Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, The_Judas είπε

δεν νομίζω, είναι πολύ μεγάλο το κόστος.

Αν ισχύσει αυτό που λες, θα μπορεί να πηγαίνει ο καθένας μας καθε μέρα, για να αγοράζει λίγα ψώνια και να παίρνει δωρεάν μάσκες.

Αυτό γινόταν εδώ και πολλά χρόνια.

Όπου μάσκες, βάλε σακούλες.

Λες να βγήκαν χαμένα τα σούπερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Αυτό γινόταν εδώ και πολλά χρόνια.

Όπου μάσκες, βάλε σακούλες.

Λες να βγήκαν χαμένα τα σούπερ;

ΜΕΧΡΙ τώρα, σου δίνουν ΓΑΝΤΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leftpc είπε

Ξέρεις κανείς τι γίνεται από Δευτέρα με τις μετακινήσεις εκτός νομού μέσω κτελ;Πήρα τηλέφωνο στα κτελ και μου είπαν πως γίνονται δρομολόγια αλλά δεν μου απάντησαν στην ερώτηση μου αν χρειάζονται έγγραφα που να αποδεικνύει ότι πηγαίνω στο τόπο μόνιμης κατοικίας μου...

Γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στα σμ παραμένει το 1πελάτης/20τ.μ. η λογική λέει ότι δεν θα είναι υποχρεωτική η μάσκα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εκτός νομού, από 18 Μάι

Και τότε τα δρομολόγια πως γίνονται;;;Μου είπαν ότι μπορώ να μετακινηθώ κανονικά  αλλά δεν γνώριζαν αν χρειάζομαι κάποια έγγραφα σε περίπτωση ελέγχου από την αστυνομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, leftpc είπε

Και τότε τα δρομολόγια πως γίνονται;;;Μου είπαν ότι μπορώ να μετακινηθώ κανονικά  αλλά δεν γνώριζαν αν χρειάζομαι κάποια έγγραφα σε περίπτωση ελέγχου από την αστυνομία.

Παρε τηλέφωνο την ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ, για να πειστεις.

9 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Αν στα σμ παραμένει το 1πελάτης/20τ.μ. η λογική λέει ότι δεν θα είναι υποχρεωτική η μάσκα.
 

ΝΑΙ, τα τετραγωνικά δεν αλλάζουν.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχω καταλάβει σωστά, από Δευτέρα θα μπορώ να μετακινούμαι εντός του νομού για οποιονδήποτε λόγο θέλω (ακόμη και αν δεν συμπεριλαμβάνεται στη βεβαίωση, σε αυτές τις 6 κατηγορίες) χωρίς χαρτί ή sms, σωστά; Εννοείται πως αν πηγαίνω σε τοποθεσίες με πολύ κόσμο τότε θα παίρνω τις κατάλληλες προφυλάξεις.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Αν έχω καταλάβει σωστά, από Δευτέρα θα μπορώ να μετακινούμαι εντός του νομού για οποιονδήποτε λόγο θέλω (ακόμη και αν δεν συμπεριλαμβάνεται στη βεβαίωση, σε αυτές τις 6 κατηγορίες) χωρίς χαρτί ή sms, σωστά; Εννοείται πως αν πηγαίνω σε τοποθεσίες με πολύ κόσμο τότε θα παίρνω τις κατάλληλες προφυλάξεις.

Αν δεν είσαι Αθήνα ή Θεσσ/νικη τότε ναι.

Τι ακριβώς σημαίνει ότι από τις 4 Μαΐου θα είναι ελεύθερες μετακινήσεις πλην εκείνων που είναι «εκτός έδρας»; Mπορώ να μετακινηθώ από Χαλάνδρι σε κέντρο, από τη Ν. Ιωνία στη Γλυφάδα κτλ;  

Εξακολουθεί να ισχύει η απαγόρευση μετακίνησης εκτός περιφερειακής ενότητας του τόπου κατοικίας, όπως και το πρόστιμο των 300 ευρώ και η αφαίρεση άδειας και πινακίδων κυκλοφορίας του οχήματος για 60 ημέρες. Αυτό τυπικά σημαίνει ότι δεν επιτρέπεται η μετακίνηση από τον Βόρειο Τομέα Αθηνών στον Κεντρικό ή το Νότιο κτλ, παρά μόνο για τις εξαιρέσεις που ισχύουν και τώρα. Στο στόχαστρο των αρχών μπαίνουν πάντως κατά κύριο λόγο οι μετακινήσεις από αστικά κέντρα στην επαρχία και το αντίστροφο.

πηγή

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Αν έχω καταλάβει σωστά, από Δευτέρα θα μπορώ να μετακινούμαι εντός του νομού για οποιονδήποτε λόγο θέλω (ακόμη και αν δεν συμπεριλαμβάνεται στη βεβαίωση, σε αυτές τις 6 κατηγορίες) χωρίς χαρτί ή sms, σωστά; Εννοείται πως αν πηγαίνω σε τοποθεσίες με πολύ κόσμο τότε θα παίρνω τις κατάλληλες προφυλάξεις.

Μόνο σε μαγαζιά.

2 λεπτά πριν, Weiss είπε

https://www.skai.gr/news/politics/petsas-ston-skai-oxi-ypoxreotikes-maskes-sto-soupermarket-gia-pelates

Και επίσημα πλέον δεν είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας από τους  πελάτες στα super market.

Το το άρθρο, ΕΒΓΑΛΕΣ αυτό το συμπέρασμα ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Δεν ρώτησα για το πότε πρέπει να φοράμε μάσκα αλλά για πότε πρέπει να την αλλάζουμε. Δηλ. σε αυτό που είπες:

Το θεμα δεν ειναι η κακη χρηση, αλλα η μη αντικατασταση τους οταν πρεπει εξαιτιας του κοστους χρησης.

Δε παρακολουθω συνεχως τα νεα, θα το ψαξω ομως. Αν δε μαθω κατι επισημο θα την αλλαζω οταν μου πει η λογικη μου οτι πρεπει. Παντως οχι σεζον που ελεγε καποιος, πανω απο εβδομαδα δε τη κραταω, με τη λογικη οτι και στη κινα ο καθε πολιτης δικαιουται μια την εβδομαδα. Αν ειναι μιας χρησεως θα την αλλαζω μετα απο μια χρηση αφου δε μπορω να την πλυνω. Προσωπικα μιας χρησης μασκα θα βαζω οταν πρεπει να παω σε νοσοκομειο ή  γιατρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, 1comment είπε

Αν δεν είσαι Αθήνα ή Θεσσ/νικη τότε ναι.

Τι ακριβώς σημαίνει ότι από τις 4 Μαΐου θα είναι ελεύθερες μετακινήσεις πλην εκείνων που είναι «εκτός έδρας»; Mπορώ να μετακινηθώ από Χαλάνδρι σε κέντρο, από τη Ν. Ιωνία στη Γλυφάδα κτλ;  

Εξακολουθεί να ισχύει η απαγόρευση μετακίνησης εκτός περιφερειακής ενότητας του τόπου κατοικίας, όπως και το πρόστιμο των 300 ευρώ και η αφαίρεση άδειας και πινακίδων κυκλοφορίας του οχήματος για 60 ημέρες. Αυτό τυπικά σημαίνει ότι δεν επιτρέπεται η μετακίνηση από τον Βόρειο Τομέα Αθηνών στον Κεντρικό ή το Νότιο κτλ, παρά μόνο για τις εξαιρέσεις που ισχύουν και τώρα. Στο στόχαστρο των αρχών μπαίνουν πάντως κατά κύριο λόγο οι μετακινήσεις από αστικά κέντρα στην επαρχία και το αντίστροφο.

πηγή

Μένω σε χωριό του νομού Βοιωτίας, κοντά στη Λιβαδειά. Προσωπικά καταλαβαίνω την επικινδυνότητα και προσπαθώ να αποφεύγω τα μεγάλα πλήθη, και αν δεν μπορώ να τα αποφεύγω τότε φροντίζω να παίρνω προφυλάξεις. Απλώς αναρωτιόμουν αν μπορώ να μετακινηθώ για οποιονδήποτε λόγο χωρίς να το αιτιολογήσω, πχ για αγγαρείες/δουλειές. Διάβασα ότι πλέον δεν θα χρειάζεται βεβαίωση ή sms, για αυτό ρωτάω.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thomasG4 είπε

Ωραίο site του John Hopkins University που δείχνει το ποσοστό θνητότητας ανά χώρα. Η Ελλάδα έχει σχετικά μεγάλο ποσοστό, όταν οι περισσότεροι επιστήμονες θεωρούν ότι το πραγματικό ποσοστό θνητότητας του ιού είναι γύρω στο 1-2%. Αυτό βέβαια μπορεί να αποδοθεί στο γεγονός ότι δεν κάνουμε αρκετά τεστ.

https://coronavirus.jhu.edu/data/mortality

Δεν δίνει ποσοστό θνητότητας σε σχέση με τον ιό αλλά σε σχέση με τα επιβεβαιωμένα κρούσματα (confirmed cases) γι'αυτό το ποσοστό που βγάζει το ονομάζει "case fatality" όχι π.χ. "covid19 mortality rate". Έχει κάποια χρησιμότητα αυτό υποθέτω. Μπορεί να είναι μια ένδειξη για την αποτελεσματικότητα των συστημάτων υγείας. Όμως κάποιες χώρες, όπως η δικιά μας, δεν πέρασε ούτε κατά διάνοια από stress test. Οπότε δεν πρέπει να συγκριθούμε π.χ. με Ισπανία ή Ιταλία ή Νέα Υόρκη κλπ.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Νίκος Χαρδαλιάς ο οποίος επισήμανε ότι η μάσκα καθίσταται υποχρεωτική σε προσωπικό, πελάτες και επισκέπτες σε σούπερ μάρκετ, .

Η μάσκα στα σούπερ μάρκετ δεν θα είναι υποχρεωτική αλλά θα υπάρχει ισχυρή σύσταση για τη χρήση από τους πελάτες διευκρίνισε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος

 

Στον επομενο τονο η μασκα θα ειναι υποχρεωτικη

Στον επομενο τονο η μασκα δεν θα ειναι υποχρεωτικη

Στον επομενο τονο η μασκα θα ειναι υποχρεωτικη

Στον επομενο τονο η μασκα δεν θα ειναι υποχρεωτικη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...