Προς το περιεχόμενο
Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2

Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• Απαντήσεις 17,5k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Επειδή τυχαίνει να είμαι στο γκρουπ Ελλήνων στο Λονδίνο στο Facebook αυτά που βλέπω εκεί από τη στιγμή που γράφτηκα είναι μία συνεχής υποτίμηση της Ελλάδας και των Ελλήνων. Και δεν υπερβάλλω καθό

Καλές γιορτές, καλή Ανάσταση και τα σχετικά. Το τοπικ θα επιστρέψει μετά τη χώνεψη του Πασχαλινού τραπεζιού. 

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, patclo είπε

Ποιες αλλες αιτιες; 120 ατομα σε 2 μηνες σε 11500 κατοικους ξερεις τι σημαινει; Αν ηταν φυσιολογικος ο αριθμος αυτος θανατων απο αλλες αιτιες σε 15 χρονια θα ειχε εξαφανιστεί ολοκληρη η πολη.  

κοίτα επειδή δεν είχα ακούσει για την συγκεκριμένη πόλη, με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα αυτό  (για τα πολλά περισσότερα πράγματα από τις διάφορες άλλες αιτίες μιλούσα περισσότερο για παγκόσμιο επίπεδο μιας και δεν βλέπω ο covid να γίνεται το νούμερο 1 ) 

https://www.corriere.it/politica/20_marzo_26/the-real-death-toll-for-covid-19-is-at-least-4-times-the-official-numbers-b5af0edc-6eeb-11ea-925b-a0c3cdbe1130.shtml

εδώ λέει ότι υπήρχε μια σημαντική αύξηση θανάτων αλλά λίγοι αποδόθηκαν στον κωρονοϊό, άρα δεν γνωρίζουμε επίσημα

δεν είχα πάντως υπόψιν μου ότι οι ιταλοί προσπαθούσαν να κρύψουν θανάτους, το αντίθετο θα έλεγα, αν είναι έτσι μπορεί σε παγκόσμιο επίπεδο να πλησιάζουμε το εκατομμύριο και να μην το έχει προσέξει κανείς; 

4 λεπτά πριν, skiabox είπε

Face-Mask.jpg

επιτέλους λίγη μάσκα!!!

να ρωτήσω πάντως μιας και βλέπω κάτι νέο που δεν ήξερα, οι sponge masks τι ακριβώς είναι; ποιος ο λόγος υπαρξής τους; 

9 λεπτά πριν, adi32 είπε

Στις καφετέριες λέει η παρέα 4 ατόμων πρέπει να κάθονται σε απόσταση 2 μέτρων ο ένας από τον άλλο. 

Γελάει ο κόσμος 

θα παίξει (ήδη παίζει) καφές στο χέρι αβέρτα , δεν θα βγαίνει με τραπέζια στα τάδε μέτρα ούτε το νερό να πληρώνεται 

Επεξ/σία από logistoulis
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

κοίτα επειδή δεν είχα ακούσει για την συγκεκριμένη πόλη, με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα αυτό  (για τα πολλά περισσότερα πράγματα από τις διάφορες άλλες αιτίες μιλούσα περισσότερο για παγκόσμιο επίπεδο μιας και δεν βλέπω ο covid να γίνεται το νούμερο 1 ) 

https://www.corriere.it/politica/20_marzo_26/the-real-death-toll-for-covid-19-is-at-least-4-times-the-official-numbers-b5af0edc-6eeb-11ea-925b-a0c3cdbe1130.shtml

εδώ λέει ότι υπήρχε μια σημαντική αύξηση θανάτων αλλά λίγοι αποδόθηκαν στον κωρονοϊό, άρα δεν γνωρίζουμε επίσημα

δεν είχα πάντως υπόψιν μου ότι οι ιταλοί προσπαθούσαν να κρύψουν θανάτους, το αντίθετο θα έλεγα, αν είναι έτσι μπορεί σε παγκόσμιο επίπεδο να πλησιάζουμε το εκατομμύριο και να μην το έχει προσέξει κανείς; 

Πιασαν σχεδον ολοι κορονοιο εκει, γι αυτο και η κορυφωση και αποτομη πτωση μετα των θανατων. Πηραν 1500 δειγματα αντισωματων στο nembro και εναν γειτονικό δημο. Τα πρωτα 750 δειγματα που εχουν επεξεργαστει ηδη ειναι 60% θετικα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, patclo είπε

Πιασαν σχεδον ολοι κορονοιο εκει, γι αυτο και η κορυφωση και αποτομη πτωση μετα των θανατων. Πηραν 1500 δειγματα αντισωματων στο nembro και εναν γειτονικό δημο. Τα πρωτα 750 δειγματα που εχουν επεξεργαστει ηδη ειναι 60% θετικα.

άρα μπορεί να ήταν και 100% η εξάπλωση και να μην βγαίνουν όλοι θετικοί αυτή τη στιγμή μιας και το πέρασαν πριν; άρα μιλάμε για 1-1.5% θνησιμότητα.. μεγάλο το νούμερο , ανησυχητικά μεγάλο 

βεβαια μπορεί να παίζουν διάφορα στο συγκεκριμένο πληθυσμό, όπως μεγάλος μεσος όρος ηλικίας πιο επιθετικό στέλεχος

θα μάθουμε ελπίζω κάποτε , το πρόβλημα είναι ότι πολλά είναι αυτά που δεν ξέρουμε και πολλοί (δικαίως βέβαια) θέλουν να πάμε στο επόμενο στάδιο είτε μιλάμε για άνοιγμα είτε για θεραπεία 

Επεξ/σία από logistoulis
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
13 λεπτά πριν, adi32 είπε

Στις καφετέριες λέει η παρέα 4 ατόμων πρέπει να κάθονται σε απόσταση 2 μέτρων ο ένας από τον άλλο. 

Γελάει ο κόσμος 

καραγκιοζιλίκι.

Θα είμαι δηλαδή με άλλους 4 φίλους αλλά δε θα μπορούμε να καθίσουμε όλοι μαζί στο τραπέζι.

Το ότι νωρίτερα θα είμαστε μαζί δε πειράζει, αλλά στο τραπέζι να μην είμαστε 4

• Like 1
  • Haha 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν διάφορες έρευνες σχετικά με την αποτελεσματικότητα των μασκών αλλά δεν ξέρω ποιο είναι το γενικό consensus..

Please join me in wearing a mask - Janelle Wavell-Jimenez - Medium

--------

Επεξ/σία από The_Judas
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
13 λεπτά πριν, kondoras είπε

Ή μήπως έχουν ΑΛΛΑ κοινά, τα οποία δεν μπαίνουν στον κόπο να εξετάσουν τα ΜΜΕ μας;

Αφού είναι στο κόλπο, τι περιμένεις;:mad:

Μας ψεκάνε, εσένα;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
11 λεπτά πριν, skiabox είπε

Face-Mask.jpg

Οι μάσκες τουλάχιστον δεν αφήνουν να ταξιδέψει ο ιός μακρια αν έρχεται από σένα. Μόνο και μόνο για αυτό η υφασμάτινη μάσκα βοηθάει εαν τη φοράς.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Super Moderators
4 minutes ago, s1mplement said:

Οι μάσκες τουλάχιστον δεν αφήνουν να ταξιδέψει ο ιός μακρια αν έρχεται από σένα. 

Εκτός από αυτές που έχουν βαλβίδα... 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
5 λεπτά πριν, panosssss είπε

Αφού είναι στο κόλπο, τι περιμένεις;:mad:

Μας ψεκάνε, εσένα;

11 εκατομμύρια λόγους έχουν τα ΜΜΕ.

Συν άλλα 21 εκατομμύρια.

Και μερικά ακόμη τελευταία.

Τί να το κάνεις και το ψέκασμα;

• Like 5
  • Thanks 1
  • Haha 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά πιστεύω ότι η αρχική θέση για μη χρήση μάσκας από τους υγιείς είναι σωστή με βάση τα αρχικά δεδομένα. Αυτό είχα ακούσει και από άλλους γιατρούς και λοιμωξιολόγους.

Γενικά οι έρευνες δείχνουν ότι συνήθως γίνεται κακή χρήση και γεμίζουν μικρόβια όλα τα μέσα προστασίας από το κοινό.

Το πρόβλημα είναι ότι με τον κορωνοιό, απ' ότι βλέπουμε υπάρχουν πολλοί ασυμπτωματικοί, οπότε δεν ξέρεις να ξέρεις ποιος είναι υγιής και ποιος όχι.

Επεξ/σία από The_Judas
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Οι μάσκες τουλάχιστον δεν αφήνουν να ταξιδέψει ο ιός μακρια αν έρχεται από σένα. Μόνο και μόνο για αυτό η υφασμάτινη μάσκα βοηθάει εαν τη φοράς.

πάντως αυτή την εποχή με τις ανοιξιάτικες αλλεργίες πολλοί φτερνίζονται 

παρόλα αυτά νομίζω ότι τον αγκώνα σου χρειάζεται ακόμα να τον βάζεις γιατί τι να κρατήσει η όποια μάσκα από την πίεση; 

εγώ προσωπικά όταν φτερνίζομαι φτερνίζομαι πολύ δυνατά και βγαίνει ο περισσότερος αέρας  από το στόμα και μάσκα μάλλον θα πεταχτεί και θα φύγει 

Επεξ/σία από logistoulis
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ως προς τους περιορισμούς κίνησης έχω μια απορία : είμαι ελ. επαγγελματίας και μένω στο κέντρο της Αθήνας και τη Δευτέρα 4/5 έχω κανονίσει να πάω σε πελάτες με το αυτοκίνητό μου στον Κάλαμο. Θα χρειαστεί να έρθει για βοήθεια και ο πατέρας μου και θα είμαστε μόνο εμείς οι δύο στο αυτοκίνητο.

Υπάρχει πρόβλημα με τη μετακίνηση ή προχωράω κανονικά ;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εκτός από αυτές που έχουν βαλβίδα... 

Εκεινες φίλτρα δεν θα έχουν όμως; Δλδ ναι μεν θα πετάς αέρα αλλά θα είναι φιλτραρισμένος..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

άρα μπορεί να ήταν και 100% η εξάπλωση και να μην βγαίνουν όλοι θετικοί αυτή τη στιγμή μιας και το πέρασαν πριν; άρα μιλάμε για 1-1.5% θνησιμότητα.. μεγάλο το νούμερο , ανησυχητικά μεγάλο 

βεβαια μπορεί να παίζουν διάφορα στο συγκεκριμένο πληθυσμό, όπως μεγάλος μεσος όρος ηλικίας πιο επιθετικό στέλεχος

θα μάθουμε ελπίζω κάποτε , το πρόβλημα είναι ότι πολλά είναι αυτά που δεν ξέρουμε και πολλοί (δικαίως βέβαια) θέλουν να πάμε στο επόμενο στάδιο είτε μιλάμε για άνοιγμα είτε για θεραπεία 

Εχουν πολλους ηλικιωμενους. Στην τελευταια απογραφη του nembro 16% ηταν πανω απο 70 ετων. Οτι σταματησε ο ιος στο 60% του πληθυσμου ειναι φυσιολογικο. Καπου εκει δουλευει η ανοσια αγελης και ειναι δυσκολο να συνεχισει να μεταδιδεται.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.