Προς το περιεχόμενο

Ντεμπούτο για τα Xiaomi Mi 10 και Mi 10 Pro στην παγκόσμια αγορά με τιμές €799 και €999


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 248
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήταν γνωστό εδώ και 2 χρόνια οτι θα συμβεί αυτό, καθώς το μοντέλο που προσπάθησε να εφαρμοσει η xiaomi ήταν ανύπαρκτο κέρδος απο το hardware και ολα τα έσοδα να είναι απο το οικοσύστημά της. Προφανώς αυτό το οικοσύστημα δεν της βγήκε (ουτε καν στην κινεζικη αγορα). Το format που εχουν φάει οι συσκευές της δεν τον έχουν φάει ουτε usb sticks. Δεν πειράζει, θα μπορούσαν να ασχοληθουν με το να κανουν τις υπηρεσιες της πιο compatible με το υπόλοιπο android και να θελει να γινει αλα καρτ apple.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβάινω την κίνηση της Xiaomi αλλά δεν την συμμερίζομαι.

Αναμενώμενο να ανέβουν οι τιμές (έτσι κι αλλιώς το είχαν προαναφέρει) για να κάνουν χώρο στην μεσαία κατηγορία με τα Redmi.

Και οι δικες μου τρεις τελευταίες συσκεύες xiaomi ήταν (και είναι ) αλλά όντως τα χιλιάρικο έπεσε βαρύ.

Για μένα προσωπικά το mi 10 θα αξίζει στα 400-450€ και το pro κανένα 70άρι-100άρικο παραπάνω ώστε να δικαιολογήσει τις κάμερες... Πιο ακριβό δυστυχώς δεν αξίζει...

Πιστεύω πως το καλοκαίρι θα τα βρίσκεις κοντά στα χρήματα που ανέφερα αλλά μόνο από έξω...

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, JinTheGod είπε

Γιατί σας φαίνονται παράξενες όι τιμές τού; Την Xiaomi όσοι την γνωρίζουν από τότε πού ξεκίνησε καί όχι τά τελευταία 2-3 χρόνια, ξεκίνησε να πουλάει μόνο από Κίνα, διαδικτυακά, χωρίς διαφημίσεις, χωρίς εγγυήσεις εκτός Κίνας.Οι τιμές τού πάντοτε κυμαινόταν  στο 1/3 μέσο όρο της τιμής των flagship που κυκλοφορούν.

Πλέον έχει ανοιχτεί πολύ,με φυσικά καταστήματα παντού,με διαφημίσεις,με εγγυήσεις με ότι συνεπάγεται σε έξοδα.

Παρόλα αυτά ποιοτικά μπορεί να συγκριθεί με τους ανταγωνιστές( φοράει το 90% των εξαρτημάτων τού από την Samsung ) όπως και τιμολογιακα επίσης.

Και στην τελική εμείς καθορίζουμε τις τιμές τών συσκευών που έχουν φτάσει στον Θεό.Οσο υπάρχει ζήτηση θά υπάρχει καί αύξηση.

Δεν είναι (μονο) αυτός ο λόγος, Zero Margin Profit αυτό εφάρμοζε η xiaomi ως προς το hardware οπως επισης και flash sales.
Τα κέρδη της ήταν απο τις υπηρεσίες καθώς και απο τις συνεργασίες με Amazon κτλ. Καθε χρήστης που χρησιμοποιούσε τον default browser (φέρνω ενα πολύ απλό παράδειγμα) για να επισκεπτεται μεγάλα sites, ή xiaomi είχε εσοδο απο το amazon πχ. Παλιά κανανε εως και 5μυρρια εσοδα πουλώντας themes (Ναι themes) για το android. Επισης, σωστά ανέφερες, δεν διαχειρίστηκε ΠΟΤΕ φυσικά καταστήματα. Πολλά απο αυτά πλεόν αλλάζουν, καθώς η Huawei κερδίζει ολο κ περισσότερο έδαφος.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι δεν πειθει να το αγορασει καποιος. Δεν εχει καποιο βασικο selling point. Iphone πχ θα παρεις για το ios. Αλλα apple και samsung τοσα χρονια εχτισαν ενα brand loyalty. Η Huawei πχ απο την αλλη εχει ως κυριο selling point την καμερα. Αυτο εδω τι εχει? Performance ολα εχουν. Οθονες ολα εχουν καλες. Μπαταριες πλεον ολα κρατανε ανετα 1+ μερα. Προσωπικα δεν βλεπω κατι με το οποιο θα χτυπησει τον ανταγωνισμο σε αυτα τα λεφτα μια εταιρεια που ειναι γνωστη για τα budget τηλεφωνα. Αν το ειχε 200 ευρω πιο χαμηλα τοτε ισως ηταν καλυτερα

  • Like 2
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimockal92 είπε

Δεν με στεναχωρεί που είναι ακριβή έχω το pocophone f1 οπότε τώρα πια κάμερες κλπ επιδώσεις για να περνά κάτι καλύτερο δεν με απασχολεί θα δείξει στην πορεία με αυτό π έχω είναι καλό γνωρίζετε τώρα για το κινητό αυτό φαινόταν θα γίνει ακριβώς έγινε και αυτό σαν τής άλλες ναυαρχίδες. Τα υλικά Γιάννα φτιαχτεί ένα κινητό θεωρο ότι είναι φθηνά όλα είναι για το χρήμα φοβερό κινητό θα είναι πιστεύω αφού τα έχει όλα όσο περνάνε τα χρόνια η τεχνολογία προχωράει καλή συνέχεια και  ευχαριστούμε που υπάρχει υποστήριξη

Και μου είπε... 

Τέλος αυτά είχα να πω, τίποτ'αλλο. 

 

Σορρυ κιόλας 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billathens! είπε

Και μου είπε... 

Τέλος αυτά είχα να πω, τίποτ'αλλο. 

Σορρυ κιόλας 😂

Χαχαχα και με το δίκιο Σου φίλε μου μάλλον ήρθε πάλι ανάπτυξη και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι  χαχα αχ άτιμη ζωή τι μας κάνεις  ότι προλάβαμε πήραμε

20 λεπτά πριν, Marduk1 είπε

τι εγινε .......μας την ειδανε και τα xiaomi κορεατες???

ΧΑχα χανουμακια και αυτά την έχουν δει αλλιώς θα την πατήσουν άσχημα μου φαίνεται φίλε μ χαα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ...Εντελώς θεμιτό από πλευράς αγοράς ,βιομηχανίας ,ανταγωνισμού και όλα τα συναφή .Μπορεί όμως να μου πει κάποιος ο οποίος είναι λάτρης της Xiaomi  αν όντως είχε την ευχέρεια να διαθέσει αυτά τα χρήματα ,αν θα ένιωθε καλά με τον εαυτό του. 
Έχουν ισοπεδωθεί τα πάντα .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν περασει απο τα χερια μου iphone,samsung,xiaomi και huawei.

Μακραν η iphone η καλυτερη και ο λογος το λειτουργικο της.

Απο την αλλη τη Xiaomi την κατατάσσω στα χειροτερα λογο λειτουργικου , οσο καλες φωτο και hardware να εχει οσο θα εχει αυτα τα κινεζικα να πεταγονται απο παντου θα ειναι χαλια. Ας πουλαει μονο στην Κινα πανω απο 200 ευρω δεν δινω για αυτη την μαρκα

  • Like 3
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Δεν είναι (μονο) αυτός ο λόγος, Zero Margin Profit αυτό εφάρμοζε η xiaomi ως προς το hardware οπως επισης και flash sales.
Τα κέρδη της ήταν απο τις υπηρεσίες καθώς και απο τις συνεργασίες με Amazon κτλ. Καθε χρήστης που χρησιμοποιούσε τον default browser (φέρνω ενα πολύ απλό παράδειγμα) για να επισκεπτεται μεγάλα sites, ή xiaomi είχε εσοδο απο το amazon πχ. Παλιά κανανε εως και 5μυρρια εσοδα πουλώντας themes (Ναι themes) για το android. Επισης, σωστά ανέφερες, δεν διαχειρίστηκε ΠΟΤΕ φυσικά καταστήματα. Πολλά απο αυτά πλεόν αλλάζουν, καθώς η Huawei κερδίζει ολο κ περισσότερο έδαφος.

Αυτό μου ήρθε κ σε μένα η Huawei περνει προβάδισμα γιατί   όπως και να έχει έχει βγάζει και αυτή καλά Κινητά σε κάποια τουλάχιστον σε αυτή την τιμή  έχει .. 

4 λεπτά πριν, gv είπε

Γιατί να πάρω xiaomi με χιλιάρικο και όχι samsung ?

Ιδού η απορία.

Κάτοχος Mi8 pro.

Στα λεφτά αυτά  Samsung που έχει καλά χαρακτηριστικά  πώπω μας τα έχουν κάνει  σαλατα

Xiaomi Samsung πού παίζουν με amoled αλλά η Samsung στα λεφτά αυτά έχει ακόμα καλύτερη οθόνη λέμε τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimockal92 είπε

Αυτό μου ήρθε κ σε μένα η Huawei περνει προβάδισμα γιατί   όπως και να έχει έχει βγάζει και αυτή καλά Κινητά σε κάποια τουλάχιστον σε αυτή την τιμή  έχει .. 

Στα λεφτά αυτά  Samsung που έχει καλά χαρακτηριστικά  πώπω μας τα έχουν κάνει  σαλατα

Xiaomi Samsung πού παίζουν με amoled αλλά η Samsung στα λεφτά αυτά έχει ακόμα καλύτερη οθόνη λέμε τώρα

Προσωπικά δεν δίνω δεκάρα για την καλύτερη οθόνη και την καλύτερη κάμερα... θέλω κινητό με συχνές αναβαθμίσεις ασφαλείας που να μην χαλάει και να είναι φθηνό (σχετικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mikeparr είπε

Εχουν περασει απο τα χερια μου iphone,samsung,xiaomi και huawei.

Μακραν η iphone η καλυτερη και ο λογος το λειτουργικο της.

Απο την αλλη τη Xiaomi την κατατάσσω στα χειροτερα λογο λειτουργικου , οσο καλες φωτο και hardware να εχει οσο θα εχει αυτα τα κινεζικα να πεταγονται απο παντου θα ειναι χαλια. Ας πουλαει μονο στην Κινα πανω απο 200 ευρω δεν δινω για αυτη την μαρκα

Το βλέπω και το γράφετε πόλοι αυτό με τα κινέζικα ξανά κ ξανά. Τα είχατε πάρει ευρωπαϊκά η κινέζικα; Το ρωτάω γιατί έχω το mi9t pro από πριν τα Χριστούγεννα και δεν έχω δει ίχνος αυτών που λέτε (δεν είχα ξανά xiaomi).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

εγω που δεν ειμαι φαν κανενος λεω το εξης:

 

αν ειναι να δωσεις αυτα τα λεφτα καλυτερα παρε αυτο

 

 

Firefox_Screenshot_2020-03-27T19-54-49.381Z.png

Ρε αδερφέ που την βρήκες αυτή την τιμή;

650 έχει s10 πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...