Προς το περιεχόμενο

Αγορά laptop για μαθητή/ρια


temeteron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θέλω να αγοράσω ένα laptop για παιδί Β΄δημοτικού πάντα με την επίβλεψη γονέα για να κάνεις κάποιες ασκήσεις και να εξοικειωθεί με την χρήση του Η/Υ  επειδή θα βάλω μπροστά ξεχωριστό ποντίκι και πληκτρολόγιο σκεφτόμουνα για laptop 17.3 επειδή ίσως μεγαλώνοντας η απόσταση με το εξτρα πληκτρολόγιο το 15.6 φανεί μικρό και όχι τόσο άνετο.

 

Πείτε μου ποιο προτείνεται εσείς κατά την γνώμη σας ;

 

Θα προτιμούσα  τουλάχιστον FullHD και με επεξεργαστή i3 ή Ryzen 3 και πάνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, temeteron είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω ένα laptop για παιδί Β΄δημοτικού πάντα με την επίβλεψη γονέα για να κάνεις κάποιες ασκήσεις και να εξοικειωθεί με την χρήση του Η/Υ  επειδή θα βάλω μπροστά ξεχωριστό ποντίκι και πληκτρολόγιο σκεφτόμουνα για laptop 17.3 επειδή ίσως μεγαλώνοντας η απόσταση με το εξτρα πληκτρολόγιο το 15.6 φανεί μικρό και όχι τόσο άνετο.

Πείτε μου ποιο προτείνεται εσείς κατά την γνώμη σας ;

Θα προτιμούσα  τουλάχιστον FullHD και με επεξεργαστή i3 ή Ryzen 3 και πάνω.

Μιας και θα πάρεις έχτρα πληκτρολόγιο και ποντίκι μπορείς και με 14 ίντσες γιατί μπορείς πάντα να συνδέεις το λαπτοπ με καλώδιο HDMI στην τηλεόραση σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bromiaris είπε

Μιας και θα πάρεις έχτρα πληκτρολόγιο και ποντίκι μπορείς και με 14 ίντσες γιατί μπορείς πάντα να συνδέεις το λαπτοπ με καλώδιο HDMI στην τηλεόραση σας...

Καλό αυτό αλλά από θέμα εργονομίας θα βόλευε έναν μαθητή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το λέω από την έννοια οτι ένα 17΄λαπτοπ είναι αρκετά πιο ακριβό από ένα πχ 15΄...

Από την στιγμή που θα πάρεις έχτρα πληκτρολόγιο και ποντίκι τότε δεν αξίζει να πληρώσεις παραπάνω χρήματα μιας και μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνετα μια smart ΤV, όσες ίντσες και αν είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Εγώ το λέω από την έννοια οτι ένα 17΄λαπτοπ είναι αρκετά πιο ακριβό από ένα πχ 15΄...

Από την στιγμή που θα πάρεις έχτρα πληκτρολόγιο και ποντίκι τότε δεν αξίζει να πληρώσεις παραπάνω χρήματα μιας και μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνετα μια smart ΤV, όσες ίντσες και αν είναι...

Συμφωνώ μαζί σου ποντίκι και πληκτρολόγιο ασύρματο τα έχω. Τώρα διαφορές που έβλεπα σε 15.6 και 17.3 σε συγκεκριμένα laptop που θέλω να πάρω είναι της τάξης 100 ευρώ και καμια φορά και ποιο μικρή διαφορά. Απλώς επειδή μπορεί να κάθεται περισσότερη ώρα το θέμα της σωστής θέσης και να μην πονάνε τα μάτια αυτό με απασχολεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, temeteron είπε

Απλώς επειδή μπορεί να κάθεται περισσότερη ώρα το θέμα της σωστής θέσης και να μην πονάνε τα μάτια αυτό με απασχολεί. 

Για αυτό να προσέξεις να πάρεις μηχάνημα με οθόνη που έχει πιστοποίηση TÜV Rheinland που μειώνει σημαντικά το μπλε φως που επηρεάζει και κουράζει τα μάτια…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bromiaris είπε

Για αυτό να προσέξεις να πάρεις μηχάνημα με οθόνη που έχει πιστοποίηση TÜV Rheinland που μειώνει σημαντικά το μπλε φως που επηρεάζει και κουράζει τα μάτια…

 Αυτό σιγά μην το γράφουν οι κατασκευαστές φάτσα κάρτα με μικρά γράμματα έαν υπάρχει πουθενά  έχεις να προτείνεις κάτι από 500 με 700 ευρώ το πολύ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, temeteron είπε

 Αυτό σιγά μην το γράφουν οι κατασκευαστές φάτσα κάρτα με μικρά γράμματα έαν υπάρχει πουθενά  έχεις να προτείνεις κάτι από 500 με 700 ευρώ το πολύ ;

Μπορεί να μην το αναφέρουν όλα τα καταστήματα αλλά αν κάνεις μια αναζήτηση απευθείας στους κατασκευαστές το γράφουν και με πλατιά γράμματα, γιατί είναι ένα υπέρ...

πχ αυτό που πήρα εγώ... https://consumer.huawei.com/gr/laptops/matebook-d-15-amd/

365455067_.png.7794e17c8237a15fa403c7641640b058.png

 

πχ ο κωτσόβολος το γράφει για άλλο λαπτοπ

1179124576_.png.a6af3b3b5278c146ab3a15f17d233d97.png

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...