Προς το περιεχόμενο

Thompson 55 4k va panel 279 [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ-ΑΚΥΡΑ]


manthos_27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/4/2020 στις 10:46 ΠΜ, akishellas1979 είπε

Καλημέρα τελικά απκ εδώ από το site δεν παρέλαβε κάνεις να μας πει την γνώμη του; 

Παρέλαβα εγώ προχτές Τρίτη. Παραγγελία είχε γίνει πρωί Παρασκευής.

 

Στις 1/4/2020 στις 5:00 ΜΜ, barman_ είπε

το υψος απο τα ποδαρακια ειναι αρκετο για να μπει   ηχομπαρα μπροστα?

χμμμ μάλλον όχι, είναι αρκετά κοντή. Χοντρικά 6 με 6.5cm το υπολογίζω. 

Το κακό τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση είναι ότι είναι ΠΟΛΥ μακριά τα πόδια το ένα από το άλλο, και το τραπεζάκι των γονιών μου που γι'αυτούς την πήρα δεν έκανε. Προσωρινά βάλαμε ένα σκαμπό δίπλα, και προσθέσαμε βιβλία για να έρθει στο ίδιο ύψος με το παλιό τους τραπεζάκι. Η Samsung που έχω εγώ έχει τη βάση στο κέντρο. Αυτή εδω γιατί έχει 2 ποδαράκια στις άκρες δεν ξέρω.. λες και αν την κουνήσει κανένας θα συγκρατηθεί απ'τα ποδαράκια.. σα χαρτί κουνιέται! 

OVERALL: Πολύ καλό VFM για ανθρώπους όπως οι γονείς μου 65+. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, polaki said:

Παρέλαβα εγώ προχτές Τρίτη. Παραγγελία είχε γίνει πρωί Παρασκευής.

χμμμ μάλλον όχι, είναι αρκετά κοντή. Χοντρικά 6 με 6.5cm το υπολογίζω. 

Το κακό τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση είναι ότι είναι ΠΟΛΥ μακριά τα πόδια το ένα από το άλλο, και το τραπεζάκι των γονιών μου που γι'αυτούς την πήρα δεν έκανε. Προσωρινά βάλαμε ένα σκαμπό δίπλα, και προσθέσαμε βιβλία για να έρθει στο ίδιο ύψος με το παλιό τους τραπεζάκι. Η Samsung που έχω εγώ έχει τη βάση στο κέντρο. Αυτή εδω γιατί έχει 2 ποδαράκια στις άκρες δεν ξέρω.. λες και αν την κουνήσει κανένας θα συγκρατηθεί απ'τα ποδαράκια.. σα χαρτί κουνιέται! 

OVERALL: Πολύ καλό VFM για ανθρώπους όπως οι γονείς μου 65+. 

Τουλαχιστον παταει καλα ομως η τηλεοραση?Θα με απασχολουσε πολυ αν δε μπορουσα να βαλω την μπαρα μπροστα

 

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, polaki είπε

Παρέλαβα εγώ προχτές Τρίτη. Παραγγελία είχε γίνει πρωί Παρασκευής.

χμμμ μάλλον όχι, είναι αρκετά κοντή. Χοντρικά 6 με 6.5cm το υπολογίζω. 

Το κακό τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση είναι ότι είναι ΠΟΛΥ μακριά τα πόδια το ένα από το άλλο, και το τραπεζάκι των γονιών μου που γι'αυτούς την πήρα δεν έκανε. Προσωρινά βάλαμε ένα σκαμπό δίπλα, και προσθέσαμε βιβλία για να έρθει στο ίδιο ύψος με το παλιό τους τραπεζάκι. Η Samsung που έχω εγώ έχει τη βάση στο κέντρο. Αυτή εδω γιατί έχει 2 ποδαράκια στις άκρες δεν ξέρω.. λες και αν την κουνήσει κανένας θα συγκρατηθεί απ'τα ποδαράκια.. σα χαρτί κουνιέται! 

OVERALL: Πολύ καλό VFM για ανθρώπους όπως οι γονείς μου 65+. 

Νομιζω εχει εδω και καποια χρονια μια οδηγια οπου λεει οτι οι τηλεορασεις να εχουν τα ποδια στις ακρες και οχι μια βαση στο κεντρο για να μην ειναι ευκολο να πεσουν.

Επεξ/σία από Thanos1972
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, polaki said:

Προσωρινά βάλαμε ένα σκαμπό δίπλα, και προσθέσαμε βιβλία για να έρθει στο ίδιο ύψος με το παλιό τους τραπεζάκι. Η Samsung που έχω εγώ έχει τη βάση στο κέντρο. Αυτή εδω γιατί έχει 2 ποδαράκια στις άκρες δεν ξέρω.. λες και αν την κουνήσει κανένας θα συγκρατηθεί απ'τα ποδαράκια.. σα χαρτί κουνιέται! 

OVERALL: Πολύ καλό VFM για ανθρώπους όπως οι γονείς μου 65+. 

Αν η μισή είναι πάνω σε σκαμπό με βιβλία τη περιμένεις; Να μη κουνιέται; Εννοείται σα χαρτί θα κουνιέται λόγω των βιβλίων.

Τα δύο ποδαράκια στην Τόμσον είναι καλής ποιότητας-μεταλλικα ,τουλάχιστον στο πιο καινούριο μοντέλο που έχω εγω και τη στηρίζουν καλά. 

Όσο για τα σχόλια για κεντρικό πόδι αν η τηλεόραση με κεντρικό πόδι μπρι σε ευμεγεθες τραπεζάκι κανένα πρόβλημα. Αν το τραπεζάκι όσα ίσα χωράει το πόδι, δηλαδή είναι το μισό σε σχέση με το μήκος της τηλεόρασης ναι υπάρχει θέμα ακόμα και στο να πεσει.

Η καλύτερη επιλογή κατεμε είναι με μια βάση τοίχου. Με δεκαπέντε ευρώ τη ξεκπερδευεις.

Κάνεις να μας πει για τα μαύρα πως είναι; Γωνίες θέασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thanos1972 είπε

Νομιζω εχει εδω και καποια χρονια μια οδηγια οπου λεει οτι οι τηλεορασεις να εχουν τα ποδια στις ακρες και οχι μια βαση στο κεντρο για να μην ειναι ευκολο να πεσουν.

Ακριβώς έτσι είναι για να μην μπορούν να τις ρίξουν εύκολα τα παιδάκια, πλέον τα ανοιχτά πόδια είναι φαινόμενο σε όλες σχεδόν τις τηλεοράσεις και όχι μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, baskon είπε

Αν η μισή είναι πάνω σε σκαμπό με βιβλία τη περιμένεις; Να μη κουνιέται; Εννοείται σα χαρτί θα κουνιέται λόγω των βιβλίων.

όχι από άποψη ευστάθειας το έκανα φυσικά σε σταθερό μέρος, δηλαδή το πάτωμα! 

3 ώρες πριν, Thanos1972 είπε

Νομιζω εχει εδω και καποια χρονια μια οδηγια οπου λεει οτι οι τηλεορασεις να εχουν τα ποδια στις ακρες και οχι μια βαση στο κεντρο για να μην ειναι ευκολο να πεσουν.

Δεν το ήξερα, αλλά και πάλι σε σχέση με τη δικιά μου samsung που είναι στο κέντρο, κουνάει περισσότερο!

9 ώρες πριν, barman_ είπε

Τουλαχιστον παταει καλα ομως η τηλεοραση?Θα με απασχολουσε πολυ αν δε μπορουσα να βαλω την μπαρα μπροστα

Μια χαρά πατάει δεν έχεις θέμα! Εγώ έχω μια παλιά ηχόμπαρα που είναι λίγο ψηλή, και με αυτήν θα δυσκολευόταν να πιάσει το controller φαντάζομαι. 
Αν τα 6 σου είναι οκ είσαι άνετος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει κάποιος από αυτούς που έχουν παραλάβει να μας πει κάτι και για την εικόνα της τηλεόρασης, τα μαύρα, το πάνελ και το Σμαρτ κομμάτι; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, Hardware Busters είπε

Είμαι στις δοκιμές αυτή τη στιγμή. TCL rebranded είναι και όπως το περίμενα δε σηκώνει 4κ με 60 Hz αλλά μόνο με 30 Hz. 

TCL ειναι οι τομσον εδω και πολλα χρονια.

Δεν γινεται να μην σηκωνει 60, μηπως εχεις πηγη χωρις hdmi 2.0;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τη σύνδεσα πάνω σε φορητό (Asus ROG Strix G531) με RTX 2070 και με δύο διαφορετικά HDMI καλώδια υψηλής ποιότητας. Και μένα μου φαίνεται περίεργο ότι δε σηκώνει τα 60 Hz.

Επεξ/σία από Hardware Busters
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω και άλλες πηγές. Ναι θα το δοκιμάσω, απλά από 7-8 ώρες το βλεπω να τρώω πολλές παραπάνω σε αυτό το review :(

Γενικά από ότι βλέπω τα Asus εχουν θέμα στο να κάνουν output >30 Hz στα 4K και πολλοί προτείνουν τη λύση type c to hdmi adapter τα οποία είναι αρκετά ακριβά.

RTX ναι, sorry, έχω κολλήσει στην GTX ονομασία :)

Επεξ/σία από Hardware Busters
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν με μια γρήγορη ματιά στα αποτελέσματα που έχω εξάγει μέχρι στιγμής. Για τα λεφτά που την πήραμε, στην ουσία την κλέψαμε δεν την αγοράσαμε. Η TV έχει πλήθος ρυθμίσεων και σε αφήνει να διαμορφώσεις τις βέλτιστες ΑΝΕΤΑ. Βασικά μόνο σε πολύ πιο ακριβά μοντέλα έχω δει τόσο μεγάλη πληθώρα μετρήσεων εικόνας. Μέγιστη φωτεινότητα 300 και κάτι ψηλά nits και τα επίπεδα του μαύρου είναι πολύ καλά, αφού εχει VA πάνελ, με το λόγο αντίθεσης να ξεπερνά τo 3000:1 στα περισσότερα modes. 

Αυτά τα λίγα και τα υπόλοιπα στο review της, μαζί με τις βέλτιστες ρυθμίσεις για το όσο δυνατόν καλύτερη απεικόνιση χρωμάτων. 

ps. Έχει επιλογή HDMI 2.0 η οποία από μαμα είναι απενεργοποιημένη. Την ενεργοποίησα και το αποτέλεσμα ήταν μαύρη εικόνα, δεν αναγνώριζε την πηγή. Δοκίμασα όλα τα HDMI inputs και πάλι τίποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Hardware Busters είπε

τη σύνδεσα πάνω σε φορητό (Asus ROG Strix G531) με RTX 2070 και με δύο διαφορετικά HDMI καλώδια υψηλής ποιότητας. Και μένα μου φαίνεται περίεργο ότι δε σηκώνει τα 60 Hz.

Εχω συνδεσει chromecast ultra me ενεργοποιημενο hdmi 2 και δεν εχω θεμα με 4κ στα 60 Hz.

Edit: Νομιζω καταλαβα τι συμβαινει. Για 60 Hz υπαρχει δυνατοτητα μονο στο port 3. Καταφερα να συνδεσω με επιτυχια και το Xbox One S. Τα αλλα 2  ports μαλλον δεν υποστηριζουν πανω απο 30Hz.

spacer.png

Επεξ/σία από Android
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Android είπε

Edit: Νομιζω καταλαβα τι συμβαινει. Για 60 Hz υπαρχει δυνατοτητα μονο στο port 3. Καταφερα να συνδεσω με επιτυχια και το Xbox One S. Τα αλλα 2  ports μαλλον δεν υποστηριζουν πανω απο 30Hz.

 

Ναι, το εχουν και αλλες αυτο. Εχουν μονο μια HDMI 2.0 θυρα και οι αλλες ειναι 1.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...