απλά ελπίζουμε σε ηπιότερη εξάπλωση ή ακόμα και μετάλλαξη προς το πιο ήπιο. Σε συνδυασμό με τα φάρμακα που ίσως έχουμε διαθέσιμα ίσως επανέλθουμε πιο γρήγορα στην κανονικότητα. Είναι όμως κάτι που δεν μπορούμε να ξέρουμε από τώρα. 

Αυτό που περιμένουμε είναι να μη συνωστιζόμαστε σε κλειστούς χώρους. Αλλιώς το καλοκαίρι δεν κάνει τίποτα σε κανέναν ιό, ούτε στη γρίπη. Απλά το r0 της γρίπης που είναι περίπου 2 πέφτει στο 0,7 από μόνο του χωρίς κανένα άλλο μέτρο μόλις ανοίξει ο καιρός. Ο κοροναϊός μπορεί να έχει r0 έως και 5-6, πράγμα που σημαίνει ότι το καλοκαίρι ίσως (χωρίς άλλα μέτρα) να πέφτει στο 2-3, που είναι και πάλι τρομερά πολύ.

Στη Σαουδική Αραβία κάνει τόση ζέστη, που ο κόσμος κλείνεται σε κλειστούς κλιματιζόμενους χώρους.

Οπότε ελπίζουμε σε ένα ήπιο καλοκαίρι, ώστε να μπορούμε να κυκλοφορούμε έξω ανενόχλητοι, χωρίς να κλεινόμαστε πάλι σε χώρους, αυτή τη φορά για να βρούμε δροσιά.

 

Ή, για να το θέσω αλλιώς, το καλοκαίρι για χώρες με την πορεία της Ελλάδας σημαίνει ότι μπορούμε να έχουμε χαλαρότερα μέτρα με ίδιο επιδημιολογικό αποτέλεσμα. Υπό αυτή την έννοια σκέφτονται να καταργήσουν την απαγόρευση κυκλοφορίας, δεν είναι ότι αντιμετωπίσαμε τελείως την απειλή. Απλά, λόγω του καλού πλέον καιρού, το r0 μπορεί να μείνει κάτω από ή περίπου στο 1, ακόμα και υπό συνθήκες μικρότερης κοινωνικής απομόνωσης.

 

Από τέλη Σεπτέμβρη - τέλη Οκτώβρη (ανάλογα τον καιρό) έρχεται Β κύμα και ελπίζουμε να έχουμε φαρμακευτική αγωγή που να ρίχνει τη θνησιμότητα από το 0,5% περίπου που είναι τώρα στο 0,1%, αλλιώς προβλέπεται χειμώνας πολύ μακρύς και γεμάτος κλείσε- άνοιξε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Αυτό που περιμένουμε είναι να μη συνωστιζόμαστε σε κλειστούς χώρους.

Εχω την εντύπωση ότι θα γίνει υποχρεωτική η χρήση μάσκας σε κλειστους χώρους με συνωστιμό. π.χ. λεωφορεία, καφετέριες > καμάκι ξεχάστε το δηλαδή... τι καμάκι να κάνεις με μάσκα ;;; εμενα μου χαλάει όλο το προφίλ..δυο μάτια φαίνονται.

α και κάτι άλλο. εχω πληροφορίες ότι θα αλλάξει ο χαρδαλιάς και κάποιες ορολογίες της ζωής μας... π.χ. αν θέλεις να κάνεις σεξ από 4 μαϊου θα το λέμε : "συνωστισμό" με το αντίθετο φύλο.. επίσης : R0 θα ονομαστεί η ορεξη (σεξουαλική) και θα έχει και + - . θα μετριέσαι από την συντροφο σου και αν είναι πλην το πούλο... αν είναι + θα σε αποδέχεται..

και αυτό θα φέρει και τα υπόλοιπα - δηλαδή ρε παιδί μ στην γκομενα σου δεν θα λες : πάμε να σε γ@@@σω ή πάμε να κάνουμε έρωτα > για τους πιο τζεντλεμεννν..θα λες : πάμε να σε "συνωστίσω". πιο ντελικάτο,πιο σσσσιικκκκ.ε ; ε ;

κ.χαρδαλιά > 💘

Επεξ/σία από apostolosl
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, apostolosl είπε

Εχω την εντύπωση ότι θα γίνει υποχρεωτική η χρήση μάσκας σε κλειστους χώρους με συνωστιμό. π.χ. λεωφορεία, καφετέριες > καμάκι ξεχάστε το δηλαδή... τι καμάκι να κάνεις με μάσκα ;;; εμενα μου χαλάει όλο το προφίλ..δυο μάτια φαίνονται.

α και κάτι άλλο. εχω πληροφορίες ότι θα αλλάξει ο χαρδαλιάς και κάποιες ορολογίες της ζωής μας... π.χ. αν θέλεις να κάνεις σεξ από 4 μαϊου θα το λέμε : "συνωστισμό" με το αντίθετο φύλο.. επίσης : R0 θα ονομαστεί η ορεξη (σεξουαλική) και θα έχει και + - . θα μετριέσαι από την συντροφο σου και αν είναι πλην το πούλο... αν είναι + θα σε αποδέχεται..

και αυτό θα φέρει και τα υπόλοιπα - δηλαδή ρε παιδί μ στην γκομενα σου δεν θα λες : πάμε να σε γ@@@σω ή πάμε να κάνουμε έρωτα > για τους πιο τζεντλεμεννν..θα λες : πάμε να σε "συνωστίσω". πιο ντελικάτο,πιο σσσσιικκκκ.ε ; ε ;

κ.χαρδαλιά > 💘

Aν αυτό ήταν προσπάθεια για χιούμορ, θα χρειαστεί να προσπαθήσετε περισσότερο, φοβάμαι.

  • Like 17
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο κορονοϊός θα μας αλλάξει σε πολλά. Πιστεύω πως θα αλλάξει η συμπεριφορά μας σε πολλά δίχως να χρειαζόμαστε τον νόμο.

 

Πρόσεξα για παράδειγμα πως η οικονομική κρίση με άλλαξε. Πριν την κρίση δεν κοιτούσα ιδιαίτερα τιμές στα σουπερ μάρκετ κτλ. Μετά την κρίση, και δίχως να έχω πρόβλημα με τα χρήματα, κοιτάζω πολύ τις τιμές. Πόσο πάει κάτι το κιλό, ποια είναι η πιο οικονομική λύση κτλ.

 

Ομοίως, νομίζω πως κι ο κορονοϊός θα μας αλλάξει μέχρι κάποιο σημείο. Έβλεπα παλιότερα ανθρώπους στην Ασία να φοράνε μάσκες. Εμείς δεν θα το κάναμε ποτέ αυτό. Θα έμοιαζες ο παράξενος, αν φορούσες έξω μάσκα. Νομίζω πως από εδώ και πέρα, ίσως μας μείνει αυτό και δεν ειναι πια τοσο παράξενο το να βγεις με μασκα

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Aν αυτό ήταν προσπάθεια για χιούμορ, θα χρειαστεί να προσπαθήσετε περισσότερο, φοβάμαι.

Δεν είναι προσωπικό σε καμία περίπτωση. Απλά πήρα πάσα να ελαφρώσουμε λίγο το κλίμα της καραντίνας στο insomnia μιας και που πάμε καλά και θα έχουμε και σύντομα κατάργηση ελέγχων. Μήπως θα στοχοποιηθεί και το χιούμορ σε λίγο ;;

Χαλαρώστε.Πλακίτσα.χαρά.

Επεξ/σία από apostolosl
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolosl είπε

Δεν είναι προσωπικό σε καμία περίπτωση. Απλά πήρα πάσα να ελαφρώσουμε λίγο το κλίμα της καραντίνας στο insomnia μιας και που πάμε καλά και θα έχουμε και σύντομα κατάργηση ελέγχων.

Χαλαρώστε.Πλακίτσα κάνουμε.

Πολύ βιάζεσαι...

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι ακούνε χαλάρωση των μέτρων και φαντάζονται ότι όλα θα γίνουν όπως πριν... καλύτερα να μη το λέγανε έτσι γιατί θα απογοητευτεί πολύς κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Κάποιοι ακούνε χαλάρωση των μέτρων και φαντάζονται ότι όλα θα γίνουν όπως πριν... καλύτερα να μη το λέγανε έτσι γιατί θα απογοητευτεί πολύς κόσμος.

4 μαϊου κόβει το sms μετακίνησης. Απο την στιγμή που σταματάει το συγκεκριμένο μέτρο είναι μια καλή χαλάρωση και στο κομμάτι ψυχολογίας του πολίτη. Ουσιαστικά σταματάς να ελέγχεσαι..

Επεξ/σία από apostolosl
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, apostolosl είπε

4 μαϊου κόβει το sms μετακίνησης. Απο την στιγμή που σταματάει το συγκεκριμένο είναι μια καλή χαλάρωση και στο κομμάτι ψυχολογίας του πολίτη.

η Γερμανία δεν είχε καθόλου sms ολο αυτον τον καιρο. τους εχεις για βλακες τους γερμανους και εμας εξυπνους ? 

Επεξ/σία από sakisaudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolosl είπε

4 μαϊου κόβει το sms μετακίνησης. Απο την στιγμή που σταματάει το συγκεκριμένο είναι μια καλή χαλάρωση και στο κομμάτι ψυχολογίας του πολίτη.

Δεν εχει ανακοινωθει ακομα επισημα για 4. Ισως λενε οτι θα ειναι 4 αν δεν υπαρξει καποια ραγδαια αλλαγη μεχρι τελος Απριλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...