Προς το περιεχόμενο
insomnia.gr

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2

Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ADHD είπε

Οι νεκροι δεν κρύβονται ας μην ασχολούμαστε με ψεκασμένους, το κακο ειναι οτι το αναπαρήγαγε και η DW. Το αξιοπερίεργο στην ολη υποθεση ειναι οτι ο δημοσιογραφος ειναι Ελληνας ο οποιος γραφει σε 2 μικρες εφημερίδες σε Αυστρια και Γερμανια και μολις εγραψε το συγκεκριμενο ψευδες αρθρο ετρεξαν καποια συγκεκριμενα ΜΜΕ εδω γρηγορα να το παρουσιασουν ως η "αποκαθηλωση" "οριστε τι γραφει ο Γερμανικος τυπος" κλπ κλπ. Μολις τον γκουγκλαρεις παντως θα δεις κατι συνεντεύξεις του "στο κοκκινο" κλπ δεν το παω ευθυς στο πολιτικο αλλα καντε την ερευνα μονοι σας...

Η φημη της χωρας δεν κρινεται απο το τι γραφει ενας ελληνας (εγω δεν θα πω με συμφεροντα αλλα ας τον πουμε "ψεκασμενο" απλα) δημοσιογραφος σε ενα αρθρο του, αν εχεις παρακολουθησει ολα τα μεγαλα μεσα μιλουν με τα καλύτερα λογια για το πως διαχειριστηκε η Ελλαδα την πανδημια.

Δεν είναι ψεκασμένος. Είναι στοχευμένο άρθρο και είναι σαφή τα πολιτικά κίνητρα. 

Απόδειξη το ποια μέσα το αναπαράγουν και το υιοθετούν (Αυγή κτλ.) αλλά και ποιοι σε διάφορα forum, μέσα κοινωνικής δικτύωσης. 

Επεξ/σία από gordonas
  • Thanks 1
  • Confused 1

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
6 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Λέει όμως κάτι που θέλουμε να αγνοήσουμε : Τουρίστες δεν ταξιδεύουν όσο και να ανοίξαμε και να τους περιμένουμε ....

Νομίζω ότι όποιος έχει αντιληφθεί την κατάσταση ξέρει ότι τα πράγματα στον τουρισμό φέτος θα έιναι πολύ δύσκολα. Έχω γνωστούς σε ξενοδόχεια σε  μεγάλο νησί και συζητάνε να μην ανοίξουν καν άσχετα από τα μέτρα του κράτους. 

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
23 λεπτά πριν, gordonas είπε

Πως ακριβώς θα το είχαμε σταματήσει; Πως θα βρεις όλους τους ασυμπτωματικούς; Κάνοντας ανά 3 ημέρες τεστ σε 10.500.000 Έλληνες;

Οχι περιμενοντας να σκασει αλλοδαπη εγκυος με ιο οπως τωρα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 λεπτό πριν, silverado είπε

Οχι περιμενοντας να σκασει αλλοδαπη εγκυος με ιο οπως τωρα.

Εντοπίστηκε, ιχνηλατήθηκε το κρούσμα, περιορίστηκε και έληξε το θέμα. 

Πάμε παρακάτω.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, fnp είπε

Νομίζω ότι όποιος έχει αντιληφθεί την κατάσταση ξέρει ότι τα πράγματα στον τουρισμό φέτος θα έιναι πολύ δύσκολα. Έχω γνωστούς σε ξενοδόχεια σε  μεγάλο νησί και συζητάνε να μην ανοίξουν καν άσχετα από τα μέτρα του κράτους. 

Δυστυχώς σε προηγούμενο ποστ έχω αναφερθεί σε μονάδες στην Κέρκυρα που επιβεβαιωμένα δεν θα ανοίξουν φέτος, μεγάλη πιθανότητα να μην ανοίξει και αυτή που εργαζόμουν εγώ. (99%).

Αν το άρθρο είναι καθοδηγούμενο είναι κάπως ηλίθιο να προσπαθείς να κάψεις την μόνη βιομηχανία που σου έχει απομείνει. Αυτό μάλλον επιβεβαιώνει την άποψη μου για τους περισσότερους πολιτικούς της χώρας. Απλά ανίκανοι, είτε δεξιοί, είτε Αριστεροί. 

Βέβαια κάποιοι τα γυαλιά δεν θα τα βγάλουν ποτέ, όπως μερικοι εδώ μέσα. 

Επεξ/σία από rosgr100

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Δυστυχώς σε προηγούμενο ποστ έχω αναφερθεί σε μονάδες στην Κέρκυρα που επιβεβαιωμένα δεν θα ανοίξουν φέτος, μεγάλη πιθανότητα να μην ανοίξει και αυτή που εργαζόμουν εγώ. (99%).

Είναι κάπως ηλίθιο πάντως να προσπαθείς να κάψεις την μόνη βιομηχανία που σου έχει απομείνει. Αυτό μάλλον επιβεβαιώνει την άποψη μου για τους περισσότερους πολιτικούς της χώρας. Απλά ανίκανοι, είτε δεξιοί, είτε Αριστεροί. 

Βέβαια κάποιοι τα γυαλιά δεν θα τα βγάλουν ποτέ όπως μερικοι εδώ μέσα. 

Νομίζω ότι η κατάσταση φέτος δεν μπορεί να σωθεί , άσχετα από το πόσο ικανός είναι ένας πολιτικός. Δεν έχει κάτσει όλη η Ελλάδα μέσα στο σπίτι για να έρθουν τουρίστες. Αν είναι να έρθουν θα πρέπει να εξασφαλειστεί ότι δεν νωσούν και αυτό είναι δύσκολο. Όπως και να έχει το γεγονός ότι ο τουρισμός είναι η μόνη μας βιομηχανία είναι προβληματικό. Την επόμενη μέρα πρέπει να γίνουν αλλαγές.

• Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
4 λεπτά πριν, gordonas είπε

Πάμε παρακάτω.

Οντως παμε, ποιος είναι ο αριθμός θανάτων ανα 100 εκατομμύρια στην Ελλάδα?? Ποσα τεστ γινονται ανα 100 εκατομμύρια?? ΤΗ ΜΑΣ ΚΡΕΙΒΟΥΝ ΤΑ ΤΕΣΤ ΕΠΙΤΑΙΛΟΥΣ?? Γιατι απαγορεύεται να κυκλοφορώ 12 με 6 τι δεν θέλουν να δουμε αραγε??

Συνεχίστε.. :P 

• Like 3
  • Thanks 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, fnp είπε

Νομίζω ότι η κατάσταση φέτος δεν μπορεί να σωθεί , άσχετα από το πόσο ικανός είναι ένας πολιτικός. Δεν έχει κάτσει όλη η Ελλάδα μέσα στο σπίτι για να έρθουν τουρίστες. Αν είναι να έρθουν θα πρέπει να εξασφαλειστεί ότι δεν νωσούν και αυτό είναι δύσκολο. Όπως και να έχει το γεγονός ότι ο τουρισμός είναι η μόνη μας βιομηχανία είναι προβληματικό. Την επόμενη μέρα πρέπει να γίνουν αλλαγές.

Δεν θα γίνουν, δεν έγιναν ποτέ, είναι κοντόφθαλμοι και ανίκανοι οι περισσότεροι πολιτικοί δυστυχώς. 

Κοίτα εγώ συμφωνώ σχετικά με τους τουρίστες δεν πρέπει να έρθουν. (Αν και οικονομικά θα με τσακίσει).

Αλλά το 20%του ΑΕΠ που θα βρεθει; Εδώ είναι το μεγάλο πρόβλημα.

Ξέχασα και την ανεργία...

Επεξ/σία από rosgr100
  • Like 1
  • Thanks 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
4 ώρες πριν, silverado είπε

Και αν εχει δικιο ο Γαλλος νομπελιστας και ο ιος εχει μερος της  γενετικης ακολουθιας του HIV αρα μπορει να ειναι εξαιρεση και αυτος ;

Ακόμα και να ίσχυε, όχι.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
7 ώρες πριν, rosgr100 είπε

Αυτό τώρα πάλι τι είναι από τους "φίλους" Γερμανούς;

*Διαβάζω οτι παρόμοια άρθρα προϋπάρχουν από την 26/04 και στην Αυστρία...

Μάλλον δεν θα έπεσε μίζα να αγοράσουμε τίποτα «αξιοπιστα” γερμανικά τεστ κιτ σε 20πλασια αξία από τα κινεζικά. 

Θα πρέπει να έχει κάποιος τεράστιο θέμα, μάλλον γιατί ακόμη και σε αυτό το χάλι που είμαστε και είμασταν, μεγάλο ποσοστό ανθρώπων τους χαλάει τη μαγιά σε διάφορες προπαγάνδες, αλλά ας είναι καλά τα λαμόγια, εντος και εκτος, που μας σώζουν διαχρονικά.

Αντε μπας και τίποτα Γάλλοι, Ιταλοί, Ισπανοί διαλύσουν την ΕΕ και ησυχάσουμε από δαύτους, μια και καλή.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.nwzonline.de/meinung/athen-ein-coronawunder-das-keins-ist-wie-griechenland-mit-frisierten-statistiken-den-tourismus-retten-will_a_50,8,222313808.html

Δυστυχώς το άρθρο είναι γραμμένο από Ελληνα, ο οποίος έχει και εδραιωμένες απόψεις σαν την παρακάτω....

https://slpress.gr/diethni/eyge-enti-eyge-mpoiko-eyge-amptoylach-v-quot/

Επεξ/σία από Επισκέπτης

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, unameit είπε

https://www.nwzonline.de/meinung/athen-ein-coronawunder-das-keins-ist-wie-griechenland-mit-frisierten-statistiken-den-tourismus-retten-will_a_50,8,222313808.html

Δυστυχώς το άρθρο είναι γραμμένο από Ελληνα, ο οποίος έχει και εδραιωμένες απόψεις σαν την παρακάτω....

https://slpress.gr/diethni/eyge-enti-eyge-mpoiko-eyge-amptoylach-v-quot/

Ο boris , ακούει ?

ΥΓ. Βρήκε, την εξήγηση! Ακολουθεί τις οδηγίες του ΠΟΥ !

Δηλαδή, οι χώρες που παραθέτει ακολουθούν τις οδηγίες του ΠΟΥ, αλλά Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία ΟΧΙ, και για αυτό, την έχουν πατήσει.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Συνήθως αυτά τα άρθρα τα γράφουν επίκουροι καθηγητές της σουβλακολογίας με ειδίκευση στο τζατζίκι. Να αφήσουν τα συμπεράσματα γιατί τους αριθμούς τους παρακολουθούν και εξυπνότεροι άνθρωποι από αυτούς, και είναι ολίγον δύσκολο να μην πάρουν χαμπάρι ποια είναι η πραγματική τιμή του Ro και πόσα πραγματικά κρούσματα υπάρχουν από τις εισαγωγές στα νοσοκομεία. 

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, nikos1984 είπε

Μια χαρα , αφου λοιπον οι ευπαθεις ομαδες θα προβαλουν εκει την ατομικη τους ευθυνη (ουτε καν) , εδω θα ειμαστε για τις ανακοινωσεις των 150 κρουσματων την ημερα και νεου κλεισιματος.

Επεξ/σία από leolipop
  • Like 5

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...

Cookies

Χρησιμοποιούμε cookies για μια καλύτερη εμπειρία πλοήγησης στο site.