Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για φουρνο και εστιες..


Legolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες,

αυτο το καιρο αναζητώ φουρνο και εστιες για το σπιτι μου. Απο μάρκες βλεπω πολλα pitsos, zanussi, aeg, whirpool, siemens,teka, candy κλπ. Αρχικα θελω να μ πειτε απο προσωπική σας πειρα ή απο οτι εχετε διαβάσει πια μαρκα ειναι γτπ πια μετρια και πια κορυφή... Τα χρηματα που μπορω να διαθέσω δυστυχώς ειναι 600 ευρω και για τα 2 οποτε σιγουρα αγοράζω κατι μετριο. κατι που μου εχει κεντρίσει το ενδιαφέρον ειναι Pitsos PA00FF01 (PH00M00X0 + CRE611S06) . Εχετε να προτείνετε κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν από ενάμιση χρόνο που είχα κάνει έρευνα αγοράς (για ελεύθερη κουζίνα με εστίες όμως, όχι εντοιχιζόμενα) η άποψη που είχα βγάλει μετά από ψάξιμο είναι πως Mielle>Neff~AEG>Siemens>Bosch=Pitsos>Zanussi κλπ.

Δεν έχω ιδέα για το αν το παραπάνω..

1. Είναι σωστό.

2. Είναι ακόμα σωστό ή σχετικό για φούρνο+εστίες ξεχωριστά.

Προσωπικά θα έριχνα μια ματιά σε σετάκια όπως αυτό ή αυτό

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ οι εστιες να ειναι ξεχωριστές απο το φουρνο. Δηλαδη τα κουμπια να ειναι πανω στις εστιες κ οχι πανω στο φουρνο. Θα κοιτάξω και aeg μιας και εχω δει κατι ωραια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε εταιρεία ή όμιλος έχει φτηνά και ακριβά μοντέλα που έχουν άλλη κατασκευή, εργοστάσιο-χώρα συναρμολόγησης κλπ

Όμιλος BSH:
https://www.bsh-group.com/
Bosch, Siemens, Neff, Gaggenau, Pitsos, Constructa, Thermador, Balay κ.ο.κ.

Όμιλος Electrolux:
https://www.electroluxgroup.com/en/
Electrolux, AEG, Zanussi

υπάρχουν μοντέλα που είναι πανομοιότυπα από τη μια μάρκα στην άλλη του ίδιου ομίλου
και υπάρχουν μοντέλα που διαφέρουν ριζικά μεταξύ των εταιρειών του ίδιου ομίλου

και μοντέλα της μιας μάρκας που θεωρείς φτηνή, να είναι υποδεέστερα από μοντέλα μιας ακριβής μάρκας
ή να βρεις Bosch να φτιάχνεται Τουρκία και Pitsos να φτιάχνεται λχ Γερμανία

δεν υπάρχει κανόνας γενικός, υπάρχουν περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πεθερός μου έχει aeg φούρνο περίπου 4 χρόνια και του έχει παρουσιάσει πολλά προβλήματα.Χαλασμενο θερμοστάτη,τρύπημα λαμαρίνας,χαλασμένο μοτέρ ανεμιστήρα,σκουριασμένη φτερωτή ανεμιστήρα και πρόσφατα καμμένη αντίσταση.Εκτος από το θερμοστάτη που φτιάχτηκε στην εγγύηση όλα τα άλλα τα έβγαλε μετά τα 2 χρόνια.Τον φτιάξαμε όλες τις φορές μόνοι μας επειδή τα ανταλλακτικά κόστιζαν 20-60 ευρώ τη φορά και σε σχέση με την τιμή αγοράς δεν άξιζε να τον πετάξει.Μπηκα στο Σκρουτζ και οι αξιολογήσεις έγραφαν τα ίδια,όλοι είχαν πάθει τα ίδια και περισσότερα κάποιοι προβλήματα.Δεν ξέρω αν είναι το συγκεκριμένο μοντέλο προβληματικό αλλά δεν θα πρότεινα με τίποτα αυτή την εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που έχω να πω είναι Όχι( με κεφαλαία)  τεκα. Ο φούρνος μας 5 ετών τρύπησε και για την  επισκευή του ήθελε ένα ασύμφορο ποσό. Τώρα πρόσφατα πήρα έναν καλό Bosch που πιστεύω είναι καλός αλλά εκτός badget σου. Έχω ακούσει βέβαια από πελάτες μ επίσης καλά λόγια, από τις φθηνές για τις zanussi, που τώρα τελευταία βλέπω πολλούς να αγοράζουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...