Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2

Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• Απαντήσεις 17,5k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Επειδή τυχαίνει να είμαι στο γκρουπ Ελλήνων στο Λονδίνο στο Facebook αυτά που βλέπω εκεί από τη στιγμή που γράφτηκα είναι μία συνεχής υποτίμηση της Ελλάδας και των Ελλήνων. Και δεν υπερβάλλω καθό

Καλές γιορτές, καλή Ανάσταση και τα σχετικά. Το τοπικ θα επιστρέψει μετά τη χώνεψη του Πασχαλινού τραπεζιού. 

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αυτο ειπε βασικά αυτολεξη.

....με εξαιρεση τις μητροπολιτικες περιοχες αθηνας και θεσαλονικης ωπου η μετακινηση επιτρεπεται εντος των χωροταξικων οριων της ιδιας μητροπολιτικής περιοχης.

Μάλλον αυτο

https://el.wikipedia.org/wiki/Μητροπολιτική_περιοχή_της_Αθήνας

η wikipedia δεν είναι καθόλου αξιόπιστη πηγή, ο καθένας μπορεί να κάνει λογαριασμό και να γράψει την άποψή του επί παντός επιστητού...

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
29 λεπτά πριν, DrLo είπε

Περίεργο μου ακούγεται αυτό. Το Lidl ας πούμε που έχει και τρόφιμα (που είναι ας πούμε εκτός περιορισμού) και εργαλεία και άσχετα πράγματα δεν έχει περιπτιο στο τι μπορείς να αγοράσεις.

Προ ολιγου ειχαμε τηλεδιασκεψη με τους συναδελφους και μας εξηγηθηκαν οσα αναφερω....Δε βρισκω καμια λογικη σε αυτο και αν ειναι παραθυρακι αλλα ετσι εχει η κατασταση.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Σχετικά με την μάσκα ξεκίνησε σε επίπεδο τραγικού πανικού...όλοι φορούσαν παντού...αν μπορούσαν να καλύψουν και τα μάτια θα το έκαναν...την προηγούμενη βδομάδα ξεκίνησε να υποχωρεί ελαφρώς κάτω από την μύτη και από χθες το καινούριο Τρεντ είναι στο σαγόνι

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 λεπτό πριν, leolipop είπε

Προ ολιγου ειχαμε τηλεδιασκεψη με τους συναδελφους και μας εξηγηθηκαν οσα αναφερω....Δε βρισκω καμια λογικη σε αυτο και αν ειναι παραθυρακι αλλα ετσι εχει η κατασταση.

Δουλεύεις στον Κωτσόβολο ?

Δε το αμφισβητό απλά μου ακούγεται λιγο περίεργο. Δε λέω κατ' ανάγκη κακό απλά δε βλέπω με 1η ματιά τι πιο "σημαντικό" έχει ξεωγω ένα πληκτρολόγιο ή ένα bluetooth headset απλό μια ψιστιέρα.

anyway, ευχαριστώ για τη πληροφόρηση.

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ελλάδα είσαι. Το περίεργο θα ήταν να ακούσεις κάτι που να είναι καλά καθορισμένο ή να έχει νόημα. 

Οπότε ακούς για μητροπολιτικές περιοχές που δεν υπάρχουν επίσημα όρια και για Κωτσόβολο κλπ που θα πουλα υπολογιστές αλλά όχι κουζίνες 😅

Επεξ/σία από baskon
  • Like 1
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

«Από Δευτέρα επιτρέπονται οι μετακινήσεις εντός του νομού και της περιφερειακής ενότητας της μόνιμης κατοικίας, εξαίρεση την Αττική και Θεσσαλονίκη που η μετακίνηση επιτρέπεται εντός της μητροπολιτικής περιοχής». είπε ο Χαρδαλιάς.

Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει τι εννοεί π.χ. για Αττική; Ότι θα μπορούμε ή όχι να κινούμαστε σε όλο το νομό;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, 1comment είπε

Να δούμε πού θα είναι υποχρεωτική πρώτα. Μμμ δεν χρησιμοποιώ (ευτυχώς) οπότε μην είσαι σίγουρος ότι θα την βάλω.

Nα τους ενημερωσουμε αν ειναι, να μη σου χαλασουμε το προγραμμα

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Λύστε μου μια απορία συναγωνιστές λοιμοξιολογοι :

Ως και το Σάββατο αν πάω σμ δεν είναι υποχρεωτική η μάσκα ενώ από Δευτέρα είναι.Δλδ από Δευτέρα θα βγει ο δράκος ενώ το Σάββατο όχι ; Σοβαρά τωρα λύστε μου αυτήν την απορία .

Τελικα που θα πρέπει θα φοράμε μάσκες.υποχρεωτικα να μην φάμε κανενα πρόστιμο.

Ετσι ειναι τα μετρα, με την ιδια λογικη να ανοιξει καποιος το μαγαζι του μια δυο μερες νωρητερα, τι θα αλλαξει?

• Thanks 3
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, Unholydiver είπε

Που είναι ρε οι εκατόμβες δεκάδων εκατομμύριων  θυμάτων που θα είχαμε σύμφωνα με τα επιδημιολογικά μοντέλα της πλάκας του Neil Ferguson και του Imperial College?  

Καταλαβαίνεις ότι αυτό το ερώτημα δεν μπορεί να απαντηθεί, έτσι ?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

καλησπερα δεν εχω καταλαβει ο αυγενακης ειπε οτι απο δευτερα ανοιγουν τα γηπεδα για αθλητες..εγω που δινω πανελληνιες και θελω να προετοιμαστω για σωματα ασφαλειας μπορω να παω να προπονηθω?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
19 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δουλεύεις στον Κωτσόβολο ?

Δε το αμφισβητό απλά μου ακούγεται λιγο περίεργο. Δε λέω κατ' ανάγκη κακό απλά δε βλέπω με 1η ματιά τι πιο "σημαντικό" έχει ξεωγω ένα πληκτρολόγιο ή ένα bluetooth headset απλό μια ψιστιέρα.

anyway, ευχαριστώ για τη πληροφόρηση.

Ναι , εργαζομαι.Οχι λιγο αλλα πολυ περιεργο ειναι ...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Vtsola είπε

καλησπερα δεν εχω καταλαβει ο αυγενακης ειπε οτι απο δευτερα ανοιγουν τα γηπεδα για αθλητες..εγω που δινω πανελληνιες και θελω να προετοιμαστω για σωματα ασφαλειας μπορω να παω να προπονηθω?

είπε ότι ναι για εσάς θα υπάρξει ειδική πρόνοια και θα επιτρέπονται οι προπονήσεις σας. καλή συνέχεια στην προσπάθεια και επιτυχία.

http://panelladikes24.blogspot.com/2020/04/blog-post_74.html

Επεξ/σία από Locke_John
  • Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 λεπτά πριν, leolipop είπε

Ναι , εργαζομαι.Οχι λιγο αλλα πολυ περιεργο ειναι ...

Χμ,

Θα μπορούσα να το καταλάβω ως μέτρο ώστε να μη δημιοργουν τα μέτρα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα σε συγκεκριμένα καταστήματα . Δηλαδή ο κωστσόβολος να έχει πλεονέκτημα σε σχέση με ένα κατ΄στημα που πουλάει μονο οικιακά είδη.

Από την άλλη αν ήταν έτσι θα έρπεπε να μη μπορεί πχ το Lidl να πουλά εργαλεία ή διάορα είδη σπιτιού.

anyway

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, 1comment είπε

«Από Δευτέρα επιτρέπονται οι μετακινήσεις εντός του νομού και της περιφερειακής ενότητας της μόνιμης κατοικίας, εξαίρεση την Αττική και Θεσσαλονίκη που η μετακίνηση επιτρέπεται εντός της μητροπολιτικής περιοχής». είπε ο Χαρδαλιάς.

Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει τι εννοεί π.χ. για Αττική; Ότι θα μπορούμε ή όχι να κινούμαστε σε όλο το νομό;

Εγώ αυτό με τα ελληνικά που ξέρω το καταλαβαίνω ως μείνε στην ενότητα σου αλλά μπορείς να πας και στη μητροπολιτική περιοχή της Αθήνας

Βέβαια δεν λέει και

Καλά πάμε και όπου μας σταματήσουν εγώ ευτυχώς έχω κάποια θάλασσα και στα δύο λεπτά

Επεξ/σία από logistoulis
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.