Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ που βρίσκομαι από την στιγμή που έγιναν υποχρεωτικές στα καταστήματα που έχουν μείνει ανοιχτά απαγορεύτηκε η πώληση τους. Μοιράζονται δωρεάν 5 την εβδομάδα ανά άτομο στο σπίτι μέσω ταχυδρομείου. Επίσης μοιράζουν και στα μπλόκα που σε θερμομετρούν. Το θεωρώ και το πιο σωστό, εάν το κάνεις υποχρεωτικό θα πρέπει να το παρέχεις και δωρεαν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, billdanos είπε

Κι αν σου πω πως αυτό είναι σατανικο σχέδιο σε παγκόσμιο επίπεδο για να νομίζετε εσείς οι μασκοερωτευμενοι πως έτσι δεν κινδυνευετε και να βγείτε επιτέλους απο τα σπίτια σας??? 🤔

Αν θες να πιστεύεις σε σατανικά σχέδια και αν συγκαταλέγεις τον εαυτό σου στους συνομοσιολογους δικαίωμα σου είναι.

Από εκεί και πέρα κανένα έρωτα δεν εχω αν αναφέρεσαι σε εμενα μόνο σουπερ χρησιμοποιώ μασκα. Ζω σε έξοχη έχω ελάχιστη επαφή με κοσμο και όλη μέρα κάνω hiking στα πιο απομονωμένα σημεία που υπάρχουν. Αλλά βρε αδερφέ από την στιγμή που είσαι σε μέρη με συνωστισμό και δεν ξέρεις ποιος έχει κορωνοιο, ούτε καν για εσενα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, δεν θέλει πολύ μυαλό ότι χρειάζεται μασκα για να μην μεταδοσεις/σου μεταδοθεί ο ιός . Τώρα αν αυτά σου ακούγονται σαν υψηλού επιπέδου μαθηματικά και δεν τα καταλαβαίνεις πάω πάσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

 

Ναι ναι

Όπως το λες.

Και το νου σου σε αυτά τα κοράκια που μας τρώνε τα dettol.

Διάδωσέ το.

Χαχαχαχαχχαχαχχα. ΄Πραγματικά δεν έχεις καταλάβει τίποτε έτσι;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Adrian είπε

Εδώ που βρίσκομαι από την στιγμή που έγιναν υποχρεωτικές στα καταστήματα που έχουν μείνει ανοιχτά απαγορεύτηκε η πώληση τους. Μοιράζονται δωρεάν 5 την εβδομάδα ανά άτομο στο σπίτι μέσω ταχυδρομείου. Επίσης μοιράζουν και στα μπλόκα που σε θερμομετρούν. Το θεωρώ και το πιο σωστό, εάν το κάνεις υποχρεωτικό θα πρέπει να το παρέχεις και δωρεαν.

Λογικο ειναι και συμφωνω αλλα και η εκπαιδευση ειναι υποχρεωτικη αλλα δεν διανεμουν δωρεαν τσαντες και τετραδια. Θα παρουν υφασματινες και θα τις πλενουν μεχρι να λιωσουν.

Βασκια πιστευω στη θεωρια του δαρβινου, σιγα σιγα θα γεννιομαστε με μασκα και μεβρανη κροκοδειλου στα ματια, αλλα θελει λιγο χρονο. 

4 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Χαχαχαχαχχαχαχχα. ΄Πραγματικά δεν έχεις καταλάβει τίποτε έτσι;  

Για τις συντηρητικες δυναμεις το εργο σε κλειστη διαδρομη ειναι μηδεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αφού είδαμε και ειρωνεία σε ειρωνικό σχόλιο, μάσκες βρισκεις απο 0,30 μέχρι και 5 ευρώ.

Κάτι υφασμάτινες που τις πλένεις, κοστιζουν γυρω στα 2 ευρω με το ΦΠΑ. Δεν έχω ιδέα για τον βαθμό προστασίας, αφου οι καλές μάσκες που όντως προστατεύουν είναι εξαφανισμένες από την αγορά παρέα με τα dettol αφου οποιος πρόλαβε τον κυριον ειδε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Λοιπόν αφού είδαμε και ειρωνεία σε ειρωνικό σχόλιο, μάσκες βρισκεις απο 0,30 μέχρι και 5 ευρώ.

Κάτι υφασμάτινες που τις πλένεις, κοστιζουν γυρω στα 2 ευρω με το ΦΠΑ. Δεν έχω ιδέα για τον βαθμό προστασίας, αφου οι καλές μάσκες που όντως προστατεύουν είναι εξαφανισμένες από την αγορά παρέα με τα dettol αφου οποιος πρόλαβε τον κυριον ειδε :P 

Ναι αλλα ο μεγαλος ποιητης Αγγελακας οταν ελεγε <<φανερωσε μος τη μασκα που κρυβεις κατω απο τη μασκα που φορας>> ειχε πληρωσει δυο μασκες. Ειναι μπροστα ο τυπος.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kirileman said:

Ποιο είναι το σωστό τρίψιμο και ποιο είναι το λάθος; Δηλαδή, αν τα τρίψω μισό λεπτό με τον λάθος τρόπο, ο ιός θα παραμείνει στα χέρια μου;

Λαθος τροπος θα ηταν να τριβεις 30 δευτερολεπτα στο ιδιο σημειο. Π.χ. στο εσωτερικο της παλαμης

Πρεπει επισης να τριβεις αναμεσα στα δαχτυλα, στα νυχια και την εξωτερικη πλευρα του χεριου. Για πιο αναλυτικα υπαρχουν βιντεακια στο γιουτιουμπι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

παρέα με τα dettol αφου οποιος πρόλαβε τον κυριον ειδε :P 

Πάντως μιας κι έχω Dettol κρεμοσάπουνο για τα χέρια από πριν γίνει το μπαμ, δε μου αρέσει καθόλου.

Το βρίσκω πολύ επιθετικό, ξηραίνει για πλάκα το δέρμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, phanispal είπε

Πάντως μιας κι έχω Dettol κρεμοσάπουνο για τα χέρια από πριν γίνει το μπαμ, δε μου αρέσει καθόλου.

Το βρίσκω πολύ επιθετικό, ξηραίνει για πλάκα το δέρμα.

Ισχύει λες και εχω περάσει τα χεριά γυαλόχαρτο είναι, δεν ξέρω γιατί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Ισχύει λες και εχω περάσει τα χεριά γυαλόχαρτο είναι, δεν ξέρω γιατί.

Οταν διαλυεται ο κορονοιος προκαλει ξηροτητα, βασικες γνωσεις αυτες. Για να σκοτωσει το 99,9% των μικροβιων , θα γινεται κανονικη πυρηνικη μαχη σε μικρογραφια στα χερια.

(πλακα κανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Πάντως μιας κι έχω Dettol κρεμοσάπουνο για τα χέρια από πριν γίνει το μπαμ, δε μου αρέσει καθόλου.

Το βρίσκω πολύ επιθετικό, ξηραίνει για πλάκα το δέρμα.

Όντως.

Θεωρείται γενικά αποτελεσματικό κατά των μικροβίων. 

Ερώτημα πάνω σε αυτο.

Οι ειδικοι προτείνουν να πλένεις υφάσματα στους 60 βαθμους, αν έχεις την υποψία οτι έχει έρθει σε επαφη με τον ιό.

Ο ιός ζει περισσότερο στο ύφασμα απ΄ότι στο δέρμα ή το απλό σαπούνι κάνει καλύτερη δουλειά από ένα απλό σαπούνι πλυσίματος ρούχων ώστε το ρουχο να χρειάζεται 60 βαθμους;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Όντως.

Θεωρείται γενικά αποτελεσματικό κατά των μικροβίων. 

Ερώτημα πάνω σε αυτο.

Οι ειδικοι προτείνουν να πλένεις υφάσματα στους 60 βαθμους, αν έχεις την υποψία οτι έχει έρθει σε επαφη με τον ιό.

Ο ιός ζει περισσότερο στο ύφασμα απ΄ότι στο δέρμα ή το απλό σαπούνι κάνει καλύτερη δουλειά από ένα απλό σαπούνι πλυσίματος ρούχων ώστε το ρουχο να χρειάζεται 60 βαθμους;

Θα τρελαθούμε στο τέλος ρε @pontez2 άστα να πάνε.
Ξέχασες και το κάλο σιδέρωμα.
 

Επεξ/σία από rosgr100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα πέθανε η μπαταρία του αυτοκινήτου μου για χάρη του κορωνοϊου

Ο μπαταριάς δεν  προλαβαίνει να τις αλλάζει έλεγε, είχε ξεμείνει σχεδόν και για να τελειώνω έβαλα ένα γομαρι που χρυσοπληρωσα

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...