Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Dannie είπε

Ναι ναι ολα τα σπουπερμαρκετ τηρησαν τους κανονες με δουλευεις τωρα....!

Κοτα εδω που μενω εγω στο σουπερμαρκετ ειχαν μαζεψει τα καροτσια και ηταν διαθεσημα ελαχιστα , υποθετω αναλογα των τετραγωνικων. Οποτε αναγκαστικά δεν μπορουσε να γεμισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, logistoulis είπε

αν αποδειχθεί παραμύθι το 2ο κύμα, που δεν καταλαβαίνω καν γιατί αναφέρεται ως δεδομένο, απλά θα ξεχαστεί η φάση 

Εγώ έχω καταλάβει ότι το θεωρούν δεδομένο επειδή απλά είναι δεδομένο! Το περίεργο θα είναι να μην εμφανιστεί δηλαδή. 

Οι μεταφορικές-φορτοταξί κτλ δουλεύουν κανονικά ή θα ανοίξουν; Μετακόμιση κάνουμε;

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ioankav είπε

Υπήρχαν πολυσύχναστοι κλειστοί χώροι κατά την περίοδο περιορισμού κυκλοφορίας;

Μόνο στα supermarket και αυτό μόνο όταν δεν τηρούνταν τα μέτρα περί απόστασης, γιατί υπήρχε το μέτρο με τον περιορισμένο αριθμό πελατών.

Kαι τωρα στα σουπερ μαρκετ τα ιδια μετρα υπαρχουν δεν αλλαξε κατι απο οτι ειδα

οσοι μπορουσαν να μπουν και πριν μπορουν κ τωρα αναλογα τα τετραγωνικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dannie είπε

Αυτο δεν ενεχει τον ιδιο κινδυνο;;;Δηλαδη ο αερας δεν μπορει να μεταφερει τον ιο σε μεγαλυτερες αποστασεις;;Σοβαρα δεν ξερω γιαυτο ρωταω.

Ειπαν οτι πρεπει να ρυθμισουν της μοναδες ωστε να ζεσταινουν ή θερμαινουν 100% φρεσκο αερα και να μην κανουν ανακυκλωση, πραγμα που θεωρω οτι δε θα εφαρμοστει διοτι αυξανει το κοστος λειτουριγας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εγώ έχω καταλάβει ότι το θεωρούν δεδομένο επειδή απλά είναι δεδομένο! Το περίεργο θα είναι να μην εμφανιστεί δηλαδή. 

 

γιατί πού αλλού έγινε εκτός από την περιβόητη ισπανική γρίπη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Ειπαν οτι πρεπει να ρυθμισουν της μοναδες ωστε να ζεσταινουν ή θερμαινουν 100% φρεσκο αερα και να μην κανουν ανακυκλωση, πραγμα που θεωρω οτι δε θα εφαρμοστει διοτι αυξανει το κοστος λειτουριγας.

Δε γίνεται αυτό (τεχνικά, πέρα από κόστος που είναι το λιγότερο). Όποιος το είπε είναι άσχετος με το θέμα.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν ξέρω, αλλά για να το θεωρούν όλοι δεδομένο;

θέλω να πιστεύω ότι δεν θέλουν να εφησυχαστούμε και γίνουμε απρόσεκτοί (για αυτό και το ανούσιο μέτρο με τις μάσκες να είναι εκεί να στο θυμίζει)

ή μπορεί πάνω στην αβεβαιότητά τους να μην θέλουν να αποκλείσουν τίποτα 

βέβαια αυτά προσθέτουν περισσότερο στρες στον κόσμο που ίσως είναι αχρειάστο

 

διαφορετικά τι να σου πω βρε φίλε, μετά  υπάρχει και το σενάριο της νέας τάξης πραγμάτων :lol:

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Συμφωνώ !!

Βέλγιο 647 νεκροί ανά εκαττομύριο πλ.  7.501 νεκροί συνολικά

Ιταλία 458 νεκροί ανά εκατ.  27.681 συνολικά

Ελλάδα  13 νεκροί ανά εκατ 135 συνολικά 

Ε βέβαια το Βέλγιο και η Ιταλία είναι «πιο κράτη» από την «Ελλαδίτσα»   ......... αν έχεις γραφείο τελετών.

Γιατί εκεί «είχαν πολιτική θέληση να πάρουν πραγματικά μέτρα .... και το αποτέλεσμα τους δικαίωσε.

Εμπεριστατωμένη άποψη όχι αστεία ......

Τι να πει και το Βιετνάμ όπου και το τελευταίο 3χρονο παιδάκι γνωρίζει καλύτερα τον κίνδυνο και από τον καλύτερο επιδημιολόγο της Δύσης!
100 εκατομμύρια κόσμος, δίπλα στην Κίνα, 250 κρούσματα μέχρι στιγμής και 0 θάνατοι!

Αλλά εκεί πήρανε μέτρα μέσα σε μερικές ώρες.

Κοιτά εδώ το εκπληκτικό βίντεο από έναν έλληνα που ζει εκεί :

https://youtu.be/sK6LWA8Hh4s

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Ξερω τι εχει γραφτει.

Οταν πηρα τον ΕΟΔΥ και τους ρωτησα τι μασκα να αγορασω ,πριν δυο εβδομαδες ,μου ειπαν :

Κυριε θα παρετε χειρουργικη.

Και τους ρωτησα : Μηπως να προτιμησω μασκα τυπου FFP3;

Μου απαντησαν οχι χωρις να μου διευκρυνιζουν τον λογο.

Τωρα ,σε προσωπικο επιπεδο πιστευω πως θελουν να διοχετευτουν οι μασκες υψηλης προστασιας πρωτιστως στον χωρο της υγειας διοτι μεχρι και χθες υπηρχε περιορισμενη διαθεσιμοτητα.

Αυτα.

Αφού έχεις ήδη αποφασίσει τι θα πρέπει να φορέσεις, γιατί πήρες τηλέφωνο να ρωτήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης αν υπάρξει δεύτερο κύμα θα είναι πολύ χειρότερο. Το σύστημα υγείας στην Ελλάδα ακόμα δε θα είναι έτοιμο, νέο lockdown δε θα μπορέσει να εφαρμοστεί ούτε ψυχολογικά ούτε πρακτικά, τα ταμεία του κράτους θα έχουν αδειάσει. Σκεφτείτε υγειονομική κρίση με 5-6% ύφεση ήδη, ανεργία 25%, χωρίς απόθεμα απο το καλοκαίρι λογω πεσμένου τουρισμού και τα ταμεία του κράτους με αέρα κοπανιστό. Εκτός αν μέχρι τότε έχει εφευρεθεί η λεφτοδεντριά, και φυτέψουμε μερικές στη Φρανκφουρτη, τη Χάγη και το Βερολινο...

Και κάτι ακόμα. Η υγειονομική κρίση δεν είναι ο θρίαμβος του κρατισμού, ούτε επαναφέρει την εμπιστοσύνη του πολιτών στο κράτος. Είναι η παραδοχή της αποτυχίας του κράτους. Σε καταδικάζω σε φτώχεια κι ανεργία, σου στερώ όλες σου τις ελευθερίες επειδή εγώ είμαι άχρηστος να σε φροντίσω άμα αρρωστήσεις παρότι σου κλέβω κάθε μηνα τα μισά λεφτά που βγάζεις.

Και το κράτος θα λύσει πάλι τα προβλήματα του με το γνωστό τρόπο: περισσότερους φόρους ώστε να μη μείνει ούτε αχτίδα επιχείρησης εκτός απο τις απαραίτητες για να ψωνίζουν οι εκλεκτοι ΔΥ...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 6
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fmarulezkd είπε

. Εκεί πάνω παρότι τα περισσότερα μέτρα είναι σύσταση και όχι υποχρεώση τηρούνται.

Αυτό με τα τραπέζια σε καφέ κλπ μόνο έξω Κάιντα ρέστα ισχύει υποχρεωτικά και στη Σουηδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μόνο εμένα ενοχλεί τρομερά η ιατρική μάσκα; Την έβαλα χθες αναγκαστικά μιας και πήγα σε διαγνωστικό. Για 20 λεπτά που τη φόρεσα, με ζέσταινε υπερβολικά στο πρόσωπο. Κι ακόμα δεν σφίξανε οι ζέστες. Με 40 βαθμούς στα λεωφορεία που υπολειτουργεί ο κλιματισμός και το βαράει από παντού ο ήλιος, ποιός θα αντέξει να χρησιμοποιεί μάσκα και για πόση ώρα;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ant_ είπε

Kαι τωρα στα σουπερ μαρκετ τα ιδια μετρα υπαρχουν δεν αλλαξε κατι απο οτι ειδα

οσοι μπορουσαν να μπουν και πριν μπορουν κ τωρα αναλογα τα τετραγωνικα

ΝΑΙ, μόνη διαφορά η μάσκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...