Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό Πληροφορικής για προγραμματιστή


rainbownijaja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι τελευταίο έτος στο τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πα.Πει.
Θα με βοηθήσει ένα μεταπτυχιακό (π.χ. της Πληροφορικής του ΕΚΠΑ) στην καρίερα μου σαν προγραμματιστής πιστευετε ή στην Ελλάδα δεν το εκτιμάνε πουθενά;

Αν το κάνω το μεταπτυχιακό, θα το κάνω part-time μαζί με δουλειά.
Επίσης, δεν με ενδιαφέρει να φύγω από το software engineering και να πάω ειδικευτώ σε άλλο τομέα όπως δίκτυα, ασφάλεια, μηχανική μάθηση.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, rainbownijaja είπε

Θα με βοηθήσει ένα μεταπτυχιακό (π.χ. της Πληροφορικής του ΕΚΠΑ) στην καρίερα μου σαν προγραμματιστής πιστευετε ή στην Ελλάδα δεν το εκτιμάνε πουθενά;

Κατά τη γνώμη μου τα παρακάτω 3, βοηθούν κάποιον που τον ενδιαφέρει ο τομέας της ανάπτυξης λογισμικού (και όχι μόνο). Σίγουρα κακό δε θα σου κάνουν, θα διευρύνεις αρκετά τις γνώσεις σου (μόνος σου δύσκολο να ασχοληθείς) και δεν είναι μεταπτυχιακά που χάνεις το χρόνο σου. Και τα 3 είναι απαιτητικά (μάλλον το πιο απαιτητικό είναι της Κρήτης), οπότε λίγο δύσκολο να βγουν part-time. Στη θέση σου δε θα με ενδιέφερε αν τα εκτιμούν οι εταιρίες. Αυτοί που πρέπει να τα εκτιμήσουν, -νομίζω- τα εκτιμούν.

http://www.di.uoa.gr/postgraduate/specialization_3

https://www.csd.uoc.gr/index.jsp?content=moc&openmenu=demoAcc4&lang=gr [Γ κατεύθυνση]

https://www.ceid.upatras.gr/el/programma-metaptyhiakon-spoydon-me-titlo-epistimi-kai-tehnologia-ypologiston [κατεύθυνση 2]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marios28 είπε

Αυτο το συγκεκριμένο κοίταγα και εγώ. Τι πιστεύεις για την 2η κατεύθυνση; http://www.di.uoa.gr/postgraduate/specialization_2
Πρέπει να πάρεις 6 μαθήμα συνολικά από την κατεύθυνση και έχουν και κάποια κοινά (Προηγμένες Μέθοδοι Προγραμματισμού,Συστήματα Βάσεων Δεδομένων)

8 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Repeat after me. Αν θες να είσαι προγραμματιστής, το μεταπτυχιακό δεν αξίζει. 

Γιατί όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι χτίστης. Αν δεν ξέρεις να χτίζεις, όσα χαρτιά και να έχεις, δεν θα κάνει διάφορα. Θα έλεγα να επενδύσεις τον χρόνο σου σε open source.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απο την μια. Κανεις δεν ειπε οτι θα σπουδαζω και δεν θα κανω τιποτα αλλο.
Απλα ρωταω αν αυτο το χαρτι βοηθησει και μελλοντικα στο να ανεβω καποια θεση σε μια εταιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Repeat after me. Αν θες να είσαι προγραμματιστής, το μεταπτυχιακό δεν αξίζει. 

Ουτε καν το πτυχιο.

Δεν χρειαζεται καν να σπουδασεις για να γινεις προγραμματιστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@unameit
Προφανως και δεν χρειαζεται πτυχιο για να γινεις προγραμματιστης.
Το θεμα ειναι ποσο σε βοηθαει αν εχεις και ενα πτυχιο ή αν εχεις και ενα μεταπτυχιακο.
π.χ. μπορει να βοηθαει σε μεγαλες εταιριες για να ανεβεις θεσεις, μπορει και οχι. Δεν ξερω για αυτο και ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rainbownijaja είπε

@unameit
Προφανως και δεν χρειαζεται πτυχιο για να γινεις προγραμματιστης.
Το θεμα ειναι ποσο σε βοηθαει αν εχεις και ενα πτυχιο ή αν εχεις και ενα μεταπτυχιακο.
π.χ. μπορει να βοηθαει σε μεγαλες εταιριες για να ανεβεις θεσεις, μπορει και οχι. Δεν ξερω για αυτο και ρωταω.

Μερικές εταιρίες θέλουν ντε και καλά πτυχίο αλλά μόνο και μόνο για αυτόν τον λόγο, δεν αξίζει ούτε να τις φτύσεις. Στο εξωτερικό, κανένας δεν νοιάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rainbownijaja είπε

@Dinos_12345 
Ναι αλλά πιστεύεις αν μελλοντικά θες να ανέβεις στην εταιρία π.χ. σε project manager δεν θα έχουν σημασία και τα πτυχία σου;

 

Μην ακούς τις ανακρίβειες του κάθε τυχάρπαστου wannabe προγραμματιστή. Εννοείται ότι παίζουν ρόλο και τα πτυχία για ανέλιξη αλλά και γενικότερα μιας και στο πανεπιστήμιο παίρνεις τις βάσεις και εμβαθύνεις περισσότερο στην επιστήμη αλλά και μαθαίνεις πράγματα που κάποιος αν δεν σπουδάζει θα του πάρει το διπλάσιο ή/και τριπλάσιο χρόνο να καταλάβει. 

Κάνε το μεταπτυχιακό σου και απόκτησε όσο πιο πολλά εφόδια μπορείς ώστε να ξεχωρίζεις στην αγορά εργασίας.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Μην ακούς τις ανακρίβειες του κάθε τυχάρπαστου wannabe προγραμματιστή. Εννοείται ότι παίζουν ρόλο και τα πτυχία για ανέλιξη αλλά και γενικότερα μιας και στο πανεπιστήμιο παίρνεις τις βάσεις και εμβαθύνεις περισσότερο στην επιστήμη αλλά και μαθαίνεις πράγματα που κάποιος αν δεν σπουδάζει θα του πάρει το διπλάσιο ή/και τριπλάσιο χρόνο να καταλάβει. 

Κάνε το μεταπτυχιακό σου και απόκτησε όσο πιο πολλά εφόδια μπορείς ώστε να ξεχωρίζεις στην αγορά εργασίας.

Τυχάρπαστος wannabe άλλος είναι my dude. :)

Τζάμπα καίει η λάμπα με τις σπουδές στην Ελλάδα (το υπογραμμίζω), αν μιλάμε για computer science degree στο εξωτερικό με master σε κάτι όπως machine learning, τότε έχει νόημα αλλά αν θες να γίνεις κάποια στιγμή manager, δεν θα μετρήσει το χαρτί σου αλλά όλα τα υπόλοιπα skills που έχεις, πέρα του προγραμματισμού. Ο manager στην εταιρία που δουλεύω, για παράδειγμα, έχει πτυχίο μαθηματικού με background embedded programming. Η εταιρία είναι 14 δις θηρίο και τα προϊόντα της χρησιμοποιούνται από πρεσβείες και στρατόπεδα, μέχρι ολόκληρες αεροπορικές εταιρίες.

Τα μεταπτυχιακά στην πληροφορική, έχουν ημερομηνία λήξης. Σήμερα αυτό που εμβαθύνεις είναι trending, αύριο ξεπερνιέται. Ή πιάνεις πολύ vague πεδία, σχεδόν ακαδημαϊκά, ή κάτι το οποίο είναι σίγουρος ότι θα υπάρχει για όσο έχεις βλέπεις να το εξασκήσεις. 

30 λεπτά πριν, rainbownijaja είπε

@Dinos_12345 
Ναι αλλά πιστεύεις αν μελλοντικά θες να ανέβεις στην εταιρία π.χ. σε project manager δεν θα έχουν σημασία και τα πτυχία σου;

Αν κάνεις μεταπτυχιακό στο management, τότε θα έχει. Αν κάνεις μεταπτυχιακό στο Big Data και μετά από λίγο καιρό δεν σου αρέσει, τι θα κάνεις; Θα πάρεις το χαρτί και δεν θα το εξασκήσεις, ενώ θα μπορούσες να επενδύσεις αλλού τον χρόνο και το χρήμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Τυχάρπαστος wannabe άλλος είναι my dude. :)

Τζάμπα καίει η λάμπα με τις σπουδές στην Ελλάδα (το υπογραμμίζω), αν μιλάμε για computer science degree στο εξωτερικό με master σε κάτι όπως machine learning, τότε έχει νόημα αλλά αν θες να γίνεις κάποια στιγμή manager, δεν θα μετρήσει το χαρτί σου αλλά όλα τα υπόλοιπα skills που έχεις, πέρα του προγραμματισμού. Ο manager στην εταιρία που δουλεύω, για παράδειγμα, έχει πτυχίο μαθηματικού με background embedded programming. Η εταιρία είναι 14 δις θηρίο και τα προϊόντα της χρησιμοποιούνται από πρεσβείες και στρατόπεδα, μέχρι ολόκληρες αεροπορικές εταιρίες.

Τα μεταπτυχιακά στην πληροφορική, έχουν ημερομηνία λήξης. Σήμερα αυτό που εμβαθύνεις είναι trending, αύριο ξεπερνιέται. Ή πιάνεις πολύ vague πεδία, σχεδόν ακαδημαϊκά, ή κάτι το οποίο είναι σίγουρος ότι θα υπάρχει για όσο έχεις βλέπεις να το εξασκήσεις. 

 

Καταρχάς μίλα ελληνικά, τι πάει πει "my dude"; Πες "φίλε μου" να μιλήσουμε. 

Τα πτυχία πάντα μετρούσαν και θα μετράνε. Έστω ότι πάμε για συνέντευξη εγώ και εσύ. Εσύ δεν έχεις τίποτα πάρα μόνο κάτι projectακια ενώ εγώ πχ πτυχίο Πληροφορικής συν κάποια τέτοια. Ποιόν θα προτιμήσουν, εσένα;

Το μεταπτυχιακό είναι για να εμβαθύνεις σε ένα ειδικό τομέα, άρα εννοείται ότι πρέπει να το επιλέξεις με προσοχή. Εκτός αν εννοείς πχ ότι αν κάποιος κάνει μεταπτυχιακό στο Data Science δεν θα είναι "trending" μετά από κάποια χρόνια, άγνωστο πότε. Με αυτό το σκεπτικό και αν η γιαγιά μου είχε καρούλια...

Το θέμα δεν είναι κάποιος να κάνει μεταπτυχιακό και να σταματήσει να ασχολείται. Το θέμα είναι να κάνει ΚΑΙ μεταπτυχιακό αλλά ΚΑΙ να ασχολείται συνέχεια με την επιστήμη διότι αυτή εξελίσσεται. Αυτό του εξασφαλίζει ότι θα είναι συνεχώς "trending" όπως λες.

Όσο για το άλλο που είπες, και εγώ δουλεύω στη NASA και ο manager έχει τελειώσει το MIT με μεταπτυχιακό στην τεχνητή νοημοσύνη. Μαζί αναπτύσσουμε μια μορφή τεχνητής νοημοσύνης και την έχουμε ονομάσει Skynet.🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Τα πτυχία πάντα μετρούσαν και θα μετράνε. Έστω ότι πάμε για συνέντευξη εγώ και εσύ. Εσύ δεν έχεις τίποτα πάρα μόνο κάτι projectακια ενώ εγώ πχ πτυχίο Πληροφορικής συν κάποια τέτοια. Ποιόν θα προτιμήσουν, εσένα;

Μπορεί να έχεις μεταπτυχιακό και να φας άκυρο και να μην έχεις πτυχίο και να προσληφθείς. Προφανώς αυτό εξαρτάται από την εταιρεία, αλλά μη δένεις κόμπο ότι ο πτυχιούχος θα προτιμηθεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως στην ελλαδα οπως τα λεει ο theo ειναι. Και αυτο γιατι οι θεσεις γενικα ειναι λιγες.

Για εξωτερικο οτι λεει ο dinos 100%. Ακομα και ατομα 35+ χρονων που κανουν career change βρισκουν χωρις πτυχιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...