Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, DrLo είπε

Το πόσο αέρα φρέσκο δίνει μια Κεντρική Κλιματιστική Μονάδα δεν ρυθμίζεται έτσι κατά βούληση όσο να ναι και αυτή να συνεχίζει λειτουργεί ως τέτοια σα να μη τρέχει τίποτα, απλά καίγοντας παραπάνω ρευμα. Δε θα μπορεί απλά να ψύχει το φορτίο αυτό.

Θα μπορούσε ΙΣΩΣ να βάλει να λειτουργεί μόνο ο ανεμιστήρας της και να κλείσει την επιστροφή λειτουργόντας την πρκτικά σαν ανεμιστήρα προσαγωγής αλλά δε νομίζω να κάνουν τέτοιες πατέντες. Η ψύξη σίογυρα δε θα ήταν η ίδια και το καλοκαίρι μπορεί να είναι και χειρότερα να έχεις κόσμο να σκάει και ιδρώνει μέσα σε ένα χώρο.

Θα ήταν πολύ απλούστερο για ένα ΣΜ να στήσει πάγκους με πράγματα στο πάρκινγκ του πχ.

Δυνατότητα 100% φρέσκος (και με αρκετές εναλλαγές την ώρα ώστε να έχει νόημα ... το να βάζει 1 εναλλαγή την ώρα 100% φρεσκο πχ δε σημαίνει κάτι) υπάρχει αλλά με την κατάλληλη μονάδα δεν αλλάζεις mode σε μια υπάρχουσα κατά βούληση. Που για να ψύξεις 100% φρέσκο ένα μεγάλο ΣΜ θες ΠΟΛΥ μεγάλες μονάδες και με ειδικές λύσεις (ιδιαίτερα αν έχεις πολύ ζεστό καλοκαίρι).

Kαλα μη το κανουμε τεχνικο το θεμα, δεν γνωριζω απειρες ΚΚΜ αλλα σε αυτες που δουλευα απλα κλεινεις το damper της αναμειξης και τοτε λειτουρει με 100% φρεσκο αερα. με δυο ανεμιστηρες εναν προσαγωγης και εναν απαγωγης. Μονο με προσαγωγη δε γινεται να δουλεψει το συστημα. Απλα εχω δει οτι με 50% αναμιξη  φρεσκου αερα, σε ωρα αιχμης δεν παραγεις επαρκη ψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Υπάρχει ένας παραλογισμός στην κατάσταση που θα επικρατεί από Δευτέρα.
Τα παιδι στο σχολείο θα φοράει μάσκα ΑΝ θέλει. Το ίδιο παιδί αν πάει Σούπερ μάρκετ ΑΝ ΔΕΝ θέλει να βάλει μάσκα θα φάει πρόστιμο.
Το ίδιο ισχύει και με τα μαθητικά λεωφορεία και τα ΜΜΜ.
Αφού τα παιδιά ΔΕΝ κολλάνε και ΔΕΝ μεταδίδουν τον ίο ποια η λογική.

Επίσης όποτε ρωτούνται από δημοσιογράφους οι κατά τα άλλα σεβαστοί επιστήμονες σχετικά με την επαφή των παιδιών με παππούδες/γιαγιάδες αρχίζουν να αναμασούν και να ανασκευάζουν τα λεγόμενα τους, ΓΙΑΤΙ;

@GREGORYMO Καταλαβαίνω το άλλο 10 άλλο 100, όμως στα σούπερ μάρκετ θα ισχύει το ίδιο μετρό χωρητικότητας με πριν, άρα εκεί τι άλλαξε σχετικά με τις μασκες;

Υπάρχει ΖΟΡΕΣ, να πάει το παιδί super market ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Το ίδιο δεν θα ισχύει όμως και με τα ανοιχτά παράθυρα λόγω του "ρεύματος" που δημιουργείται;

Όχι, η πιθανότητα να κολλήσεις αυξάνει με την δοσολογία που θα πάρεις. Το ανοιχτό παράθυρο φέρνει μέσα καθαρό αέρα και μηδενίζεται σταδιακά η δόση και η πιθανότητα να κολλήσεις. Το κλιματιστικό κρατάει στον αερα  τα μικρότερα σταγονίδια στον κλειστό χώρο και αν παραμείνεις μέσα και μεγάλο διάστημα θα παίρνεις προσθετικά ολο και μεγαλύτερη δόση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη απο Δευτερα αναμενεται χαλαρωση των μετρων , θα το ρωτησω εδω μιας και σχετιζεται με την πηγη του προβληματος που εκλεισαν τα καταστηματα.

Ισχυει οτι μαζι με τα μικρα καταστηματα που αναφερονται (βιβλιοπωλεια,οπτικα κλπ) θα ανοιξουν και οι μεγαλες αλυσιδες ; (media markt . public plaisio , kotsovolos )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Άρα να φοράμε εκτός ενώ εντός δεν χρειάζεται κατά τα λεγόμενα σου, σωστά;

Εγώ, λέω να κάνουμε αυτό που λένε οι ειδικοί.

Βέβαια, όλοι κρίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, patclo είπε

Όχι, η πιθανότητα να κολλήσεις αυξάνει με την δοσολογία που θα πάρεις. Το ανοιχτό παράθυρο φέρνει μέσα καθαρό αέρα και μηδενίζεται σταδιακά η δόση και η πιθανότητα να κολλήσεις. Το κλιματιστικό κρατάει στον αερα  τα μικρότερα σταγονίδια στον κλειστό χώρο και αν παραμείνεις μέσα και μεγάλο διάστημα θα παίρνεις προσθετικά ολο και μεγαλύτερη δόση.

Μα το πρόβλημα δεν ήταν αυτό στο πείραμα, το πρόβλημα ήταν η μεταφορά σταγονιδίων από το ένα τραπεζι στο άλλο μεσώ του "ρεύματος" από ότι είχα καταλάβει.

Επεξ/σία από rosgr100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Εγώ έχω καταλάβει ότι το θεωρούν δεδομένο επειδή απλά είναι δεδομένο! Το περίεργο θα είναι να μην εμφανιστεί δηλαδή. 

Οι μεταφορικές-φορτοταξί κτλ δουλεύουν κανονικά ή θα ανοίξουν; Μετακόμιση κάνουμε;

Δεν ξέρω τι ισχύει, αλλά έχω δει αρκετές φορές συνεργεία εν μέσω καραντίνας.

 

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Επίσης αν υπάρξει δεύτερο κύμα θα είναι πολύ χειρότερο. Το σύστημα υγείας στην Ελλάδα ακόμα δε θα είναι έτοιμο, νέο lockdown δε θα μπορέσει να εφαρμοστεί ούτε ψυχολογικά ούτε πρακτικά, τα ταμεία του κράτους θα έχουν αδειάσει. Σκεφτείτε υγειονομική κρίση με 5-6% ύφεση ήδη, ανεργία 25%, χωρίς απόθεμα απο το καλοκαίρι λογω πεσμένου τουρισμού και τα ταμεία του κράτους με αέρα κοπανιστό. Εκτός αν μέχρι τότε έχει εφευρεθεί η λεφτοδεντριά, και φυτέψουμε μερικές στη Φρανκφουρτη, τη Χάγη και το Βερολινο...

Το σίγουρο είναι ότι θα γίνεται επιλεκτική καραντίνα. Μπορεί να κλείσει μόνο η Λαμία ή τα Χανιά πχ. Αργότερα που θα ανοίξουν και οι μετακινήσεις από νομο σε νομό θα έχει και πιο πολύ νόημα. Οι Αθηναίοι και εμείς που τους κουβαλήθηκαμε από τα χωριά μας θα έχουμε το μεγαλύτερο πρόβλημα, καθώς δύσκολο να μπούμε όλοι σε καραντίνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, 1comment είπε

Κοίτα, εμένα γενικώς με ενοχλεί η ζέστη και ειδικά στο πρόσωπο (κοκκινίζω εύκολα). Το καλοκαίρι γενικά έχω θέμα και φροντίζω πάντα να είμαι κάτω από κλιματιστικό ή το λιγότερο ανεμιστήρα. Οπότε ναι, η μάσκα θα με ενοχλήσει πολύ. Ψάχνω να βρω αυτές με κορδόνι που τις δένεις εσύ και θα μπορώ να την έχω λάσκα.

Κάποιοι έκαναν λαηκ στο σχόλιο οπότε σίγουρα δεν είμαι ο μόνος.

Ολα μια αποφαση ειναι, θα τη βαλεις τη μασκα, θα τη βαλεις και σωστα, και στο τελος δε θα τη σκεφτεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 1comment είπε

Τι να σου απαντήσουν; Εδώ λένε να αποφεύγονται τα κλιματιστικά. Ξέχασαν ότι ελληνικό καλοκαίρι ίσον υγρασία στο φουλ και 39αρια αβέρτα. Θα θρηνήσουμε νεκρούς λόγω καύσωνα αν δεν ανάψουμε κλιματιστικά όπως λίγες δεκαετίες πριν. Είναι σοβαρές τέτοιες τοποθετήσεις; Οκ ο ιός θα υπάρχει για καιρό. Δεν γίνεται να μην χρησιμοποιείς κλιματισμό ή να έχεις ανοιχτά παράθυρα ή πόρτες με 40 βαθμούς. Να μας επιδοτήσει το ρεύμα η κυβέρνηση λοιπόν.

Και ποια θα ήταν η σοβαρή τοποθέτηση για το θέμα των κλιματιστικών; Να μην ενημερώσουν καθόλου για τους πιθανούς κινδύνους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εγώ, λέω να κάνουμε αυτό που λένε οι ειδικοί.

Βέβαια, όλοι κρίνονται.

Και οι ειδικοί κάνουν λάθος καμιά φορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Kαλα μη το κανουμε τεχνικο το θεμα, δεν γνωριζω απειρες ΚΚΜ αλλα σε αυτες που δουλευα απλα κλεινεις το damper της αναμειξης και τοτε λειτουρει με 100% φρεσκο αερα. με δυο ανεμιστηρες εναν προσαγωγης και εναν απαγωγης. Μονο με προσαγωγη δε γινεται να δουλεψει το συστημα. Απλα εχω δει οτι με 50% αναμιξη  φρεσκου αερα, σε ωρα αιχμης δεν παραγεις επαρκη ψυξη.

Ναι είναι αρκετά τεχνικό από μόνο του. Αυτό ήθελα να πω αρχικά δεν είναι απλά θέμα μαι ρύθμισης ή αν το αποφασίσει ο χαρδαλιάς οι ΚΚΜ μονάδες ξαφνικά θα μπορούν να γυρσουν στο 100% νωπό..

Ναι όπως είπα μπορεί να το κάνεις να δουλέψει με 100% φρεσκο αλλά δε θα ψύχει στην ουσία. Αν θες να συνεχίζει να ψύχει θα πρέπει να μειώσεις το ρυθμό ανανέωσης ... άρα λίγο δώρον άδωρον. (άσε που σε κάποιες περιπρώσεις υπάρχει όριο στο τι θερμοκρασία μπορεί να έχει ένας χώρος).

Τώρα δε μπορώ να πω στο θέμα της διάδωσης ενος ιου τι θα ήταν καλύτερο 100% φρέσκος με λίγες εναλλαγές ή πολλές εναλλαγές με λίγο φρεσκο. Το ιδανικό θα ήταν ο ανακυκλοφορουν αέρας να μπορούσε να φιλτράρεται κάπως αλλά και αυτό θα ήταν τεχνικά δύσκολο (τουλάχιστον για άμεσα)

Δεν έχουν όλες οι ΚΚΜ ανεμιστήρα απαγωγής αλλά αυτό δεν είναι το ζήτημα. 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε εργοστάσιο τροφίμων με φούρνους που η κατάσταση γινεται να μη πω πως ειδικά το καλοκαιρι. Και μάσκες και στολές κι απ ολα έχουν οι εργάτες πάντα.

Δεν υπάρχει δε μπορω , ολα συνηθίζονται όταν πρέπει. 

Σήμερα πέθανε η γιαγιά μου κ δεν είχαμε δυνατότητα να τη δούμε γιατί ηταν σε μονάδα ηλικιωμένων το τελευταίο διάστημα κ δεν επιτρέπονται επισκέπτες. Ας μη γκρινιάζουμε λοιπόν για το κάθε τι, ολοι ξεβολευομαστε. 

  • Sad 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ζορες τι είναι;
Ναι γιατί λίγες φόρες πάνε παιδιά (15-18 ετών) στα σούπερ μάρκετ; Σε μεγαλουπόλεις ιδίως που έχουν ένα διπλά τους.

14 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Υπάρχει ΖΟΡΕΣ, να πάει το παιδί super market ?



Συμφωνώ σε έναν βαθμό, υπό την πάροδο των χρόνων είναι αμέτρητες οι έρευνες/ειδικοί που χρηματοδοτουνται από διαφόρους ώστε εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα τους.
Όποτε και λίγη κριτική σκέψη δεν βλάπτει.

12 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εγώ, λέω να κάνουμε αυτό που λένε οι ειδικοί.

Βέβαια, όλοι κρίνονται.

Επεξ/σία από rosgr100
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, 1comment είπε

Κοίτα, εμένα γενικώς με ενοχλεί η ζέστη και ειδικά στο πρόσωπο (κοκκινίζω εύκολα). Το καλοκαίρι γενικά έχω θέμα και φροντίζω πάντα να είμαι κάτω από κλιματιστικό ή το λιγότερο ανεμιστήρα. Οπότε ναι, η μάσκα θα με ενοχλήσει πολύ. Ψάχνω να βρω αυτές με κορδόνι που τις δένεις εσύ και θα μπορώ να την έχω λάσκα.

Κάποιοι έκαναν λαηκ στο σχόλιο οπότε σίγουρα δεν είμαι ο μόνος.

Και εγώ τι ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω συν ότι πάσχω από καρδιοπαθειες, λαχανιασμα και πολλά άλλα. Ευτυχως σε όλες τις εξωτερικές δουλειές με καλύπτει η μητέρα μου αλλά τρομαζω για το τι θα επικρατήσει όταν χρειαστεί και εγώ να βγω έξω να μπω σε ΜΜΜ να πάω κάπου. Πιστεύω ότι οι μάσκες έπρεπε να ήταν υποχρεωτικές ειδικά τώρα που έρχεται καλοκαίρι μόνο σε χώρους υγειονομικου ενδιαφέροντος. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...