Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, rosgr100 είπε

Αυτό τώρα πάλι τι είναι από τους "φίλους" Γερμανούς;
 

*Διαβάζω οτι παρόμοια άρθρα προϋπάρχουν από την 26/04 και στην Αυστρία...

Περιφερειακή εφημερίδα της πλάκας. Μόνο και μόνο από αυτά που γράφει καταλαβαίνεις την ποιότητα του "άρθρου".

Η Ελλάδα έχει λίγα κρούσματα γιατί δεν κάνει τεστ, αλλά πως έχει τόσους λίγους νοσηλευόμενους σε ΜΕΘ και νεκρούς. Αστείο άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, fnp είπε

Μπορεί το συμβάν να είναι αληθές απλά να σχολίασω το εξής. Γινέται καταγραφή θανάτων γενικά (άσχετα από τον covid) και αυτή ακολουθεί φυσιολογικά νούμερα όπως και τις υπόλοιπες χρονιές . Αντιθέτως , στις υπόλοιπες χώρες τα νούμερα θανάτων έχουν διπλασιαστεί σε σχέση με το κανονικό. Οπότε όχι δεν ισχύουν τα γραφομένα του. 

Μακάρι, το κακό είναι ότι το συγκεκριμένο κείμενο αναπαράγεται και από την DW.

Καλό θα είναι να διαψεύδονται κατηγορηματικά τέτοιου είδους δυσφημιστικά δημοσιεύματα άμεσα από τους υπεύθυνους αν δεν ευσταθούν. Αν δεν ανταποκρίνονται άμεσα σε τέτοια θέματα πλήττεται η φήμη της χώρας και δείχνει προς τους έξω ενοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dazed είπε

Ακριβως το αντιθετο. Το ενα ειναι επακολουθο του αλλου, δεν το αναιρει. Εφοσον κανουν τεστ μονο σε οσους ειναι πολυ σοβαρα, λογικο ειναι πολλοι απο αυτους να καταληγουν, αρα η θνητοτητα αυξανεται. 

Πραγματικα απορω πως γινεται να ειναι ο κακος της υποθεσης αυτος που φωναζει για τεστ οταν στην ουσια ειναι το μοναδικο πραγματικο οπλο που εχουμε εναντια στην εξαπλωση του ιου, και οταν ο ΠΟΥ ζηταει επιμονα τεστ (εδω τον αγνοουμε τον ΠΟΥ και τον επικαλουμαστε μονο οπου ταιριαζει με τα σχεδια μας). Δεν υπαρχει κατι αλλο αυτη τη στιγμη. Τεστ και μεσα προστασιας. Το αν εχεις αρρωστησει εσυ ή καποιος γνωστος σου δεν το ξερεις γιατι -μαντεψε- δεν γινονται τεστ. Μπορει πολυ ευκολα ομως να εχει καποιος μεταδωσει τον ιο (οντας ο ιδιος ασυμπτωματικος) και να εχει δημιουργησει προβλημα σε καποιον αλλο με πιθανοτατα πιο ευθραυστη υγεια. Με τεστ θα το ειχαμε σταματησει αυτο. 

Πως ακριβώς θα το είχαμε σταματήσει; Πως θα βρεις όλους τους ασυμπτωματικούς; Κάνοντας ανά 3 ημέρες τεστ σε 10.500.000 Έλληνες;

Τεστ κάνεις σε συγκεκριμένους κρίσιμους πληθυσμούς και σε αυτούς που ιχνηλατείς από πραγματικά κρούσματα. Και πάλι θα χρειαστούμε πολλά τεστ που λένε ότι τα έχουν τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rosgr100 είπε

Μακάρι, το κακό είναι ότι το συγκεκριμένο κείμενο αναπαράγεται και από την DW.

Καλό θα είναι να διαψεύδονται κατηγορηματικά τέτοιου είδους δυσφημιστικά δημοσιεύματα άμεσα από τους υπεύθυνους αν δεν ευσταθούν. Αν δεν ανταποκρίνονται άμεσα σε τέτοια θέματα πλήττεται η φήμη της χώρας και δείχνει προς τους έξω ενοχή.

Εκτός από πανδημία κορωνοιού είναι και πανδημία από fake news . Αυτό είναι δεδομένο. Απλώς νομίζω πως σε αυτή την φάση ας είμαστε εμείς καλά και ας λένε ότι θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

https://www.sportime.gr/extratime/koinonia/arthro-sok-pseftika-stichia-i-ellines-den-kanoun-test-agnostos-ke-o-pragmatikos-arithmos-nekron/

Μπορεί να είναι αλήθεια, μπορεί και ψέμματα.

Το παρακάτω γράφημα συνηγορεί προς το 1ο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι Γερμαναράδες δεν θέλουν με τίποτα να σηκώσουμε οικονομικό κεφάλι και με αφορμή αυτό, μας κοπανάνε ακόμα μία φορά.

Προπαγάνδα από κάποιους κύκλους στην Γερμανία να το καταλάβω.

5η φάλαγγα όμως στην χώρα μας; ΝΤΡΟΠΗ!

Το πιο σημαντικό στοιχείο στον πίνακα το ξέχασαν. Αριθμός θανάτων ανά 100.000 κατοίκους. Πόσο πιο ξεφτιλισμένος μπορεί να γίνει κάποιος από το να δυσφημεί την πατρίδα του; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, fnp είπε

Εκτός από πανδημία κορωνοιού είναι και πανδημία από fake news . Αυτό είναι δεδομένο. Απλώς νομίζω πως σε αυτή την φάση ας είμαστε εμείς καλά και ας λένε ότι θέλουν.

Δεν πάει έτσι ακριβώς, ως χώρα το μονο προϊόν που έχουμε ειναι η χώρα μας.

Άρα πρέπει με νύχια και με δόντια να διατηρηθεί η αξιοπιστία μας.

Βέβαια μιλάμε για Έλληνες πολιτικούς που το μόνο που τους απασχολεί είναι να ξανα εκλέγουν και οι μικροπολιτικές τους σκοπιμότητες οποτε αμφιβάλω αν ασχολούνται με θέματα σαν και αυτά.

Επεξ/σία από rosgr100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Κέρκυρα πάντως υπήρξε περιστατικό θανάτου που ενώ δεν ειχε διαγνωστεί Covid και δεν ειχε γραφτεί ως αιτία θανάτου μετά από εισαγγελική παρέμβαση έγινε νεκροψία και διαγνώστηκε  με Covid καθώς και πως ο θάνατος προήλθε και από τον Ιό.

Ο ΕΟΔΥ δεν τον αναγνώρισε ποτέ ως θάνατο από covid.

Έχω ανεβάσει σχετικό ποστ με φωτογραφία από την ιατροδικαστική γνωμάτευση. 

Άρα μήπως ισχύουν εν μέρει τα γραφόμενα του;

Να σημειώσω ότι το Γεν. Νοσοκομείο Κέρκυρας ΔΕΝ είναι νοσοκομείο αναφοράς. 

Όχι δεν ισχύει. Επαναφέρεις συνέχεια έναν σύνδεσμο και αφήνεις ερωτηματικά για ένα άρθρο που είναι από την κορυφή μέχρι τα νύχια κακογραμμένο, γελοίο, ανακριβές και φαίνεται ότι εξυπηρετεί συγκεκριμένους σκοπούς.

13 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Μακάρι, το κακό είναι ότι το συγκεκριμένο κείμενο αναπαράγεται και από την DW.

Καλό θα είναι να διαψεύδονται κατηγορηματικά τέτοιου είδους δυσφημιστικά δημοσιεύματα άμεσα από τους υπεύθυνους αν δεν ευσταθούν. Αν δεν ανταποκρίνονται άμεσα σε τέτοια θέματα πλήττεται η φήμη της χώρας και δείχνει προς τους έξω ενοχή.

Αποδελτίωση κάνει η DW, δεν αναπαράγει τίποτα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Μακάρι, το κακό είναι ότι το συγκεκριμένο κείμενο αναπαράγεται και από την DW.

Καλό θα είναι να διαψεύδονται κατηγορηματικά τέτοιου είδους δυσφημιστικά δημοσιεύματα άμεσα από τους υπεύθυνους αν δεν ευσταθούν. Αν δεν ανταποκρίνονται άμεσα σε τέτοια θέματα πλήττεται η φήμη της χώρας και δείχνει προς τους έξω ενοχή.

Οι νεκροι δεν κρύβονται ας μην ασχολούμαστε με ψεκασμένους, το κακο ειναι οτι το αναπαρήγαγε και η DW. Το αξιοπερίεργο στην ολη υποθεση ειναι οτι ο δημοσιογραφος ειναι Ελληνας ο οποιος γραφει σε 2 μικρες εφημερίδες σε Αυστρια και Γερμανια και μολις εγραψε το συγκεκριμένο ψευδές αρθρο ετρεξαν καποια συγκεκριμενα ΜΜΕ εδω γρηγορα να το παρουσιασουν ως η "αποκαθηλωση" "οριστε τι γραφει ο Γερμανικος τυπος" κλπ κλπ. Μολις τον γκουγκλαρεις παντως θα δεις κατι συνεντεύξεις του "στο κοκκινο" κλπ δεν το παω ευθυς στο πολιτικο αλλα καντε την ερευνα μονοι σας...

Η φημη της χωρας δεν κρινεται απο το τι γραφει ενας ελληνας (εγω δεν θα πω με συμφεροντα αλλα ας τον πουμε "ψεκασμενο" απλα) δημοσιογραφος σε ενα αρθρο του, αν εχεις παρακολουθησει ολα τα μεγαλα μεσα μιλουν με τα καλύτερα λογια για το πως διαχειριστηκε η Ελλαδα την πανδημια.

 

Επεξ/σία από ADHD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ADHD είπε

Οι νεκροι δεν κρύβονται ας μην ασχολούμαστε με ψεκασμένους, το κακο ειναι οτι το αναπαρήγαγε και η DW. Το αξιοπερίεργο στην ολη υποθεση ειναι οτι ο δημοσιογραφος ειναι Ελληνας ο οποιος γραφει σε 2 μικρες εφημερίδες σε Αυστρια και Γερμανια και μολις εγραψε το συγκεκριμενο ψευδες αρθρο ετρεξαν καποια συγκεκριμενα ΜΜΕ εδω γρηγορα να το παρουσιασουν ως η "αποκαθηλωση" "οριστε τι γραφει ο Γερμανικος τυπος" κλπ κλπ. Μολις τον γκουγκλαρεις παντως θα δεις κατι συνεντεύξεις του "στο κοκκινο" κλπ δεν το παω ευθυς στο πολιτικο αλλα καντε την ερευνα μονοι σας...

Η φημη της χωρας δεν κρινεται απο το τι γραφει ενας ελληνας (εγω δεν θα πω με συμφεροντα αλλα ας τον πουμε "ψεκασμενο" απλα) δημοσιογραφος σε ενα αρθρο του, αν εχεις παρακολουθησει ολα τα μεγαλα μεσα μιλουν με τα καλύτερα λογια για το πως διαχειριστηκε η Ελλαδα την πανδημια.

Δεν είναι ψεκασμένος. Είναι στοχευμένο άρθρο και είναι σαφή τα πολιτικά κίνητρα. 

Απόδειξη το ποια μέσα το αναπαράγουν και το υιοθετούν (Αυγή κτλ.) αλλά και ποιοι σε διάφορα forum, μέσα κοινωνικής δικτύωσης. 

Επεξ/σία από gordonas
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Λέει όμως κάτι που θέλουμε να αγνοήσουμε : Τουρίστες δεν ταξιδεύουν όσο και να ανοίξαμε και να τους περιμένουμε ....

Νομίζω ότι όποιος έχει αντιληφθεί την κατάσταση ξέρει ότι τα πράγματα στον τουρισμό φέτος θα έιναι πολύ δύσκολα. Έχω γνωστούς σε ξενοδόχεια σε  μεγάλο νησί και συζητάνε να μην ανοίξουν καν άσχετα από τα μέτρα του κράτους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, gordonas είπε

Πως ακριβώς θα το είχαμε σταματήσει; Πως θα βρεις όλους τους ασυμπτωματικούς; Κάνοντας ανά 3 ημέρες τεστ σε 10.500.000 Έλληνες;

Οχι περιμενοντας να σκασει αλλοδαπη εγκυος με ιο οπως τωρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, silverado είπε

Οχι περιμενοντας να σκασει αλλοδαπη εγκυος με ιο οπως τωρα.

Εντοπίστηκε, ιχνηλατήθηκε το κρούσμα, περιορίστηκε και έληξε το θέμα. 

Πάμε παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, fnp είπε

Νομίζω ότι όποιος έχει αντιληφθεί την κατάσταση ξέρει ότι τα πράγματα στον τουρισμό φέτος θα έιναι πολύ δύσκολα. Έχω γνωστούς σε ξενοδόχεια σε  μεγάλο νησί και συζητάνε να μην ανοίξουν καν άσχετα από τα μέτρα του κράτους. 

Δυστυχώς σε προηγούμενο ποστ έχω αναφερθεί σε μονάδες στην Κέρκυρα που επιβεβαιωμένα δεν θα ανοίξουν φέτος, μεγάλη πιθανότητα να μην ανοίξει και αυτή που εργαζόμουν εγώ. (99%).

Αν το άρθρο είναι καθοδηγούμενο είναι κάπως ηλίθιο να προσπαθείς να κάψεις την μόνη βιομηχανία που σου έχει απομείνει. Αυτό μάλλον επιβεβαιώνει την άποψη μου για τους περισσότερους πολιτικούς της χώρας. Απλά ανίκανοι, είτε δεξιοί, είτε Αριστεροί. 

Βέβαια κάποιοι τα γυαλιά δεν θα τα βγάλουν ποτέ, όπως μερικοι εδώ μέσα. 

Επεξ/σία από rosgr100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Δυστυχώς σε προηγούμενο ποστ έχω αναφερθεί σε μονάδες στην Κέρκυρα που επιβεβαιωμένα δεν θα ανοίξουν φέτος, μεγάλη πιθανότητα να μην ανοίξει και αυτή που εργαζόμουν εγώ. (99%).

Είναι κάπως ηλίθιο πάντως να προσπαθείς να κάψεις την μόνη βιομηχανία που σου έχει απομείνει. Αυτό μάλλον επιβεβαιώνει την άποψη μου για τους περισσότερους πολιτικούς της χώρας. Απλά ανίκανοι, είτε δεξιοί, είτε Αριστεροί. 

Βέβαια κάποιοι τα γυαλιά δεν θα τα βγάλουν ποτέ όπως μερικοι εδώ μέσα. 

Νομίζω ότι η κατάσταση φέτος δεν μπορεί να σωθεί , άσχετα από το πόσο ικανός είναι ένας πολιτικός. Δεν έχει κάτσει όλη η Ελλάδα μέσα στο σπίτι για να έρθουν τουρίστες. Αν είναι να έρθουν θα πρέπει να εξασφαλειστεί ότι δεν νωσούν και αυτό είναι δύσκολο. Όπως και να έχει το γεγονός ότι ο τουρισμός είναι η μόνη μας βιομηχανία είναι προβληματικό. Την επόμενη μέρα πρέπει να γίνουν αλλαγές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...