Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, PostHelper είπε

Η κατασταση ειναι τραγικη με το επιπεδο του Ελληνα(και οχι μόνο). Βλεπω ΑΔΙΑΝΟΗΤΕΣ αποψεις να γραφονται στα social media. Και το ποσοστο των ανθρωπων που τα λενε ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ!(...) Ειναι θλιβερο τελικα που ζω σε εναν κοσμο με ανθρωπους τοσο εντονα προσκολλημενους στην συνωμοσιολογια.

  

6 ώρες πριν, patclo είπε

Έχει γραφτεί ένα μικρό βιβλιαράκι που λέγεται The Basic Laws of Human Stupidity. 

  

19 λεπτά πριν, costis ni είπε

Να σου πω ένα μυστικό; Τα άτομα που ασχολούνται με συνωμοσιολογίες είναι άτομα χαμηλής αντίληψης. Ο κόσμος είναι πολύπλοκος...

ή  υπάρχουν πολλοί απλοί καθημερινοί άνθρωποι που δεν τους απασχολούσαν ή δεν είχαν χρόνο για πολιτικά, ιστορικά κλπ θέματα και ξαφνικά βρέθηκαν κλεισμένοι σπίτι τους για μέρες με τις σκέψεις τους.  Άσε που το κέντρο της ημιμάθειας (το ιντερνετ) δεν βοηθάει.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δεν άλλαξα κανένα ποιηματάκι.

Κινητά έχουμε όλοι. E-banking έχουμε όλοι. Μπορούν να σου στείλουν τα λεφτά για την απόδειξη του σούπερ μαρκετ χωρίς να χρειαστεί να ακουμπήσει κανείς τίποτε.

Σου είπα τί κάνουμε εμείς οι χωριάτες εδώ που είμαστε και δεν έχουμε ούτε αστυνομία ούτε σούπερ να κάνει αποστολή!

Τώρα εσύ συνέχισε να αισθάνεσαι ότι τα κάνεις όλα σωστά και εμείς είμαστε λάθος!

Οχι δεν εχουν ebanking ολοι, ειδικα οι γεροι και ειδικα αυτοι.  Αλλα δεν ειναι εκει μονο το θεμα οπως σου ειπα, ΥΠΑΡΧΕΙ αρμοδια υπηρεσια delivery. Δεν θα το κανω εγω. και τους εστειλα και το τηλεφωνο αντι να ειναι αναρτημενα ολα καπου.

αυθαιρετα συμπερασματα παλι.

απο το να παιζουν ψεμματα τα καναλια ολη μερα καλο θα ηταν να καναν και κατι χρησιμο.

εγω δεν σου ειπα τα κανεις λαθος, ειπα οτι λες σε μενα να τα κανω λαθος. Πχ ειπες να τους παω τα ψωνια, μολις σου ειπα υπαρχει delivery, αντι να πεις εκανα λαθος, ειπες στα super market που δεν υπαρχει delivery :) 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, gordonas είπε

Από 124 νοσηλευόμενους πήγαμε στους 114; Αν το νούμερο είναι σωστό, είναι φανταστικό νέο. 

Όπως και το ότι από τους 94 πήγαμε στους 71... βέβαια τώρα θα βγουν οι ψεκασμένοι και θα πουν ότι λένε ψέματα, αλλά τι να κάνουμε μικρογραφία της ελληνικής κοινωνίας ήμαστε...

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kirileman είπε

Και τον παππού στην Κέρκυρα μπορεί να τον συμπεριλάβουν κάποια στιγμή στο μέλλον, μπορεί και όχι. https://www.kerkyrasimera.gr/μηνυτήρια-αναφορά-αϊβατίδηδεν-παίρν/

Μηνυτήρια αναφορά κατά παντός υπευθύνου κατέθεσε, το απόγευμα της Πέμπτης,  ο Ιατροδικαστής Κέρκυρας Γιάννης Αϊβατίδης, καθώς δεν του χορηγείται άδεια ώστε να κάνει νεκροψία στον 73χρονο Γ.Τ , ο οποίος άφησε την τελευταία του πνοή πριν λίγες ημέρες, για να διαπιστώσει τα αίτια θανάτου του, αφού ο ηλικιωμένος απεβίωσε με συμπτώματα πνευμονίας και υπάρχουν φόβοι ότι μπορεί να είχε κορωνοϊό.
 
Μάλιστα, υπάρχουν έγγραφα , όπου ο κ. Αϊβατίδης  ζητά το  τεστ για τον Covid-19 και τον απαραίτητο εξοπλισμό, ώστε να πάρει δείγμα από τον ηλικιωμένο, αλλά  η απάντηση  του ΕΟΔΥ ήταν αρνητική και επομένως το νοσοκομείο δεν μπορούσε να του δώσει το τεστ !

Έχει να πεις κάτι ακόμα και τώρα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, gordonas said:

Από 124 νοσηλευόμενους πήγαμε στους 114; Αν το νούμερο είναι σωστό, είναι φανταστικό νέο. 

Όταν μπαίνει κάποιος στο νοσοκομείο ...δεν μένει για πάντα εκεί! Γίνεται καλά και φεύγει. :) 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

οκ

Τώρα μετά την κυβέρνηση φταίνε και τα κανάλια!

Σου είπα τι κάνουμε εμείς για να βοηθήσουμε την κατάσταση και μου φέρνεις διάφορες δικαιολογίες!

Δεν θες να βοηθήσεις, μη βοηθάς, αλλά μην ζητήσεις κι εσύ βοήθεια όταν βρεθείς στην ανάγκη!

Γιατί υπάρχει και κάτι που λέγεται ανθρώπινη και κοινωνική αλληλλεγγύη, αλλά μάλλον είναι άγνωστες λέξεις στο χωριό σας!

Ρε Μπαρμπα.

Υπαρχει super market με Currier. Αποστολες μεσα στην ιδια μερα. 
μηπως θες να παω να καθαρισω και τον δρομο;  Και να χαρισω και τα χρηματα γιατι δεν εχουν e banking; Αλλα τα χρηματα ειναι το λιγοτερο.

τους εχω βοηθησει αρκετα. Αλλα οχι να κινδυνευω εγω χωρις λογο κιολας

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tornado είπε

Ερώτηση: 

Αυτό θα πάω ΕΛΤΑ και θέλω να δω πως θα το μοντάρω... 

Έχει παει κάνεις για να εκτιμήσω την κατάσταση? 

Και γω θελω να παω βεβαια εχω περιθωριο 2 εβδομαδες, ευτυχως εχει τραπεζα στα 100 μετρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρίν 2 εβδομάδες έκλεισαν τα σχολεία. Λογικά αν είχε γίνει μεγάλη διάδοση μέχρι τότε, δέν θα έπρεπε να έσκαγαν πολλά νέα κρούσματα μέχρι σήμερα;

Επεξ/σία από billyg599
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billyg599 είπε

Πρίν 2 εβδομάδες έκλεισαν τα σχολεία. Λογικά αν είχε γίνει μεγάλη διάδοση μέχρι τότε, δέν θα έπρεπε να έσκαγαν πολλά νέα κρούσματα μέχρι σήμερα;

απο τις πολυ καλες / σωστες και λογικές απορίες που έχω διαβάσει εδώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ρε Μπαρμπα.

Υπαρχει super market με Currier. Αποστολες μεσα στην ιδια μερα. 
μηπως θες να παω να καθαρισω και τον δρομο;  Και να χαρισω και τα χρηματα γιατι δεν εχουν e banking; Αλλα τα χρηματα ειναι το λιγοτερο.

τους εχω βοηθησει αρκετα. Αλλα οχι να κινδυνευω εγω χωρις λογο κιολας

Ρε μπάρμπα, εσύ παραπονιέσαι πού είναι το κράτος!

Αφού λοιπόν τα έκανες όλα σωστά και αυτοί δεν συμμορφώνονται σου είπα από την αρχή κάνε καταγγελία!

Και σε ρώτησα γιατί δεν κάνεις; Φοβάσαι;

Στο πλαίσιο της κοινωνικής αλληλλεγγύης είναι και η καταγγελία αυτών που βάζουν σε κίνδυνο το κοινωνικό σύνολο!
Δεν μπορεί το κράτος να είναι πανταχού παρόν, πώς να το κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, billyg599 said:

Πρίν 2 εβδομάδες έκλεισαν τα σχολεία. Λογικά αν είχε γίνει μεγάλη διάδοση μέχρι τότε, δέν θα έπρεπε να έσκαγαν πολλά νέα κρούσματα μέχρι σήμερα;

Ναι, αλλά σκέψου πως δεν εξετάζονται όλα. Το έχουν πει και οι ίδιοι, τα καταγεγραμένα κρούσματα αφορούν περισσότερο τα πιο σοβαρά περιστατικά. Και όσους βέβαια εξετάζονται ιδιωτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billyg599 είπε

Πρίν 2 εβδομάδες έκλεισαν τα σχολεία. Λογικά αν είχε γίνει μεγάλη διάδοση μέχρι τότε, δέν θα έπρεπε να έσκαγαν πολλά νέα κρούσματα μέχρι σήμερα;

Σωστή παρατήρηση αν και με τα αποτελέσματα μιας μέρας δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή δεδομένα... στο τέλος της βδομάδας θα δούμε τι και πώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...