Προς το περιεχόμενο

Σφάλμα στο firmware αχρηστεύει SSDs της HPE μετά από 40 χιλιάδες ώρες λειτουργίας


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, AtiX είπε

Με ποια λογική, εκτός του κέρδους και της βλακείας, προγραμματίζεται ένα υλικό που προορίζεται για αποθήκευση να αυτοκαταστρέφεται μετά από 4.5 χρόνια???

 

Με τη λογική ότι θα ξεχωρίσουμε ευκολότερα τους χαζούς από τους έξυπνους στο ινσόμνια... Όταν λέμε σφάλμα στο firmware δε γίνεται να εννοούμε πολλά πράγματα... Κάποιος ΑΝΘΡΩΠΟΣ έκανε λάθος και οι άλλοι δεν το πήραν χαμπάρι. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να καταλάβετε τη λογική γύρω από το ανθρώπινο λάθος... Βέβαια προϋποθέτει να διαβάζουμε τα άρθρα και να τα κατανοούμε πριν σχολιάσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, alex1_kgr είπε

Με τη λογική ότι θα ξεχωρίσουμε ευκολότερα τους χαζούς από τους έξυπνους στο ινσόμνια... Όταν λέμε σφάλμα στο firmware δε γίνεται να εννοούμε πολλά πράγματα... Κάποιος ΑΝΘΡΩΠΟΣ έκανε λάθος και οι άλλοι δεν το πήραν χαμπάρι. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να καταλάβετε τη λογική γύρω από το ανθρώπινο λάθος... Βέβαια προϋποθέτει να διαβάζουμε τα άρθρα και να τα κατανοούμε πριν σχολιάσουμε.

Σε ευχαριστώ για την συνέτιση, θα το έχω υπόψιν μου την επόμενη φορά που θα σκάσει ένας δίσκος μου, λίγο μετά την λήξη της εγγύησης του, για το αν ήταν από φυσική φθορά, εσκεμμένη πράξη ή ανθρώπινο λάθος...

Επίσης, και αφού χάσω τα δεδομένα μου, καλό θα ήταν να ξέραμε και ποιός έκανε το λάθος ώστε το βρισίδι, μαζί με πιθανές μηνύσεις, να είναι επώνυμο και όχι στο αέρα...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ , πολύ άσχημο αυτο , μιλάμε για εταιρικά μηχανήματα , servers κτλπ που λειτουργούν 24/7 , θα πρέπει να ετοιμάζονται για μηνύσεις , παλι καλά που το ανακάλυψαν και ειδοποιούν , σκέψου τι σφαγή θα γινότανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

εκτος απ την ιντελ :P (στους παλιους δισκους τουλαχιστο)

λένε οι πρώτες γενιές έχουν θέματα λένε λένε αλλά απο ότι φαίνεται είναι σαν τα παλιά toyota :D  

 

  

46 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σε ευχαριστώ για την συνέτιση, θα το έχω υπόψιν μου την επόμενη φορά που θα σκάσει ένας δίσκος μου, λίγο μετά την λήξη της εγγύησης του, για το αν ήταν από φυσική φθορά, εσκεμμένη πράξη ή ανθρώπινο λάθος...

Επίσης, και αφού χάσω τα δεδομένα μου, καλό θα ήταν να ξέραμε και ποιός έκανε το λάθος ώστε το βρισίδι, μαζί με πιθανές μηνύσεις, να είναι επώνυμο και όχι στο αέρα...

σαν τους γερμανούς δεν έχει , ρουλεμάν μπαμ στα τόσα χιλιόμετρα, air flow μπα στα τόσα , σινεμπλόκ στα τόσα θα βαρέσουν με ακρίβεια κιόλας 2-3 χιλιάδες χιλιόμετρα 😛 (κάτοχος vw) 

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και θα ήθελα κάποιος να μου περιγράψει πως θα κάνει access/update το firmware του individual δίσκου ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ RAID CONTROLLER.
Καταλαβαίνουμε γιατί @@ απερίγραπτη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ποιο OS?? ,  VMware , Windows, Linux?  Σε κάθε OS υπάρχει το hputil, υπάρχει σε iso το SPP και μερικοί ακόμα τρόποι...

 

Έλεος με την ημιμάθεια εδώ μέσα, HPE (όπως λέμε Enterprise) όχι Pavilion...

99 στα 100 συστήματα με τέτοιους SSD έχουν και backup, cluster failover κλπ συστήματα.

 

41 λεπτά πριν, tsichles είπε

Ωραία και θα ήθελα κάποιος να μου περιγράψει πως θα κάνει access/update το firmware του individual δίσκου ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ RAID CONTROLLER.
Καταλαβαίνουμε γιατί @@ απερίγραπτη !!!

 

1 λεπτό πριν, RaNd είπε

 

Επεξ/σία από RaNd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RaNd είπε

Σε ποιο OS?? ,  VMware , Windows, Linux?  Σε κάθε OS υπάρχει το hputil, υπάρχει σε iso το SPP και μερικοί ακόμα τρόποι...

Έλεος με την ημιμάθεια εδώ μέσα, HPE (όπως λέμε Enterprise) όχι Pavilion...

99 στα 100 συστήματα με τέτοιους SSD έχουν και backup, cluster failover κλπ συστήματα.

....  εύχομαι λοιπόν να μην χρειασθεί ποτέ να δεις σε παραγωγικό μηχάνημα που σερβίρει εκατομμύρια pageviews / day η διακινεί μερικά μύρια το μήνα, να σου σκάει ένας ένας δίσκος ακόμη και έχοντας πλήρες disaster recovery σε ετοιμότητα.

Και ναι είναι δύσκολο να κάνεις update ακόμη και με offline το primary.

Οσο αναφορά την ημιμάθεια,  δέχομαι το χάος αλλα πριν απονείμεις τα εύσημα ψάξε λιγο (οκ όχι απαραίτητα, ο χρόνος είναι πολύτιμος)  με ποιόν μιλάς. 

Τέλος η ισχυρή μου πεποίθηση είναι ότι όποιος το παίζει ΘΕΟΣ στον χώρο της πληροφορικής .... συμπληρώνεις ελεύθερα 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, tsf said:

Προγραμματισμένη Απαξίωση (programmed obsolescence) κυκλοφορεί και σε ντοκιμαντέρ

Ολόκληρο οικονομικό σύστημα είναι,το πάει μπάλα το ου-εσ-έι εδώ και εκατό χρόνια,το ντοκυμαντέρ είναι μόνο για το ποπ κορν.

Στο θέμα τώρα,δεν καταλαβαίνω πως ένας μετρητής,μπορεί να κάνει τόση ζημια.

Γιατί,ναι,οκ,να μετράει 40Κ ώρες,και να σε ειδοποιεί για αλλαγή/έλεγχο/μπακαπ.

Θεμιτό,και θα πλήρωνα και παραπάνω για τέτοιο feature.

Αλλά για να καταστρέφει ουσιαστικά το δίσκο,σημαίνει πως ο μετρητής ήταν απλά ένα κομμάτι ενός συστήματος προγραμματισμένης απαξίωσης.

Και ο λόγος που ειδοποίησε η HPE,ήταν πως απο λάθος ,καθιστούσε τα δεδομένα μη ανακτησιμα,και αυτό επίσης φαινόταν για ποιο λόγο έγινε.

Ξεκάθαρα για να σώσει τον κωλο της από μηνύσεις.

 

 

 

13 hours ago, nkarama said:

Εντάξει, όλοι οι ειδικοί νομίζω είναι εδώ μαζεμένοι... τι να πούμε και εμείς...

Προς ενημέρωσή σας λοιπόν, το πρόβλημα δεν το έχει η ΗΡΕ αλλά ο vendor του δίσκου, ήτοι η SanDisk. Αρκιβώς το ίδιο πρόβλημα έχουν όλες οι εταιρείες που χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο δίσκο. πχ https://www.reddit.com/r/sysadmin/comments/f5k95v/dell_emc_urgent_firmware_update/

Τις βλακείες που διαβάζω περι εγγυήσεων, τραγικότητας και άλλα, τα αφήνω ασχολίαστα... η ασχετίλα της ασχετοσύνης. 

Ολοι οι vendors όλου του κόσμου κάποια στιγμή έχουν κάποια αστοχία. Παράδειγμα πριν χρόνια η Seagate είχε κάνει βλακεία με το μοτέρ και έχανε λάδια πάνω στο platter. Αυτό που μετράει σε τέτοιες εφαρμογές είναι το πόσο γρήγορα θα βρεθεί το λάθος και θα διορθωθεί. Τα προιόντα στα οποία λειτουργούν τέτοιοι δίσκοι έχουν 99.999999% των περιπτώσεων συμβόλαια υποστήριξης και δεν μένουν ποτέ χωρίς τέτοιο.

Οπότε συνέλθετε ξερόλες...

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν έχω καμμία σχέση με την ΗΡΕ, το ακριβώς αντίθετο μάλιστα, εργάζομαι για ανταγωνιστή της.

εγώ μαζί σου,ΟΛΟΙ κάποια στιγμή ,κάτι παθαίνουν σε κάποιο προϊόν.

Θα μοιραστείς την άποψη σου στο τι πήγε λάθος ,και ενας μετρητής είχε τη δυνατότητα να καταστήσει άχρηστο έναν σσδ επιχειρησιακής κλάσης;

Ποιο ήταν το "λάθος" ,και ένας απλός μετρητής είχε τέτοια πρόσβαση και δυνατότητα να κάνει κάτι τέτοιο;

Γιατί εδώ φαίνεται,πως το "λάθος" ήταν ότι δε δούλεψε όπως θα ήθελαν,και έκανε τα δεδομένα μη προσπελάσιμα,αντί απλά να αναγκάσει σε αλλαγή

There are a lot of Dell servers affected, not just R730XD. The SSDs affected are SanDisk Kilimanjaro 12Gb SAS drives ranging from 200gb to 1.6tb.

 

Επεξ/σία από IT chef
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, tsichles είπε

....  εύχομαι λοιπόν να μην χρειασθεί ποτέ να δεις σε παραγωγικό μηχάνημα που σερβίρει εκατομμύρια pageviews / day η διακινεί μερικά μύρια το μήνα, να σου σκάει ένας ένας δίσκος ακόμη και έχοντας πλήρες disaster recovery σε ετοιμότητα.

Και ναι είναι δύσκολο να κάνεις update ακόμη και με offline το primary.

Οσο αναφορά την ημιμάθεια,  δέχομαι το χάος αλλα πριν απονείμεις τα εύσημα ψάξε λιγο (οκ όχι απαραίτητα, ο χρόνος είναι πολύτιμος)  με ποιόν μιλάς. 

Τέλος η ισχυρή μου πεποίθηση είναι ότι όποιος το παίζει ΘΕΟΣ στον χώρο της πληροφορικής .... συμπληρώνεις ελεύθερα 

Ποιος είσαι δηλαδή; Υπάρχει εταιρεία που δε μπορεί να κάνει ενα update και ενα reboot;  *Αν χρειαστεί κιόλας* 

Τα ποιο πολλά πράγματα σήμερα κάνουν reboot χωρίς downtime. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, AtiX είπε

Με ποια λογική, εκτός του κέρδους και της βλακείας, προγραμματίζεται ένα υλικό που προορίζεται για αποθήκευση να αυτοκαταστρέφεται μετά από 4.5 χρόνια???

Λέγεται σφάλμα ή αλλιώς bug στον κώδικα. Θυμάσαι το millennium bug ή ήσουν αγέννητος;  It can happen to the best of us που λένε στο χωριό μου. Το εντόπισαν και βγήκαν σε ανακοίνωση. Άρα δεν έχουμε λογική κέρδους, αλλά υπευθυνότητας. Τις καρδούλες και τα κύπελλα δεν καταλαβαίνω εγώ στο post σου αλλά τι να κάνουμε...

Επεξ/σία από vabill
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vabill είπε

Λέγεται σφάλμα ή αλλιώς bug στον κώδικα. Θυμάσαι το millennium bug ή ήσουν αγέννητος;  It can happen to the best of us που λένε στο χωριό μου. Το εντόπισαν και βγήκαν σε ανακοίνωση. Άρα δεν έχουμε λογική κέρδους, αλλά υπευθυνότητας. Τις καρδούλες και τα κύπελλα δεν καταλαβαίνω εγώ στο post σου αλλά τι να κάνουμε...

Πάμε πάλι... γιατί να βάλεις σε ένα υλικό, πρόγραμμα που να το απενεργοποιεί μετά από ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα? Δηλαδή γιατί να σταματάει να λειτουργεί πχ ο επεξεργαστής μετά από 1645 μέρες ακριβώς? Θα ήθελες, ας πούμε στο κινητό σου, να σου έλεγαν ότι από την ημέρα που θα το πρωτανοίξεις τρέχει μια αντίστροφη μέτρηση και όταν μηδενίσει το κινητό αχρηστεύεται? Πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο έγινε από λάθος?

Για πες μου εσύ που τα ξέρεις όλα και κάνεις και τον έξυπνο... ποιά λογική υπάρχει πίσω από αυτόν τον προγραμματισμό???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πάμε πάλι... γιατί να βάλεις σε ένα υλικό, πρόγραμμα που να το απενεργοποιεί μετά από ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα? Δηλαδή γιατί να σταματάει να λειτουργεί πχ ο επεξεργαστής μετά από 1645 μέρες ακριβώς? Θα ήθελες, ας πούμε στο κινητό σου, να σου έλεγαν ότι από την ημέρα που θα το πρωτανοίξεις τρέχει μια αντίστροφη μέτρηση και όταν μηδενίσει το κινητό αχρηστεύεται? Πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο έγινε από λάθος?

Για πες μου εσύ που τα ξέρεις όλα και κάνεις και τον έξυπνο... ποιά λογική υπάρχει πίσω από αυτόν τον προγραμματισμό???

Σου εξηγώ πως είναι λάθος. Δεν το έκανε κάποιος με κάποια λογική. Και επειδή δεν διάβασες για να καταλάβεις αλλά διάβασες για να απαντήσεις, googleαρε το millennium bug τι ήταν να καταλάβεις το μέγεθος και το πλήθος των λαθών που είχαν κάνει , κατά τα αλλά ευφυέστατοι προγραμματιστές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, vabill είπε

Σου εξηγώ πως είναι λάθος. Δεν το έκανε κάποιος με κάποια λογική. Και επειδή δεν διάβασες για να καταλάβεις αλλά διάβασες για να απαντήσεις, googleαρε το millennium bug τι ήταν να καταλάβεις το μέγεθος και το πλήθος των λαθών που είχαν κάνει , κατά τα αλλά ευφυέστατοι προγραμματιστές. 

Μας δουλεύεις... τι σχέση έχει το millennium bug με το συγκεκριμένο πρόβλημα... εδώ μιλάνε για συγκεκριμένο προγραμματισμό που δεν θα έπρεπε καν να υπάρχει... βρες μου έναν λόγο που κάποιος θα πρέπει να γράψει κώδικα που να καταστρέφει ένα υλικό μετά από συγκεκριμένες ώρες ή βρες μου ένα υλικό που να έχει ανάγκη τέτοιον προγραμματισμό...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μας δουλεύεις... τι σχέση έχει το millennium bug με το συγκεκριμένο πρόβλημα... εδώ μιλάνε για συγκεκριμένο προγραμματισμό που δεν θα έπρεπε καν να υπάρχει... βρες μου έναν λόγο που κάποιος θα πρέπει να γράψει κώδικα που να καταστρέφει ένα υλικό μετά από συγκεκριμένες ώρες ή βρες μου ένα υλικό που να έχει ανάγκη τέτοιον προγραμματισμό...

Η δεν θες ή δεν έχεις την ικανότητα να καταλάβεις. Δεν έγραψε κανείς κώδικα ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΚΟΠΟ να καταστραφεί ο δίσκος σε 4 χρόνια. Λέγεται BUG.  Δεν θα αναλωθώ άλλο στο διάλογο. Εμείς που το παίζουμε έξυπνοι και τα ξέρουμε όλα, βαριόμαστε να ανταλλάσουμε απόψεις με εσάς που δεν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...