Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

μακαρι να εμφανιζόταν ένας ιος που θα χτυπούσε αυτούς με χαμηλό iq

Θα έκανα donation στους επιστήμονες που θα προσπαθούσαν να τον αναπτύξουν 

Αυτοί ανεβάζουν κυβερνήσεις. Είναι εξαιρετικά χρήσιμοι, το εκπαιδευτικό μας σύστημα αλλά και το γενικότερο μιντιακό κατεστημένο φροντίζουν όχι μόνο να υπάρχουν, αλλά και να πολλαπλασιάζονται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Αν ισχύει τότε είναι πολύ τραγικό... (Οι ευθύνες της Κυβέρνησης που λέγαμε μερικοί εδώ μέσα;;)

Γιατί να μην είναι προσωπικό που κόλλησε από κάποιον φορέα του ιού που δεν το γνώριζε και πήγε στο νοσοκομείο χωρίς να ενημερώσει κανέναν και τίποτα; Αν πήγαινα εγώ και έβηχα στα επείγοντα και κολλούσα τους γύρω χωρίς να το ξέρω, φταίει η κυβέρνηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, George b είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση ,δεν είναι εκτός νόμου αλλά εντός,απλώς λίγο πιο ορεινά,στα 70 χιλιόμετρα απόσταση ,όμως το φαρμακείο απέχει τουλάχιστον 30 χιλιόμετρα από το χωριό 

Ειπαν οτι για αγορα φαρμακων σε ηλικιωμενους θελει εξουσιοδότηση. Τωρα λογικα με 2 αδειες τυπου Α για αγορα φαρμακων και μετακινηση σε ατομο που χρηζει φροντίδας δεν νομίζω να εχεις θεμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, patclo είπε

Πλακα κανεις φανταζομαι. Εκτος του οτι ο Συψας ειπε πριν λιγο στην ΕΤ1 πως δεν υπαρχει κανενα σιγουρο συμπερασμα για οποιαδηποτε φαρμακευτικη ουσια, θα αρχισεις να κατεβαζεις μονος σου φαρμακα λες και ειναι ντεπον; Δεν θα προλαβεις να πας απο κορονοιο αλλα απο παρενέργειες φαρμακων. 

Don't feed the troll(s).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, George b είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση ,δεν είναι εκτός νόμου αλλά εντός,απλώς λίγο πιο ορεινά,στα 70 χιλιόμετρα απόσταση ,όμως το φαρμακείο απέχει τουλάχιστον 30 χιλιόμετρα από το χωριό 

Η λογικη λεει οτι καλυπτεσαι με την περιπτωση 4"παροχη βοηθειας" έαν με προβληματιζει κατι ειναι τα χιλιόμετρα αλλα και με υπευθυνη δηλωση γραπτη θεωρώ οτι καλυπτεσαι ειναι οντως σοβαρος λογος

Επεξ/σία από dolcegusto04
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Apoll είπε

Τελικά για να πετάχτουν τα σκουπίδια θέλει άδεια;;;;;; 🤔

παιδια βαλτε την λογικη σας και απαντηστε μονοι σας.

Ρωτηστε τον εαυτο σας αν κατεβασω τα σκουπιδια η πλυνω το αυτοκινητο μου θεωρειται "κυκλοφορια"? Μηπως θελετε και χαρτι επειδη θα κατεβειτε να ανοιξετε στον delivera?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που πρεπει αργα το βραδυ να παω μονος με το αμαξι απο Περιστερι Ανω Πατησια να παρω κατι πραγματα τι κανω λεω ψοφησε η γιαγια μου;

Οι γυναικες που δουλευουν στα super market και σχολανε στις 10 και μεχρι να κλεισουν παει 11 αν μενουν μακρια πως θα γυρισουν αν δεν παει καποιος να τις παρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tornado είπε

Μηπως και περιστολη παραγωγικής δραστηριότητας σχεδόν στο μηδέν? Η και ίσως σφράγισμα εισοδων πολυκατοικιων?

Ξέρεις που οδηγούν όλα αυτά? 

Πιστεύεις ότι θα αρκουν κάμποσα διαγγελματα?

Αν ρώταγες σήμερα του Ιταλούς τι προτιμάς ενα μηνα στο σπίτι ή τα σημερινά αποτελέσματα του ιού στην χώρα τους, τι θα διαλεγαν; Δεν έχω στοιχεία για την εξάπλωση του ιού στην χώρα. Θεωρώ πως οι κυβερνώντες έχουν. Αν λοιπόν στα μοντέλα τους υπάρχει σημαντική πιθανότητα για να ενα πολύ δυσμενές σενάριο, τότε πρέπει να ενεργησεις προληπτικά ώστε να μην επιβεβαιωθούν αυτά τα σενάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dolcegusto04 είπε

παιδια βαλτε την λογικη σας και απαντηστε μονοι σας.

Ρωτηστε τον εαυτο σας αν κατεβασω τα σκουπιδια η πλυνω το αυτοκινητο μου θεωρειται "κυκλοφορια"? Μηπως θελετε και χαρτι επειδη θα κατεβειτε να ανοιξετε στον delivera?

Δεν κατανοείς τον σαρκασμό, γιατί σε πολλές περιοχές στην επαρχία οι κάδοι είναι 50-100 μέτρα μακρυά στην γωνία του τετραγώνου. Σε αυτή την απόσταση υπάρχουν και μαγαζιά όπως φούρνοι, χασάπικα κλπ. Δεν μπορεί να μην ζητά άδεια για να πετάξεις τα σκουπίδια όταν κάνεις την ίδια απόσταση για να πας και στα μαγαζιά. 

Το παράδειγμα που δίνεις με τον ντελιβερά, αυτός είναι στην πόρτα σου..... 

Και δεν είμαι Ελλάδα, ούτως η άλλως απλά από την απαγόρευση που την βρίσκω σωστή υπάρχει έλλειψη κοινής λογικής όσων αφορά τα βασικά.

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια αυτοι που δουλευουν μαυρα τι θα κανουν; αυτοι που δουλευουν ταχα 4ωρο και βγαζουν 8ωρο τι;

Ξερω κοπελα που με το κεα που παιρνει φυσικο ειναι να μην μπορει να ζησει ποιος ζει με 200 ευρω και παει καποιες ωρες και προσεχει μια γιαγια και της δινουν αλλα 200 που φυσικα ειναι μαυρα αυτη τι θα κανει πως θα παει στην δουλεια της;

2 λεπτά πριν, Apoll είπε

Δεν κατανοείς τον σαρκασμό, γιατί σε πολλές περιοχές στην επαρχία οι κάδοι είναι 50-100 μέτρα μακρυά στην γωνία του τετραγώνου. Σε αυτή την απόσταση υπάρχουν και μαγαζιά όπως φούρνοι, χασάπικα κλπ. Δεν μπορεί να μην ζητά άδεια για να πετάξεις τα σκουπίδια όταν κάνεις την ίδια απόσταση για να πας και στα μαγαζιά. 

Το παράδειγμα που δίνεις με τον ντελιβερά, αυτός είναι στην πόρτα σου..... 

Τι 100 μετρα στο εξοχικο μου στους Αγιους θεοδωρους ειναι σχεδον δυο χιλιομετρα τα βαζουμε πανω στην σχαρα και τα παμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δερματολόγοι έχουν παρατηρήσει αύξηση του εκζέματος από το συνεχόμενο πλύσιμο των χεριών

«Φαντάσου την επιδερμίδα μας σαν έναν τοίχο που είναι φτιαγμένος από πολλά και διαφορετικά υλικά. Έχει τούβλα, έχει μπετόν, έχει στόκο» μου εξηγεί ο δερματολόγος Στέλιος Αγγελίδης και συνεχίζει: «Η επιδερμίδα μας, λοιπόν, αποτελείται από διαφορετικά στρώματα: τα κερατινοκύτταρα τα οποία είναι το πάνω, πάνω στρώμα και που είναι εμφανή και σε γυμνό μάτι, την κεράτινη στοιβάδα, τον φραγμό και το χόριο». Μάλιστα, αν κοιτάξεις τώρα το χέρι σου θα δεις ότι η επάνω επιφάνεια του χεριού που σχηματίζει κάποια μικρά τετραγωνάκια λόγω της ξηρότητας είναι τα κερατινοκύτταρα. Κάτω από την κεράτινη στοιβάδα υπάρχει ο φραγμός της επιδερμίδας μας ο οποίος τώρα, από το συνεχόμενο πλύσιμο των χεριών έχει υποστεί φθορά. «Ο φραγμός αποτελείται από λιπίδια που είναι η γλυκερίνη, τα ελεύθερα λιπαρά οξέα, τα κεραμίδια και από νερό ενώ μοιάζει με ένα ένα αόρατο τζελ και σχηματίζει μια προστατευτική επικάλυψη για όλο το δέρμα. Ο φραγμός παίζει σπουδαίο ρόλο στην διατήρηση της καλής κατάστασης της επιδερμίδας γιατί βοηθά το δέρμα να διατηρεί την ελαστικότητά του, να ελέγχει την προστασία του, ενώ ρυθμίζει και την υγρασία του δέρματος, είτε με το να μην εξατμίζεται είτε με να την κρατάει μέσα», τονίζει ο δερματολόγος.

Τι είναι οι κρέμες φραγμού και γιατί να τις επιλέξεις!

Θυμήσου, λοιπόν, αυτό που είπαμε αρχικά: η επιδερμίδα μας είναι σαν ένας τοίχος. Όταν χαλάει, λοιπόν, ο φραγμός που ρυθμίζει τι μπαίνει και τι βγαίνει στην επιδερμίδα μας, είναι σαν να ανοίγει μια τρύπα στον τοίχο. Σε αυτή την περίπτωση για να διορθώσεις την ζημιά αυτό που καλείσαι να κάνεις είναι εξωγενώς να δώσεις στην επιδερμίδα σου όσα έχει χάσει το ίδιο. Οι κρέμες φραγμού, λοιπόν, κάνουν αυτό ακριβώς και δεν έχεις παρά να ζητήσεις μια τέτοια από το φαρμακείο. Ένα, επίσης, συστατικό που υπάρχει πλέον στις κρέμες και θα σε βοηθήσει είναι το κεραμίδιο, το οποίο καταστρέφεται όταν έχει φθορά ο φραγμός της επιδερμίδας μας κάτι που συμβαίνει αυτό το διάστημα λόγω του συνεχόμενου πλυσίματος των χεριών. Και last but not least: απόφυγε αυτό το διάστημα τις κρέμες χεριών που περιέχουν άρωμα το οποίο μπορεί να γίνει ερεθιστικό για το δέρμα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...