Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Εχω μερικές ερωτήσεις σε περίπτωση που κάποιος ξέρει τι ισχύει ή που βρίσκω τις πληγροφορίες που χρειάζομαι:

Α) Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ αν και τι γίνεται με τα στεγαστικά δάνεια λόγω νέων μετρών; Θέλω να καταλάβω αν υπάρχουν επιδόματα και φυσικά αν εγώ δικαιούμαι ή όχι βάσει όποιων κριτηρίων έχουν τεθεί. 

Β) Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει με καταχωρήσεις ενοικίων (συγκεκριμένα καταστημάτων); Με ενδιαφέρει αν υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες και ανά κατηγορία καταστήματος (πχ κατάστημα που παραμένει κλειστό βάση εντολής κυβέρνησης, κατάστημα που παραμένει κλειστό βάση δικής του επιλογής, κατάστημα που παραμένει ανοιχτό. 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

ακριβώς επειδή το ΕΣΥ είναι γτπ, ΚΑΤΣΕ ΣΠΙΤΙ και μην γκρινιάζεις, μπας και σωθεί κανένας άνθρωπος.

Δεν έγραψε ο άνθρωπος πως δεν θα κάτσει σπίτι αλλά πως μαγειρεύουν οι κυβερνώντες νέο μαζί τα φάγαμε.

  

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις άσχετο σε κάτι νέο...

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. 

Πρώτα απ'ολα αυτο είναι κάτι που οι επιδημιολόγοι (ολόκληρος κλάδος) πάνω-κάτω περιμένανε να έρθει. Αν θα ερχόταν σήμερα, αύριο, σε 5 χρόνια 10 χρόνια δεν το ήξεραν αλλά ήξεραν πως κατά πάσα πιθανότητα θα έρθει! Για κάποιο λόγο κανένας οργανισμός ή κυβέρνηση δεν έλαβε τα κατάλληλα μέτρα.

Το παραπάνω είναι το πριν εμφανιστεί ο ιός, υπάρχει και άλλο κομμάτι ευθύνης για το τι έκαναν (και δεν έκαναν) αφού εμφανίστηκε και φαινόταν στον ορίζοντα σιγά σιγά να έρχεται.

Τώρα έχουμε διάφορους να μιλάνε για μαύρο κύκνο, δηλαδή απρόσμενο εντελώς συμβάν. Δεν ισχύει αυτό όμως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikos1984 είπε

Και εσυ σταματα να μιλας συνεχεια για την ατομικη ευθυνη.

Σου ειπα θα τους κανω μαθημα αφου το κρατος που τους ελεγχει δεν κανει τα προβλεπομενα και δεν τους ριχνει και καμπανες να στρωσουν και αυτοι.

Τα νευρακια δεν προσφέρουν τίποτα ειδικά όταν τα βρίσκουμε δύσκολα... ούτε δίκιο δίνουν ούτε κύρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sanjuro είπε

Η κυβέρνηση έκανε ένα (1) πολύ καλό πράγμα. Άρχισε να παίρνει μέτρα τύπου κλείνω το ένα κλείνω το άλλο, απαγορεύω το ένα και το άλλο σχετικά γρήγορα.

Ακόμα και σε αυτό το κομμάτι έκανε λάθη. Θα δώσω παράδειγμα το οποίο έχω διασταυρώσει και από φίλο που γύρισε απ'το εξωτερικό και από φίλη που δουλεύει σε ειδησεογραφικό site... Αυτοί που γυρνούσαν απ'το εξωτερικό (ενώ όλοι οι άλλοι είχαμε #μένουμεσπίτι κλπ) όχι μόνο δεν περνούσαν από έλεγχο αλλά ούτε χαρτάκι με οδηγίες πεταμένο στο πάτωμα της εξόδου απ'το αεροδρόμιο δεν έβρισκαν.

Επίσης, πως η κυβέρνηση τα έκανε θάλασσα με τα τεστ και τις μάσκες πιστεύω πως είναι δεδομένο και προσεχώς εγκληματική αμέλεια. Άσε που πολύ πιθανό να δούμε και ο κλάδος της υγείας σε τι κατάσταση είναι, τώρα που θα περάσει από stress test. Εκεί θα είναι τα δύσκολα, όχι σε αυτά που κάνουν τώρα με τα κλεισίματα και τις απαγορεύσεις.

σε αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να δειχνεις ενα αισθημα ειλικρινειας και οτι προσπαθεις τα μεγιστα.

Εδω τιποτα απο τα δυο δεν εχει γινει (κατ εμε, γιατι αλλοι λενε εχει κανει τα παντα)γιατι και τα τεστ και οι μασκες θελουν λεφτα.

Το αλλο με αυτους του εξωτερικου, εκει μαλλον δεν το πηραν χαμπαρι τι επρεπε να κανουν και αν θες ειμαι πιο ελαστικος γιατι κανεις δεν μπορει να τα σκεφτεται ολα για ολους, κατι θα σου ξεφυγει και αυτο ειναι ανθρωπινο.

Δεν ειναι ομως καθολου ανθρωπινο, να λες εχω 650 κρουσματα και να πιθανολογεις οτι τα πραγματικα ειναι Χ 10.

Θα πεσουμε απο τα συννεφα και θα ψαχνουμε να βρουμε τι εγινε και πως....

Νομιζω οτι ολο αυτο ειναι μια καυτη πατατα την οποια η συγκεκριμενη κυβερνηση για πολλους λογους δεν μπορει να την διαχειριστει

και αυτο θα φανει οχι σημερα αλλα σε 15 - 20 μερες. Και για να μην φανω οτι ειμαι αντιπολιτευομενος, ισως οι προηγουμενοι να ηταν χειροτεροι, αυτο εχει μια βαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις άσχετο σε κάτι νέο...

μπορείς να πεις δεν ξέρω, το βλέπουμε (δεν αναφέρομαι στον συγκεκριμένο ειδικά, γενικά αυτά που έλεγε ο ΠΟΥ μετέφερε όπως και άλλοι)

 

διαφορετικά μια χαρά άσχετος μπορείς να χαρακτηριστείς όταν εμφανίζεσαι καθησυχαστικός και μετά γίνεται χαμός 

 

αν εγώ βγω και πω δεν παθαίνω τίποτα από τον ιό, άρα δεν προσέχω και τελικά νοσήσω βαριά δεν θα φανώ βλάκας; 

τουλάχιστον δεν είμαι επιστήμονας του είδους 

11 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

τα ψεύτικα στοιχεία των Κινέζων δεν σε πείραξαν. Η ασχετοσύνη της επιστημονικής κοινότητας σε πείραξε... 👎

οι κινέζοι φυσικά και με πείραξαν , άρα μέχρι ο ΠΟΥ να μιλήσει για πανδημία ή γενικά να βαρέσει τα καμπανάκια υπήρξε καθυστέρηση, κάνω κάπου λάθος;

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε καμιά προσθήκη στη λίστα με τους ΚΑΔ επαγγελμάτων που πλήττονται και δικαιούνται τα 800 κλπ ή να πάω αύριο στο γραφείο να μετράω πλακάκια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Δεν έγραψε ο άνθρωπος πως δεν θα κάτσει σπίτι αλλά πως μαγειρεύουν οι κυβερνώντες νέο μαζί τα φάγαμε.

  

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. 

Πρώτα απ'ολα αυτο είναι κάτι που οι επιδημιολόγοι (ολόκληρος κλάδος) πάνω-κάτω περιμένανε να έρθει. Αν θα ερχόταν σήμερα, αύριο, σε 5 χρόνια 10 χρόνια δεν το ήξεραν αλλά ήξεραν πως κατά πάσα πιθανότητα θα έρθει! Για κάποιο λόγο κανένας οργανισμός ή κυβέρνηση δεν έλαβε τα κατάλληλα μέτρα.

Το παραπάνω είναι το πριν εμφανιστεί ο ιός, υπάρχει και άλλο κομμάτι ευθύνης για το τι έκαναν (και δεν έκαναν) αφού εμφανίστηκε και φαινόταν στον ορίζοντα σιγά σιγά να έρχεται.

Τώρα έχουμε διάφορους να μιλάνε για μαύρο κύκνο, δηλαδή απρόσμενο εντελώς συμβάν. Δεν ισχύει αυτό όμως.

 

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

μπορείς να πεις δεν ξέρω, το βλέπουμε (δεν αναφέρομαι στον συγκεκριμένο ειδικά, γενικά αυτά που έλεγε ο ΠΟΥ μετέφερε όπως και άλλοι)

διαφορετικά μια χαρά άσχετος μπορείς να χαρακτηριστείς όταν εμφανίζεσαι καθησυχαστικός και μετά γίνεται χαμός 

οι κινέζοι φυσικά και με πείραξαν , άρα μέχρι ο ΠΟΥ να μιλήσει για πανδημία ή γενικά να βαρέσει τα καμπανάκια υπήρξε καθυστέρηση, κάνω κάπου λάθος;

Δεν διαφωνώ καθόλου σε ό,τι αφορά τον ΠΟΥ... να σημειωθεί ότι δεν είναι η πρώτη φορά που καθυστερεί...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ξαδέρφη μου (και άλλοι) στέλνουν μηνύματα και 0 απάντηση. Ο πατέρας μου έστειλε κ του ήρθε αμέσως. 

Εν τω μεταξύ και σε ταξί ισχύει το όριο του 1 επιβάτη. Οπότε 2 άνθρωποι μαζί δε μπορούμε να πάμε κάπου. Κι ας μένουμε όλη μέρα στο ίδιο σπίτι. 

Εντελώς κουλό το μέτρο για τα αμάξια. Εντελώς όμως!!!! 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

FB_IMG_1584966274244.jpg

 

ξερεις γιατι γελαω μ'αυτα τα inspirational τσιτατα?

 

να σου πω. Γιατι ζω στην Ελλαδα. Την χωρα στην οποια μολις εκλεισαν τα σχολεια (λογω πανδημιας) το μισο Σωτηρια (αν δε το γνωριζεις, πνευμονολογικο νοσοκομειο στην Αθηνα, νοσοκομειο αναφορας για τον covid 19) πηρε ... αδεια ειδικου σκοπου. Και αναγκαστηκαν, παλι εν μεσω πανδημιας, να βγουν να ανακαλουν τις αδειες που πηραν οι γιατροι και οι νοσηλευτες.

 

αλλα αν μας μιλανε για ατομικη ευθυνη, εχουμε ετοιμα τα τσιτατα και τα γραφικα

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα αεροδρομια ηταν τα πρωτα που επρεπε να κλεισουν.
Αντ' αυτου εκλεισαν ολα τα υπολοιπα.
Ακυρα επαγγελματα συνεχιζουν και λειτουργουν και οι εργαζομενοι περιφερονται σαν τις φακες δεξια-αριστερα.
Ο αλλος δουλευει σε εμποριο χονδρικης με καμπινεδες και παει στη δουλεια κανονικα. Και οταν τον ρωτας τι κανει, σου λεει τπτ αφου τα λιανικης που δινουμε ειναι κλειστα. Απλα κοιταζομαστε.

Ο αλλος δουλευει σε καβα, και περιφερετε σε ολη την πολη μη μας ληψει η βοτκα ξερω γω.
Τα ΜΜΕ γεματα.
Αλλα εσυ που δεν εισαι "προνομιουχος", υπευθυνη δηλωση για να βγεις απο το σπιτι να πας για ψωνια.
Εγω θελω να παω τ αμαξι συνεργειο. Τι θα κανω;

Αντι να σφραγισουν τα αεροδρομια και να κλεισουν τα συνορα, την πληρωνουμε ολοι οι υπολοιποι.
Επειδη ο αλλος "βρηκε Βουκουρεστι με 30 ευρω παν ελα και επρεπε να τα κλεισει απο Νοεμβριο"
Citizens of the world.
Και τωρα τα λες και εισαι ο κακος και κοπλεξικος.
 

Επεξ/σία από MaXmaD
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν διαφωνώ καθόλου σε προσφορά τον ΠΟΥ... να σημειωθεί ότι δεν είναι η πρώτη φορά που καθυστερεί...

 

1 λεπτό πριν, georgeγ είπε

τι ειδους κινδυνο ειχες προβλεψει απο ιανουαριο.φεβρουαριο;

 

7 λεπτά πριν, logistoulis είπε

διαφορετικά μια χαρά άσχετος μπορείς να χαρακτηριστείς όταν εμφανίζεσαι καθησυχαστικός και μετά γίνεται χαμός

Απλά θα αφήσω αυτό το αρκετά αναλυτικό και κατατοπιστικο άρθρο εδώ: https://www.kostasmelas.gr/2020/03/mayroi-kyknoi-kai-prasina-aloga/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματική απορία, δεν τρολαρω.
Αν με την κοπέλα μου διατηρούμε δυο διαμερίσματα (δεν συζούμε) και θέλω/θέλει να πάω σπίτι της (6χλμ απόσταση) τι δικαιολογία πρέπει να βάλω;
Γενικά η  μετακίνηση σε συγγενή (αδέλφια ας πούμε) πως δικαιολογείται;

Επεξ/σία από rosgr100
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sanjuro είπε

Απλά θα αφήσω αυτό το αρκετά αναλυτικό και κατατοπιστικο άρθρο εδώ: https://www.kostasmelas.gr/2020/03/mayroi-kyknoi-kai-prasina-aloga/

δεν παταω οτι να ναι λινκ σορυ

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ξερεις γιατι γελαω μ'αυτα τα inspirational τσιτατα?

να σου πω. Γιατι ζω στην Ελλαδα. Την χωρα στην οποια μολις εκλεισαν τα σχολεια (λογω πανδημιας) το μισο Σωτηρια (αν δε το γνωριζεις, πνευμονολογικο νοσοκομειο στην Αθηνα, νοσοκομειο αναφορας για τον covid 19) πηρε ... αδεια ειδικου σκοπου. Και αναγκαστηκαν, παλι εν μεσω πανδημιας, να βγουν να ανακαλουν τις αδειες που πηραν οι γιατροι και οι νοσηλευτες.

αλλα αν μας μιλανε για ατομικη ευθυνη, εχουμε ετοιμα τα τσιτατα και τα γραφικα

το πρόβλημα δεν είναι ότι το προσωπικό πήρε άδεια ειδικού σκοπού, τις άδειες τις ανακαλείς και το προσωπικό είναι πίσω άμεσα 

το πραγματικό ζήτημα είναι ότι το Σωτηρία είναι υποστελεχωμένο και δεν λειτουργεί όπως πρέπει ακόμα κ όταν όσοι πήραν άδεια γύρισαν από τις άδειες τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Πραγματική απορία, δεν τρολαρω.
Αν με την κοπέλα μου διατηρούμε δυο διαμερίσματα (δεν συζούμε) και θέλω/θέλει να πάω σπίτι της (6χλμ απόσταση) τι δικαιολογία πρέπει να βάλω;
Γενικά η  μετακίνηση σε συγγενή (αδέλφια ας πούμε) πως δικαιολογείτε;

Επειδη έχω την ίδια απορία από χτες, βάσει των κωδικών που υπάρχουν ούτε κοπέλα ούτε στο πατρικό θα πάμε μέχρι έξι Απριλίου. Μόνο καραντίνα και ps4 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...