Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η υπερβολική αποστείρωση και αποφυγή ανθρώπινων επαφών έχει αποδειχθεί ότι αποδυναμώνει επικίνδυνα το ανοσοποιητικό σύστημα, καθίστε μερικοί και κάνετε και μπάνιο σε χλωρίνη για μερικές ώρες, να τρίβεστε όλη την ώρα με αντισηπτικό και να κλειστείτε όσο μπορείτε και να αποφεύγετέ τους συνάνθρωπους σας σαν να είναι λεπροί. Θα φάτε καλά όταν θα αρρωσταίνετε με το παραμικρό από όλες τις υπόλοιπες ιώσεις και θα παθαίνετε σταφυλόκοκκο και στρεπτόκοκκο με το παραμικρό. Φυσικά με χαμηλό ανοσοποιητικό το πρόβλημα δεν είναι ότι απλά θα νοσείτε πιο εύκολα, αλλά ότι θα έχετε και βαρύτερες επιπλοκές. 

Που ήταν ο κ. Τσιόδρας να μας εξηγήσει επιδημιολογικά γιατί είχαμε σε απόλυτους αριθμούς 7.000 περισσότερους νεκρούς στην Ελλάδα το 2019 από το 2018? Ε?  

Που ήταν αυτοί οι ειδικοί όταν κλείνανε τα νοσοκομεία λοιμωδών? 

Η επιστημονικά ενδεδειγμένη μέθοδος είναι όχι το lock down των υγιών, αλλά η καραντίνα των νοσούντων και των ευπαθών, το αντίθετο από ότι κάνανε οι εγκάθετοι "ειδικοί". Ανοσία της αγέλης δεν σημαίνει ότι δεν κάνουμε τίποτα.

Η οικονομική καταστροφή από ότι φαίνεται θα είναι αντίστοιχη της δεκαετίας της κρίσης αλλά συμπυκνωμένη σε ένα έτος (εκεί να δείτε κόστος σε ανθρώπινες ζωές). Για ένα ιό αντίστοιχο με τη γρίπη. Και όχι, η γρίπη (που είναι πιο επικίνδυνη για τα παιδιά) και οι άλλοι ιοί που προκαλούν αναπνευστικά προβλήματα δεν είναι ακίνδυνοι, πεθαίνουν άνθρωποι κάθε χρόνο, αλλά δεν σταματάμε να ζούμε το κέρατο μου μέσα.

Δεν τα καταφέρανε να σας τρομοκρατήσουν με τον H1N1, δεν είχαν καταφέρει φαίνεται να σας αποβλακώσουν αρκετά για να δέχεστε αμάσητα τη κάθε προπαγάνδα, το κατάφεραν τώρα.

Που είναι ρε οι εκατόμβες δεκάδων εκατομμύριων  θυμάτων που θα είχαμε σύμφωνα με τα επιδημιολογικά μοντέλα της πλάκας του Neil Ferguson και του Imperial College?  

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, lovesucks είπε

Που μπορεί να βρει οδηγίες η γιαγιά που δεν έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο;

Η λογικη λεει οτι η γιαγια ΔΕΝ πρεπει να ερθει σε επαφη με πιθανο φορεα ετσι και αλλιως αλλα σε αυτο που ρωτας δεν νομιζω οτι οι οδηγιες χρησης μασκας ειναι η θα ειναι μονο στο διαδικτυο και δεν θα υπαρχει καποια επισημη ενημερωση η προβολη σε αλλο μεσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λύστε μου μια απορία συναγωνιστές λοιμοξιολογοι :

Ως και το Σάββατο αν πάω σμ δεν είναι υποχρεωτική η μάσκα ενώ από Δευτέρα είναι.Δλδ από Δευτέρα θα βγει ο δράκος ενώ το Σάββατο όχι ; Σοβαρά τωρα λύστε μου αυτήν την απορία .

Τελικα που θα πρέπει θα φοράμε μάσκες.υποχρεωτικα να μην φάμε κανενα πρόστιμο.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Προφανως και δεν ισχυει. Εχεις εξηγησει σε ηλικιωμένο κατι που δεν γνωριζει και το καταλαβε σε 5' ?

Βρε άμα τους τρομάξεις μια χαρά καταλαβαίνουν(δεν είναι κ πολύπλοκο αν στο εξηγήσουν)..δεν κάνω πλάκα όταν λεω για σποτάκι που θα παίζει όλη μέρα ..Το χω ξαναγράψει.

Το σποτάκι μένουμε μέσα κ με την αναφορά στα εγγόνια κ τις αγκαλιές μια χαρά έπιασε.Αυτό είδα εγώ τουλάχιστον στο περιβάλλον μου.

Επεξ/σία από lovesucks
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 minutes ago, lovesucks said:

Βρε άμα τους τρομάξεις μια χαρά καταλαβαίνουν(δεν είναι κ πολύπλοκο αν στο εξηγήσουν)..δεν κάνω πλάκα όταν λεω για σποτάκι που θα παίζει όλη μέρα ..Το χω ξαναγράψει.

Το σποτάκι μένουμε μέσα κ με την αναφορά στα εγγόνια κ τις αγκαλιές μια χαρά έπιασε.Αυτό είδα εγώ τουλάχιστον στο περιβάλλον.

Αλλο να τους δωσεις μια απλη οδηγια (καθιστε μεσα) και να κανεις και μια επικληση στο συναισθημα και αλλο να πρεπει να μαθουν να χρησιμοποιουν μια μασκα που αν τη φορεσουνε σωστα δε βολευονται κιολας. Εχω δει απειρες γιαγιαδες να την "φορανε" με τη μυτη απ εξω. Ε μην τη φορας καθολου αμα ειναι, το ιδιο αποτελεσμα εχεις.

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mp123 είπε

Λύστε μου μια απορία συναγωνιστές λοιμοξιολογοι :

Ως και το Σάββατο αν πάω σμ δεν είναι υποχρεωτική η μάσκα ενώ από Δευτέρα είναι.Δλδ από Δευτέρα θα βγει ο δράκος ενώ το Σάββατο όχι ; Σοβαρά τωρα λύστε μου αυτήν την απορία .

Δεν μου αρέσει να υπερασπίζομαι Τσιόδρα και σια (Ν.Δ.) οε γιατί έχουν κάνει διάφορες μπιπ...

Όμως αυτή δεν είναι μια από αυτές.

Οι άνθρωποι έχουν άλλη τακτική αναλόγως με τα μέτρα. Αν τα μέτρα αποστασιοποίησης είναι δρακόντια η μάσκα δεν βοηθάει, αν τα μέτρα δεν είναι δρακόντια τότε η μάσκα είναι ένας επιπλέον παράγοντας που ρίχνει την πιθανότητα μετάδοσης. Όλα αυτά βγάζουν νόημα αν τα σκεφτεί κανείς σε μαζικό επίπεδο, όχι ατομικό.

Μπορεί όμως να υπάρχει ένα πρόβλημα στο επικοινωνιακό επίπεδο. Εγώ αυτό βλέπω σε όλους που με περιβάλουν και απ'το ιντερνετ. Εκεί μάλλον έσφαλαν όσων αφορά τις μάσκες κλπ.

 

Άσχετο: Έχει κανείς γνώμη για το παρακάτω... ???

 

48 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Εγώ έχω μια ερώτηση στο μυαλό μου τις τελευταίες μέρες... Πότε είναι η καταλληλότερη στιγμή να αρχίσει να βλέπει την Γιαγιά ή τον Παππού μια οικογένεια που τώρα δεν τον/την/τους βλέπει;;

Είναι προφανώς αδύνατον να τους δει σε χ χρόνο (5 μήνες - 1 1/2 χρόνο από τώρα πες) που θα έχει βρεθεί η λύση. Οπότε εγώ θα έλεγα... το συντομότερο δυνατόν. Πιθανόν να μην υπάρξει στιγμή που θα έχει η Ελλάδα λιγότερα κρούσματα (όχι επίσημα/διεγνωσμένα κρούσματα, κρούσματα γενικότερα) από τώρα. Οι πιθανότητες αυτή τη στιγμή να κολλήσει κάποιος είναι τρομακτικά χαμηλές, δεν βλέπω πιθανό να μειωθούν όταν αρθούν σιγά σιγά τα μέτρα αλλά προφανώς θα αυξηθούν!

 

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ADHD είπε

Η λογικη λεει οτι η γιαγια ΔΕΝ πρεπει να ερθει σε επαφη με πιθανο φορεα ετσι και αλλιως αλλα σε αυτο που ρωτας δεν νομιζω οτι οι οδηγιες χρησης μασκας ειναι η θα ειναι μονο στο διαδικτυο και δεν θα υπαρχει καποια επισημη ενημερωση η προβολη σε αλλο μεσο.

Αυτό λέει η λογική για αυτούς που έχουν βοήθεια από κάποιον για τα ψώνια στο μάρκετ κ τις τραπεζικές τους συναλλαγές...για τους υπόλοιπους δεν λέει...εκτός αν πεινάσουν ή τα αφήσουν όλα απλήρωτα.

Καταλαβαίνω τι λες..απλά υπάρχει πάντα η εξαίρεση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι λιγο τεμπελάκος να κάθομαι να ψάχνω σε όλες τις πηγές.

Όταν λέμε καταστήματα λιανικής θα είναι ανοικτά από Δευτέρα εννούμε όλα ?

πχ κάποιος Κωτόβολος ή ξερωγω leroy merlin θα είναι ανοικτά?

Παρείγγειλα σήμερα κάτι από Κωστόβολο (ας όψεται το κουπονι που είχα αλλιώς ούτε απ' έξω δε περνάω από Κωστό) και αν και είχα δωρεάν παράδοση θα με βόλευε περισσότερο να πάω να παραλάβω επειδή το κατάστημα είναι 100 μέτρα από το σπιτι μου ... η τηλεφωνήτρια δεν ηξερε αν θα είναι ανοικτά Δευτέρα για παραλαβή από κατάστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Sanjuro said:

Μπορεί όμως να υπάρχει ένα πρόβλημα στο επικοινωνιακό επίπεδο.

Η μπορει το προβλημα να το χει το κοινο στο οποιο απευθυνονται που εχει ως προτεραιοτητα να χλευασει, παρα να κατανοησει τι του λενε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες στο σούπερ μάρκετ μόνο ένα 10% πελατών και υπαλλήλων φόραγε μάσκα. 

Οι υπάλληλοι είχαν και κουβεντολοι σε αποστάσεις λίγων εκατοστών χωρίς μάσκες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι pure θεμα κορονας αλλά λόγω του ιού εφόσον δεν έχουμε κι άλλα ευτράπελα απο ΣΕΠ ,

έχει πληγεί η οικονομία μας  ,με την ομιλία στην Βουλή να κατευθύνεται στο ενδεχόμενο ενός 5ου μνημονίου.

Επεξ/σία από Ggiorgos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Kostasspil είπε

Η μπορει το προβλημα να το χει το κοινο στο οποιο απευθυνονται που εχει ως προτεραιοτητα να χλευασει, παρα να κατανοησει τι του λενε

δεν είναι θέμα προτεραιότητας

το μέσο κοινό αποτελείται από βλάκες. 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kostasspil είπε

Η μπορει το προβλημα να το χει το κοινο στο οποιο απευθυνονται που εχει ως προτεραιοτητα να χλευασει, παρα να κατανοησει τι του λενε

Εκεί μάλλον εσύ είσαι δογματικός. Το κοινό είναι σταθερό και ανάμεσα σε αυτό το κοινό υπάρχουν το 90+% που αγαπάει Τσιόδρα κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Sanjuro said:

Εκεί μάλλον εσύ είσαι δογματικός. Το κοινό είναι σταθερό και ανάμεσα σε αυτό το κοινό υπάρχουν το 90+% που αγαπάει Τσιόδρα κλπ.

Δεν εχει καμια σχεση η συμπάθεια ή η αντιπάθεια στον Τσιόδρα με την προδιάθεση του καθενός να χλευάσει οτιδήποτε δεν κατανοεί. Δογματικό είναι να χει κολλήσει η βελόνα απ την αρχή της επιδημίας, στις μάσκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lovesucks είπε

Αυτό λέει η λογική για αυτούς που έχουν βοήθεια από κάποιον για τα ψώνια στο μάρκετ κ τις τραπεζικές τους συναλλαγές...για τους υπόλοιπους δεν λέει...εκτός αν πεινάσουν ή τα αφήσουν όλα απλήρωτα.

Καταλαβαίνω τι λες..απλά υπάρχει πάντα η εξαίρεση..

Παντως ηλικιωμενος η οχι η σωστη χρηση μασκας ειναι εξαιρετικα σπανια απο οτι εχω δει μεχρι στιγμης απο το γενικο πληθυσμό, σιγουρα καποιος θα διαφωνησει και θα πει "απο το τιποτα κατι κανουν" και σιγουρα εν μερη ισχυει αλλα πιστεψε με εχω δει απιστευτα πραγματα. Αυτο ειναι πριν καμια 20αρια μερες σε ενα παρκο κοντα μου, ο τυπος αυτος προφανως στοκαρε μασκες τις στερουσε απο το νοσηλευτικο προσωπικο για να τις φοραει ετσι:

Spoiler

nUeUkJM.jpg

Και δεν ειναι ο μονος πιστεψε με, δυστυχως αυτο πιστευω θα αποδειχθει μεγαλο φιασκο, αυτο που λες μια χαρα καταλαβαινουν δυστυχως δεν ισχυει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...