Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Dannie είπε

Μπορει καποιος να μου εξηγησει την λογικη της μη κυκλοφοριας απο 12 το βραδυ μεχρι 6 το πρωι;;;Που θα βοηθησει αυτο;;Αν ολη μερα ο καθενας κανει οτι θελει το 12 με 6 σε τι θα βοηθησει;

Που το άκουσες αυτο; Μετά τις 4 Μαΐου δεν θα μπορώ να κυκλοφορησω έξω μετά τις 12 το βραδυ; 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Που το άκουσες αυτο; Μετά τις 4 Μαΐου δεν θα μπορώ να κυκλοφορησω έξω μετά τις 12 το βραδυ; 

Συσταση εχει γινει να μην κυκλοφορουμε σε ανοιχτους δημοσιους χωρους απο 12 το βραδυ εως τις 6 το πρωι. Οχι απαγορευση, αρα αμα θες κυκλοφορεις κανονικα

Αν το ψαξεις στο ιντερνετ θα το βρεις. Ανακοινωθηκε μετα το διαγγελμα του πρωθυπουργου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Από Δευτέρα, ελεύθερες οι μετακινήσεις εντός περιφερειακής ενότητας με "εξαίρεση η Αττική όπου επιτρέπεται η κίνηση εντός των ορίων της μητροπολιτικής περιοχής".

Αυτό σημαίνει ότι από Δευτέρα πάμε ελεύθερα προς τα νότια προάστια, ανεξαρτήτως σε ποιά περιοχή Αττικής μένουμε;

15 νέα κρούσματα σήμερα, 38 διασωληνωμένοι, 1 ακόμα νεκρός (σύνολο νεκρών 140).

Το αντιθετο αν ισχυει αυτο που εγραψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, skiabox είπε

Απλά ο επιστήμονας δεν μπορεί να καταλάβει καθόλου το business κομμάτι.

Έλεγε ένα ξενοδόχος ότι αν εφαρμόσουμε για παράδειγμα πρωινό στο δωμάτιο το κόστος του δωματίου πάει από τα 100 ευρώ στα 2000 ευρώ.

Γνωρίζω αυτόν που έκανε το σχόλιο για το κόστος δωματίου, μην δίνεις καμία σημασία. Δεν έχει βαρύτητα. Ευτυχώς η χώρα είναι μικρή και γνωριζόμαστε. Ο συγκεκριμένος κύριος διαχειρίζεται ένα μικρό ξενοδοχείο που απευθύνεται κατά βάση στον χειμερινό τουρισμό και έχει περίπου 30-35 κλίνες. 

Ας μας πει την γνώμη του κάποιος από τον χώρο με μεγάλο ξενοδοχεία που στοχεύει στον καλοκαιρινό τουρισμό να τον ακούσουμε.

Επεξ/σία από gordonas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Από Δευτέρα, ελεύθερες οι μετακινήσεις εντός περιφερειακής ενότητας με "εξαίρεση η Αττική όπου επιτρέπεται η κίνηση εντός των ορίων της μητροπολιτικής περιοχής".

Αυτό σημαίνει ότι από Δευτέρα πάμε ελεύθερα προς τα νότια προάστια, ανεξαρτήτως σε ποιά περιοχή Αττικής μένουμε;

15 νέα κρούσματα σήμερα, 38 διασωληνωμένοι, 1 ακόμα νεκρός (σύνολο νεκρών 140).

 

3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Το αντιθετο αν ισχυει αυτο που εγραψες

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Μητροπολιτική_περιοχή_της_Αθήνας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Που το άκουσες αυτο; Μετά τις 4 Μαΐου δεν θα μπορώ να κυκλοφορησω έξω μετά τις 12 το βραδυ; 

Το εχω διαβασει σε διαφορα σαιτ.Οπως ειπαν καποια παιδια οχι απαγορευση αλλα στην ουσια θα εχουν το δικαιωμα να σε σταματουν κ.τ.λ(μη ασκοπη κινηση το βραδυ).Πραγματικα λενε κατι και δεν εξηγουν το γιατι αρχιζει και γινεται λιγο φασιστικο ολο αυτο.Εξηγησε μου το γιατι να το καταλαβω.Νομιζω οτι προτιμοτερο ειναι να περπατα καποιος βραδυ που πρεπει λογω υγειας κ.τ.λ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Dannie είπε

Το εχω διαβασει σε διαφορα σαιτ.Οπως ειπαν καποια παιδια οχι απαγορευση αλλα στην ουσια θα εχουν το δικαιωμα να σε σταματουν κ.τ.λ(μη ασκοπη κινηση το βραδυ).Πραγματικα λενε κατι και δεν εξηγουν το γιατι αρχιζει και γινεται λιγο φασιστικο ολο αυτο.Εξηγησε μου το γιατι να το καταλαβω.Νομιζω οτι προτιμοτερο ειναι να περπατα καποιος βραδυ που πρεπει λογω υγειας κ.τ.λ.

Ε και να σε σταματησουν δεν εγινε και τπτ. Προστιμο δεν υπαρχει οποτε πες οτι σε σταματησαν για τυπικο ελεγχο. Λες και ο ιος μεταδιδεται μονο 12-6 ενω στις 7-8 το πρωι που στα ΜΜΜ θα γινεται πανικος, θα ειμαστε οκ

Επεξ/σία από Μάκαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gordonas είπε

Γνωρίζω αυτόν που έκανε το σχόλιο για το κόστος δωματίου, μην δίνεις καμία σημασία. Δεν έχει βαρύτητα. Ευτυχώς η χώρα είναι μικρή και γνωριζόμαστε. Ο συγκεκριμένος κύριος διαχειρίζεται ένα μικρό ξενοδοχείο που απευθύνεται κατά βάση στον χειμερινό τουρισμό και έχει περίπου 30-35 κλίνες. 

Ας μας πει την γνώμη του κάποιος από τον χώρο με μεγάλο ξενοδοχεία που στοχεύει στον καλοκαιρινό τουρισμό να τον ακούσουμε.

Συγγνώμη δεν είμαι επαγγελματίας του τουρισμού οπότε δεν μπορώ να κρίνω σε βάθος τον συγκεκριμένο ισχυρισμό.

Πάντως τον Σκαρμούτσο που έβγαλε ο Χατζηνικολάου έλεγε ότι ειδικά το catering καταστράφηκε σχεδόν εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό για τη μητροπολιτική περιοχή το άκουσα και εγώ.. Επειδή βέβαια στον συγκεκριμένο που το είπε δεν έχω ιδιαίτερη εμπιστοσύνη (τον έχω ακούσει να λέει ότι στέλνουμε sms 2 για να πάμε σε τράπεζα ενώ ήταν το 3..) θα περιμένω να δουμε τι θα ισχύσει. Οπως και να έχει δεν υπάρχει επίσημα καθορισμένη μητροπολιτική περιοχή... Ας καθορίσουν τα όρια .

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, baskon είπε

Αυτό για τη μητροπολιτική περιοχή το άκουσα και εγώ.. Επειδή βέβαια στον συγκεκριμένο που το είπε δεν έχω ιδιαίτερη εμπιστοσύνη (τον έχω ακούσει να λέει ότι στέλνουμε sms 2 για να πάμε σε τράπεζα..) θα περιμένω να δουμε τι θα ισχύσει. Οπως και να έχει δεν υπάρχει επίσημα καθορισμένη μητροπολιτική περιοχή.  

συμφωνώ, μακάρι να ισχύουν τα όσα αναφέρει η wikipedia αν κ δεν είναι η πλέον αξιόπιστη πηγή πληροφόρησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, leolipop είπε

O Κωτσοβολος και λοιπες (υποθετω) εταιρειες απο δευτερα θα λειτουργουν, για την επομενη εβδομαδα και μονο ,ως καταστημα τεχνολογιας σε φυσικη μορφη.Δε θα πωλειται απο καταστημα καμια οικοσυσκευη, τηλεοραση , λευκη κλπ.Μονο κινητα και υπολογιστες που η απελευθερωση επιτρεπει.Ηλεκτρονικα δεν υπαρχει τετοιος περιορισμος.

Επισης λογω καταστασεων και για αποφυγη προσωπικης επαφης , τουλαχιστον ο κωτσοβολος πλεον θα δεχεται και αντικαταβολη για ηλεκτρονικες αγορες που δεν υπηρχε μεχρι τωρα.

Περίεργο μου ακούγεται αυτό. Το Lidl ας πούμε που έχει και τρόφιμα (που είναι ας πούμε εκτός περιορισμού) και εργαλεία και άσχετα πράγματα δεν έχει περιπτιο στο τι μπορείς να αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από atticorama:

Η Μητροπολιτική Περιοχή των Αθηνών είναι πολεοδομικό συγκρότημα απαρτιζόμενο από οκτώ αυτοδιοικητικές ενότητες. Έχει έκταση 87,3 τ.χμ., 1.029.520 κατοίκους και πυκνότητα 11.796 ανά τ.χμ. Αστικό κέντρο και έδρα είναι η Πόλη της Αθήνας και περιφερειακοί δήμοι το Γαλάτσι, η Νέα Φιλαδέλφεια, η Δάφνη, η Ηλιούπολη, ο Βύρωνας, η Καισαριανή και ο Δήμος Ζωγράφου. Γεωγραφικά οριοθετείται από τα Τουρκοβούνια, τον Υμηττό, το Ρέμα Πικροδάφνης το Σαρωνικό κόλπο και τον Κηφισό ποταμό.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Από Δευτέρα, ελεύθερες οι μετακινήσεις εντός περιφερειακής ενότητας με "εξαίρεση η Αττική όπου επιτρέπεται η κίνηση εντός των ορίων της μητροπολιτικής περιοχής".

Αυτό σημαίνει ότι από Δευτέρα πάμε ελεύθερα προς τα νότια προάστια, ανεξαρτήτως σε ποιά περιοχή Αττικής μένουμε;

15 νέα κρούσματα σήμερα, 38 διασωληνωμένοι, 1 ακόμα νεκρός (σύνολο νεκρών 140).

Καλά κρασιά...

Τι σημαίνει μητροπολιτική περιοχή;

Η ασάφεια σε όλο της το μεγαλείο...

Δεν έλεγαν εντός Αττικής (με εξαίρεση τα νησιά) να τελειώνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...