Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Απλά θα αφήσω αυτό το αρκετά αναλυτικό και κατατοπιστικο άρθρο εδώ: https://www.kostasmelas.gr/2020/03/mayroi-kyknoi-kai-prasina-aloga/

Ευχαριστώ για το link... ήδη το διαβάζω...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Πραγματική απορία, δεν τρολαρω.
Αν με την κοπέλα μου διατηρούμε δυο διαμερίσματα (δεν συζούμε) και θέλω/θέλει να πάω σπίτι της (6χλμ απόσταση) τι δικαιολογία πρέπει να βάλω;
Γενικά η  μετακίνηση σε συγγενή (αδέλφια ας πούμε) πως δικαιολογείται;

Τυπικά δεν δικαιολογείται και το σκεπτικό είναι ότι αυξάνει την πιθανότητα του σεναρίου να βρεθεί κάποιος ακόμα και νεαρός με πνευμονία σε αναμονή νοσοκομείου με χαρτάκι νούμερο 679.

Να κάνω και μια γενική παρατήρηση για τις πρακτικές που αυξάνουν τον κίνδυνο γιατί όταν ήμουν μικρότερος είχα μια πιο εγωπαθή εικόνα για τον εαυτό μου και μου ήταν αδιανόητο ότι υπάρχει περίπτωση κάποιου να μην του πολυϊδρώνει το αυτί αν κινδυνέψει η ζωή μου. Στην πράξη όμως είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα και ο γιατρός σε νοσοκομείο δεν θα χάσει τον ύπνο του αν κάποιος του σχολάσει, ακόμα και τις καλές εποχές. Όχι ότι είναι "κακός" άνθρωπος αλλά για να διατηρήσει την ψυχική του υγεία πρέπει να είναι λίγο σκληρός. Οπότε θα έτρεμα στην ιδέα να χρειαστώ περίθαλψη σε "μη κανονικές" εποχές γιατί εκεί πραγματικά θα έχουν κλείσει τελείως οι διακόπτες και θα σε αντιμετωπίζουν σαν στατιστική τελείως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Πραγματική απορία, δεν τρολαρω.
Αν με την κοπέλα μου διατηρούμε δυο διαμερίσματα (δεν συζούμε) και θέλω/θέλει να πάω σπίτι της (6χλμ απόσταση) τι δικαιολογία πρέπει να βάλω;
Γενικά η  μετακίνηση σε συγγενή (αδέλφια ας πούμε) πως δικαιολογείται;

ΔΕΝ προβλέπεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bruno44 είπε

Με απλα ελληνικα εγω θα συμπλήρωνα οτι ειναι η ωρα η ΕΚΤ απλα και ομορφα να κοψει χρημα να βοηθησει την οικονομια να ανακαμψει και μπροστά σε αυτην την υπαρξιακη κρίση .Εξαλου ολα τα χρεη των χωρων ειναι νουμερα επανω σε χαρτια ...

Ισως ηρθε η ωρα για  ενα restart  στην ευρωζωνη και φτου και απο την αρχη ...( στο πλαισιο του δυνατού)

οι αγορες κρατικων ομολογων τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Δεν το ξέρω... μπορεί να είναι κάποιο πρωτόκολλο, μπορεί να είναι αυταπόδεικτο, μπορεί να είναι ανεπάρκεια... πολλά μπορεί να είναι...

ΥΓ: Ξέρω ότι ένας ιατροδικαστής δεν θεωρείται απλός γιατρός και έχει διευρυμένες αρμοδιότητες... Λογικα δεν χρειάζεται άδεια για να κανει νεκροψία εκτός και αν δεν πληρεί κάποιος προϋποθέσεις...

Σήμερα χρειάζεται γιατί υπάρχει ειλημμένη απόφαση των τελευταίων ημερών να μην γίνονται νεκροψίες, προφανώς για την προστασία των ίδιων των γιατρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, patclo είπε

Τυπικά δεν δικαιολογείται και το σκεπτικό είναι ότι αυξάνει την πιθανότητα του σεναρίου να βρεθεί κάποιος ακόμα και νεαρός με πνευμονία σε αναμονή νοσοκομείου με χαρτάκι νούμερο 679.

Να κάνω και μια γενική παρατήρηση για τις πρακτικές που αυξάνουν τον κίνδυνο γιατί όταν ήμουν μικρότερος είχα μια πιο εγωπαθή εικόνα για τον εαυτό μου και μου ήταν αδιανόητο ότι υπάρχει περίπτωση κάποιου να μην του πολυϊδρώνει το αυτί αν κινδυνέψει η ζωή μου. Στην πράξη όμως είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα και ο γιατρός σε νοσοκομείο δεν θα χάσει τον ύπνο του αν κάποιος του σχολάσει, ακόμα και τις καλές εποχές. Όχι ότι είναι "κακός" άνθρωπος αλλά για να διατηρήσει την ψυχική του υγεία πρέπει να είναι λίγο σκληρός. Οπότε θα έτρεμα στην ιδέα να χρειαστώ περίθαλψη σε "μη κανονικές" εποχές γιατί εκεί πραγματικά θα έχουν κλείσει τελείως οι διακόπτες και θα σε αντιμετωπίζουν σαν στατιστική τελείως.

Από την στιγμη που και εγώ και η κοπέλα μου τηρούμε τα μετρά, βρισκόμαστε έτσι και αλλιώς αρκετές φόρες βρισκόμαστε στην βόλτα των σκύλων μας ας πούμε ποια η διάφορα.

Κατανοητά όλα όσο γράφεις δεν διαφωνώ άλλα γενικά υπάρχουν αρκετές τρύπες, ας πούμε μένουμε μαζί τώρα άλλα τα περισσότερα πράγματα της βρίσκονται στο σπίτι της, τι βάζω αν θέλω να πάω να πάρουμε πράγματα;

Υπάρχουν και άλλα θέματα πχ κάτι που έγραψε ένας φίλος σε άλλο θέμα.
 

Αναφορά σε κείμενο

Το " πάω στο χτημα να ταΐσω τις κότες και το σκύλο" σε ποια κατηγορία ανήκει

 

Επεξ/σία από rosgr100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις αυτος ο Ελληνας δεν πιανεται πουθενα...

Απο χτες διαβαζω και παρακολουθω φορουμ, συνεντευξεις, τρελλους στο Youtube... Πραγματικα απορεις πως μερικοι με τοσο μικρο εγκεφαλο μπορουν και εκτελουν βασικες λειτουργιες οπως αυτη της αναπνοης !

Η κυβερνηση αργησε να παρει μετρα, η κυβερνηση βιαστηκε να παρει μετρα, η στυνομια δεν πρεπει να ελεγχει για ηλιθιους που ακομη και τωρα γραφουν στα τρυφερα τους την καραντινα, η αστυνομια επρεπε να εχει βγει νωριτερα, η αστυνομια μπορει να μας μολυνει, ολο αυτο ειναι σχεδιο της παγκοσμιας ταξης για να μειωθει ο πλυθησμος επιλεκτικα, μας τραβανε την προσοχη γιατι γινεται αποβαση εξωγηινων, μας τραβανε την προσοχη γιατι ετοιμαζουν παγκοσμια κυβερνηση (κτλ,κτλ,κτλ), μας κρυβουν επιτηδες τα νουμερα που ειναι πολυ μεγαλυτερα,μας λενε μεγαλυτερα νουμερα για να μας τρομαξουν. Οπως καταλαβαινετε θα μπορουσα να γραφω μεχρι το περας της καραντινας αλλα δεν εχει νοημα. Καταλαβατε τι εννοω πιστευω...

Ο ιος ειναι πραγματικος και πολυ πολυ μεταδοτικος. Η ελλαδα μεχρι στιγμης παει καλα απο πλευρας αντιδρασης στα συνεχως μεταβαλομενα γεγονοτα. Ο μεσος Ελληνας (δυστυχως) ειναι λιγο εξυπνοτερος απο ενα μπιζελι και χωρις βουρδουλα ανικανος να κανει οτιδηποτε σωστο. Απο χτες εχω ηδη ακουσει ηδη 2 ανθρωπους να μου λενε πως θα ξεγελασουν το συστημα ωστε να μπορουν να κυκλοφορουν εξω. Πραγματικα δεν μας σωζει τιποτα. 

Βλεπετε για ποτε μαζευτηκε η κατασταση στην Κινα του βουρδουλα και δειτε τι ζημια γινεται στην φιλελευθερη Δυση. 

Μεινετε λοιπον στο σπιτακι σας λιγες μερες, δεν θα παθει κατι ο ποπουδακος σας και σταματηστε να ψαχνετε παραθυρακια στους κανονισμους ωστε να κανετε την μακακια σας. Καντε το για τους αλλους , εστω μια φορα σκεφτειτε το συνολο αντι για αυτο που κανετε σε ολη σας την ζωη (σκεφτομενοι την παρταρα σας)

Σταματηστε να γκρινιαζετε ! ! ! Τιποτα δεν σας αρεσε και ουτε θα σας αρεσει ποτε γιατι απλα ετσι ειναι ο μεσογειακος λαος. Αποδεχτειτε το και σταματηστε να πρηζετε τα (ξερετε ποια) συκωτια μας.

Το μυαλο μας πρεπει να ειναι κοντα σε αυτους που νοσουν, που εφυγαν, που τους απελυσαν επειδη φοβηθηκαν να πανε στην δουλεια και αυτων που ανεπισημα εμειναν ξαφνικα σπιτι χωρις μισθο αλλα και χωρις απολυση...

Απλη λογικη , δεν ειμαστε επιστημονες. 

  • Like 13
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nevermore είπε

Το κορυφαίο είναι τα δύο άτομα σε αμάξι. Εμείς που έχουμε 3 χρονών παιδί και πρέπει την Τρίτη να πάω την γυναίκα στον γιατρό να υποθέσω την μικρή θα την αφήσω μόνη στο σπίτι έτσι?

Εγώ με 2 παιδιά (3,5 και 1 έτους) την ίδια απορία έχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, SB_1957 είπε

ΟΚ

Μην καταγγείλεις κανέναν!

Περίμενε το κράτος να στείλει έναν αστυνομικό έξω από κάθε πόρτα και αν τυχόν αρρωστήσεις εσύ ή η οικογένειά σου, θα μπορείς περήφανα να λες "εγώ καρφί δεν έγινα"!

Οχι θα περιμενω το κρατος, να καταχωρησει τα ονοματα στην web based εφαρμογη που δινει της αδειες εξοδου. Μετα χρειαζεται ενας αστυνομικος εξω απο ενα supermarket. Και τελος. Για να μην σου πω ουτε αυτο αλλα οκ.

και τελος μου προτεινες να κανω το currier να τους παω ψωνια. Οχι μονο μου προτεινες να ρισκαρω την υγεια μου αλλα και να κανω και τον μεταφορεα. Εχουν τα super market ας παρουν τηλεφωνο. Ολα λαθος τα λες παλι εσυ

τους εστειλα το τηλεφωνο και τους ειπα οτι ειναι σε καραντινα για 15 μερες, ας κανουν οτι θελουν. Αστυνομια υπαρχει, τα στοιχεια τους (ελπιζω να) τα εχουν ας τους μαζεψουν

Επεξ/σία από Zerg13
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα εξω γιανα πεταξω τα σκουπιδια, και εριχνα ματιες να δω τι παιζει πριν βγω, μην φαμε κανα προστιμο για πλακα, αλλα τελικα....

 

https://www.documentonews.gr/article/petsas-oi-mikres-metakinhseis-konta-sto-spiti-epitrepontai-audio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nevermore είπε

Το κορυφαίο είναι τα δύο άτομα σε αμάξι. Εμείς που έχουμε 3 χρονών παιδί και πρέπει την Τρίτη να πάω την γυναίκα στον γιατρό να υποθέσω την μικρή θα την αφήσω μόνη στο σπίτι έτσι?

 

2 λεπτά πριν, ninjanody είπε

Εγώ με 2 παιδιά (3,5 και 1 έτους) την ίδια απορία έχω.

Αλήθεια τώρα θεωρείτε πως θα σας πει κανείς να αφήσετε το μωρό στο σπίτι και ότι θεωρείται 3ο άτομο; Ελπίζω να τρολάρετε, η απάντηση είναι από προφανής έως παιδική.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ninjanody είπε

Εγώ με 2 παιδιά (3,5 και 1 έτους) την ίδια απορία έχω.

Έχω ακριβώς την ίδια ερώτηση σχετικά με την μετακίνηση ανά 2 άτομα στο αυτοκίνητο.
Θέλω να μεταφέρω τα παιδία μου στην πρωην σύζηγο μου (επιλογή Β5 στην αντίστοιχη φόρμα). 
Τα παιδία όμως είναι 2 και ένας εγώ 3 άτομα στο σύνολο.

Δεν μπορώ να αφήσω το ένα μόνο του στο σπίτι εννοείται, γνωρίζει κάποιος φίλος τι γίνεται;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stiflerakos είπε

Ρε σεις αυτος ο Ελληνας δεν πιανεται πουθενα...

Καντε το για τους αλλους , εστω μια φορα σκεφτειτε το συνολο αντι για αυτο που κανετε σε ολη σας την ζωη (σκεφτομενοι την παρταρα σας)

Σταματηστε να γκρινιαζετε ! ! ! Τιποτα δεν σας αρεσε και ουτε θα σας αρεσει ποτε γιατι απλα ετσι ειναι ο μεσογειακος λαος. Αποδεχτειτε το και σταματηστε να πρηζετε τα (ξερετε ποια) συκωτια μας.

 

Το πρόβλημα είναι παγκόσμιο και λαμάκες υπάρχουν παντού, δεν είναι ελληνική πατέντα!

Αυτός που δεν σκέφτηκε ποτέ τίποτε άλλο εκτός από τον εαυτό του δεν πρόκειται να αλλάξει σε καιρό κρίσης! Το αντίθετο θα γίνει ακόμη χειρότερος! Δυστυχώς!

Γι' αυτό παντού αναγκάζονται  να κατεβάσουν αστυνομία, εθνική φρουρά, στρατό κ.λπ. και να βάζουν πρόστιμα στους ηλίθιους παρτάκηδες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Koeman είπε

Αλήθεια τώρα θεωρείτε πως θα σας πει κανείς να αφήσετε το μωρό στο σπίτι και ότι θεωρείται 3ο άτομο; Ελπίζω να τρολάρετε, η απάντηση είναι από προφανής έως παιδική.

Αλήθεια είναι προφανής, αλλά θα μου άρεσε να άκουγα κάποιον που το ΓΝΩΡΙΖΕΙ.... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...