Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Adrian είπε

Σαχάρα, Σιβηρία, Ανταρκτική, Βόρειος Πόλος.. αναξιόπιστα μένουν..🙁

Μην πας μακρυά. Μακρόνησος, Γυάρος κλπ, έχουμε και εδώ τόσα μέρη.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν άκουσες ότι ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ το sms ?

Δεν σου αρκεί ?

 

Σου λεει ο ιος τωρα  "Εχει στειλει sms αυτος " ας του την χαρισω

απο δευτερα ομως που καταργειται το sms αμα τον πετυχω δεν μου την γλυτωνει

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, silotx είπε

Ok τοτε με αυτή την λογική μην πάρεις ποτέ παιδιά στο αμάξι για υπάρχουν πιθανότητες να πεθάνουν. Η μην τους κάνεις εμβόλια γιατί ένας κάποτε κάπου είχε πεθάνει από αυτό το εμβόλιο. 

Με πολύ καλή διάθεση θα σου πω το εξής για τις στατιστικές.... Σαφώς και έκανα τον δικηγόρο του διαβόλου με την απάντηση μου προς εσένα. 

Οι δείκτες είναι απρόσωποι. Αυτό είναι γνωστό και παραδεκτό.

Διαβάζεις το νήμα εδώ όμως Και βλέπεις την αγωνία πολλών ανθρώπων που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα με τον ιό σύμφωνα με τα δικά τους (ο καθένας) ζητούμενα και προβλήματα.

Και αυτό είναι θεμιτό εώς ένα σημείο... Η πανδημία είναι ΑΝΩΤΕΡΑ ΒΙΑ. 

Οπότε αν λέγαμε ....  

-Σιγά τι είναι 20.000 παραπάνω άνεργοι από τις επιπτώσεις του ιού στο σύνολο των ανέργων στην χώρα. Άλλωστε δημιουργούνται νέες θέσεις εργασίας σε θέσεις που δεν υφίσταντο μέχρι τώρα....   Οι Η.Π.Α. Έχουν 22 εκατ.  ανέργους ....έτσι θα έχουμε κι εμείς μερικούς 

- Σιγά τι κι αν κλείσουν  1.000 μικρομεσαίες  επιχειρήσεις ...   Είναι μέσα στο επιχειρηματικό ρίσκο και η πτώχευση .... Άλλωστε μετά την πανδημία θα υπάρξουν άλλες νέες επιχειρήσεις όπως πάντα γίνεται μια και οι καταστάσεις αυτοδιορθώνονται (Πόλεμοι / πανδημίες / κράχ κλπ). Πάντα υπάρχει η επόμενη ημέρα. 

Αν τα πεις όμως αυτά εδώ οι άνθρωποι  που παρακολουθούν το νήμα και είναι σε δυσχερή θέση (Με εξαίρεση τους επαγγελματίες «γκρινιάρηδες», γιατί υπάρχουν και τέτοιοι) θα «χλωμιάζουν» και θα εξεγερθούν. Και με το δίκιο τους. 

Άρα οι στατιστικές από την φύση τους είναι απρόσωπες οι επιπτώσεις όμως είναι πολύ - πολύ προσωπικές για τον καθένα. 

Γι αυτό και το σχόλιο μου στο δικό σου.

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ant_ είπε

Σου λεει ο ιος τωρα  "Εχει στειλει sms αυτος " ας του την χαρισω

απο δευτερα ομως που καταργειται το sms αμα τον πετυχω δεν μου την γλυτωνει

Αυτό είναι λογοπαίγνιο.

Αν δεν το πιάνει, το κάνω λιανα: το ΙΔΙΟ είναι να κυκλοφορούν 100 ανθρώποι στον δρόμο που συμβαίνει ΣΗΜΕΡΑ και το ΙΔΙΟ 1000 που θα κυκλοφορουν από Δευτέρα που σταματά η απαγόρευση κυκλοφορίας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Δεν λειτουργεί ο σύνδεσμος της αίτησης, άλλα μάλλον αυτό δεν φρόντισες να το γνωρίζεις.

Λειτουργεί, χρειάζεται να κάνεις και μια έρευνα στην σελίδα που σε οδηγεί. Μην τα περιμένεις όλα μασημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, patclo είπε

Μην ξανακάνουμε την ίδια συζήτηση με πριν 400 σελίδες. Βάλε μια χαρτοπετσέτα μπροστά σου σε ένα τραπέζι και φύσηξε να την διώξεις. Μετά βάλε ένα κομμάτι ύφασμα μπροστά στο στόμα σου ή φόρα μια υφασμάτινη μάσκα και φύσηξε με την ίδια δύναμη να διώξεις την χαρτοπετσέτα. Τα droplets τα δικά σου ως φορέα φτάνουν σε πολύ μικρότερη απόσταση γύρω σου πριν πέσουν στο έδαφος όταν φοράς μάσκα. Ο άλλος που δεν είναι φορέας έχει κάποιο φιλτράρισμα στα droplets που φτάνουν σε αυτόν ανάλογα με το μέγεθος τους. Μεγάλο σε αυτά τα droplets που είναι μεγάλα πολύ μικρό στα droplets που είναι σε μέγεθος να είναι αεροζολ. Συνολικά έχει μια μείωση της πιθανότητας να πιάσει τον ιό. Όσο καλύτερο το υλικό της μάσκας τόσο πιο μεγάλη η μείωση. Αν σκεφτούμε το πρόβλημα ως άσπρο ή μαύρο ναι η μάσκα δεν σε εξασφαλίζει, αν το σκεφτούμε ως πιθανότητα σου προσφέρει προστασία. Μάσκες φόραγαν και πριν εφευρεθούν οι μάσκες από πολυπροπυλενιο επειδή γνώριζαν ότι πρόσφεραν μια μικρή προστασία. Αν προτιμάς την καθόλου προστασία από την μικρή προστασία δεν βάζεις μάσκα. Όταν σου έρθει όμως στο ρουθούνι ένα σταγονίδιο μισό χιλιοστού διάμετρο που έκανε βολή δύο μέτρα με τεράστιο ιϊκό φορτίο, να σκεφτείς ότι δεν φόραγες καθόλου μάσκα επειδή αν ανέπνεες κάτι που ήταν τελείως αεροζολ δεν θα σε προστάτευε.  

Ειναι σαν να μου λες οτι θα κλ@σει γερα ο διπλανος μου σε κλειστο χωρο και επειδη θα φοραει παντελονι και εσωρουχο, δεν θα καταλαβω τιποτα.
Οσο για τα σταγονιδια σε κλειστο χωρο, εκει θα ειναι, δεν φευγουν, δεν μειωνονται απο την μια στιγμη στην αλλη, περιμενουν, ειτε με μασκα, ειτε οχι να βρουν τα επομενα κοροιδα, γιατι απλα  η μασκα η υφασματινη ειναι ενα γελοιο εμποδιο, για την ακριβεια ειναι ενας ανελπιστος συμμαχος του ιου, γιατι το κοροιδο αισθανεται ασφαλεια και αντι να κατσει το ελαχιστο θα κατσει αρκετα περισσοτερο.
Αυξημενο ιικο φορτιο δεν θα παρω μονο αν βηξει ο αλλος πανω μου, αλλα απλα και με την παραμονη μου σε ενα κλειστο χωρο που εστω και πριν μιση ωρα, 3-4 φορεις κανανε τον χωρο ακρως μολυσματικο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fawks0123 είπε

Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις είναι ότι ο Τσιόδρας δεν μιλάει μόνο σαν λοιμωξιολόγος αλλά ότι κάνει και πολιτική με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Δεν κάνει πολιτική. Από που προκύπτει αυτό; Επειδή προφυλάσσει τις ζωές των πολιτών της χώρας και δεν γίναμε Ιταλία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fawks0123 είπε

Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις είναι ότι ο Τσιόδρας δεν μιλάει μόνο σαν λοιμωξιολόγος αλλά ότι κάνει και πολιτική με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

ΟΛΑ πολιτική είναι, τι είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω μάθημα σε παιδιά της Γ΄ Λυκειου στην κατεύθυνση . Εδώ και σχεδόν 2 μήνες κάνω διαδικτυακά μαθήματα στα παιδιά που έχω στο σχολείο . Σήμερα το πρωΪ περίπου ένα 80%

με ενημέρωσε ότι δεν θα έρθει καθόλου στο σχολείο, και να συνεχίσουμε τα μαθήματα εξ΄αποστάσεως κανονικά . 'Αρα μάλλον η συνέχιση της σχολικής χρονιάς

(τουλάχιστον για τα Λύκεια -Γυμνάσια) ακυρώνεται στην πράξη .........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, gordonas είπε

Λειτουργεί, χρειάζεται να κάνεις και μια έρευνα στην σελίδα που σε οδηγεί. Μην τα περιμένεις όλα μασημένα.

Τις έρευνες τις αφήνω σε εσένα που είσαι πανεπιστήμονας.
Ξεφεύγουμε όμως από το θέμα, πραγματικά πίστευε ότι θες μονο σε παρακαλώ σταμάτα να προκαλείς τους πάντες.
Υπάρχουν πιο σοβαρά προβλήματα από τα υπαρξιακά του καθενός.

Επεξ/σία από rosgr100
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mathimatikos196 είπε

Κάνω μάθημα σε παιδιά της Γ΄ Λυκειου στην κατεύθυνση . Εδώ και σχεδόν 2 μήνες κάνω διαδικτυακά μαθήματα στα παιδιά που έχω στο σχολείο . Σήμερα το πρωΪ περίπου ένα 80%

με ενημέρωσε ότι δεν θα έρθει καθόλου στο σχολείο, και να συνεχίσουμε τα μαθήματα εξ΄αποστάσεως κανονικά . 'Αρα μάλλον η συνέχιση της σχολικής χρονιάς

(τουλάχιστον για τα Λύκεια -Γυμνάσια) ακυρώνεται στην πράξη .........

Φοβούνται, η ΔΕΝ θέλουν μάθημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...