Προς το περιεχόμενο

Σφάλμα στο firmware αχρηστεύει SSDs της HPE μετά από 40 χιλιάδες ώρες λειτουργίας


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/3/2020 στις 1:15 ΜΜ, AtiX είπε

Με ποια λογική, εκτός του κέρδους και της βλακείας, προγραμματίζεται ένα υλικό που προορίζεται για αποθήκευση να αυτοκαταστρέφεται μετά από 4.5 χρόνια???

wp-image-220955741.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να βλέπεις άτομα που δεν έχουν δει γραμμή κώδικα στη ζωή τους να είναι σίγουροι για το τι φταίει και να μη δέχονται λογικές και πιθανές εξηγήσεις είναι σα να βλέπεις κάποιον να λέει σε γιατρό ότι οι αρρώστιες δεν υπάρχουν και είναι δημιούργημα των φαρμακευτικών για να πλουτίζουν επειδή αυτός δε μπορεί να δει τα μικρόβια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Kercyn είπε

Να βλέπεις άτομα που δεν έχουν δει γραμμή κώδικα στη ζωή τους να είναι σίγουροι για το τι φταίει και να μη δέχονται λογικές και πιθανές εξηγήσεις είναι σα να βλέπεις κάποιον να λέει σε γιατρό ότι οι αρρώστιες δεν υπάρχουν και είναι δημιούργημα των φαρμακευτικών για να πλουτίζουν επειδή αυτός δε μπορεί να δει τα μικρόβια.

Συμφωνώ απόλυτα φίλε... Δεν θα έπρεπε όμως ο "γιατρός" να είναι ενημερωμένος για τις παρενέργειες που προκαλεί το "φάρμακο" όταν όχι απλά βάζει σε κίνδυνο την ζωή του ανθρώπου, αλλά τον σκοτώνει??? Πώς ο "ασθενής" να είναι σίγουρος, και να δείχνει καλή θέληση για τα "φάρμακα", όταν μαθαίνει ότι οι "φαρμακοβιομηχανίες" προσθέτουν "δραστικές ουσίες" που δεν έχουν καμία σχέση με την "αρρώστια", απλά και μόνο για να δημιουργήσουν κάποιο άλλο, μικρό, πρόβλημα και από λάθος ποσότητα σκοτώνουν τον "ασθενή"...?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, AtiX είπε

Συμφωνώ απόλυτα φίλε... Δεν θα έπρεπε όμως ο "γιατρός" να είναι ενημερωμένος για τις παρενέργειες που προκαλεί το "φάρμακο" όταν όχι απλά βάζει σε κίνδυνο την ζωή του ανθρώπου, αλλά τον σκοτώνει??? Πώς ο "ασθενής" να είναι σίγουρος, και να δείχνει καλή θέληση για τα "φάρμακα", όταν μαθαίνει ότι οι "φαρμακοβιομηχανίες" προσθέτουν "δραστικές ουσίες" που δεν έχουν καμία σχέση με την "αρρώστια", απλά και μόνο για να δημιουργήσουν κάποιο άλλο, μικρό, πρόβλημα και από λάθος ποσότητα σκοτώνουν τον "ασθενή"...?

Οι γιατροί στην παρούσα περίπτωση είναι ενημερωμένοι και λένε ότι έγινε από λάθος. Αν ήταν στις 40000 ώρες ακριβώς ναι, θα ήταν ύποπτο (χωρίς να σημαίνει ότι και πάλι δε θα μπορούσε να είναι λάθος), αλλά απ' ό,τι διάβασα είναι στις 32768, το οποίο σα νούμερο βγάζει πολύ μεγαλύτερο νόημα. Ο προγραμματισμός είναι πολύ λεπτή δουλειά και προβλήματα μπορούν να παρουσιαστούν για τους πιο απίθανους και ευφάνταστους λόγους πολύ καιρό μετά, πόσο μάλλον όταν έχουμε να κάνουμε με προγράμματα γραμμένα σε απαιτητικές γλώσσες για low-level συστήματα.

Είναι σα να λέω εγώ στον κύριο από πάνω που είναι χτίστης να μη μου βάλει μπετόν μέσα στις κολώνες αλλά μόνο περιμετρικά γιατί έχω ακούσει ότι είναι το ίδιο πράγμα και δε θέλω να πληρώσω παραπάνω. Μάλιστα είμαι σίγουρος ότι έτσι είναι και δεν τον εμπιστεύομαι γιατί δεν ξέρει καλά. Ε καταλαβαίνεις ότι δε μπορεί να με πάρει και πολύ στα σοβαρά όταν λέω τέτοια πράγματα.

Προφανώς μιλάμε για proprietary κώδικα οπότε κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί τίποτα, αλλά ρίξε μια ματιά και στο σχόλιο του RaNd το οποίο για κάποιο λόγο πέρασε στο ντούκου.

Επεξ/σία από Kercyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, AtiX είπε

@Kercyn ακόμα κάνεις τους δεν εξήγησε τον λόγο που υπήρχαν αυτές οι γραμμές κώδικα και τι πρόσφεραν στην λειτουργία του δίσκου...

Fixes:
Correct Assert check for Logging circular buffer index.
- Assert had a bad check to validate the value of circular buffer's index value. Instead of checking the max value as N, it checked for N-1.
- Correct the assert check to check for the max value as N.

Όταν πρόκειται για κλειστό κώδικα δεν έχουν καμία υποχρέωση να το αναφέρουν ή εξηγήσουν, παρά μόνο εάν έχει υπογραφτεί ρήτρα εχεμύθειας και το δικαιούσαι γιατί τέθηκαν σε κίνδυνο εταιρικά ΣΟΥ δεδομένα....

 

Οι "insοmniacs" βέβαια είμαστε πιο έξυπνοι απο τις εταιρίες που χρησιμοποιούν τέτοιους δίσκους,  και νομίζουν ότι ανακάλυψαν την φωτιά, παρότι οι περισσότεροι δεν έχουν δει ποτέ οχι κώδικα απο  firmware ούτε καν SAS δίσκο.....

Επεξ/σία από RaNd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, RaNd είπε

Όταν πρόκειται για κλειστό κώδικα δεν έχουν καμία υποχρέωση να το αναφέρουν ή εξηγήσουν, παρά μόνο εάν έχει υπογραφτεί ρήτρα εχεμύθειας και το δικαιούσαι γιατί τέθηκαν σε κίνδυνο

εταιρικά ΣΟΥ δεδομένα....

Οι "insοmniacs" βέβαια είμαστε πιο έξυπνοι απο τις εταιρίες που χρησιμοποιούν τέτοιους δίσκους,  και νομίζουν ότι ανακάλυψαν την φωτιά, παρότι οι περισσότεροι δεν έχουν δει ποτέ οχι κώδικα απο  firmware ούτε καν SAS δίσκο.....

Όταν πρόκειται για κλειστό κώδικα δεν έχουν καμία υποχρέωση να το αναφέρουν ή εξηγήσουν, παρά μόνο εάν έχει υπογραφτεί ρήτρα εχεμύθειας και το δικαιούσαι γιατί τέθηκαν σε κίνδυνο

εταιρικά ΣΟΥ δεδομένα....

Οι "insοmniacs" βέβαια είμαστε πιο έξυπνοι απο τις εταιρίες που χρησιμοποιούν τέτοιους δίσκους,  και νομίζουν ότι ανακάλυψαν την φωτιά, παρότι οι περισσότεροι δεν έχουν δει ποτέ οχι κώδικα απο  firmware ούτε καν SAS δίσκο.....

Φαντάζομαι αυτή η υπεροψία βγαίνει γιατί ακόμα δεν μπορείς να δικαιολογήσεις τον λόγο ύπαρξης αυτού του κώδικα σε αντίθεση με την προσπάθεια δικαιολογίας του bug στα προηγούμενα σου ποστ...

Μου αρέσει που κατηγορείτε "εμάς" ότι δεν ξέρουμε από κώδικα και δίσκους... αλλά όταν ρωτάμε "εσάς" που ξέρετε μπας και μάθουμε και εμείς, γιατί να υπάρχει ένας τέτοιος μετρητής μέσα στον κώδικα, το καλύτερο που έχετε να πείτε είναι περί μυστικού κώδικα, ρήτρα εχεμύθειας καιβαυυο δεν τον αγόρασες τι σε νοιάζει...

Αυτά θα πεις στον άνθρωπο που έδωσε τα χρήματα του και σε προσέλαβε για ΙΤ του??? Όταν λες ξέρω, και μάλιστα με υπεροψία, πρέπει και να το αποδεικνύεις...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, AtiX είπε

@Kercyn ακόμα κάνεις τους δεν εξήγησε τον λόγο που υπήρχαν αυτές οι γραμμές κώδικα και τι πρόσφεραν στην λειτουργία του δίσκου...

Ποιος κώδικας; Ξέρεις εσύ ότι υπάρχει κώδικας που συγκεκριμένα "χαλάει" (ό,τι και να σημαίνει το "χαλάει") το δίσκο μετά από κάποιες ώρες; Και γιατί να μην είναι ένας κώδικας που κάνει μια legit δουλειά αλλά εξαιτίας ενός λάθος ελέγχου δε μένει μέσα στα όριά του και γεμίζει σκουπίδια όλο το δίσκο; Φαίνεσαι πεποισμένος ότι υπάρχει συγκεκριμένος κώδικας του οποίου ο σκοπός είναι να καταστρέψει τα δεδομένα του δίσκου μετά από κάποιο χρόνο. Δεν καταλαβαίνω από πού ακριβώς πηγάζει τόση σιγουριά, ειδικά από τη στιγμή που δε συνοδεύεται από τεχνικά επιχειρήματα.

Ξαναλέω, τα λάθη στον προγραμματισμό συμβαίνουν με τους πιο απίθανους και ευφάνταστους τρόπους, και μπορεί να παραμείνουν κρυμμένα για δεκαετίες. Έχουν συμβεί πολύ πιο σοβαρά λάθη σε πολύ πιο σημαντικά συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

39 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Ποιος κώδικας; Ξέρεις εσύ ότι υπάρχει κώδικας που συγκεκριμένα "χαλάει" (ό,τι και να σημαίνει το "χαλάει") το δίσκο μετά από κάποιες ώρες; Και γιατί να μην είναι ένας κώδικας που κάνει μια legit δουλειά αλλά εξαιτίας ενός λάθος ελέγχου δε μένει μέσα στα όριά του και γεμίζει σκουπίδια όλο το δίσκο; Φαίνεσαι πεποισμένος ότι υπάρχει συγκεκριμένος κώδικας του οποίου ο σκοπός είναι να καταστρέψει τα δεδομένα του δίσκου μετά από κάποιο χρόνο. Δεν καταλαβαίνω από πού ακριβώς πηγάζει τόση σιγουριά, ειδικά από τη στιγμή που δε συνοδεύεται από τεχνικά επιχειρήματα.

Ξαναλέω, τα λάθη στον προγραμματισμό συμβαίνουν με τους πιο απίθανους και ευφάνταστους τρόπους, και μπορεί να παραμείνουν κρυμμένα για δεκαετίες. Έχουν συμβεί πολύ πιο σοβαρά λάθη σε πολύ πιο σημαντικά συστήματα.

Πάμε πάλι από την αρχή...

Βγαίνει η εταιρία και παραδέχεται ότι από λάθος της κάποιοι δίσκοι θα σταματήσουν να δουλεύουν μετά από 40.000 ώρες από την έναρξη τους...

Σωστά???

Αν όχι, δεν έχει νόημα ολη αυτή η φασαρία με τα update και τα fix που μας αράδιασε ο RaND...

Αν ναι, να το λάθος που αποδεικνύει ότι υπάρχει κώδικας μέσα στο firmware του δίσκου που πρώτον το προγραμμάτισαν στις 40.000 και δεύτερον τον προγραμμάτισαν να καταστρέφεται...

Αυτά τα δύο λαθοι δεν θα τα καταλαβαίναμε αν πρώτον έγραφαν 400.000 ώρες και δεύτερον αντί να καταστραφεί απλά τον κάνανε πιο αργό μιας και δεν υπάρχει λόγος να προγραμματίζεις κάτι ώστε να συνεχίσει να δουλεύει όπως δούλευε και πριν...

Και ξανά λέω δεν έγινε κάποιο λάθος στον μέγιστο αριθμό εγγραφής δεδομένων σε ένα κελί του δίσκου, έγινε λάθος σε κώδικα στον οποίο, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα από την έναρξη της λειτουργίας του, ο δίσκος θα έπρεπε να συμπεριφερθεί με κάποιον συγκεκριμένο τρόπο... εσένα θα σου αρέσε ένα προϊόν να είναι προγραμματισμένο μετά από πχ 4 χρόνια να συμπεριφέρεται διαφορετικά από ότι στην αρχή?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AtiX είπε

Αν ναι, να το λάθος που αποδεικνύει ότι υπάρχει κώδικας μέσα στο firmware του δίσκου που πρώτον το προγραμμάτισαν στις 40.000 και δεύτερον τον προγραμμάτισαν να καταστρέφεται...

Δεν αποδεικνύεται τίποτα από αυτά τα δύο που λες. Καταρχάς δε μας λέει κανείς ότι οι ώρες λειτουργίας υπάρχουν σα μονάδα μέτρησης για οτιδήποτε μέσα στο δίσκο. Επίσης, το να κάνεις corrupt δεδομένα δεν είναι καθόλου δύσκολο να γίνει από λάθος. Μπορεί το λάθος indexing που ανέφερε ο RaNd να ήθελε περίπου 40000 ώρες για να σκάσει και όταν έσκαγε να γράφονταν πράγματα σε λάθος θέσεις στο δίσκο, κάνοντας corrupt τα δεδομένα. Μπορεί να είναι κάτι τελείως άλλο. Χωρίς να έχουμε τεχνικές λεπτομέρειες για το bug (που δεν πρόκειται να έχουμε) μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, αλλά από αυτά τα λίγα που είδα εγώ δε μου φαίνεται τίποτα παράξενο.

Δεν έχω τον κώδικα και δε μπορώ να σου αποδείξω ότι δεν έχουν βάλει κώδικα που λέει αν φτάσεις τις 40000 ώρες ψόφα, αλλά αν έβαζα στοίχημα, ξέρω πού θα έβαζα τα λεφτά μου. Υπάρχουν τεχνικές εξηγήσεις που βγάζουν νόημα και έχουν ήδη δωθεί, δεν ξέρω τι ακριβώς παραπάνω περιμένεις.

Επεξ/σία από Kercyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, RaNd είπε

Οι "insοmniacs" βέβαια είμαστε πιο έξυπνοι απο τις εταιρίες που χρησιμοποιούν τέτοιους δίσκους,  και νομίζουν ότι ανακάλυψαν την φωτιά, παρότι οι περισσότεροι δεν έχουν δει ποτέ οχι κώδικα απο  firmware

Ευτυχώς, αυτό θα το λάβω σοβαρά υπ' όψη μου όταν πάω τον αυτο-κατεστραμμένο δίσκο μου για επιστροφή-αλλαγή.  Αν μου πούνε "φίλε, τι φωνάζεις, εχεις διαβάσει ποτε κώδικα firmware?", θα το βουλώσω και θα ζητήσω ταπεινά συγνώμη.

Το ίδιο και σε όλες τις άλλες ηλεκτρικές συσκευές.  Παράδειγμα, κάηκε το μοτέρ του πλυντηρίου μου.  Θα μου λένε: "εχεις ποτέ κάνει περιέλιξη πηνίου?" και θα δεχομαι ότι εχουν δικηο ...   Εβγαλε dead pixel η οθόνη ?  Θα ακούω "μα εσύ είσαι ασχετος, εχεις ποτέ φτιάξει driver για led?" και θα παραιτούμαι από τις απαιτήσεις μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρες σειρες δισκων ειχαν το ιδιο self destruct για να χαλανε εκτος εγγυησης και να παιρνεις αλλους . Βλεπε seagate barracuda και τα 5 χρονια οχι εγγυησης :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, geostratis είπε

Ευτυχώς, αυτό θα το λάβω σοβαρά υπ' όψη μου όταν πάω τον αυτο-κατεστραμμένο δίσκο μου για επιστροφή-αλλαγή.  Αν μου πούνε "φίλε, τι φωνάζεις, εχεις διαβάσει ποτε κώδικα firmware?", θα το βουλώσω και θα ζητήσω ταπεινά συγνώμη.

Το ίδιο και σε όλες τις άλλες ηλεκτρικές συσκευές.  Παράδειγμα, κάηκε το μοτέρ του πλυντηρίου μου.  Θα μου λένε: "εχεις ποτέ κάνει περιέλιξη πηνίου?" και θα δεχομαι ότι εχουν δικηο ...   Εβγαλε dead pixel η οθόνη ?  Θα ακούω "μα εσύ είσαι ασχετος, εχεις ποτέ φτιάξει driver για led?" και θα παραιτούμαι από τις απαιτήσεις μου....

 

Είμαι σίγουρος ότι όταν σου χαλάει κάτι, πας με το συμβόλαιο στο χέρι, ζητάς  πληρες βιογραφικό και τιτλο σπουδων απο κάθε άτομο που έχει εμπλακέι στην παραγωγή και κατασκευή της οποιας συσκευής, και αν δεν καλύπτει σε σπας το συμβόλαιο και ενημερώσεις με mail τον CEO της εταιρίας, αφού έχεις ενημερώσει το νομικό τμήμα της εταιρίας σου,ε ???

Αν βγει ανάκληση στο αυτοκίνητό σου, σε ενημερώσουν, και δεν το πας για επισκευή/διόρθωση, ποιον θα κατηγορήσεις έπειτα ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, geostratis είπε

Ευτυχώς, αυτό θα το λάβω σοβαρά υπ' όψη μου όταν πάω τον αυτο-κατεστραμμένο δίσκο μου για επιστροφή-αλλαγή.  Αν μου πούνε "φίλε, τι φωνάζεις, εχεις διαβάσει ποτε κώδικα firmware?", θα το βουλώσω και θα ζητήσω ταπεινά συγνώμη.

Το ίδιο και σε όλες τις άλλες ηλεκτρικές συσκευές.  Παράδειγμα, κάηκε το μοτέρ του πλυντηρίου μου.  Θα μου λένε: "εχεις ποτέ κάνει περιέλιξη πηνίου?" και θα δεχομαι ότι εχουν δικηο ...   Εβγαλε dead pixel η οθόνη ?  Θα ακούω "μα εσύ είσαι ασχετος, εχεις ποτέ φτιάξει driver για led?" και θα παραιτούμαι από τις απαιτήσεις μου....

Μα δεν είπες κανείς να παραιτηθείς από το δικαίωμά σου για αλλαγή ή επισκευή. Η διαφωνία εδώ είναι στο αν έγινε επίτηδες ή όχι...

Απλά μετά από όλα αυτά που έχουν ειπωθεί και φαίνεται ξεκάθαρα ότι η διαφωνία είναι πάνω σε αυτό, εσύ πως έρχεσαι και παραθέτεις μία τέτοια άποψη; Δηλαδή δεν είσαι ικανός να καταλάβεις πάνω σε τι διαφωνούμε εδώ και θες να ασκήσεις και κριτική επί πραγμάτων παντελώς άγνωστων σε σένα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...