Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτούς τους αυστηρούς κανόνες, τα περισσότερα εστιατόρια και καφέ δε θα βγάζουν καν τα έξοδά τους και σταδιακά δυστυχώς θα κλείνουν. Με τις επιδοτήσεις των μισθών απλώς κερδίζουν χρόνο. Μόνο τα πάγια έξοδα να βάλεις, δύσκολα θα βγαίνει. Ίσως να είναι μια καλή ευκαιρία να εξελιχθούμε απο την οικονομία της ταβέρνας σε κάτι διαφορετικό. Θα έχει κόστος αλλά και αυτό που γινόταν ήταν μια φούσκα που κάποτε θα έσκαγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Ο οποίος είπε δεν είναι και απαραίτητες γενικά οι μάσκες σε κάποια φάση ενώ τώρα είναι επιβαλλόμενες από τον νόμο. 😉

Τα επιστημονικά δεδομένα αλλάζουν συνεχώς,αλλά τουλάχιστον πρέπει να γνωρίζουμε τι προστατεύει και τι οχι αυτο  πρέπει  να είναι ξεκάθαρο 

Επεξ/σία από lionheart20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rosgr100 είπε

Ο οποίος είπε δεν είναι και απαραίτητες γενικά οι μάσκες σε κάποια φάση ενώ τώρα είναι επιβαλλόμενες από τον νόμο. 😉

ΑΛΛΟ να κυκλοφορούν στο δρόμο 100 ανθρώποι και ΑΛΛΟ 1000, δεν νομίζεις ?

Νέα δεδομένα δημιουργίουν νέες κατάστασεις.

Τίποτα, δεν είναι άσπρο μαύρο.

ΤΩΡΑ, αν δεν μας αρέσει ο ΤΣΙΟΔΡΑΣ, ας βάλουμε κανένα καλύτερο.

1 λεπτό πριν, cgioris είπε

Με αυτούς τους αυστηρούς κανόνες, τα περισσότερα εστιατόρια και καφέ δε θα βγάζουν καν τα έξοδά τους και σταδιακά δυστυχώς θα κλείνουν. Με τις επιδοτήσεις των μισθών απλώς κερδίζουν χρόνο. Μόνο τα πάγια έξοδα να βάλεις, δύσκολα θα βγαίνει. Ίσως να είναι μια καλή ευκαιρία να εξελιχθούμε απο την οικονομία της ταβέρνας σε κάτι διαφορετικό. Θα έχει κόστος αλλά και αυτό που γινόταν ήταν μια φούσκα που κάποτε θα έσκαγε.

ΟΧΙ, δεν μπορουν να βγουν, αν κρατήσει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, lionheart20 είπε

Τα επιστημονικά δεδομένα αλλάζουν συνεχώς,αλλά τουλάχιστον πρέπει να γνωρίζουμε τι προστατεύει και τι οχι αυτο  πρέπει  να είναι ξεκάθαρο 

Τα επιστημονικά δεδομένα επί του συγκεκριμένου είναι από την αρχή ξεκάθαρα, δεν έχει αλλάξει το μέγεθος των σωματιδίων που μεταφέρουν τον ιό.

Επεξ/σία από rosgr100
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rosgr100 είπε

Τα επιστημονικά δεδομένα επί του συγκεκριμένου είναι από την αρχή ξεκάθαρα, δεν έχει αλλάξει το μέγεθος των σωματίδιον που μεταφέρουν τον ιό.

Δεν είχαν περισσότερες πληροφορίες για τους ασυμπτωματικους και από ποτέ ξεκινά να μεταδίδεται ο ιός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΑΛΛΟ να κυκλοφορούν στο δρόμο 100 ανθρώποι και ΑΛΛΟ 1000, δεν νομίζεις ?

Νέα δεδομένα δημιουργίουν νέες κατάστασεις.

Τίποτα, δεν είναι άσπρο μαύρο.

ΤΩΡΑ, αν δεν μας αρέσει ο ΤΣΙΟΔΡΑΣ, ας βάλουμε κανένα καλύτερο.

ΟΧΙ, δεν μπορουν να βγουν, αν κρατήσει αυτό.

Δεν τα βάζω με τον κάθε Τσιοδρα, αυτός την δουλειά (που τον έβαλαν) του κάνει.
Πρέπει να γίνει κάποια διαχείριση της κατάστασης το καταλαβαίνω, ούτε επιστήμονας το παίζω.
Άπλα το επίπεδο της εκπαίδευσης μου και της ευφυΐας μου και η καθημερινή προσπάθεια εμπλουτισμού της γνώσης μου, μου επιτρέπει να εχω κριτική σκέψη, να βλέπω πίσω από τις λέξεις.

Σχετικά με το πρώτο, σαφώς.

Επεξ/σία από rosgr100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Τα επιστημονικά δεδομένα επί του συγκεκριμένου είναι από την αρχή ξεκάθαρα, δεν έχει αλλάξει το μέγεθος των σωματίδιον που μεταφέρουν τον ιό.

Μπορεί να αρπάξεις 1 σωματίδιο αλλά μπορεί και 10 σωματίδια, η ΟΧΙ ?

1 λεπτό πριν, rosgr100 είπε

Δεν τα βάζω με τον κάθε Τσιοδρα, αυτός την δουλειά (που τον έβαλαν) του κάνει.
Πρέπει να γίνει κάποια διαχείριση της κατάστασης το καταλαβαίνω, ούτε επιστήμονας το παίζω.
Άπλα το επίπεδο της εκπαίδευσης μου και της ευφυΐας και η καθημερινή προσπάθεια εμπλουτισμοί της γνώσης μου, μου επιτρέπει να εχω κριτική σκέψη, να βλέπω πίσω από τις λέξεις.

Σχετικά με το πρώτο, σαφώς.

Σύμφωνω, σε ΟΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, silotx είπε

Τα 3 παιδιά ανάμεσα σε εκατοντάδες χιλιάδες κρούσματα είναι ανούσιο νούμερο.

Εκτός αν είναι τα δικά σου παιδιά ή τα αδέλφια σου ......

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μπορεί να αρπάξεις 1 σωματίδιο αλλά μπορεί και 10 σωματίδια, η ΟΧΙ ?

Αυτό πόσο ρόλο μπορεί να παίξει σχετικά με την ασθένεια;
Υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα.
Λογική ολίγον έγκυος;

Επεξ/σία από rosgr100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Εκτός αν είναι τα δικά σου παιδιά ή τα αδέλφια σου ......

Ok τοτε με αυτή την λογική μην πάρεις ποτέ παιδιά στο αμάξι για υπάρχουν πιθανότητες να πεθάνουν. Η μην τους κάνεις εμβόλια γιατί ένας κάποτε κάπου είχε πεθάνει από αυτό το εμβόλιο. 

Επεξ/σία από silotx
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, silverado είπε

Αν μενεις αρκετη ωρα σε κλειστο χωρο τριχες δουλεια θα κανει.
Εναλλακτικη εχεις να αρχισεις να δραστηριοποιησαι σε εξωτερικους χωρους οσο μπορεις περισσοτερο.

Μην ξανακάνουμε την ίδια συζήτηση με πριν 400 σελίδες. Βάλε μια χαρτοπετσέτα μπροστά σου σε ένα τραπέζι και φύσηξε να την διώξεις. Μετά βάλε ένα κομμάτι ύφασμα μπροστά στο στόμα σου ή φόρα μια υφασμάτινη μάσκα και φύσηξε με την ίδια δύναμη να διώξεις την χαρτοπετσέτα. Τα droplets τα δικά σου ως φορέα φτάνουν σε πολύ μικρότερη απόσταση γύρω σου πριν πέσουν στο έδαφος όταν φοράς μάσκα. Ο άλλος που δεν είναι φορέας έχει κάποιο φιλτράρισμα στα droplets που φτάνουν σε αυτόν ανάλογα με το μέγεθος τους. Μεγάλο σε αυτά τα droplets που είναι μεγάλα πολύ μικρό στα droplets που είναι σε μέγεθος να είναι αεροζολ. Συνολικά έχει μια μείωση της πιθανότητας να πιάσει τον ιό. Όσο καλύτερο το υλικό της μάσκας τόσο πιο μεγάλη η μείωση. Αν σκεφτούμε το πρόβλημα ως άσπρο ή μαύρο ναι η μάσκα δεν σε εξασφαλίζει, αν το σκεφτούμε ως πιθανότητα σου προσφέρει προστασία. Μάσκες φόραγαν και πριν εφευρεθούν οι μάσκες από πολυπροπυλενιο επειδή γνώριζαν ότι πρόσφεραν μια μικρή προστασία. Αν προτιμάς την καθόλου προστασία από την μικρή προστασία δεν βάζεις μάσκα. Όταν σου έρθει όμως στο ρουθούνι ένα σταγονίδιο μισό χιλιοστού διάμετρο που έκανε βολή δύο μέτρα με τεράστιο ιϊκό φορτίο, να σκεφτείς ότι δεν φόραγες καθόλου μάσκα επειδή αν ανέπνεες κάτι που ήταν τελείως αεροζολ δεν θα σε προστάτευε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί χρήσης μασκών ο Νοτιοκορεάτης εκπρόσωπος κ. ΕΞΠΕΡ του υπουργείου υγείας ξέρει τι να πει

https://www.youtube.com/watch?v=gAk7aX5hksU

Δείτε από 15:10 έως 18:40 αλλά όλο το βίντεο αξίζει  

17:45 Γιατί οι γιατροί στα νοσοκομεία φορούν μάσκες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάνουμε μια υπόθεση οτι όλοι πάνω στην γη πρέπει να απέχουμε/χρησιμοποιούμε 2m2, η χερσαία επιφάνεια της γης επαρκεί για τον πληθυσμό της;

Επεξ/σία από rosgr100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Δεν τα βάζω με τον κάθε Τσιοδρα, αυτός την δουλειά (που τον έβαλαν) του κάνει.
Πρέπει να γίνει κάποια διαχείριση της κατάστασης το καταλαβαίνω, ούτε επιστήμονας το παίζω.
Άπλα το επίπεδο της εκπαίδευσης μου και της ευφυΐας μου και η καθημερινή προσπάθεια εμπλουτισμού της γνώσης μου, μου επιτρέπει να εχω κριτική σκέψη, να βλέπω πίσω από τις λέξεις.

Σχετικά με το πρώτο, σαφώς.

Μια χαρά το παίζεις επιστήμονας. Κρίνεις ότι κάνει λάθος ο Τσιόδρας και ο κάθε Τσιόδρας και ειρωνεύεσαι αβέρτα. 

Το τι κάνεις η μάσκα είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια. Το τι μπορεί να κάνει η μάσκα για τα δεδομένα του συγκεκριμένου ιού και ανάλογα το επίπεδο καραντίνας ΔΕΝ το γνωρίζεις. Αυτοί το γνωρίζουν, το μαθαίνουν, το παρακολουθούν, αποφασίζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...