Προς το περιεχόμενο

Thompson 55 4k va panel 279 [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ-ΑΚΥΡΑ]


manthos_27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, tasmak είπε

Έχει WiFi. Λίγη προσοχή δεν βλάπτει.

Να σε δω να δοκιμάζεις να δεις Netflix 4k μέσω wifi 802.11n με 5-6 μέτρα απόσταση και 1 τοίχο να παρεμβάλλεται, αυτομαστιγωμα. Μιλάμε για τεχνολογία 10ετιας τουλάχιστον, ακόμα και τα low end επώνυμα έχουν ac.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με μαρτυρίες γειτονικού φόρουμ η τηλεόραση είναι η ίδια με την TCL 55DP600 για την οποία μπορείτε να δείτε ένα review εδώ.

Δε ξέρω πόσο δυνατό είναι το wifi, πόσο κρυστάλλινος είναι ο ήχος και πόσο καλή η εικόνα αλλά για κάποιον που έχει 280€ στο πορτοφόλι και θέλει πολλές ιντσες μάλλον δεν έχει αντίπαλο...

Btw ότι review και να διαβάσει κανείς έχει γραφτεί με γνώμονα μια τιμή της τάξης των 400+ αν δε κάνω λάθος οπότε καλά είναι να το λαμβάνουμε υπόψιν όταν διαβάζουμε, τα πάντα είναι θέμα απόδοσης/τιμής.

 

Επεξ/σία από Themos3
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την 50αρα με Android μοντέλο του 2019. 

Είναι διαφορετικά μοντέλα οπότε για δυνατότητες και εικόνα δε θα πω κάτι (από τη δική μου είμαι ενθουσιασμενός.. Δε ξέρω αυτή του θέματος τι κάνει). Ο ήχος πάντως είναι αδύναμος. Έχω και μια 55αρα F&U που την πήρα στην προηγούμενη προσφορά στα 260 ευρώ.. Και από πλευράς ήχου και μόνο η fu είναι πολύ καλύτερη. Σίγουρα θα χρειαστείτε ηχομπαρα αν πάρετε τη Τόμσον εκτός αν βλέπετε σε μικρό δωμάτιο. 

Όσο για το WiFi ακόμα και η δική μου που είναι νέο μοντέλο.. WiFi n έχει (και σίγουρα με χειρότερη εμβέλεια απτό κινητό μου). Αν έχεις καλό δίκτυο δεν έχεις κανένα θέμα (προσωπικά έχω φτιάξει mesh στο ftitz). Πιάνει 144mbps και παίζει τα πάντα άνετα αλλά η συσκευή του mesh είναι 'διπλα'. 

Επεξ/σία από baskon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Να σε δω να δοκιμάζεις να δεις Netflix 4k μέσω wifi 802.11n με 5-6 μέτρα απόσταση και 1 τοίχο να παρεμβάλλεται, αυτομαστιγωμα. Μιλάμε για τεχνολογία 10ετιας τουλάχιστον, ακόμα και τα low end επώνυμα έχουν ac.

Εκτος από ορισμένες στιγμές που υπάρχει έντονη παρεμβολή δεν θα έχεις πρόβλημα ειδικά για netflix που ακόμα και εκει θα δεις να αλλάζει στην χειρότερη σε 1080 .

Τα 9-14 μεγαμπιτ που χρειάζεται το netflix για 4κ περνάνε εύκολα απο τους 2.4 .

Σίγουρα καλύτερα στους 5 η με καλώδιο αλλα δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμα και σε λιγότερα απο 54 αν κλειδώσεις.

Ο τοίχος δεν παίζει τόσο σημασία στους περισσότερους για τους 2.4 όπου και είναι προτιμότερες οι συγκεκριμένες συχνότητες αν υπάρχει τοίχος η εμπόδιο.

Εκει που υπάρχει τεράστια πρόβλημα ειναι στους 5.

Αν έχεις θέμα περνάς σε καθαρό κανάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, drdedus είπε

Εκτος από ορισμένες στιγμές που υπάρχει έντονη παρεμβολή δεν θα έχεις πρόβλημα ειδικά για netflix που ακόμα και εκει θα δεις να αλλάζει στην χειρότερη σε 1080 .

Τα 9-14 μεγαμπιτ που χρειάζεται το netflix για 4κ περνάνε εύκολα απο τους 2.4 .

Σίγουρα καλύτερα στους 5 η με καλώδιο αλλα δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμα και σε λιγότερα απο 54 αν κλειδώσεις.

Ο τοίχος δεν παίζει τόσο σημασία στους περισσότερους για τους 2.4 όπου και είναι προτιμότερες οι συγκεκριμένες συχνότητες αν υπάρχει τοίχος η εμπόδιο.

Εκει που υπάρχει τεράστια πρόβλημα ειναι στους 5.

Αν έχεις θέμα περνάς σε καθαρό κανάλι.

Δεν έχει να κάνει με την συχνότητα αυτό που αναφέρω (κατά κύριο λόγο) αλλά με το wifi standard. Όπου το 11n σε σχέση με το 11ac αν και δεν χάνει ένταση σήματος σημαντικά, χάνει πολύ πιο γρήγορα την ταχύτητα ανάλογα με τα εμπόδια ή την απόσταση, ακόμα και αν το σήμα είναι full.

Για ένα κινητό ας πούμε ψιλοχεστηκες αν θα αργήσει να ανοίξει η σελίδα αν έχει 11n, αλλά μιλάμε για συνεχόμενη ροή δεδομένων στο video streaming. Εξού και το ac στις περισσότερες τηλεοράσεις. Που και πάλι δεν μιλάμε για νέα τεχνολογία, υπήρχε πριν μια 5ετια σίγουρα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα power line δεν τα συζηταμε που με ενα 30ευρω τι κανεις τη δουλεια σου και με 50-60ευρω ξενοιαζεις μια για παντα , αλλα και το οφ τοπικ καλα κρατει.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.trustedreviews.com/opinion/802-11ac-vs-802-11n-what-s-the-difference-2905251

Νομιζω αφου διαβασα την παραπανω σελιδα (και αλλες παρομοιες shorturl.at/fyG25) θα συμφωνησω με τον Μακιαβελλι σε αυτο που λεει (διχως να ειμαι ειδικος για να μην υπαρχει παρεξηγηση). Απο εκει και περα ειναι θεμα προσωπικων αναγκων δηλαδη διαρυθμισης του σπιτιου του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Δεν έχει να κάνει με την συχνότητα αυτό που αναφέρω (κατά κύριο λόγο) αλλά με το wifi standard. Όπου το 11n σε σχέση με το 11ac αν και δεν χάνει ένταση σήματος σημαντικά, χάνει πολύ πιο γρήγορα την ταχύτητα ανάλογα με τα εμπόδια ή την απόσταση, ακόμα και αν το σήμα είναι full.

Για ένα κινητό ας πούμε ψιλοχεστηκες αν θα αργήσει να ανοίξει η σελίδα αν έχει 11n, αλλά μιλάμε για συνεχόμενη ροή δεδομένων στο video streaming. Εξού και το ac στις περισσότερες τηλεοράσεις. Που και πάλι δεν μιλάμε για νέα τεχνολογία, υπήρχε πριν μια 5ετια σίγουρα. 

Δεν έχεις καταλάβει οτι δεν θέλουμε να κάνουμε κόντρες με το speedtest.

Κοιτάμε απλά αν μας καλύπτει η ταχύτητα που μπορεί να δώσει το "n" στο netflix που αναφέρεις.

 

Τι να σου πω...  Οτι στο ενα σπίτι το σήμα κάνει με αντανάκλαση 14 χιλιόμετρα με απλούς 5 και μετα παρα το ότι εχω 5 στο σπίτι εχω δωσει στο fire tv μεσω 2.4 και βλέπω περιεχόμενο netfix η και μεσω vpn οταν απαιτείται περιεχόμενο από άλλες χώρες?

Στην μια περίπτωση στον τελικο χρήστη των 2.4 βγάζει 35 άντε 25 μεγαμπιτ ενω στον χρήστη των 5 τερματίζει την 50αρα λες και είμαι με καλώδιο στο modem?

Όπως καταλαβαίνεις καμία η διαφορά για το Netflix.

Το πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί είναι καθαρά απο τα κορεσμένα κανάλια και κυρίως τον θόρυβο. Κατι το οποίο δεν αναφέρεις.

Αν είσαι σε κανα μπλοκ κατοικιών ναι μπορεί να υπάρχει αρκετο πρόβλημα κλπ. Αλλα δύσκολα θα γυρνάει σε 1080 συχνα γιατι δεν του φτάνει η ταχύτητα .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drdedus είπε

Δεν έχεις καταλάβει οτι δεν θέλουμε να κάνουμε κόντρες με το speedtest.

Κοιτάμε απλά αν μας καλύπτει η ταχύτητα που μπορεί να δώσει το "n" στο netflix που αναφέρεις.

Τι να σου πω...  Οτι στο ενα σπίτι το σήμα κάνει με αντανάκλαση 14 χιλιόμετρα με απλούς 5 και μετα παρα το ότι εχω 5 στο σπίτι εχω δωσει στο fire tv μεσω 2.4 και βλέπω περιεχόμενο netfix η και μεσω vpn οταν απαιτείται περιεχόμενο από άλλες χώρες?

Στην μια περίπτωση στον τελικο χρήστη των 2.4 βγάζει 35 άντε 25 μεγαμπιτ ενω στον χρήστη των 5 τερματίζει την 50αρα λες και είμαι με καλώδιο στο modem?

Όπως καταλαβαίνεις καμία η διαφορά για το Netflix.

Το πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί είναι καθαρά απο τα κορεσμένα κανάλια και κυρίως τον θόρυβο. Κατι το οποίο δεν αναφέρεις.

Αν είσαι σε κανα μπλοκ κατοικιών ναι μπορεί να υπάρχει αρκετο πρόβλημα κλπ. Αλλα δύσκολα θα γυρνάει σε 1080 συχνα γιατι δεν του φτάνει η ταχύτητα .

Αναφέρεσαι σε κάτι τελείως διαφορετικό με αυτό που αναφέρω. Τα παραπάνω που αναφέρεις μπορεί να συμβούν και σε τηλεόραση των 3000€ με full features, ανεξαρτήτως adapter. 

Ο adapter της TV του θέματος όμως δεν είναι όπως οι περισσότεροι mainstream καθώς λείπει το ένα wifi standard (το ισχυρότερο). Εξού και χρήζει αναφοράς στο topic, ενώ όλα τα υπόλοιπα αφορούν οποιαδήποτε συσκευή με wifi adapter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε ενα wifi adapter του ευρώ κάρφωσε το σε μια οποιαδήποτε συσκευή και κάνε ενα speedtest να δεις αν το τελικό αποτέλεσμα θα είναι ικανοποιητικο για 4k netflix.

Αν παίξεις 4κ Netflix η κάποιο αλλο "απαιτητικό περιεχόμενο" απευθείας χωρίς speedtest και έχεις θέματα θα είναι πρόβλημα με τον επεξεργαστή, hardware acceleration ακόμα και αν γραφει η συσκευή οτι ειναι ικανή η αλλος δουλεύει την adsl και το αγνοείς n ο σέρβερ αν μιλάμε για τύπου πειρατικό, η σύνδεση, η θα είναι ο κορεσμός η ο θόρυβος κάτι το οποίο δεν αναφέρεις και μόνο αυτό συνήθως αν μιλάμε για ικανό μηχάνημα.

Το πρότυπο που αναφέρεις απλά το ξεχνάμε.

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι έχει αναφερθεί για το στάνταρ πάντως είναι άσχετο. AC δίνει πολύ καλές ταχύτητες σε μικρές αποστάσεις και χωρίς πολλά εμπόδια. Σε αυτές τις αποστάσεις όμως και το N θα δώσει καθαρά 30+mbps..υπεραρκετα για οποιοδήποτε strraming 4k περιεχομένου. Συνηθίζεται όμως τα καλά ρουτερ να έχουν και AC οπότε περισσότερο είναι και θέμα ρουτερ( αν έχει τη μπακάτελα του παροχου όντως στα 7 μέτρα απόσταση με ενδιάμεσο τοίχο μπορεί να μη βλέπεις 4k..αλλα αν έχει αξιοπρεπές ρουτερ μια χαρά θα βλέπεις και σε 802.11Ν). Όπως προείπα αν έχεις καλό WiFi σπίτι σου δε χρειάζεσαι κάτι άλλο από αυτό που διαθέτει η τηλεόραση. Φυσικά μιλάω εκ πείρας καθώς και το ρουτερ μου είναι των 300 ευρώ με AC και οι ειδικές συσκευές που χρησιμοποιώ για mesh είναι AC. 

Για να πάμε στα σχετικά. Όπως είπα η τηλεόραση σίγουρα δεν διαπρέπει σε WiFi και ηχο. Αν όμως στο σημείο που τη βάλουμε έχουμε δυνατό σήμα δε θα έχουμε κανένα θέμα (φυσικά υπάρχουν και powerline κλπ).. Ενώ για τον ηχο αν είναι μεγάλος ο χώρος θα τη βάζετε στο 75-80% για να ακούτε σχετικά καλά. Αν όντως είναι va περιμένω η ποιότητα να είναι πολύ καλή.. Ας μας πει ο πρώτος που θα παραλάβει. 

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πλειοψηφία των οικιακών routers και χρηστών δεν έχουν 802.11/ac.

Οπότε ανούσιο να μιλάμε για την έλλειψη αυτού του χαρακτηριστικού. Καλό είναι βέβαια να το γνωρίζουν, οι λίγοι που έχουν ac.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...