Προς το περιεχόμενο

Σφάλμα στο firmware αχρηστεύει SSDs της HPE μετά από 40 χιλιάδες ώρες λειτουργίας


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, vabill είπε

Η δεν θες ή δεν έχεις την ικανότητα να καταλάβεις. Δεν έγραψε κανείς κώδικα ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΚΟΠΟ να καταστραφεί ο δίσκος σε 4 χρόνια. Λέγεται BUG. 

Δηλαδή επιμένεις ότι, αυτές οι γραμμές με κώδικα που καταστρέφουν τον δίσκο μετά από συγκεκριμένες ώρες, μπήκαν από λάθος και ότι κανείς δεν τις έγραψε επίτηδες... αυτό μας λες???

18 λεπτά πριν, vabill είπε

Δεν θα αναλωθώ άλλο στο διάλογο. Εμείς που το παίζουμε έξυπνοι και τα ξέρουμε όλα, βαριόμαστε να ανταλλάσουμε απόψεις με εσάς που δεν. 

Αυτο το αφήνω εδώ ως μία ένδειξη ενήλικου, σοβαρού και πάνω από όλα γνώστη... να σε χαίρονται οι καθηγητάδες και οι εργοδότες σου...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, AtiX είπε

Σε ευχαριστώ για την συνέτιση, θα το έχω υπόψιν μου την επόμενη φορά που θα σκάσει ένας δίσκος μου, λίγο μετά την λήξη της εγγύησης του, για το αν ήταν από φυσική φθορά, εσκεμμένη πράξη ή ανθρώπινο λάθος...

Επίσης, και αφού χάσω τα δεδομένα μου, καλό θα ήταν να ξέραμε και ποιός έκανε το λάθος ώστε το βρισίδι, μαζί με πιθανές μηνύσεις, να είναι επώνυμο και όχι στο αέρα...

Φίλε μου δεν ξέρω ακρίβως τι δεν καταλαβαίνεις. Ούτε ποσοστά έχω, ούτε κάποιο όφελος. Έχουμε περάσει πολύ χειρότερα! Windows update που δεν ξεκινούσαν τα windows. Προβληματικά bios κτλ. Έκαναν λάθος και το πήραν χαμπάρι και έστειλαν ήδη update. Και αυτό που λες για τα δεδομένα δεν έχει καμία βάση. Άμα σου σκάσει ο δίσκος εντος εγγύησης θα τους ζητήσεις τα δεδομένα; Σίγουρα όχι...και να τα ζητήσεις θα σου πουν να τα κρατούσες αλλού! Αυτό είναι δική δουλειά! Δε χρειάζεται να ψάχνουμε συνομοσίες παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η είδηση (αν το καταλάβατε...) δεν είναι το "bug" αλλά το οτι έχουν τη δυνατότητα να καταστήσουν "άχρηστο" ή υπολειτουργικό οτιδήποτε κατασκευάζεται.Και ο απώτερος σκοπός είναι η συνεχής κατανάλωση και προφανώς το κέρδος.Πολλά γερμανικά αυτοκίνητα έχουν "προγραμματιστεί" ο εγκέφαλος να βγάλει "βλάβη" μετά από συγκεκριμένο αριθμό χιλιομέτρων όπου σε αναγκάζει ή να αλλάξεις άλλο εγκέφαλο (κόστος πάνω από χιλιάρικο) ή να αντικαταστήσεις το αμάξι πράγμα ασύμφορο.

Κάτι αντίστοιχο είχαν βγάλει και στους εκτυπωτές πριν κάποια χρόνια και το ανακάλυψε Ρώσσος προγραμματιστής.Μετά από εκτύπωση συγκεκριμένου αριθμού σελίδων , το τσιπάκι κλείδωνε και δεν μπορούσες πλέον να εκτυπώσεις.Είχε βγάλει και προγραμματάκι ο Ρώσσος που παρέκαμπτες το συγκεκριμένο "bug".Το γνωρίζω γιατί το χρησιμοποιούσα στον δικό μου εκτυπωτή μέχρι πριν κάτι χρόνια.

Το παραπάνω πάει πολλά χρόνια πίσω και δεν είναι κάτι νέο.Ακόμα και η αντοχή υλικών έχει φτάσει σε προτόγνωρα επίπεδα ελέγχου σε βαθμό να ελέγχουν ακριβώς το σημείο που καταρρέουν οι συνοχικές δομές των μορίων.Το είχα βάλει και παλαιότερα το συγκεκριμένο ντοκυμανταίρ αλλά ας το ξαναβάλω για να το δει όποιος νομίζει οτι ζούμε σε ένα αγγελικά πλασμένο τόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λόγος να το κάνουν εσκεμμένα, όταν σχεδόν όλοι οι δίσκοι με το εν λόγω bug είναι εντός εγγύησης?

 

Το firmware update σε δίσκους και controllers γίνεται live, ενώ παίζει το μηχάνημα.

 

Προφανώς ο αριθμός 40.000 ηταν τυχαίος και μπορεί απλά να γίνεται Overwrite ενα region της rom και να χαλάει. Όπως με το YouTube που δεν πέρναγαν τα βίντεο τα 2 δις views.

 

Τέλος το firmware με το bug ειναι του 2013, όποιος δεν έχει κάνει fw update από τότε, κανει λάθος επάγγελμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, RaNd είπε

Ποιος ο λόγος να το κάνουν εσκεμμένα, όταν σχεδόν όλοι οι δίσκοι με το εν λόγω bug είναι εντός εγγύησης?

Το firmware update σε δίσκους και controllers γίνεται live, ενώ παίζει το μηχάνημα.

Προφανώς ο αριθμός 40.000 ηταν τυχαίος και μπορεί απλά να γίνεται Overwrite ενα region της rom και να χαλάει. Όπως με το YouTube που δεν πέρναγαν τα βίντεο τα 2 δις views.

Τέλος το firmware με το bug ειναι του 2013, όποιος δεν έχει κάνει fw update από τότε, κανει λάθος επάγγελμα.....

Σωστά...  προφανώς το firmware update γίνεται LIVE, ONLINE, και δεν έχει καμμία επίπτωση στην λειτουργία...  Σιγά μην έπρεπε να κατεβάζουμε ότι μπορεί κάποιος να φανταστεί για να κάνουμε upgrade ένα firmware.... 

το 40000 δεν είναι ακριβώς 40000. Αυτό έγραψαν σαν γενικότητα. Για την ακρίβεια είναι  32768 και φυσικά απο την τιμή και μόνο καταλαβαίνει ότι κάποιος έκανε το λάθος και διάλεξε λάθος τύπο ακέραιας μεταβλητής.... 

 

Θα μου βγουν τα ματάκια μου εδω μέσα με αυτά που διαβάζω. Bug τους λες, συνομοσία βλέπουν, HPE τους λές, για laptop λένε.... Ο μέσος όρος IQ μεταξύ δεκάρικου και αμοιβάδας....

 

 

Επεξ/σία από nkarama
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nkarama είπε

το 40000 δεν είναι ακριβώς 40000. Αυτό έγραψαν σαν γενικότητα. Για την ακρίβεια είναι  32768 και φυσικά απο την τιμή και μόνο καταλαβαίνει ότι κάποιος έκανε το λάθος και διάλεξε λάθος τύπο ακέραιας μεταβλητής.... 

 

Aναφέρεσαι στο:

https://support.hpe.com/hpesc/public/docDisplay?docId=emr_na-a00092491en_us

Όμως βγήκε και νέο που γράφει για 40000 ώρες:

https://support.hpe.com/hpesc/public/docDisplay?docLocale=en_US&docId=a00097382en_us

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, vabill said:

Λέγεται σφάλμα ή αλλιώς bug στον κώδικα. Θυμάσαι το millennium bug ή ήσουν αγέννητος;  It can happen to the best of us που λένε στο χωριό μου. Το εντόπισαν και βγήκαν σε ανακοίνωση. Άρα δεν έχουμε λογική κέρδους, αλλά υπευθυνότητας. Τις καρδούλες και τα κύπελλα δεν καταλαβαίνω εγώ στο post σου αλλά τι να κάνουμε...

 

10 hours ago, vabill said:

Σου εξηγώ πως είναι λάθος. Δεν το έκανε κάποιος με κάποια λογική. Και επειδή δεν διάβασες για να καταλάβεις αλλά διάβασες για να απαντήσεις, googleαρε το millennium bug τι ήταν να καταλάβεις το μέγεθος και το πλήθος των λαθών που είχαν κάνει , κατά τα αλλά ευφυέστατοι προγραμματιστές. 

 

9 hours ago, vabill said:

Η δεν θες ή δεν έχεις την ικανότητα να καταλάβεις. Δεν έγραψε κανείς κώδικα ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΚΟΠΟ να καταστραφεί ο δίσκος σε 4 χρόνια. Λέγεται BUG.  Δεν θα αναλωθώ άλλο στο διάλογο. Εμείς που το παίζουμε έξυπνοι και τα ξέρουμε όλα, βαριόμαστε να ανταλλάσουμε απόψεις με εσάς που δεν. 

 

5 hours ago, alex1_kgr said:

Φίλε μου δεν ξέρω ακρίβως τι δεν καταλαβαίνεις. Ούτε ποσοστά έχω, ούτε κάποιο όφελος. Έχουμε περάσει πολύ χειρότερα! Windows update που δεν ξεκινούσαν τα windows. Προβληματικά bios κτλ. Έκαναν λάθος και το πήραν χαμπάρι και έστειλαν ήδη update. Και αυτό που λες για τα δεδομένα δεν έχει καμία βάση. Άμα σου σκάσει ο δίσκος εντος εγγύησης θα τους ζητήσεις τα δεδομένα; Σίγουρα όχι...και να τα ζητήσεις θα σου πουν να τα κρατούσες αλλού! Αυτό είναι δική δουλειά! Δε χρειάζεται να ψάχνουμε συνομοσίες παντού.

 

2 hours ago, nkarama said:

Σωστά...  προφανώς το firmware update γίνεται LIVE, ONLINE, και δεν έχει καμμία επίπτωση στην λειτουργία...  Σιγά μην έπρεπε να κατεβάζουμε ότι μπορεί κάποιος να φανταστεί για να κάνουμε upgrade ένα firmware.... 

το 40000 δεν είναι ακριβώς 40000. Αυτό έγραψαν σαν γενικότητα. Για την ακρίβεια είναι  32768 και φυσικά απο την τιμή και μόνο καταλαβαίνει ότι κάποιος έκανε το λάθος και διάλεξε λάθος τύπο ακέραιας μεταβλητής.... 

Θα μου βγουν τα ματάκια μου εδω μέσα με αυτά που διαβάζω. Bug τους λες, συνομοσία βλέπουν, HPE τους λές, για laptop λένε.... Ο μέσος όρος IQ μεταξύ δεκάρικου και αμοιβάδας....

 

Θα μοιραστείς την άποψη σου στο τι πήγε λάθος ,και ενας μετρητής είχε τη δυνατότητα να καταστήσει άχρηστο έναν σσδ επιχειρησιακής κλάσης;

Ποιο ήταν το "λάθος" ,και ένας απλός μετρητής είχε τέτοια πρόσβαση και δυνατότητα να κάνει κάτι τέτοιο;

Γιατί εδώ φαίνεται,πως το "λάθος" ήταν ότι δε δούλεψε όπως θα ήθελαν,και έκανε τα δεδομένα μη προσπελάσιμα,αντί απλά να αναγκάσει σε αλλαγή.

Γιατί κανείς δεν απαντάει σε αυτό,όλοι λέτε για bug..ΚΑΝΕΝΑ bug δε γράφει κώδικα ,υπήρχε ο κώδικας που έδινε πρόσβαση στο μετρητή στα κελιά.

Ε,φανταστικοί  πρόγραμματισταρες μου;

Θα μας εξηγήσετε το bug;

Γιατί αλλιώς ,εσείς είστε οι συνωμοσιολογοι που βγάζετε συμπεράσματα από την ημιμάθειά σας.

 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προβλημα υπηρχε στο αρχικο firmware της κατασκευαστριας εταιριας και περασε στο hp rebranded χωρις να το καταλαβουν. Η hpe δεν κατονομασε επισημα ποιος ειναι ο κατασκευαστης, αλλα ειχε προλαβει ηδη η dell να δημοσιευσει οτι οι δισκοι που επιρεαζονται ειναι της sandisk.

Η dell το ειχε αναφερει προγενεστερα αλλα περασε καπως στα ψιλα, σε σχεση με το δημοσιευμα της hpe που σε οποιο site μπαινω το διαβαζω.

Η δε sandisk που εχει κανει την πατατα δεν απαντα στους δημοσιογραφους...

https://www.anandtech.com/show/15673/dell-hpe-updates-for-40k-hour-essd-failures

https://www.theregister.co.uk/2020/03/25/hpe_ssd_death_fix/

"Your humble vulture has seen evidence the faulty drives were made by Western-Digital-owned SanDisk. WD declined to comment."

Επεξ/σία από SlotKiller
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IT chef είπε

Θα μοιραστείς την άποψη σου στο τι πήγε λάθος ,και ενας μετρητής είχε τη δυνατότητα να καταστήσει άχρηστο έναν σσδ επιχειρησιακής κλάσης;

Ποιο ήταν το "λάθος" ,και ένας απλός μετρητής είχε τέτοια πρόσβαση και δυνατότητα να κάνει κάτι τέτοιο;

Γιατί εδώ φαίνεται,πως το "λάθος" ήταν ότι δε δούλεψε όπως θα ήθελαν,και έκανε τα δεδομένα μη προσπελάσιμα,αντί απλά να αναγκάσει σε αλλαγή.

Γιατί κανείς δεν απαντάει σε αυτό,όλοι λέτε για bug..ΚΑΝΕΝΑ bug δε γράφει κώδικα ,υπήρχε ο κώδικας που έδινε πρόσβαση στο μετρητή στα κελιά.

Ε,φανταστικοί  πρόγραμματισταρες μου;

Θα μας εξηγήσετε το bug;

Γιατί αλλιώς ,εσείς είστε οι συνωμοσιολογοι που βγάζετε συμπεράσματα από την ημιμάθειά σας.

Fixes:
Correct Assert check for Logging circular buffer index.
- Assert had a bad check to validate the value of circular buffer's index value. Instead of checking the max value as N, it checked for N-1.
- Correct the assert check to check for the max value as N.

 

Ελπίζω η απάντηση της DELL να σε κάλυψε.

 

HPE was notified by Western Digital of a firmware issue in a specific line of older end-of-life SanDisk SAS solid state drive (SSD) models used by select OEM customers. The defect causes drive failure after 40,000 hours of operation; no HPE customers are in danger of immediate failure. HPE is actively reaching out to impacted customers to provide updated firmware that addresses the issue.

EOL δίσκοι και ακόμα το συζητάμε ....
Συγκεκριμένο fw σε συγκεκριμένους δίσκους, σε ακόμα πιο συγκεκριμένες χωρητικότητες, αλλά ναι, σιγουρα ηταν εσκεμμένο ....
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει η HP για το σφάλμα , η HP δεν κατασκευάζει δίσκους . 

Οι συγκεκριμένοι δίσκοι ειναι κατασκευής της Hitachi (Hitach Global Storage Technologies) την οποία έχει αγοράσει η Western Digital και ανήκουν στην οικογένεια ultrastar .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, IT chef είπε

Θα μοιραστείς την άποψη σου στο τι πήγε λάθος ,και ενας μετρητής είχε τη δυνατότητα να καταστήσει άχρηστο έναν σσδ επιχειρησιακής κλάσης;

Ποιο ήταν το "λάθος" ,και ένας απλός μετρητής είχε τέτοια πρόσβαση και δυνατότητα να κάνει κάτι τέτοιο;

Γιατί εδώ φαίνεται,πως το "λάθος" ήταν ότι δε δούλεψε όπως θα ήθελαν,και έκανε τα δεδομένα μη προσπελάσιμα,αντί απλά να αναγκάσει σε αλλαγή.

Γιατί κανείς δεν απαντάει σε αυτό,όλοι λέτε για bug..ΚΑΝΕΝΑ bug δε γράφει κώδικα ,υπήρχε ο κώδικας που έδινε πρόσβαση στο μετρητή στα κελιά.

Ε,φανταστικοί  πρόγραμματισταρες μου;

Θα μας εξηγήσετε το bug;

Γιατί αλλιώς ,εσείς είστε οι συνωμοσιολογοι που βγάζετε συμπεράσματα από την ημιμάθειά σας.

Το κάνεις επίτηδες, δεν εξηγείται διαφορετικά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, RaNd said:

Fixes:
Correct Assert check for Logging circular buffer index.
- Assert had a bad check to validate the value of circular buffer's index value. Instead of checking the max value as N, it checked for N-1.
- Correct the assert check to check for the max value as N.

Ελπίζω η απάντηση της DELL να σε κάλυψε.

HPE was notified by Western Digital of a firmware issue in a specific line of older end-of-life SanDisk SAS solid state drive (SSD) models used by select OEM customers. The defect causes drive failure after 40,000 hours of operation; no HPE customers are in danger of immediate failure. HPE is actively reaching out to impacted customers to provide updated firmware that addresses the issue.

EOL δίσκοι και ακόμα το συζητάμε ....
Συγκεκριμένο fw σε συγκεκριμένους δίσκους, σε ακόμα πιο συγκεκριμένες χωρητικότητες, αλλά ναι, σιγουρα ηταν εσκεμμένο ....
 

Όχι,εξακολουθώ να μήν καταλαβαίνω πως ο μετρητής ,που μετρούσε ν-1 κελιά κάθε φορά που έκανε έλεγχο,είχε τη δυνατότητα να τα καταστήσει μη προσπελάσιμα.Άλλο δε μπορώ να τα προσμετρησω στα διαθέσιμα,και άλλο επειδή δε τα μετράω,γίνονται άχρηστα.

Έγραψε το μπαγκ κώδικα,που τα έκανε άχρηστα;Ή υπήρχε ήδη ο κώδικας,και δούλεψε λάθος, με το λάθος του ν-1;

Γκέγκε;

Θα μας το εξηγήσεις,ή θα παραδεχτείς πως εσύ γράφεις για να γράφεις και όχι για να απαντάς;

40 minutes ago, nkarama said:

Το κάνεις επίτηδες, δεν εξηγείται διαφορετικά... 

Μα δε λες κάτι,πάλι δηλαδή.

Ένα ακόμα ποστ σου,που οι άλλοι δε θέλουν να καταλάβουν,αυτό που δε λες

Εξήγησε το μπαγκ,ή πες πως δε ξέρεις,άρα δε μπορείς να έχεις και άποψη.

Εγώ ήμουν ξεκάθαρος,κανένα μπαγκ δεν γράφει κώδικα που απαξιώνει δίσκους.

Μπαγκ σε κώδικα που φτιάχτηκε για να απαξιώσει το δίσκο,ναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, IT chef είπε

Μπαγκ σε κώδικα που φτιάχτηκε για να απαξιώσει το δίσκο,ναι.

Ελπιζω και εύχομαι πραγματικά να αστειεύεσαι, αν το εννοείς αυτό.

4 λεπτά πριν, IT chef είπε

Όχι,εξακολουθώ να μήν καταλαβαίνω πως ο μετρητής ,που μετρούσε ν-1 κελιά κάθε φορά που έκανε έλεγχο,είχε τη δυνατότητα να τα καταστήσει μη προσπελάσιμα

Το ότι δεν καταλαβαίνεις  εσύ, δεν υποχρεώνει τους άλλους να σε κάνουν να καταλάβεις, ο καθένας φτάνει εκεί που μπορεί.

Για μάθημα προγραμματισμού σε low level, σε firmware κλπ υπάρχουν μαθήματα online.

 

Τέλος μπορείς να ζητήσεις τον proprietary κώδικα του firmware και να το κάνεις debug.

Οh wait, το έκαναν ήδη άλλοι αυτό που έχουν skills και δυνατότητα να κάνουν ακόμα κ μηνύσεις για διαφυγόντα κέρδη....

 

Και μετα λες ότι κάποιοι γράφουν απλά για να γράφουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, RaNd said:

Ελπιζω και εύχομαι πραγματικά να αστειεύεσαι, αν το εννοείς αυτό.

Το ότι δεν καταλαβαίνεις  εσύ, δεν υποχρεώνει τους άλλους να σε κάνουν να καταλάβεις, ο καθένας φτάνει εκεί που μπορεί.

Για μάθημα προγραμματισμού σε low level, σε firmware κλπ υπάρχουν μαθήματα online.

Τέλος μπορείς να ζητήσεις τον proprietary κώδικα του firmware και να το κάνεις debug.

Οh wait, το έκαναν ήδη άλλοι αυτό που έχουν skills και δυνατότητα να κάνουν ακόμα κ μηνύσεις για διαφυγόντα κέρδη....

Και μετα λες ότι κάποιοι γράφουν απλά για να γράφουν.....

Για ενα ακόμη ποστ,μόνο σχόλια και ουσία τίποτα.

Άρα,αφού δεν μπήκες στο θέμα για να εξηγήσεις,και δεν μπορείς να υποστηρίξεις την άποψή σου αλλιώς,μπήκες απλά για να γράψεις.

Όπως είπες,όπου μπορεί ο καθένας,και είναι ξεκάθαρο ποιος δε μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...