Προς το περιεχόμενο

Ξαφνικα νεκρη εσωτερικη γραμμη και restart speedprt entry 2


bebis4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. εχω στο σπιτι ocsmote vdsl 50. Ξαφνικά το πρωί η γραμμη του τηλεφωνου νεκρωσε και μαλιστα οταν αππσυνδεσα  και ξανασυνδεσα την συσκευη στην μπριζα του σπιτιου μου εκανε restart το router speedprt entry 2 και το ιδιο συμβαίνει όταν συνδέω και άλλη μια συσκευη που έχω σε άλλη μπριζα και καθε φορα που προσπαθω μου κανει restart.

 η συνδεσμολογια μου ειναι η εξης:

πανω στο ρουτερ από το phone 1 φευγει καλωδιο που επιστρεφει στο σπλιτερ και δινει στις αλλες μπριζες του σπιτιου. στις αλλες μπριζες ειχα τις συσκευες που αναφερω πιο πανω με φιλτρακι.

Από το phone 2 φευγει ασυρματο που λειτουργεί κανονικα ακόμη και τωρα.

Εχω συνεγερμό όπου έχω φιλτράκι και το άλλαξα για καθε περιπτωση αλλα και εκει που δοκιμασα και εβαλα συσκευη δεν εχει σημα.

τι δοκίμασα αλλά δεν λειτουργησε.

Εχω δοκιμασει να αλλαξω τα καλωδια στο phone 1 kai phone 2 μπας και ειναι χαλασμενη θυρα αλλα ειναι οκ.

επίσης άλλαξα και το σπλίτερ άλλά πάλι τα ίδια.

αλλαξα τα φιλτρακια και στις συσκευες αλλα παλι τα ίδια

Δοκίμασα τις δυο συσκευες κατευθειαν με συνδεση από το phone και λειτουργουν κανονικα.

Αύτο δηλαδη που συμβαίνει έιναι ότι όταν συνδεω όποια συσκευη σε μπριζα εκτός του router, δεν εχει σημα και μου επανακινει το ρούτερ.

Τωρα δηλαδη εχω Internet κανονικά και τηλεφωνο μονο το ασυρματο που ειναι κουμπωμενο στο phone 2 και με το αλλο καλωδιο απο το phone 1 κουμπωμενο στο phone του spliter.

Να σημειωσω ότι την μια συσκευη την εχουμε ταραξει στο αντισυπτικο λογω κορονοιου.

Έχετε καμια ιδέα τι μπορει να συμβαινει και τι άλλο μπορώ΄να δοκιμάσω? Γενικά πιάνουν τα χερια μου.

 

Ευχαριστω για την οποια βοήθεια.

 

Επεξ/σία από bebis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσύνδεσε όλες τις συσκευές από τις πρίζες και:

  • Κάνε δοκιμή μία-μία από αυτές κατευθείαν πάνω στον router, για να δεις αν κάποια έχει ή δημιουργεί πρόβλημα.
  • Με μία καλή συσκευή, κάνε δοκιμή σε όλες τις πρίζες σε σειρά (μία κάθε φορά) και τον συναγερμό,  με το φίλτρο που έχει η κάθε πρίζα. Αν σε κάποια υπάρχει πρόβλημα, δοκιμάζεις πάλι με αλλαγή του φίλτρου που έχει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά έχει βραχυκύκλωμα στο κύκλωμα του σπιτιού σου ή σε κάποια συσκευή

αν το ασύρματο λειτουργεί κανονικά δοκίμασε μόνο αυτη σε κάποια απο τις πρίζες του σπιτιού.

Αν στο κάνει πάλι έχει πρόβλημα η καλωδίωση του σπιτιού αρα θες ηλεκτρολόγο. 

Διαφορετικά το χρησιμοποιείς ως έχει απευθείας πάνω στο ρουτερ του ΟΤΕ χωρίς αν κάνεις την επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/03/2020 at 18:10, bebis4 said:

Καλησπερα. εχω στο σπιτι ocsmote vdsl 50. Ξαφνικά το πρωί η γραμμη του τηλεφωνου νεκρωσε και μαλιστα οταν αππσυνδεσα  και ξανασυνδεσα την συσκευη στην μπριζα του σπιτιου μου εκανε restart το router speedprt entry 2 και το ιδιο συμβαίνει όταν συνδέω και άλλη μια συσκευη που έχω σε άλλη μπριζα και καθε φορα που προσπαθω μου κανει restart.

 η συνδεσμολογια μου ειναι η εξης:

πανω στο ρουτερ από το phone 1 φευγει καλωδιο που επιστρεφει στο σπλιτερ και δινει στις αλλες μπριζες του σπιτιου. στις αλλες μπριζες ειχα τις συσκευες που αναφερω πιο πανω με φιλτρακι.

Από το phone 2 φευγει ασυρματο που λειτουργεί κανονικα ακόμη και τωρα.

Εχω συνεγερμό όπου έχω φιλτράκι και το άλλαξα για καθε περιπτωση αλλα και εκει που δοκιμασα και εβαλα συσκευη δεν εχει σημα.

τι δοκίμασα αλλά δεν λειτουργησε.

Εχω δοκιμασει να αλλαξω τα καλωδια στο phone 1 kai phone 2 μπας και ειναι χαλασμενη θυρα αλλα ειναι οκ.

επίσης άλλαξα και το σπλίτερ άλλά πάλι τα ίδια.

αλλαξα τα φιλτρακια και στις συσκευες αλλα παλι τα ίδια

Δοκίμασα τις δυο συσκευες κατευθειαν με συνδεση από το phone και λειτουργουν κανονικα.

Αύτο δηλαδη που συμβαίνει έιναι ότι όταν συνδεω όποια συσκευη σε μπριζα εκτός του router, δεν εχει σημα και μου επανακινει το ρούτερ.

Τωρα δηλαδη εχω Internet κανονικά και τηλεφωνο μονο το ασυρματο που ειναι κουμπωμενο στο phone 2 και με το αλλο καλωδιο απο το phone 1 κουμπωμενο στο phone του spliter.

Να σημειωσω ότι την μια συσκευη την εχουμε ταραξει στο αντισυπτικο λογω κορονοιου.

Έχετε καμια ιδέα τι μπορει να συμβαινει και τι άλλο μπορώ΄να δοκιμάσω? Γενικά πιάνουν τα χερια μου.

Ευχαριστω για την οποια βοήθεια.

αφου πιανουν τα χερια σου τοτε

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη κανω δοκιμες βοηθηστε με σε κατι? πως μπορω να βρω ποια ειναι η κεντρικη γραμμη που ερχεται απεξω? το ρωταω γιατι θελω να κανω κατι δοκιμες. εχω σε ενα τοιχο ενα μπουατ που φευγουν μαλλον απο εκει ολα τα cat σε μπριζες και αν θυμαμαι καλα εκει πρεπει να ερχεται και η κεντρικη. με ποιον τροπο λοιπν μπορω να καταλαβω ποια ειναι κεντρικη που ερχεται απεξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρθε αρχικα τεχνικος απο cosmote μετρησε στον κατανεμητη και ειδε και το ροθτερ και η γραμμη και το ρουτερ ειναι οκ.
Τωρα εγω ανοιξα ενα μπουατ και που μαλλον εκει ερχεται το κεντρικο καλωδιο και αποσυνδεσα το καλωδιο της μπριζας που οταν βαζω συσκευη μου κανει επανεκκινηση το ρουτερ και δεν πλεον επανεκκινησεις οταν βαζω εκει συσκευη αλλα στις αλλες μπριζες ενω δεν ειναι νεκρες δεν μου δινει σημα. αρα ξερω οτι η συγκεκριμενη πριζα βραχυκυκλωνει. ο τεχνικος μου ειπε οτι πρεπει ναρθει καποιος να δει το δικτυο. Εγω μια βοηθεια που θελω τωρα ειναι να μου πειτε πως μπορω να βρω πια ειναι η κεντρικη μου γραμμη. απο τα λίγα που σκαμπαζω μαλλον αυτο που πρεπει να κανω ειναι να συνδεσω το ρουτερ σε ενα ενα καλωδιο με το μπλε και το ασπρο μπλε που ειναι τα καλωδια που δινουν σημα και να δω με ποιο ζευγαρι θα συγχρονισει. αν υπαρχει και αλλος τροπος ευπροσδεκτος. αυτο θελω να το κανω για να δοκιμασω και τους τροπους συνδεσης που μου προτεινατε πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/03/2020 at 21:49, bebis4 said:

επειδη κανω δοκιμες βοηθηστε με σε κατι? πως μπορω να βρω ποια ειναι η κεντρικη γραμμη που ερχεται απεξω? το ρωταω γιατι θελω να κανω κατι δοκιμες. εχω σε ενα τοιχο ενα μπουατ που φευγουν μαλλον απο εκει ολα τα cat σε μπριζες και αν θυμαμαι καλα εκει πρεπει να ερχεται και η κεντρικη. με ποιον τροπο λοιπν μπορω να καταλαβω ποια ειναι κεντρικη που ερχεται απεξω?

 

16 hours ago, bebis4 said:

ηρθε αρχικα τεχνικος απο cosmote μετρησε στον κατανεμητη και ειδε και το ροθτερ και η γραμμη και το ρουτερ ειναι οκ.
Τωρα εγω ανοιξα ενα μπουατ και που μαλλον εκει ερχεται το κεντρικο καλωδιο και αποσυνδεσα το καλωδιο της μπριζας που οταν βαζω συσκευη μου κανει επανεκκινηση το ρουτερ και δεν πλεον επανεκκινησεις οταν βαζω εκει συσκευη αλλα στις αλλες μπριζες ενω δεν ειναι νεκρες δεν μου δινει σημα. αρα ξερω οτι η συγκεκριμενη πριζα βραχυκυκλωνει. ο τεχνικος μου ειπε οτι πρεπει ναρθει καποιος να δει το δικτυο. Εγω μια βοηθεια που θελω τωρα ειναι να μου πειτε πως μπορω να βρω πια ειναι η κεντρικη μου γραμμη. απο τα λίγα που σκαμπαζω μαλλον αυτο που πρεπει να κανω ειναι να συνδεσω το ρουτερ σε ενα ενα καλωδιο με το μπλε και το ασπρο μπλε που ειναι τα καλωδια που δινουν σημα και να δω με ποιο ζευγαρι θα συγχρονισει. αν υπαρχει και αλλος τροπος ευπροσδεκτος. αυτο θελω να το κανω για να δοκιμασω και τους τροπους συνδεσης που μου προτεινατε πιο πανω.

σε ενα κανονικο σπιτι η κεντρικη πριζα ειναι η πρωτη πριζα με το που μπεις στο σπιτι που ειναι το σαλονι.υπο νορμαλ συνθηκες.αν εσυ εχεις δομημενη αν εχες κανει ανακαινιση ή αν δινει παραλληλα σε ολες ειναι αλλο θεμα.το πιο απλο που θα κανα θα αποσυνδεα απο ολες τις πριζες ολα τα καλωδια.μετα θα βρισκα το ζευγαρι που μου δινει σωστο συγχρονισμο.εφοσον το εβρισκα θα εκανα αυτο που αναφερει το pdf της cyta. οσα πριζακια δεν χρησιμοποιω θα τα αποσυνδεα.ενας χαζος αλλα ωραιος τροπος να δεις αν ενα ζευγαρι παιζει χωρις πολλα πολλα ειναι απο την μια πλευρα του ζευγαριου μια μπαταρια 9 volt και απο την αλλη ή ενα λαμπακι ή ενα πολυμετρο.αν βραχυκυκλωνει τοτε δεν θα αναψει ή δεν θα μετρησεις ταση.εναλλακτικα δοκιμαζεις καθε πριζακι κουμπονοντας την αλλη ακρη πανω στην Fxs του ρουτερ .θα πρεπει απο την αλλη πλευρα να εχεις τηλεφωνο.σημειωσε που πηγαινει τι και ξεκινα δοκιμες να δεις τι παιζει και τι δεν παιζει.καλο ειναι ολα τα τηλεφωνα να παρουν απο την Fxs χωρις να ενωνονται με την γραμμη που φερνειτο vdsl/adsl.για αυτο σου εδωσα το link του pdf της cyta. επισης αν οι πριζες ειναι στην σειρα δηλαδη η κεντρικη στην πρωτη η πρωτη στην δευτερη, κτλ τοτε αν αποσυνδεσεις την πρωτη ειναι λογικο να μην σου παιζουν και οι αλλες παροτι ειναι συνδεδεμενες.αν μια πριζα δεν παιζει πχ στο μπλε μπλε ασπρο δοκιμασε αλλο ζευγαρι μηπως εχει προβλημα μονο το ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον με την βοηθεια που πηρα εφτιαξα το προβλημα που ειχα.

Αρχικά βρήκα την γραμμή που ερχεται απ εξω και εδωσα στο  σπλίτερ και μετα στο ρουτερ καΙ συγχρόνισε κανονικα. να σημειωσω οτι η κεντρικη γραμμη ερχοταν σε αλλη μπριζα απο το δωματιο που ειναι το ρουτερ.

Στο μπουατ που ερχεται απ εξω  η κεντρικη γραμμη, εκει ερχονται και τα καλωδια cut 5 απο τις αλλες μπριζες.

Βρήκα το καλωδιο cut5 που παει στην μπριζα του δωματιου που ειναι το ροτερ και χρησιμοποιωντας απο την κεντρικη γραμμη το ζευγος ασπρο - μπλε το συνεδεσα στο ασπρο-μπλε του cut5 που παει στο δωματιο του ρουτερ, μετά  στο σπλιτερ και μετα στο ρουτερ οπως είπα και συγχρόνισε

Έπειτα απο το phone 1 του ρουτερ με καλωδιο τηλεφωνου που γυμνωσα εδωσα στο καφε-ασπρο καφε του cat5 που ερχόταν στο δωματιο με το ρουτερ και απο εκει στα καλωδια cut5 που ερχοταν από τις αλλες μπριζες και πλεον έχω τηλεφωνα σε όλες τις μπριζες του σπιτιου και στον συναγερμο για να ειδοποιει οταν κτυπα.

Στο phone 2 εχω δευτερο τηλεφωνο που λειτουργει κανονικα.

Ισως να ειχα βραχυκυκλωμα λογω της προηγούμενης συνδεσης που εδινα στις αλλες μπριζες με επιστροφη αλλα δεν το ξερω.

Πλεον η γραμμη που φερνει στο ρουτερ vdsl  ειναι διαφορετικη απο αυτην που δίνει απο το phone 1 στις αλλες μπριζες τηλεφωνικό σήμα.

Σας ευχαριστω για την βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...