Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, kondoras είπε

Ή μήπως έχουν ΑΛΛΑ κοινά, τα οποία δεν μπαίνουν στον κόπο να εξετάσουν τα ΜΜΕ μας;

Αφού είναι στο κόλπο, τι περιμένεις;:mad:

Μας ψεκάνε, εσένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, skiabox είπε

Face-Mask.jpg

Οι μάσκες τουλάχιστον δεν αφήνουν να ταξιδέψει ο ιός μακρια αν έρχεται από σένα. Μόνο και μόνο για αυτό η υφασμάτινη μάσκα βοηθάει εαν τη φοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, s1mplement said:

Οι μάσκες τουλάχιστον δεν αφήνουν να ταξιδέψει ο ιός μακρια αν έρχεται από σένα. 

Εκτός από αυτές που έχουν βαλβίδα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panosssss είπε

Αφού είναι στο κόλπο, τι περιμένεις;:mad:

Μας ψεκάνε, εσένα;

11 εκατομμύρια λόγους έχουν τα ΜΜΕ.

Συν άλλα 21 εκατομμύρια.

Και μερικά ακόμη τελευταία.

 

Τί να το κάνεις και το ψέκασμα;

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά πιστεύω ότι η αρχική θέση για μη χρήση μάσκας από τους υγιείς είναι σωστή με βάση τα αρχικά δεδομένα. Αυτό είχα ακούσει και από άλλους γιατρούς και λοιμωξιολόγους.

Γενικά οι έρευνες δείχνουν ότι συνήθως γίνεται κακή χρήση και γεμίζουν μικρόβια όλα τα μέσα προστασίας από το κοινό.

Το πρόβλημα είναι ότι με τον κορωνοιό, απ' ότι βλέπουμε υπάρχουν πολλοί ασυμπτωματικοί, οπότε δεν ξέρεις να ξέρεις ποιος είναι υγιής και ποιος όχι.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Οι μάσκες τουλάχιστον δεν αφήνουν να ταξιδέψει ο ιός μακρια αν έρχεται από σένα. Μόνο και μόνο για αυτό η υφασμάτινη μάσκα βοηθάει εαν τη φοράς.

πάντως αυτή την εποχή με τις ανοιξιάτικες αλλεργίες πολλοί φτερνίζονται 

 

παρόλα αυτά νομίζω ότι τον αγκώνα σου χρειάζεται ακόμα να τον βάζεις γιατί τι να κρατήσει η όποια μάσκα από την πίεση; 

εγώ προσωπικά όταν φτερνίζομαι φτερνίζομαι πολύ δυνατά και βγαίνει ο περισσότερος αέρας  από το στόμα και μάσκα μάλλον θα πεταχτεί και θα φύγει 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τους περιορισμούς κίνησης έχω μια απορία : είμαι ελ. επαγγελματίας και μένω στο κέντρο της Αθήνας και τη Δευτέρα 4/5 έχω κανονίσει να πάω σε πελάτες με το αυτοκίνητό μου στον Κάλαμο. Θα χρειαστεί να έρθει για βοήθεια και ο πατέρας μου και θα είμαστε μόνο εμείς οι δύο στο αυτοκίνητο.

Υπάρχει πρόβλημα με τη μετακίνηση ή προχωράω κανονικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εκτός από αυτές που έχουν βαλβίδα... 

Εκεινες φίλτρα δεν θα έχουν όμως; Δλδ ναι μεν θα πετάς αέρα αλλά θα είναι φιλτραρισμένος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

άρα μπορεί να ήταν και 100% η εξάπλωση και να μην βγαίνουν όλοι θετικοί αυτή τη στιγμή μιας και το πέρασαν πριν; άρα μιλάμε για 1-1.5% θνησιμότητα.. μεγάλο το νούμερο , ανησυχητικά μεγάλο 

βεβαια μπορεί να παίζουν διάφορα στο συγκεκριμένο πληθυσμό, όπως μεγάλος μεσος όρος ηλικίας πιο επιθετικό στέλεχος

θα μάθουμε ελπίζω κάποτε , το πρόβλημα είναι ότι πολλά είναι αυτά που δεν ξέρουμε και πολλοί (δικαίως βέβαια) θέλουν να πάμε στο επόμενο στάδιο είτε μιλάμε για άνοιγμα είτε για θεραπεία 

Εχουν πολλους ηλικιωμενους. Στην τελευταια απογραφη του nembro 16% ηταν πανω απο 70 ετων. Οτι σταματησε ο ιος στο 60% του πληθυσμου ειναι φυσιολογικο. Καπου εκει δουλευει η ανοσια αγελης και ειναι δυσκολο να συνεχισει να μεταδιδεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, s1mplement είπε

Εκεινες φίλτρα δεν θα έχουν όμως; Δλδ ναι μεν θα πετάς αέρα αλλά θα είναι φιλτραρισμένος..

φιλτράρεται νομίζω κατά την είσοδο όχι κατά την έξοδο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, santac είπε

καραγκιοζιλίκι.

Θα είμαι δηλαδή με άλλους 4 φίλους αλλά δε θα μπορούμε να καθίσουμε όλοι μαζί στο τραπέζι.

Το ότι νωρίτερα θα είμαστε μαζί δε πειράζει, αλλά στο τραπέζι να μην είμαστε 4

Ανακοινώνουν ένα σωρό αστεία παράλογα ανεφάρμοστα μέτρα για να ανοίξουν τα πάντα υποτιμώντας τη νοημοσύνη μας 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, logistoulis είπε

..

δεν είχα πάντως υπόψιν μου ότι οι ιταλοί προσπαθούσαν να κρύψουν θανάτους, το αντίθετο θα έλεγα, αν είναι έτσι μπορεί σε παγκόσμιο επίπεδο να πλησιάζουμε το εκατομμύριο και να μην το έχει προσέξει κανείς; 

..

Αλλού τα ανεβάζουν, αλλού τα κατεβάζουν.. ανάλογα τι συμφέρει τον καθένα..

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kondoras είπε

11 εκατομμύρια λόγους έχουν τα ΜΜΕ.

Συν άλλα 21 εκατομμύρια.

Και μερικά ακόμη τελευταία.

Τί να το κάνεις και το ψέκασμα;

Ναι όμως ρε συ βγαίνεις εσύ (και μερικοί άλλοι που δεν χάφτουν) και τα ξεμπροστιάζετε  τα βοθροκάναλα να πούμε. Μπράβο σας <_< που δεν μασάτε παρόλο που σας ψεκάνε.

Κι εδώ μέσα όμως τα παίρνουνε, γι αυτό θα σβήσουνε τα ποστ σου που ανοίγουν μάτια.

Επεξ/σία από panosssss
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...