Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, Vtsola είπε

4 Μαιου ανοιγουν λογικα γηπεδα και μικρα καταστηματα..αφου δεν ειχαμε συνωστισμο δεν υπαρχει περιπτωση να ανεβουν τα νεα κρουσματα δραματικα σε 2 βδομαδες

Γηπεδα εννοεις προφανως για προπονησεις, οχι για αθλητικες συναντησεις που μαζευουν εκατονταδες και χιλιαδες θεατες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά οι μαζικές συγκεντρώσεις (γήπεδο, συναυλίες) τέλος για όλο το καλοκαίρι. Οι αγώνες θα γίνουν κεκλεισμένων θυρών.

Οι περισσότερες υπόλοιπες δραστηριότητες θα γίνονται με περιορισμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, esem είπε

Γηπεδα εννοεις προφανως για προπονησεις, οχι για αθλητικες συναντησεις που μαζευουν εκατονταδες και χιλιαδες θεατες

ναι ναι για τρεξιμο κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 hours ago, kritikos28 said:

Σήμερα στις 6 επιστρέφουν Τσιόδρας- Χαρδαλιάς.

Από τα χωριά τους; :P

1 hour ago, apostolosl said:

Εχω την εντύπωση ότι θα γίνει υποχρεωτική η χρήση μάσκας σε κλειστους χώρους με συνωστιμό. π.χ. λεωφορεία, καφετέριες > καμάκι ξεχάστε το δηλαδή... τι καμάκι να κάνεις με μάσκα ;;; εμενα μου χαλάει όλο το προφίλ..δυο μάτια φαίνονται.

Δύσκολα θα υπάρξει κοπέλα που δεν θα γελάσει βλέποντάς σε έτσι:

1823108235_Maskfunny1.jpg.b8f70bfb01a5da36a5fb0e9aabd06426.jpg

Για τις υπόλοιπες, που δεν ενδιαφέρονται για το χιούμορ, υπάρχει και αυτή:

37439555_Maskfunny2.jpg.213b016fbb359b2dce31468ddab2962e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που πρέπει να ανοίξει το 2ο 15ημερο του Μαϊου είναι τα σχολεία για τους μαθητές της Γ' λυκείου και τα μικρά καταστήματα.  Όλα τα υπόλοιπα θα είναι φάουλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Νομίζω κρυβόμαστε πίσω από το μικρό μας δάκτυλακι.

Εκκλησίες σε δήμους με ολικό lock down άνοιξαν μεγάλη Παρασκευή για μια ώρα.

Άνθρωποι συναντιούνται σε σπίτια. Εχθές έψηναν κανονικά.

Βλέπω συναθροίσεις σε μαγαζιά πρώτων αγαθών, χωρίς γάντια οι υπάλληλοι και οι πελάτες. Και τα μαγαζιά να είναι φουλαρισμενα μέχρι να εξυπηρετηθούν όλοι. Και τι να πω εγω; Βγείτε έξω, ένας ένας; Εγώ θα τους κυνηγησω; 

Νιώθω πως ο κόσμος αντιλαμβάνεται με λάθος τρόπος την χαλαρότητα των μέτρων, η οποία ακόμη δεν έχει φτάσει.

Ποια επιστροφή στους παιδικούς σταθμούς; Πώς θα είναι ασφαλής η επιστροφή για εκπαιδευτικούς και 3χρονους μαθητές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Zwitca είπε

Ποια επιστροφή στους παιδικούς σταθμούς; Πώς θα είναι ασφαλής η επιστροφή για εκπαιδευτικούς και 3χρονους μαθητές;

Θα το μάθουμε σε 2 εβδομάδες από την Νορβηγία.

Σήμερα άνοιξαν οι παιδικοί σταθμοί, με πολύ αυστηρά μέτρα!
Κάθε εκπαιδευτικός έχει στην ευθύνη/επίβλεψη τρία (3) παιδιά!
Περισσότερο χρόνο έξω, όχι ομαδικά παιχνίδια, φαγητό από το σπίτι, πλύσιμο των χεριών με την επίβλεψη του εκπαιδευτικού, απολύμανση χώρων, επίπλων, παιχνιδιών μετά από κάθε χρήση κ.λπ. κ.λπ.

Ευχή όλων να λειτουργήσουν τα μέτρα, όπως και τα μέτρα που θα εφαρμοστούν για τα δημοτικά!

Νομίζετε ότι εδώ θα μπορούσαν να εφαρμοστούν παρόμοια μέτρα?

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Θα το μάθουμε σε 2 εβδομάδες από την Νορβηγία.

Σήμερα άνοιξαν οι παιδικοί σταθμοί, με πολύ αυστηρά μέτρα!
Κάθε εκπαιδευτικός έχει στην ευθύνη/επίβλεψη τρία (3) παιδιά!
Περισσότερο χρόνο έξω, όχι ομαδικά παιχνίδια, φαγητό από το σπίτι, πλύσιμο των χεριών με την επίβλεψη του εκπαιδευτικού, απολύμανση χώρων, επίπλων, παιχνιδιών μετά από κάθε χρήση κ.λπ. κ.λπ.

Ευχή όλων να λειτουργήσουν τα μέτρα, όπως και τα μέτρα που θα εφαρμοστούν για τα δημοτικά!

Νομίζετε ότι εδώ θα μπορούσαν να εφαρμοστούν παρόμοια μέτρα?

Ουτοπικά μου ακούγεται και από κάποιο σημείο και πέρα χάνεται το νόημα του σχολείου, η κοινωνικοποίηση, ειδικά σε παιδικούς σταθμούς. 

Είναι αρκετοί λόγοι που μου φαίνονται ουτοπικά...τους χώρους..η διαθεσιμότητα εκπαιδευτικών..τέλος πάντων. 

Θα δείξει, προτιμώ να εργάζομαι ακόμη και με αναστολή εξ αποστάσεως παρά να θεσω σε κίνδυνο εμένα, τον οικογενειακό μου περίγυρο και τον κοινωνικό μου περίγυρο που αναγκαστικά θα αποκτήσω με την επαναφορά εργασίας μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...