Προς το περιεχόμενο

sos sos δεν μπουταρει


shyster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αποφάσησα στο σταθερο μου pc με Motherboard την tomahawk b450 max να βγαλω την μπαταρία μετα απο ώρα την έβαλα ανοιγει αλλα μεχρι εκει δεν έχω ουτε εικόνα ούτε τίποτα δεν βλέπω τίποτα

δοκίμασα με jumber (δεν εχω αλλα με ισιο κατσαβιδι νομιζω γινεται η δουλεια) να κανω clear cmos (reset bios) αλλά πάλι τίποτα. καμιά ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χαζή απάντηση ίσως αλλά ίσως σε βοηθήσει. Έχω την b350 tomahawk. Κάτι παρόμοιο είχα και εγω, αλλά σε εμένα είχε ένα "καπάκι" που κούμπωνε και απλώς το έβγαλα (μπαταρία στη θέση της), για να λες πως δοκίμασες με κατσαβίδι λογικά δεν υπάρχει εκει το "καπάκι" οπότε μάλλον δεν είναι αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες λίγο ολόκληρη την ιστορία , δούλευε κανονικά και αποφάσισες να βγάλεις την μπαταρία στα καλά καθούμενα και μετά σταμάτησε?

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σταματησε.. ανοιγει αλλα ειναι ολα μαυρα ουτε bios βλεπω ουτε τιποτα. εχω την αισθηση πως εκανε Bios reset και επειδη ο cpu ειναι ο  ryzen 5 3600 δεν τον αναγνωριζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, shyster είπε

δεν σταματησε.. ανοιγει αλλα ειναι ολα μαυρα ουτε bios βλεπω ουτε τιποτα. εχω την αισθηση πως εκανε Bios reset και επειδη ο cpu ειναι ο  ryzen 5 3600 δεν τον αναγνωριζει

Τον υποστηρίζει κανονικά. 

Screenshot_1.jpg

Δοκίμασε μια μια τις μνήμες σου και άλλαξε και τις θέσεις τους να δεις αν αλλάζει κάτι. Επίσης αφαίρεσε όλους τους δίσκους από πάνω να δεις αν κάνει post.

Επεξ/σία από kostasSTi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείσε το τροφοδοτικό (ή βγάλε το καλώδιο αν δεν έχει διακόπτη), βγάλε την μπαταρία και κράτα πατημένο το κουμπί του power on για 1-2 λεπτά να είσαι 100% σίγουρος ότι έγινε clear cmos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι πριν άνοιγε κανονικά. Αφού έχεις εξαντλήσει όλες τις επιλογές σου, θα μπορούσες να δοκιμάσεις και bios flash με το κουμπί που εχει πίσω στο Ι/Ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν βγάλε την μητρική απο το κουτί και δοκίμασε επάνω γραφείο , για να αποφύγεις καταστάσεις βραχυκυκλώματων κτλ. Δοκίμασε ΜΟΝΟ 1 dimm μνήμης , σε κάθε ενα σλοτ της μητρικής. Τιποτα αλλο επάνω , ουτε δισκοι ουτε τιποτα στα usb (ουτε πληκτρολογιο για αρχή) , για να δεις εαν ανάβει. Μονο την οθονη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μεχρι στιγμης έχω κάνει σχεδόν τα πάντα

εχω βγαλει καλωδια οτα λεμε καλωδια εννωω τα παντα τροφοδοτικου επεξεργαστη μητρικης εχω βγαλει ram τιποτα

εχω  flashαρει με το κουμπι σχεδον ολα τa update 

εχω κανει clear cmos με τρεις ''διαφορετικους'' τρόπους 

εχω δοκιμασει με ενα dim, εχω δοκιμασει να τους αλλαξω θεση

εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα που μπορουσα να σκεφτω

σε καποια φαση εβγαλα καρτα γραφικων απο πανω, τον ανοιξα τον ξαναεκλεισα ξανα κουμπωσα και 

το μονο που εγινε ήταν να ανοιξει να με βγαλει οτι θελει σεταρισμα το bios και μολις εκανα εξοδο και μετα επανεκινηση και παλι τα ιδια, αλλαξα καρτα γραφικων ξανα μανα τα ιδια.

το red light της cpu εξακολουθει να ειναι αναμμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, shyster είπε

λοιπον μεχρι στιγμης έχω κάνει σχεδόν τα πάντα

εχω βγαλει καλωδια οτα λεμε καλωδια εννωω τα παντα τροφοδοτικου επεξεργαστη μητρικης εχω βγαλει ram τιποτα

εχω  flashαρει με το κουμπι σχεδον ολα τa update 

εχω κανει clear cmos με τρεις ''διαφορετικους'' τρόπους 

εχω δοκιμασει με ενα dim, εχω δοκιμασει να τους αλλαξω θεση

εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα που μπορουσα να σκεφτω

σε καποια φαση εβγαλα καρτα γραφικων απο πανω, τον ανοιξα τον ξαναεκλεισα ξανα κουμπωσα και 

το μονο που εγινε ήταν να ανοιξει να με βγαλει οτι θελει σεταρισμα το bios και μολις εκανα εξοδο και μετα επανεκινηση και παλι τα ιδια, αλλαξα καρτα γραφικων ξανα μανα τα ιδια.

το red light της cpu εξακολουθει να ειναι αναμμενο

Την ίδια τη CPU τη βγάλατε να δείτε μήπως είναι καμμένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μονο που δεν εχω κανει ακομα. το θεμα ειναι πως θα το καταλαβω??

αν και λιγο που το εψαξα γενικα υπαρχει σε μεγαλο βαθμο τετοιο θεματακι

καποιος εγραψε οτι το ελυσε μετα απο καμια 20ρια φλασαρισματα

αλλοι λενε οτι το πηγαν σε τεχνικο και τους εβαλε προηγουμενη γενια επεξεργαστη και τον ξανα φλασαρε

Επεξ/σία από shyster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι εξαιρετικά σπάνιο, αλλά είχε συμβεί πριν από 4 μήνες περίπου σε κάποιον εδώ μέσα. Αν έχει καεί θα έχει μαυρίσει κάποιο ποδαράκι. Το σύστημα λειτουργούσε καιρό με τον υπάρχον επεξεργαστή;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...